April 21, 2017
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA

Women 1500m Run UCO

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lindsay Joyce JR-3 South Dakota 4:32.80 3:32.79 4:32.80 4:19.16
2 Amber Eichkorn SR-4 South Dakota 4:33.52 4:25.32 4:08.91 3:25.14
3 Katie Bosch JR-3 Northwestern (Iowa) 4:34.59 5:51.48 4:23.61 3:42.42
4 Nicole Schmidt SR-4 South Dakota 4:37.42 5:46.78 3:25.29 4:31.88
5 Michelle Mumm JR-3 Morningside 4:38.00 4:15.76 5:30.82 3:20.16
6 Justine Van Zee SR-4 Dordt 4:39.25 6:03.03 5:57.44 5:04.39
7 Jessica Feldman SR-4 South Dakota 4:43.01 5:05.65 4:57.16 3:52.07
8 Megan Billington SO-2 South Dakota 4:43.07 4:40.24 3:54.95 4:00.61
9 Annechiena Knevelbaard SO-2 Dordt 4:45.44 4:42.59 5:39.68 3:45.50
10 Rachael Zeiger SR-4 South Dakota 4:46.50 3:32.01 5:29.48 4:00.66
11 Kassidy De Jong SO-2 Northwestern (Iowa) 4:48.33 6:03.30 3:47.78 4:10.85
12 Erin Wetzstein JR-3 South Dakota 4:48.61 5:17.48 5:14.59 5:46.34
13 Lindsey Gast JR-3 Northern State 4:52.63 3:48.26 3:54.11 4:11.67
14 Tiffany Shepherd SR-4 Morningside 4:54.57 3:29.15 5:06.36 4:48.68
15 Breanna Harthoorn FR-1 Northwestern (Iowa) 4:55.51 3:29.82 6:09.39 5:13.24
16 Erica De Schiffart JR-3 Dordt 4:56.22 3:36.24 4:35.49 3:33.28
17 McKenna Rogers FR-1 Dakota Wesleyan 4:56.50 5:11.33 6:04.70 6:13.59
18 Laura Kunz SR-4 Sioux Falls 4:58.24 5:48.94 3:40.70 5:19.12
19 Megan Maaske SO-2 Morningside 5:01.81 6:32.36 5:56.14 3:34.29
20 Audrey Brooks JR-3 Dordt 5:01.82 6:32.37 5:47.10 5:07.86
21 Erika Douma JR-3 Dordt 5:02.07 4:56.03 5:20.20 4:43.95
22 Cassie Warner SO-2 Morningside 5:02.53 3:49.93 4:50.43 4:26.23
23 Ellie Coyle SO-2 South Dakota 5:03.47 6:01.13 4:51.34 4:05.81
24 Khiree Held FR-1 Northwestern (Iowa) 5:04.01 4:45.77 5:25.29 6:16.98
25 Keegan Day SO-2 Sioux Falls 5:06.69 6:38.70 6:26.43 5:52.70
26 Olivia Couch FR-1 Dordt 5:07.53 6:05.96 4:42.93 5:35.21
27 Sarah Lunn SO-2 Northwestern (Iowa) 5:07.78 5:57.03 4:37.01 6:09.34
28 Sam Sinclair JR-3 Northwestern (Iowa) 5:09.23 6:42.00 4:22.85 6:26.54
29 Emma Van Meeteren FR-1 Northwestern (Iowa) 5:09.32 6:35.93 6:39.03 5:21.70
30 Erin Bandstra FR-1 Dordt 5:11.69 3:53.77 4:28.06 4:00.01
31 Alex George FR-1 Morningside 5:14.59 4:43.14 3:43.36 3:43.36
32 Sarah Van Wyk SO-2 Dordt 5:15.51 6:47.01 4:06.10 4:28.19
33 Kaitlin Fry FR-1 Dordt 5:15.57 6:25.00 6:15.53 6:02.91
34 Christa Lysne SR-4 Jamestown 5:17.98 5:43.42 6:40.66 5:27.52
35 Bethany Pearson SO-2 Sioux Falls 5:19.46 6:16.97 5:35.44 5:51.41
36 Krista Hovland JR-3 Northwestern (Iowa) 5:19.52 5:22.72 5:16.33 6:29.82
37 Genevieve Clark FR-1 Mount Marty 5:19.88 4:28.70 4:06.31 3:47.12
38 Mattisen Kelley SO-2 Sioux Falls 5:20.32 5:13.92 4:35.48 5:01.10
39 Mariah Wills SR-4 Morningside 5:20.67 4:26.16 5:20.67 6:02.36
40 Allison Foster SO-2 Jamestown 5:22.30 4:08.18 6:36.43 4:46.85
