April 21, 2017
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA

Men 800m Run UCO

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Josh Barrows SO-2 Augustana (S.D.) 1:18.38 1:51.96
2 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 1:30.09 1:54.03
3 Peter Hollinger SO-2 Northwestern (Iowa) 2:24.97 1:54.15
4 Sam Wensink SR-4 Dordt 2:22.83 1:54.26
5 Monte Larsen Senior Unattached 1:36.20 1:54.52
6 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 2:16.78 1:54.94
7 Jacob Green JR-3 Morningside 1:46.02 1:55.24
8 Jordan Houdek SR-4 Mount Marty 1:44.93 1:55.30
9 Zach Tuschen JR-3 Augustana (S.D.) 1:27.91 1:55.67
10 Mason Phillips SO-2 Sioux Falls 2:24.67 1:55.73
11 Zach Lundberg FR-1 Sioux Falls 2:03.86 1:55.75
12 Austin Krohnke JR-3 Augustana (S.D.) 1:22.29 1:55.90
13 Drew Schiltz SR-4 Morningside 1:54.83 1:55.99
14 Alec DeVries JR-3 Morningside 2:14.67 1:56.09
15 Alex Derr FR-1 Dakota State 2:03.17 1:56.19
16 Adam Leach JR-3 Northern State 1:45.85 1:56.31
17 Skyler Giddings   Unattached 2:27.20 1:56.82
18 Mark Moeller SR-4 Dakota State 2:27.31 1:56.91
19 Kyle Hiser SR-4 Morningside 2:06.71 1:57.32
20 Trey Furgeson Junior Unattached 1:35.05 1:57.34
21 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 1:48.30 1:57.71
22 Cameron Harming FR-1 Dakota State 1:53.25 1:57.96
23 Hans Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 2:10.26 1:58.41
24 Orin Rambow SO-2 Valley City State 1:22.97 1:58.53
25 Josh Haning FR-1 Briar Cliff 1:45.77 1:58.84
26 Nick Vander Kooi SR-4 Dordt 1:49.51 1:59.03
27 Tommy Thelen SR-4 Briar Cliff 2:15.82 1:59.14
28 Tanner Goetsch JR-3 Northwestern (Iowa) 1:44.91 1:59.21
29 Ben Sampson SR-4 Buena Vista 2:23.13 1:59.27
30 Nathan Wendt SO-2 South Dakota 1:56.09 1:59.68
31 Nick Fly SR-4 Wayne St. (Neb.) 2:15.72 2:00.10
32 Austin Miller FR-1 Augustana (S.D.) 2:06.11 2:00.10
33 Israel Parsons JR-3 Sioux Falls 2:10.00 2:00.37
34 Tyler Slaba SO-2 Sioux Falls 2:00.45 2:00.45
35 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 1:28.14 2:00.73
36 Adam Daane JR-3 Dordt 2:17.72 2:00.80
37 Nick Schmit SR-4 Wayne St. (Neb.) 2:31.30 2:01.04
38 John Klecker SR-4 Augustana (S.D.) 1:38.16 2:01.18
39 Keegan Pfau SO-2 Morningside 2:32.77 2:01.24
40 Nathan Pearson FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:56.62 2:01.47
41 Casey McEvoy JR-3 Briar Cliff 2:02.72 2:01.50
42 Luke Lorfeld JR-3 Northwestern (Iowa) 1:49.47 2:01.63
43 Bryce Nitzsche FR-1 Northwestern (Iowa) 2:09.01 2:01.70
44 Tony Kollasch SO-2 Briar Cliff 1:44.68 2:01.72
45 Riley Schaap JR-3 Dordt 1:44.82 2:01.88
