April 21, 2017
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA

Women 800m Run UCO

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nicole Schmidt SR-4 South Dakota 1:45.16 2:13.11 2:35.74
2 Emma Anderson SR-4 Augustana (S.D.) 2:06.72 2:13.39 2:20.06
3 Lindsay Joyce JR-3 South Dakota 2:24.14 2:13.46 2:41.49
4 Katie Bosch JR-3 Northwestern (Iowa) 2:43.32 2:14.97 2:00.13
5 Michelle Mumm JR-3 Morningside 2:37.94 2:14.99 1:58.80
6 Justine Van Zee SR-4 Dordt 2:21.02 2:15.59 2:56.27
7 Katie Landhuis JR-3 Northwestern (Iowa) 1:37.94 2:16.02 2:29.63
8 Rachael Zeiger SR-4 South Dakota 1:41.52 2:17.19 1:59.36
9 Mallory Fine SO-2 South Dakota 2:54.44 2:17.35 2:36.58
10 Jessica Feldman SR-4 South Dakota 2:49.26 2:17.61 2:57.52
11 Madeline Huglen SO-2 South Dakota 2:41.64 2:19.34 2:08.20
12 Jenna Wilgenburg SO-2 Dordt 2:06.33 2:20.36 2:37.21
13 Amber Eichkorn SR-4 South Dakota 2:23.64 2:20.82 1:52.66
14 Cassidy Soli JR-3 Augustana (S.D.) 2:04.08 2:20.99 1:57.03
15 Kassidy De Jong SO-2 Northwestern (Iowa) 2:09.75 2:21.03 2:26.68
16 Rachel Heuchert SR-4 Jamestown 2:56.43 2:21.14 2:45.14
17 Breanna Harthoorn FR-1 Northwestern (Iowa) 2:41.63 2:21.78 2:09.02
18 Annechiena Knevelbaard SO-2 Dordt 3:04.44 2:21.87 1:50.66
19 Kiana Hoff-Au SO-2 Mount Marty 2:56.29 2:22.17 1:45.21
20 Hannah Kastigar SO-2 Northern State 2:18.60 2:22.88 2:58.60
21 Cassie Warner SO-2 Morningside 2:40.29 2:23.11 2:50.30
22 Brook Benes JR-3 South Dakota 1:50.35 2:23.30 2:56.26
23 Natalie Lambert FR-1 Morningside 2:46.63 2:23.64 2:06.41
24 Sam Sinclair JR-3 Northwestern (Iowa) 2:32.49 2:23.85 2:06.59
25 Brooke DeVos SO-2 Augustana (S.D.) 2:59.87 2:23.89 2:28.21
26 Ellie Wilson FR-1 South Dakota 2:06.89 2:24.19 1:51.03
27 McKenna Rogers FR-1 Dakota Wesleyan 1:52.71 2:24.50 1:46.93
28 Tiffany Shepherd SR-4 Morningside 2:00.25 2:24.88 2:14.74
29 Laura Kunz SR-4 Sioux Falls 2:24.07 2:25.52 2:50.26
30 Jamie Jacobsen JR-3 Briar Cliff 2:27.17 2:25.71 2:28.63
31 Sami Shields FR-1 Northern State 1:50.88 2:25.89 2:55.07
32 Carly Bauer SR-4 Augustana (S.D.) 2:40.64 2:26.03 1:55.37
33 Genevieve Clark FR-1 Mount Marty 2:33.51 2:26.20 2:32.05
34 Megan Maaske SO-2 Morningside 2:02.30 2:27.35 2:59.77
35 Olivia Couch FR-1 Dordt 2:56.47 2:28.29 3:11.30
36 Andrea Korvela SO-2 Northern State 2:15.07 2:28.42 2:16.55
37 Caitlin Davis SR-4 Mount Marty 2:12.85 2:29.26 2:21.80
38 Becca Goertzen SO-2 Sioux Falls 2:17.57 2:29.53 2:07.10
39 Khiree Held FR-1 Northwestern (Iowa) 2:40.15 2:29.67 3:05.59
40 Christa Lysne SR-4 Jamestown 1:48.21 2:30.28 2:24.27
41 Grace Stiansen SR-4 Sioux Falls 2:15.69 2:30.76 2:51.87
42 Keegan Day SO-2 Sioux Falls 2:38.35 2:30.81 3:00.98
43 Mattisen Kelley SO-2 Sioux Falls 2:41.95 2:31.35 3:04.65
44 Sarah Van Wyk SO-2 Dordt 3:00.12 2:31.36 2:20.77
45 Allison Higgins JR-3 Morningside 2:18.71 2:32.42 1:48.22
46 Destiny Scar FR-1 Morningside 2:05.60 2:33.16 1:47.22
47 Kaitlin Fry FR-1 Dordt 3:03.10 2:33.86 2:00.01
48 Hanna Wahl SO-2 Northern State 2:08.26 2:34.53 2:11.35
49 Victoria Sopko SR-4 Dakota State 2:18.17 2:35.24 3:15.61