41 Katlynn Schreiner JR-3 Morningside 5:22.93 4:18.35 6:33.98 5:10.02
42 Hanna Wahl SO-2 Northern State 5:24.89 4:52.41 4:55.65 4:10.17
43 Allison Howard SO-2 South Dakota 5:27.99 5:27.99 5:31.27 6:59.83
44 Tiffany Jackson SR-4 Jamestown 5:28.53 5:18.68 7:07.09 6:27.67
45 Mariah Hahne FR-1 Sioux Falls 5:28.66 6:01.53 4:52.51 4:16.36
46 Kate Mathes SR-4 Morningside 5:31.14 6:30.75 5:04.65 5:44.39
47 Kendy Kube FR-1 Morningside 5:32.74 6:55.93 4:19.54 4:29.52
48 Emily Hoesing FR-1 Buena Vista 5:36.24 5:05.98 5:12.71 6:06.51
49 Tara Harris SO-2 Buena Vista 5:42.54 6:37.35 5:18.57 6:27.07
50 Victoria Sopko SR-4 Dakota State 5:43.08 4:41.33 7:22.58 5:15.64
51 Sonya Hagberg SR-4 Northwestern (Iowa) 5:43.30 4:58.68 7:05.70 5:50.17
52 Alyssa Krohn FR-1 Northwestern (Iowa) 5:43.64 4:21.17 5:47.08 4:24.61
53 Christian Moreno SO-2 Sioux Falls 5:54.69 4:08.29 6:54.99 6:44.35
54 Maya Rowe FR-1 Buena Vista 5:55.06 4:08.55 6:44.77 5:05.36
55 Mercedes Jochims JR-3 Dakota State 6:09.11 5:10.06 6:01.73 4:22.07
56 Traci Vandersnick SO-2 Mount Marty 6:54.45 8:29.78 5:27.42 6:04.72
  Tyra Laws JR-3 Dakota State DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run UCO Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Sarah Lunn SO-2 Northwestern (Iowa) 4:03.15 5:07.78 4:40.08 6:40.12 6:03.18 6:21.65
34 Christa Lysne SR-4 Jamestown 5:30.70 5:17.98 3:58.49 5:27.52 6:31.12 3:45.77
35 Bethany Pearson SO-2 Sioux Falls 5:13.07 5:19.46 4:50.71 6:29.75 6:23.36 3:46.82
36 Krista Hovland JR-3 Northwestern (Iowa) 5:29.11 5:19.52 4:31.60 4:47.57 6:10.65 4:28.40
38 Mattisen Kelley SO-2 Sioux Falls 3:53.84 5:20.32 3:57.04 4:38.68 4:38.68 4:19.46
39 Mariah Wills SR-4 Morningside 6:31.22 5:20.67 6:53.67 4:22.95 3:54.09 5:11.05
40 Allison Foster SO-2 Jamestown 5:31.97 5:22.30 4:04.95 5:12.64 6:49.33 4:56.52
41 Katlynn Schreiner JR-3 Morningside 4:57.10 5:22.93 4:24.81 5:03.56 5:13.25 6:27.52
43 Allison Howard SO-2 South Dakota 5:27.99 5:27.99 6:56.55 3:56.16 6:04.07 5:01.75
44 Tiffany Jackson SR-4 Jamestown 5:25.25 5:28.53 5:35.10 7:03.81 3:59.83 6:27.67
45 Mariah Hahne FR-1 Sioux Falls 7:07.26 5:28.66 3:50.07 6:24.54 4:49.22 5:31.95
46 Kate Mathes SR-4 Morningside 6:04.26 5:31.14 4:21.60 4:11.67 4:48.10 7:03.86
47 Kendy Kube FR-1 Morningside 7:12.57 5:32.74 4:12.89 5:52.71 4:36.18 4:19.54
48 Emily Hoesing FR-1 Buena Vista 6:13.23 5:36.24 5:56.42 5:16.07 5:29.52 4:52.53
49 Tara Harris SO-2 Buena Vista 4:20.33 5:42.54 4:40.89 4:10.06 6:20.22 6:30.50
50 Victoria Sopko SR-4 Dakota State 5:49.95 5:43.08 6:07.10 5:56.81 6:24.25 5:08.78
51 Sonya Hagberg SR-4 Northwestern (Iowa) 6:14.20 5:43.30 4:51.81 4:20.91 4:27.78 7:02.26
52 Alyssa Krohn FR-1 Northwestern (Iowa) 5:23.03 5:43.64 6:18.01 4:31.48 7:12.99 6:21.44
53 Christian Moreno SO-2 Sioux Falls 5:08.58 5:54.69 4:43.76 4:33.12 7:41.10 6:05.33