46 Nick Reiffenberger SO-2 Augustana (S.D.) 2:35.07 2:02.10
47 Caleb Benzing SO-2 Northwestern (Iowa) 1:40.26 2:02.26
48 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 1:47.74 2:02.43
49 Kak Ayaj FR-1 Wayne St. (Neb.) 2:17.53 2:02.79
50 Hunter Paulsen SO-2 South Dakota 1:34.56 2:02.80
51 Corey Hermann SO-2 Dakota State 1:37.16 2:02.98
52 Brice Cowman JR-3 South Dakota 1:42.55 2:03.55
53 Zach Kollasch SO-2 Briar Cliff 2:21.24 2:03.89
54 Jeremiah Panec JR-3 Dakota Wesleyan 1:34.29 2:04.06
55 Beau Ireland FR-1 Augustana (S.D.) 1:58.05 2:04.26
56 Michael Rizzi FR-1 Morningside 1:48.40 2:04.59
57 Steven Brown SO-2 Sioux Falls 2:32.21 2:04.76
58 Jackson Rude FR-1 Morningside 2:25.06 2:05.05
59 Martin Mena FR-1 Valley City State 2:41.47 2:05.17
60 Chase Bulten FR-1 Briar Cliff 1:48.46 2:06.11
61 Dakota Wagner SO-2 Jamestown 2:21.50 2:06.34
62 Mark Bakker SO-2 Dordt 2:09.98 2:07.43
63 Tim Brink FR-1 Morningside 1:44.96 2:08.00
64 Zac Bartolomeo JR-3 Northern State 1:58.16 2:08.43
65 Asher Wahl FR-1 Northern State 1:37.63 2:08.45
66 Pierce Libbey SO-2 South Dakota 2:36.76 2:08.49
67 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:34.82 2:09.89
68 Tyler Larson SR-4 Buena Vista 2:48.87 2:09.90
69 Collin Whalen FR-1 Mount Marty 2:05.00 2:10.20
70 Jacob Schweitzer JR-3 Northern State 2:12.98 2:10.37
71 Alex Currier SO-2 Northwestern (Iowa) 1:33.21 2:11.27
72 Sam Voigt JR-3 Mount Marty 2:50.71 2:11.31
73 Nathan Patterson FR-1 Northern State 2:23.95 2:13.28
74 Shane Herman SO-2 Sioux Falls 2:10.88 2:13.55
75 Alex Loerts FR-1 Buena Vista 2:20.37 2:16.28
76 Taylor Clark SO-2 Briar Cliff 2:49.26 2:16.50
77 Matthew Jirele SO-2 Mount Marty 1:38.37 2:18.54
Men 800m Run UCO Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
46 Nick Reiffenberger SO-2 Augustana (S.D.) 2:02.10 1:51.12 1:57.22 2:25.30 2:36.29
63 Tim Brink FR-1 Morningside 2:08.00 1:51.36 2:33.60 1:34.72 1:37.28
64 Zac Bartolomeo JR-3 Northern State 2:08.43 2:30.27 2:41.83 2:11.00 2:16.14
65 Asher Wahl FR-1 Northern State 2:08.45 1:47.90 1:38.91 2:40.57 2:39.28
67 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 2:09.89 1:59.50 1:47.81 1:46.51 2:29.38
68 Tyler Larson SR-4 Buena Vista 2:09.90 2:44.98 2:25.49 1:45.22 2:37.18
69 Collin Whalen FR-1 Mount Marty 2:10.20 2:36.24 2:08.90 1:32.45 2:49.26
70 Jacob Schweitzer JR-3 Northern State 2:10.37 2:37.75 1:45.60 1:41.69 2:46.88
71 Alex Currier SO-2 Northwestern (Iowa) 2:11.27 2:09.96 2:00.77 1:34.52 2:06.02
72 Sam Voigt JR-3 Mount Marty 2:11.31 2:28.38 2:31.01 2:12.63 2:25.76
73 Nathan Patterson FR-1 Northern State 2:13.28 1:42.63 1:47.96 2:11.95 2:11.95
