March 25, 2017
|
Cedarville U. - Cedarville, OH

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 4:06.20 4:01.37 4:11.03 3:58.96 10
2 Josh Davis   Columbus Running Company 4:33.61 4:04.29 5:07.81 5:05.37 -
3 Hayden Veach FR-1 Hanover 5:17.77 4:06.33 5:12.84 5:12.84 8
4 Kyle Benecke SO-2 Ohio Christian 3:17.40 4:06.75 3:24.81 3:37.14 6
5 Joe Guerra Senior Columbus Running Company 3:05.11 4:06.81 3:44.60 2:52.77 -
6 Bobby Borger JR-3 Ohio Northern 5:08.69 4:06.95 4:58.81 5:13.63 5
7 Jack Fisher SR-4 Bluffton 3:45.40 4:07.69 3:20.63 4:39.89 4
8 Jacob Thompson FR-1 Otterbein 3:06.59 4:08.78 4:08.78 3:53.86 3
9 Zac Bowen JR-3 Cedarville 4:14.67 4:09.67 4:54.61 5:02.10 2
10 Alex Weber FR-1 Cedarville 3:07.53 4:10.04 3:10.03 3:37.54 1
11 Wyatt Gardner FR-1 Otterbein 3:53.60 4:11.18 3:58.63 4:58.91 -
12 Tim De Jong SR-4 Cedarville 3:44.45 4:12.19 3:09.15 5:00.11 -
13 Colten Trimble SO-2 Mount Union 5:01.80 4:13.61 4:38.98 4:33.90 -
14 Riley Lamison FR-1 Ohio Northern 3:16.05 4:14.60 4:42.61 3:21.14 -
15 Jack Simon SR-4 Hanover 4:37.91 4:14.96 5:23.80 5:18.70 -
16 Wyatt Stahl FR-1 Ohio Northern 4:33.12 4:17.66 4:53.74 4:51.16 -
17 Alex Clevinger FR-1 Otterbein 4:41.66 4:18.40 4:41.66 4:59.75 -
18 Kyle Bolender JR-3 Mount Union 3:14.25 4:19.00 3:14.25 5:36.70 -
19 Dakota Frost FR-1 Bluffton 4:08.71 4:19.07 4:00.94 5:31.61 -
20 Joe Colon JR-3 Mount Union 5:19.98 4:20.14 3:04.70 3:51.53 -
21 De-Andre Steward SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:51.61 4:20.36 3:30.90 3:33.50 -
22 Noah Menuez SO-2 Mount Vernon Nazarene 5:20.67 4:20.70 3:25.96 3:59.85 -
23 Charlie Swartz FR-1 Mount Union 3:55.16 4:21.28 5:34.44 4:26.51 -
24 Kris Lyons JR-3 Bluffton 3:57.85 4:21.37 3:16.03 3:34.33 -
25 Luke Bredeson FR-1 Cedarville 3:52.98 4:21.77 3:16.33 4:16.54 -
26 Ryan Dunn SO-2 Wright State 3:08.49 4:21.79 4:42.74 4:32.27 -
27 Zachery Adkins Freshman Cleary 4:04.66 4:23.07 3:30.46 3:40.98 -
28 Hayden Mink FR-1 Ohio Christian 4:15.27 4:23.16 4:25.80 4:31.06 -
29 Jason Hadley SO-2 Mount Union 4:21.49 4:24.13 4:21.49 5:03.75 -
30 Andrew Bitter SO-2 Otterbein 4:59.57 4:25.10 5:28.73 4:01.25 -
31 Jeff Schlicker JR-3 Alma 5:34.80 4:25.71 3:32.57 4:04.46 -
32 Matthew Jutte FR-1 Lourdes 5:00.63 4:26.04 4:55.31 5:35.21 -
33 Regan Roshetko Senior Ohio State Running Club 4:48.46 4:27.09 3:39.02 5:07.16 -
34 Bryan Peck FR-1 Ohio Northern 3:55.38 4:27.47 5:45.04 3:39.33 -
35 Joey Coogan FR-1 Otterbein 5:09.25 4:28.91 3:10.93 5:33.45 -
36 Dylan Newton SO-2 Ohio Christian 3:19.66 4:29.81 4:13.63 5:34.57 -
37 Derek Messer Sophomore Unattached 4:13.90 4:30.10 5:02.52 5:21.42 -
38 Caebryn Crabtree Freshman Cleary 4:20.72 4:31.58 5:12.32 5:23.18 -
39 Dan Sharp FR-1 Mount Vernon Nazarene 5:39.99 4:31.99 4:15.67 5:37.27 -
40 Zach Roush SR-4 Defiance 4:15.70 4:32.02 5:15.55 4:21.14 -
41 Greg Trierweiler Junior Cleary 5:07.88 4:32.46 3:21.62 4:37.91 -
42 Joseph Ufolla Sophomore Cleary 3:27.11 4:32.51 4:16.16 4:05.26 -
43 Kyle Neff FR-1 Ohio Northern 4:10.82 4:32.63 4:46.27 5:18.98 -
44 Seth Vipperman FR-1 Otterbein 4:19.67 4:33.33 4:22.40 4:22.40 -
45 Joel Gatchell FR-1 Cedarville 4:30.77 4:33.50 5:28.20 4:25.30 -
46 John McNutt SO-2 Ohio Northern 4:11.92 4:33.82 3:25.37 4:03.70 -
47 Tim Jasper FR-1 Heidelberg 4:59.51 4:34.78 3:42.58 5:05.01 -