54 Maya Rowe FR-1 Buena Vista 5:44.41 5:55.06 5:23.11 6:58.97 5:44.41 5:08.91
55 Mercedes Jochims JR-3 Dakota State 4:44.22 6:09.11 7:26.63 5:58.04 5:13.75 5:06.37
56 Traci Vandersnick SO-2 Mount Marty 5:10.84 6:54.45 7:19.32 6:33.73 8:17.34 8:00.77
  Tyra Laws JR-3 Dakota State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run UCO Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Tiffany Shepherd SR-4 Morningside 4:54.57 4:16.28 4:25.12 3:43.88 5:29.92 5:56.43 5:41.71
16 Erica De Schiffart JR-3 Dordt 4:56.22 6:19.17 4:05.87 4:38.45 3:59.94 4:26.60 3:45.13
18 Laura Kunz SR-4 Sioux Falls 4:58.24 4:49.30 5:31.05 5:40.00 6:12.80 3:55.61 3:34.74
19 Megan Maaske SO-2 Morningside 5:01.81 4:46.72 5:47.09 5:19.92 4:25.60 5:25.96 6:23.30
20 Audrey Brooks JR-3 Dordt 5:01.82 6:05.21 5:59.17 5:13.90 5:53.13 4:40.70 3:40.33
21 Erika Douma JR-3 Dordt 5:02.07 4:34.89 5:02.07 5:26.24 4:34.89 5:17.18 4:07.70
22 Cassie Warner SO-2 Morningside 5:02.53 5:05.56 3:49.93 5:05.56 6:27.24 6:06.07 6:03.04
23 Ellie Coyle SO-2 South Dakota 5:03.47 6:01.13 5:00.44 5:55.06 6:34.52 3:47.61 5:03.47
24 Khiree Held FR-1 Northwestern (Iowa) 5:04.01 4:30.57 4:24.49 4:00.17 6:29.14 4:51.85 4:06.25
25 Keegan Day SO-2 Sioux Falls 5:06.69 5:43.50 4:42.16 5:58.83 3:43.89 3:53.09 5:34.30
26 Olivia Couch FR-1 Dordt 5:07.53 4:02.95 3:47.58 5:25.99 3:44.50 5:10.61 3:38.35
28 Sam Sinclair JR-3 Northwestern (Iowa) 5:09.23 4:22.85 5:27.79 5:49.43 5:21.60 3:58.11 5:40.16
29 Emma Van Meeteren FR-1 Northwestern (Iowa) 5:09.32 5:15.51 4:32.21 4:32.21 5:03.14 4:38.39 5:03.14
30 Erin Bandstra FR-1 Dordt 5:11.69 6:23.38 4:59.23 4:52.99 6:32.73 6:35.85 4:31.17
31 Alex George FR-1 Morningside 5:14.59 5:39.76 4:17.97 6:11.22 5:08.30 6:26.95 5:20.89
32 Sarah Van Wyk SO-2 Dordt 5:15.51 4:12.41 5:40.75 6:47.01 5:43.91 6:12.31 6:21.77
33 Kaitlin Fry FR-1 Dordt 5:15.57 4:44.02 5:12.42 6:43.93 5:12.42 3:40.90 4:12.46
37 Genevieve Clark FR-1 Mount Marty 5:19.88 3:56.72 4:44.70 6:30.26 6:27.06 6:52.65 4:09.51
42 Hanna Wahl SO-2 Northern State 5:24.89 4:39.41 5:41.14 4:23.16 4:32.91 4:45.91 6:42.87
Women 1500m Run UCO Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lindsay Joyce JR-3 South Dakota 4:32.80
2 Amber Eichkorn SR-4 South Dakota 4:33.52
3 Katie Bosch JR-3 Northwestern (Iowa) 4:34.59
4 Nicole Schmidt SR-4 South Dakota 4:37.42
5 Michelle Mumm JR-3 Morningside 4:38.00
6 Justine Van Zee SR-4 Dordt 4:39.25
7 Jessica Feldman SR-4 South Dakota 4:43.01
8 Megan Billington SO-2 South Dakota 4:43.07
9 Annechiena Knevelbaard SO-2 Dordt 4:45.44
10 Rachael Zeiger SR-4 South Dakota 4:46.50
11 Kassidy De Jong SO-2 Northwestern (Iowa) 4:48.33
12 Erin Wetzstein JR-3 South Dakota 4:48.61
13 Lindsey Gast JR-3 Northern State 4:52.63
15 Breanna Harthoorn FR-1 Northwestern (Iowa) 4:55.51
17 McKenna Rogers FR-1 Dakota Wesleyan 4:56.50