75 Alex Loerts FR-1 Buena Vista 2:16.28 2:47.63 1:53.12 2:14.92 2:06.74
76 Taylor Clark SO-2 Briar Cliff 2:16.50 2:30.15 2:26.06 2:56.09 2:45.17
77 Matthew Jirele SO-2 Mount Marty 2:18.54 2:55.95 2:18.54 2:28.24 2:33.78
Men 800m Run UCO Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
47 Caleb Benzing SO-2 Northwestern (Iowa) 2:02.26 1:42.70 1:57.37 1:37.81
50 Hunter Paulsen SO-2 South Dakota 2:02.80 2:20.00 2:13.86 2:22.45
51 Corey Hermann SO-2 Dakota State 2:02.98 1:50.69 2:21.43 1:48.23
52 Brice Cowman JR-3 South Dakota 2:03.55 2:23.32 1:56.14 1:46.26
55 Beau Ireland FR-1 Augustana (S.D.) 2:04.26 2:39.06 2:06.75 2:39.06
56 Michael Rizzi FR-1 Morningside 2:04.59 2:15.81 1:48.40 1:43.41
57 Steven Brown SO-2 Sioux Falls 2:04.76 1:36.07 2:03.52 1:36.07
58 Jackson Rude FR-1 Morningside 2:05.05 1:56.30 1:41.29 1:45.05
60 Chase Bulten FR-1 Briar Cliff 2:06.11 2:23.77 2:19.99 1:40.89
61 Dakota Wagner SO-2 Jamestown 2:06.34 1:39.81 2:00.03 1:53.71
66 Pierce Libbey SO-2 South Dakota 2:08.49 1:33.80 1:55.65 1:42.80
74 Shane Herman SO-2 Sioux Falls 2:13.55 2:05.54 2:12.22 2:14.89
Men 800m Run UCO Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
29 Ben Sampson SR-4 Buena Vista 2:25.51 1:31.84 2:07.62 1:59.27 2:14.78
32 Austin Miller FR-1 Augustana (S.D.) 1:33.68 2:30.13 1:36.08 2:00.10 2:21.72
39 Keegan Pfau SO-2 Morningside 1:58.82 2:21.85 2:03.67 2:01.24 1:44.27
40 Nathan Pearson FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:32.32 1:27.46 1:29.89 2:01.47 1:42.04
41 Casey McEvoy JR-3 Briar Cliff 2:14.87 2:19.73 2:08.79 2:01.50 1:51.78
42 Luke Lorfeld JR-3 Northwestern (Iowa) 2:01.63 2:34.47 1:27.58 2:01.63 1:50.69
43 Bryce Nitzsche FR-1 Northwestern (Iowa) 2:32.13 1:30.06 2:33.35 2:01.70 1:59.27
44 Tony Kollasch SO-2 Briar Cliff 1:36.16 2:13.90 1:56.86 2:01.72 2:29.72
45 Riley Schaap JR-3 Dordt 1:59.45 2:17.73 1:36.29 2:01.88 2:25.04
48 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 2:08.56 1:47.74 2:28.14 2:02.43 1:45.29
53 Zach Kollasch SO-2 Briar Cliff 1:41.59 1:40.35 2:01.42 2:03.89 2:38.58
54 Jeremiah Panec JR-3 Dakota Wesleyan 2:04.06 1:26.85 1:39.25 2:04.06 1:31.81
62 Mark Bakker SO-2 Dordt 2:27.82 1:49.59 2:06.16 2:07.43 1:31.75
Men 800m Run UCO Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
22 Cameron Harming FR-1 Dakota State 2:16.84 1:36.73 1:57.96 1:33.19 1:52.07 2:30.99
23 Hans Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 1:38.28 1:43.02 1:58.41 1:38.28 2:30.38 1:48.94
24 Orin Rambow SO-2 Valley City State 1:51.42 1:34.83 1:58.53 1:47.87 1:40.75 2:26.98