50 Courtney Brandt SR-4 Northern State 2:41.82 2:35.59 1:56.70
51 Bethany Pearson SO-2 Sioux Falls 3:06.81 2:35.67 3:20.82
52 Miranda Mouw SO-2 Northwestern (Iowa) 2:57.59 2:35.78 2:49.80
53 Mariah Hahne FR-1 Sioux Falls 3:13.18 2:35.79 2:46.70
54 Kendra Bauermeister FR-1 Northwestern (Iowa) 1:57.70 2:36.93 2:52.63
55 Billie Wicks SO-2 Mount Marty 2:39.55 2:37.97 2:52.19
56 Allison Howard SO-2 South Dakota 2:49.21 2:38.14 3:16.10
57 Tiffany Jackson SR-4 Jamestown 2:21.30 2:38.76 2:22.89
58 Brianna Enerson JR-3 Dordt 2:08.92 2:39.16 2:34.39
59 Kelsey Lang FR-1 Northwestern (Iowa) 2:07.56 2:39.44 3:08.14
60 Josephine Peitz FR-1 Wayne St. (Neb.) 2:28.62 2:39.80 1:59.85
61 Katlynn Schreiner JR-3 Morningside 3:24.77 2:39.97 1:59.98
62 Kelsey Sutera SO-2 Mount Marty 2:07.01 2:40.77 3:16.14
63 Christian Moreno SO-2 Sioux Falls 3:19.59 2:40.96 1:57.50
64 Sara Bauermeister FR-1 Morningside 2:23.69 2:41.44 2:39.83
65 Angela Dopita SO-2 Briar Cliff 3:02.56 2:41.55 2:09.24
66 Katherine Staab FR-1 Northwestern (Iowa) 2:50.84 2:42.70 1:57.15
67 Tyra Laws JR-3 Dakota State 2:15.61 2:43.38 2:35.21
68 Reganne Engebretson FR-1 Northern State 2:11.47 2:44.33 2:26.26
69 Taya Heisinger FR-1 Dakota Wesleyan 3:24.84 2:52.13 3:00.74
70 Mercedes Jochims JR-3 Dakota State 2:07.82 2:52.73 2:26.82
71 Amber Robinson SO-2 Jamestown 2:32.62 2:53.43 2:56.90
Women 800m Run UCO Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Olivia Couch FR-1 Dordt 2:28.29
49 Victoria Sopko SR-4 Dakota State 2:35.24
52 Miranda Mouw SO-2 Northwestern (Iowa) 2:35.78
54 Kendra Bauermeister FR-1 Northwestern (Iowa) 2:36.93
56 Allison Howard SO-2 South Dakota 2:38.14
57 Tiffany Jackson SR-4 Jamestown 2:38.76
58 Brianna Enerson JR-3 Dordt 2:39.16
59 Kelsey Lang FR-1 Northwestern (Iowa) 2:39.44
60 Josephine Peitz FR-1 Wayne St. (Neb.) 2:39.80
61 Katlynn Schreiner JR-3 Morningside 2:39.97
63 Christian Moreno SO-2 Sioux Falls 2:40.96
64 Sara Bauermeister FR-1 Morningside 2:41.44
65 Angela Dopita SO-2 Briar Cliff 2:41.55
66 Katherine Staab FR-1 Northwestern (Iowa) 2:42.70
67 Tyra Laws JR-3 Dakota State 2:43.38
68 Reganne Engebretson FR-1 Northern State 2:44.33
69 Taya Heisinger FR-1 Dakota Wesleyan 2:52.13
70 Mercedes Jochims JR-3 Dakota State 2:52.73
71 Amber Robinson SO-2 Jamestown 2:53.43
Women 800m Run UCO Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Annechiena Knevelbaard SO-2 Dordt 1:43.57 2:21.87 1:43.57 2:44.57 2:04.85 2:21.87
22 Brook Benes JR-3 South Dakota 2:37.63 2:26.17 2:54.83 1:50.35 2:01.81 2:23.30
36 Andrea Korvela SO-2 Northern State 1:51.32 2:58.11 1:51.32 2:40.30 2:22.49 2:28.42
38 Becca Goertzen SO-2 Sioux Falls 3:08.41 2:04.11 2:44.49 2:44.49 1:59.63 2:29.53
39 Khiree Held FR-1 Northwestern (Iowa) 1:44.77 1:46.27 2:02.73 3:04.10 1:44.77 2:29.67
40 Christa Lysne SR-4 Jamestown 1:48.21 2:27.28 1:48.21 2:34.79 2:18.26 2:30.28
41 Grace Stiansen SR-4 Sioux Falls 1:56.09 1:45.54 2:12.67 2:56.39 2:08.15 2:30.76
43 Mattisen Kelley SO-2 Sioux Falls 2:40.44 2:38.92 2:55.57 3:04.65 1:58.06 2:31.35
44 Sarah Van Wyk SO-2 Dordt 2:10.17 2:20.77 2:01.09 2:07.15 2:28.34 2:31.36
