March 25, 2017
|
Cedarville U. - Cedarville, OH

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alexandra Brown SR-4 Wright State 4:37.25 10
2 Madison Paquette Sophomore Cleary 4:43.12 8
3 Kacy Dunn SR-4 Cedarville 4:44.62 6
4 Grace Norman FR-1 Cedarville 4:47.34 5
5 Carly Rose JR-3 Cedarville 4:48.07 4
6 Ariel Young SO-2 Ohio Christian 4:52.64 3
7 Katie Vance JR-3 Mount Union 4:55.46 2
8 Rachel Gerber SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:57.23 1
9 Elaine LaBarge Junior Cleary 4:59.04 -
10 Jessica Doepker SR-4 Wright State 4:59.72 -
11 Nicole Huber SR-4 Ohio Northern 4:59.92 -
12 Mallory Munderloh SO-2 Alma 5:04.56 -
13 Rachel McGuire JR-3 Mount Union 5:05.12 -
14 Krista Green FR-1 Cedarville 5:05.87 -
15 Hannah Reigle SO-2 Mount Union 5:06.74 -
16 Cameron Trachtman SR-4 Hanover 5:07.24 -
17 Zoe Schilling FR-1 Ohio Northern 5:07.77 -
18 Kira Judd SO-2 Otterbein 5:08.19 -
19 Rachel House JR-3 Heidelberg 5:08.20 -
20 Ellis Beardsley SR-4 Mount Union 5:08.41 -
21 Lindsey Ruff SO-2 Otterbein 5:08.68 -
22 Shelby Nolan FR-1 Wright State 5:09.24 -
23 Julissa Poullet SR-4 Otterbein 5:09.64 -
24 Allison Currey FR-1 Otterbein 5:10.05 -
25 Meredith Wesco SR-4 Otterbein 5:10.10 -
26 Katy Foltz SO-2 Otterbein 5:10.17 -
27 Madeleine Routhier FR-1 Ohio Northern 5:12.13 -
28 Larkin Joseph SO-2 Capital 5:12.92 -
29 Morgan Hamilton SO-2 Hanover 5:13.00 -
30 Elizabeth Martin SR-4 Ohio Northern 5:13.11 -
31 Aleighsha Engisch Junior Cleary 5:13.70 -
32 Danielle Deshuk FR-1 Capital 5:14.55 -
33 Blaire Showers FR-1 Alma 5:15.05 -
34 Kristina Steingass SO-2 Wright State 5:15.32 -
35 Amanda Elkins SO-2 Heidelberg 5:16.70 -
36 Kristina Myers SO-2 Ohio Northern 5:16.72 -
37 Colleen Grainger SO-2 Ohio Northern 5:17.58 -
38 Samantha Koester SO-2 Capital 5:17.61 -
39 Katie Driggs JR-3 Mount Vernon Nazarene 5:20.00 -
40 Aly Turrentine FR-1 Ohio Christian 5:20.52 -
41 Sarah Rini JR-3 Capital 5:20.88 -
42 Cadence Faurote JR-3 St. Francis (Ind.) 5:21.83 -
43 Jocelyn Reinhart SO-2 Ohio Northern 5:22.26 -
44 Nicole Laskowski FR-1 Mount Union 5:23.37 -
45 Kathleen Colvin FR-1 Ohio Northern 5:23.71 -
46 Marcella McHenry FR-1 Ursuline (Ohio) 5:25.93 -
47 Devony Miller SO-2 Bluffton 5:26.10 -
48 Cassady Shultz SR-4 Otterbein 5:27.67 -
49 Chelsea Edwards SO-2 Ursuline (Ohio) 5:28.17 -
50 Jennie Matteson SO-2 Bluffton 5:28.33 -
51 Alissa Hauke JR-3 Bluffton 5:30.27 -
52 Anna Hairston SR-4 Bluffton 5:31.05 -
53 Corinne Saul FR-1 Otterbein 5:31.05 -
54 Courtney Davis Sophomore Cleary 5:31.90 -
55 Anna Thayer FR-1 Cedarville 5:32.46 -
56 Katlin Robinson SR-4 St. Francis (Ind.) 5:35.62 -
57 Elizabeth Steele SO-2 Ohio Northern 5:37.64 -
58 Caitlyn Tulloss JR-3 Capital 5:39.32 -
59 Nicole Tennison JR-3 Heidelberg 5:40.06 -
60 Carlie Watt   Ohio State Running Club 5:40.81 -
61 Jasmine Stein FR-1 Lourdes 5:43.68 -
62 Arie Cox FR-1 Bluffton 5:48.26 -
63 Juliana Dotson FR-1 Lourdes 5:49.43 -
64 Morgan Cukierski JR-3 Lourdes 5:50.95 -
65 Ariel Barlow FR-1 Hanover 5:52.11 -