25 Josh Haning FR-1 Briar Cliff 2:07.16 2:00.03 1:58.84 2:15.48 2:16.67 2:27.37
26 Nick Vander Kooi SR-4 Dordt 1:49.51 2:01.41 1:59.03 2:27.60 1:53.08 2:19.27
28 Tanner Goetsch JR-3 Northwestern (Iowa) 2:05.17 1:47.29 1:59.21 1:40.14 1:40.14 2:33.78
30 Nathan Wendt SO-2 South Dakota 1:24.98 2:09.26 1:59.68 1:46.52 1:28.57 2:22.42
31 Nick Fly SR-4 Wayne St. (Neb.) 1:49.30 1:36.08 2:00.10 2:31.33 2:20.52 1:37.29
33 Israel Parsons JR-3 Sioux Falls 1:31.49 2:30.47 2:00.37 2:20.84 2:02.78 1:33.89
34 Tyler Slaba SO-2 Sioux Falls 1:47.20 2:32.98 2:00.45 1:44.80 2:36.59 1:59.25
36 Adam Daane JR-3 Dordt 1:34.23 2:16.51 2:00.80 2:21.34 2:27.38 2:08.05
37 Nick Schmit SR-4 Wayne St. (Neb.) 2:01.04 2:04.68 2:01.04 1:38.05 2:14.36 1:34.42
49 Kak Ayaj FR-1 Wayne St. (Neb.) 2:12.62 1:30.87 2:02.79 1:56.65 2:28.58 1:39.46
Men 800m Run UCO Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Zach Tuschen JR-3 Augustana (S.D.) 1:30.23 1:55.67
11 Zach Lundberg FR-1 Sioux Falls 2:25.85 1:55.75
12 Austin Krohnke JR-3 Augustana (S.D.) 1:48.95 1:55.90
13 Drew Schiltz SR-4 Morningside 2:09.91 1:55.99
14 Alec DeVries JR-3 Morningside 1:45.65 1:56.09
15 Alex Derr FR-1 Dakota State 1:32.96 1:56.19
16 Adam Leach JR-3 Northern State 1:22.58 1:56.31
17 Skyler Giddings   Unattached 2:28.37 1:56.82
19 Kyle Hiser SR-4 Morningside 2:06.71 1:57.32
20 Trey Furgeson Junior Unattached 1:31.53 1:57.34
27 Tommy Thelen SR-4 Briar Cliff 2:09.87 1:59.14
35 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 1:52.28 2:00.73
38 John Klecker SR-4 Augustana (S.D.) 2:09.67 2:01.18
Men 800m Run UCO Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josh Barrows SO-2 Augustana (S.D.) 2:15.48 1:29.57 1:23.97 2:12.12 1:51.96
2 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 1:27.81 2:04.30 1:30.09 2:24.82 1:54.03
3 Peter Hollinger SO-2 Northwestern (Iowa) 1:50.73 1:59.86 1:40.46 2:05.57 1:54.15
4 Sam Wensink SR-4 Dordt 1:41.70 1:45.12 1:55.41 2:19.40 1:54.26
5 Monte Larsen Senior Unattached 1:41.93 1:25.89 1:36.20 1:33.91 1:54.52
6 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 2:13.33 1:36.55 1:35.40 1:50.35 1:54.94
7 Jacob Green JR-3 Morningside 1:58.70 1:33.35 2:07.92 1:57.55 1:55.24
8 Jordan Houdek SR-4 Mount Marty 1:33.40 1:47.23 1:35.70 1:34.55 1:55.30
10 Mason Phillips SO-2 Sioux Falls 1:22.17 1:29.12 2:15.41 1:40.69 1:55.73
18 Mark Moeller SR-4 Dakota State 1:27.69 1:27.69 1:39.38 2:17.96 1:56.91
21 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 2:04.78 2:15.37 1:37.70 1:22.40 1:57.71
59 Martin Mena FR-1 Valley City State 2:42.73 2:33.96 1:30.13 1:55.16 2:05.17