46 Destiny Scar FR-1 Morningside 2:02.53 2:42.35 2:20.91 2:36.23 2:08.66 2:33.16
50 Courtney Brandt SR-4 Northern State 2:13.81 2:46.49 2:18.48 3:12.94 2:24.70 2:35.59
51 Bethany Pearson SO-2 Sioux Falls 2:57.47 2:34.12 2:55.91 3:16.15 2:48.13 2:35.67
53 Mariah Hahne FR-1 Sioux Falls 2:51.37 2:20.21 2:32.68 3:17.86 1:56.85 2:35.79
55 Billie Wicks SO-2 Mount Marty 3:06.41 3:07.99 2:28.50 2:33.23 2:53.77 2:37.97
62 Kelsey Sutera SO-2 Mount Marty 2:42.38 2:19.87 1:58.97 2:24.70 2:42.38 2:40.77
Women 800m Run UCO Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Breanna Harthoorn FR-1 Northwestern (Iowa) 2:30.29 2:54.39 2:11.86 2:21.78
20 Hannah Kastigar SO-2 Northern State 2:20.03 1:40.02 2:20.03 2:22.88
21 Cassie Warner SO-2 Morningside 2:23.11 3:03.18 2:28.84 2:23.11
23 Natalie Lambert FR-1 Morningside 2:29.39 1:57.79 1:56.35 2:23.64
24 Sam Sinclair JR-3 Northwestern (Iowa) 1:43.58 2:49.75 2:16.66 2:23.85
27 McKenna Rogers FR-1 Dakota Wesleyan 2:40.40 2:47.62 1:58.49 2:24.50
30 Jamie Jacobsen JR-3 Briar Cliff 1:56.57 3:00.68 1:46.37 2:25.71
31 Sami Shields FR-1 Northern State 2:22.98 2:46.32 3:00.91 2:25.89
32 Carly Bauer SR-4 Augustana (S.D.) 2:01.21 2:31.88 2:52.32 2:26.03
34 Megan Maaske SO-2 Morningside 2:46.51 2:05.25 1:51.99 2:27.35
37 Caitlin Davis SR-4 Mount Marty 2:36.73 2:33.74 2:17.32 2:29.26
47 Kaitlin Fry FR-1 Dordt 1:49.24 2:33.86 2:35.40 2:33.86
48 Hanna Wahl SO-2 Northern State 2:57.71 2:17.54 2:57.71 2:34.53
Women 800m Run UCO Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Jessica Feldman SR-4 South Dakota 2:17.61
11 Madeline Huglen SO-2 South Dakota 2:19.34
12 Jenna Wilgenburg SO-2 Dordt 2:20.36
14 Cassidy Soli JR-3 Augustana (S.D.) 2:20.99
15 Kassidy De Jong SO-2 Northwestern (Iowa) 2:21.03
25 Brooke DeVos SO-2 Augustana (S.D.) 2:23.89
26 Ellie Wilson FR-1 South Dakota 2:24.19
28 Tiffany Shepherd SR-4 Morningside 2:24.88
29 Laura Kunz SR-4 Sioux Falls 2:25.52
33 Genevieve Clark FR-1 Mount Marty 2:26.20
42 Keegan Day SO-2 Sioux Falls 2:30.81
45 Allison Higgins JR-3 Morningside 2:32.42
Women 800m Run UCO Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nicole Schmidt SR-4 South Dakota 2:19.77 2:41.07 2:51.72 2:13.11 1:53.15
2 Emma Anderson SR-4 Augustana (S.D.) 2:22.73 1:52.05 2:22.73 2:13.39 2:41.41
3 Lindsay Joyce JR-3 South Dakota 2:48.16 2:18.80 1:50.78 2:13.46 2:00.12
4 Katie Bosch JR-3 Northwestern (Iowa) 1:57.43 2:54.12 1:56.08 2:14.97 2:46.02
5 Michelle Mumm JR-3 Morningside 2:20.39 2:51.44 2:23.09 2:14.99 1:38.55
6 Justine Van Zee SR-4 Dordt 2:44.07 2:45.42 2:50.85 2:15.59 2:11.53
7 Katie Landhuis JR-3 Northwestern (Iowa) 2:25.55 2:26.91 2:18.74 2:16.02 2:13.30
8 Rachael Zeiger SR-4 South Dakota 1:48.38 2:43.26 2:47.38 2:17.19 2:54.24
9 Mallory Fine SO-2 South Dakota 2:57.19 2:37.96 1:56.75 2:17.35 2:10.49
13 Amber Eichkorn SR-4 South Dakota 2:53.21 2:27.87 1:41.39 2:20.82 2:54.62
16 Rachel Heuchert SR-4 Jamestown 2:33.85 2:01.38 1:48.68 2:21.14 2:18.32
19 Kiana Hoff-Au SO-2 Mount Marty 2:34.97 2:50.61 2:37.81 2:22.17 2:25.02