66 Michelle Kelsey SO-2 Bluffton 5:52.94 -
67 Paige Giessler SR-4 Ohio Northern 5:55.10 -
68 Renee Kraft SR-4 Ohio Northern 5:55.60 -
69 Megan Falknor   Ohio State Running Club 6:05.03 -
70 Rheeme Zayed FR-1 Cedarville 6:07.35 -
71 Taylor Aurand SO-2 Bluffton 6:08.86 -
72 Megan Lefeld SR-4 Heidelberg 6:09.84 -
73 Emily Waldvogel FR-1 Capital 6:17.92 -
74 Nicole Baumer SR-4 Wright State 6:26.20 -
75 Samantha Bensman FR-1 Heidelberg 6:31.23 -
76 Megan Lewis   Ohio State Running Club 6:44.86 -
  Bryanna Bolha SO-2 Mount Vernon Nazarene DNF -
  Sara Stewart FR-1 Ohio Christian DNF -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alexandra Brown SR-4 Wright State 4:37.25 10
2 Madison Paquette Sophomore Cleary 4:43.12 8
3 Kacy Dunn SR-4 Cedarville 4:44.62 6
4 Grace Norman FR-1 Cedarville 4:47.34 5
5 Carly Rose JR-3 Cedarville 4:48.07 4
6 Ariel Young SO-2 Ohio Christian 4:52.64 3
7 Katie Vance JR-3 Mount Union 4:55.46 2
9 Elaine LaBarge Junior Cleary 4:59.04 -
10 Jessica Doepker SR-4 Wright State 4:59.72 -
12 Mallory Munderloh SO-2 Alma 5:04.56 -
19 Rachel House JR-3 Heidelberg 5:08.20 -
23 Julissa Poullet SR-4 Otterbein 5:09.64 -
26 Katy Foltz SO-2 Otterbein 5:10.17 -
33 Blaire Showers FR-1 Alma 5:15.05 -
49 Chelsea Edwards SO-2 Ursuline (Ohio) 5:28.17 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
8 Rachel Gerber SO-2 Mount Vernon Nazarene 5:00.21 4:57.23 4:15.62 1
11 Nicole Huber SR-4 Ohio Northern 6:11.90 4:59.92 4:08.94 -
13 Rachel McGuire JR-3 Mount Union 4:07.15 5:05.12 5:02.07 -
14 Krista Green FR-1 Cedarville 4:41.40 5:05.87 4:26.11 -
15 Hannah Reigle SO-2 Mount Union 3:56.19 5:06.74 5:00.61 -
16 Cameron Trachtman SR-4 Hanover 5:07.24 5:07.24 5:41.04 -
17 Zoe Schilling FR-1 Ohio Northern 5:01.62 5:07.77 5:57.02 -
18 Kira Judd SO-2 Otterbein 6:03.67 5:08.19 4:15.80 -
21 Lindsey Ruff SO-2 Otterbein 5:05.60 5:08.68 6:28.94 -
22 Shelby Nolan FR-1 Wright State 4:07.40 5:09.24 5:03.06 -
24 Allison Currey FR-1 Otterbein 4:23.55 5:10.05 6:33.77 -
25 Meredith Wesco SR-4 Otterbein 6:40.03 5:10.10 3:43.28 -
27 Madeleine Routhier FR-1 Ohio Northern 6:39.53 5:12.13 5:15.26 -
31 Aleighsha Engisch Junior Cleary 4:20.38 5:13.70 3:49.00 -
38 Samantha Koester SO-2 Capital 4:10.92 5:17.61 4:39.50 -
42 Cadence Faurote JR-3 St. Francis (Ind.) 6:00.45 5:21.83 6:42.29 -
47 Devony Miller SO-2 Bluffton 5:48.93 5:26.10 6:54.15 -
51 Alissa Hauke JR-3 Bluffton 4:37.43 5:30.27 5:13.76 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
20 Ellis Beardsley SR-4 Mount Union 3:51.31 5:42.34 6:40.94 5:48.51 4:40.66 4:25.24 5:08.41 -
29 Morgan Hamilton SO-2 Hanover 6:06.21 6:03.08 5:09.87 5:41.17 4:04.14 5:38.04 5:13.00 -
30 Elizabeth Martin SR-4 Ohio Northern 5:09.98 3:57.97 6:43.92 4:07.36 3:39.18 5:56.95 5:13.11 -
34 Kristina Steingass SO-2 Wright State 6:27.85 6:27.85 4:46.95 3:40.73 6:46.77 6:18.39 5:15.32 -
35 Amanda Elkins SO-2 Heidelberg 4:22.87 3:48.03 5:19.87 4:29.20 4:54.54 6:07.38 5:16.70 -
37 Colleen Grainger SO-2 Ohio Northern 4:17.24 3:55.01 5:27.11 4:07.72 4:49.00 4:10.89 5:17.58 -
39 Katie Driggs JR-3 Mount Vernon Nazarene 3:50.40 6:43.20 5:16.80 5:48.80 6:08.00 4:12.80 5:20.00 -
40 Aly Turrentine FR-1 Ohio Christian 6:43.86 6:47.06 6:18.22 5:39.76 5:58.99 5:36.55 5:20.52 -
41 Sarah Rini JR-3 Capital 4:52.00 5:40.14 6:25.06 5:27.30 4:00.66 6:25.06 5:20.88 -
43 Jocelyn Reinhart SO-2 Ohio Northern 4:04.92 6:29.94 5:31.93 5:48.04 3:45.59 6:10.60 5:22.26 -
44 Nicole Laskowski FR-1 Mount Union 6:24.81 3:59.30 4:57.50 5:13.67 6:47.45 5:03.97 5:23.37 -
45 Kathleen Colvin FR-1 Ohio Northern 5:17.24 6:28.46 6:44.64 6:15.51 4:38.39 4:22.21 5:23.71 -
46 Marcella McHenry FR-1 Ursuline (Ohio) 4:01.19 5:32.45 4:53.34 6:50.68 5:09.64 4:17.49 5:25.93 -
48 Cassady Shultz SR-4 Otterbein 6:49.59 4:58.18 4:09.03 5:08.01 5:37.50 4:02.48 5:27.67 -
50 Jennie Matteson SO-2 Bluffton 6:07.73 5:38.18 5:51.32 6:24.15 5:25.05 5:51.32 5:28.33 -
52 Anna Hairston SR-4 Bluffton 7:03.75 5:27.74 5:17.81 5:04.57 5:40.99 4:14.91 5:31.05 -
53 Corinne Saul FR-1 Otterbein 6:40.57 5:21.12 5:07.88 4:01.67 5:14.50 4:24.84 5:31.05 -
  Bryanna Bolha SO-2 Mount Vernon Nazarene DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
36 Kristina Myers SO-2 Ohio Northern 4:57.72 6:13.73 5:16.72 -
54 Courtney Davis Sophomore Cleary 7:08.16 6:58.20 5:31.90 -
55 Anna Thayer FR-1 Cedarville 5:52.41 3:52.73 5:32.46 -
59 Nicole Tennison JR-3 Heidelberg 5:23.06 3:58.05 5:40.06 -
60 Carlie Watt   Ohio State Running Club 4:56.51 4:56.51 5:40.81 -
62 Arie Cox FR-1 Bluffton 5:48.26 5:37.82 5:48.26 -
66 Michelle Kelsey SO-2 Bluffton 7:17.65 7:28.24 5:52.94 -
67 Paige Giessler SR-4 Ohio Northern 6:59.02 6:30.61 5:55.10 -
70 Rheeme Zayed FR-1 Cedarville 6:58.78 7:24.50 6:07.35 -
71 Taylor Aurand SO-2 Bluffton 5:06.16 6:42.06 6:08.86 -
74 Nicole Baumer SR-4 Wright State 6:14.62 6:03.03 6:26.20 -
  Sara Stewart FR-1 Ohio Christian DNF DNF DNF -
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
28 Larkin Joseph SO-2 Capital 5:12.92 3:48.44 5:50.47 6:15.51 -
32 Danielle Deshuk FR-1 Capital 5:14.55 6:36.34 5:36.57 5:20.85 -
56 Katlin Robinson SR-4 St. Francis (Ind.) 5:35.62 4:31.86 6:36.04 6:15.90 -
57 Elizabeth Steele SO-2 Ohio Northern 5:37.64 4:23.36 6:31.67 5:34.27 -
58 Caitlyn Tulloss JR-3 Capital 5:39.32 4:14.49 5:35.93 4:21.28 -
61 Jasmine Stein FR-1 Lourdes 5:43.68 6:45.55 4:52.13 6:11.18 -
63 Juliana Dotson FR-1 Lourdes 5:49.43 5:21.48 6:20.88 4:15.09 -
64 Morgan Cukierski JR-3 Lourdes 5:50.95 4:47.78 6:22.54 6:08.50 -
65 Ariel Barlow FR-1 Hanover 5:52.11 4:24.09 5:45.07 7:09.58 -
68 Renee Kraft SR-4 Ohio Northern 5:55.60 5:20.04 4:58.71 5:20.04 -
69 Megan Falknor   Ohio State Running Club 6:05.03 6:52.49 7:21.69 5:32.18 -
72 Megan Lefeld SR-4 Heidelberg 6:09.84 4:33.69 7:46.00 4:33.69 -
73 Emily Waldvogel FR-1 Capital 6:17.92 5:59.03 7:48.62 8:07.52 -
75 Samantha Bensman FR-1 Heidelberg 6:31.23 6:58.62 7:10.36 6:27.32 -
76 Megan Lewis   Ohio State Running Club 6:44.86 7:45.59 5:56.28 8:09.88 -