48 Jonah Eckert SO-2 Bluffton 5:25.06 4:35.47 4:32.72 3:18.34 -
49 Sam Church FR-1 Ohio Christian 5:51.31 4:36.62 4:00.66 5:04.29 -
50 Andrew Symonds FR-1 Heidelberg 4:12.50 4:37.47 5:35.74 4:54.12 -
51 Jacob Berryman SR-4 Heidelberg 3:31.22 4:37.91 5:05.71 5:36.28 -
52 Sean Saffle SR-4 Wright State 5:15.47 4:39.17 4:16.84 4:25.22 -
53 Griffin Skaff FR-1 Ohio Northern 4:05.93 4:39.46 5:13.00 4:53.44 -
54 Ben Reese SR-4 Cedarville 3:17.14 4:41.62 5:46.40 4:13.46 -
55 Cody Hepinstall Freshman Cleary 5:22.78 4:43.14 5:34.11 3:49.35 -
56 Bradley Hardesty FR-1 Bluffton 3:51.42 4:45.70 4:39.99 5:42.84 -
57 Daniel Goodman   Ohio State Running Club 5:41.68 4:47.12 6:10.39 5:21.58 -
58 Dustin Lumadue JR-3 Ohio Northern 3:52.66 4:47.23 5:33.19 5:15.96 -
59 Kyle Kuchynsky   Ohio State Running Club 6:03.33 4:48.35 4:22.40 4:02.22 -
60 Greg Antonini   Ohio State Running Club 5:34.57 4:50.93 3:32.38 4:24.75 -
61 Michael Lehman SO-2 Bluffton 6:19.12 4:51.63 6:19.12 3:47.48 -
62 Garett Nelson Freshman Cleary 6:14.99 4:52.96 5:19.33 6:12.06 -
63 Jacob Gallaher SO-2 Ohio Northern 5:47.55 4:54.53 6:14.06 5:06.32 -
64 Garrett Shearer FR-1 Heidelberg 5:28.13 5:03.82 4:27.37 4:39.52 -
65 Anthony Pizzo SO-2 Alma 5:07.51 5:10.61 5:13.72 4:14.70 -
66 Austin Anderson FR-1 Cedarville 5:55.30 5:25.96 4:14.25 6:24.64 -
67 Patrick Brean SR-4 Bluffton 5:54.00 5:33.96 5:20.61 6:37.42 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 5:13.79 3:25.17 2:51.38 2:56.20 4:01.37 4:42.41 3:01.03 10
2 Josh Davis   Columbus Running Company 5:10.25 4:14.07 4:45.82 2:53.45 4:04.29 3:54.52 2:58.34 -
3 Hayden Veach FR-1 Hanover 4:21.11 5:07.92 4:30.97 5:02.99 4:06.33 3:39.24 4:28.50 8
4 Kyle Benecke SO-2 Ohio Christian 4:51.17 3:14.94 3:29.74 4:31.43 4:06.75 4:09.22 3:19.87 6
5 Joe Guerra Senior Columbus Running Company 5:08.52 4:58.64 3:44.60 3:42.13 4:06.81 4:04.35 4:01.88 -
6 Bobby Borger JR-3 Ohio Northern 3:44.73 3:20.03 4:58.81 3:20.03 4:06.95 3:20.03 3:29.91 5
7 Jack Fisher SR-4 Bluffton 5:22.00 4:57.23 4:52.28 3:37.97 4:07.69 2:55.86 3:25.59 4
8 Jacob Thompson FR-1 Otterbein 3:48.88 5:13.47 5:10.98 3:43.91 4:08.78 3:09.08 3:21.52 3
9 Zac Bowen JR-3 Cedarville 3:24.73 4:39.63 3:02.26 4:37.14 4:09.67 4:07.18 5:02.10 2
11 Wyatt Gardner FR-1 Otterbein 3:38.53 4:06.16 3:46.07 5:16.49 4:11.18 4:31.28 4:13.70 -
13 Colten Trimble SO-2 Mount Union 3:12.75 5:27.16 3:27.96 3:00.07 4:13.61 4:46.58 5:06.87 -
14 Riley Lamison FR-1 Ohio Northern 3:23.68 4:09.51 4:45.16 5:02.98 4:14.60 4:19.70 3:31.32 -
29 Jason Hadley SO-2 Mount Union 5:19.60 3:39.23 4:00.36 5:06.39 4:24.13 3:52.44 5:27.53 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
10 Alex Weber FR-1 Cedarville 4:12.54 3:20.04 4:10.04 1
12 Tim De Jong SR-4 Cedarville 3:16.71 4:32.37 4:12.19 -
15 Jack Simon SR-4 Hanover 2:58.48 5:13.60 4:14.96 -
16 Wyatt Stahl FR-1 Ohio Northern 4:20.24 3:46.74 4:17.66 -
17 Alex Clevinger FR-1 Otterbein 4:00.32 3:42.23 4:18.40 -
18 Kyle Bolender JR-3 Mount Union 3:37.56 3:42.74 4:19.00 -
20 Joe Colon JR-3 Mount Union 4:30.55 4:35.75 4:20.14 -
21 De-Andre Steward SO-2 Mount Vernon Nazarene 3:51.72 4:38.59 4:20.36 -
22 Noah Menuez SO-2 Mount Vernon Nazarene 4:28.53 5:02.42 4:20.70 -
23 Charlie Swartz FR-1 Mount Union 5:10.93 4:16.06 4:21.28 -
24 Kris Lyons JR-3 Bluffton 4:47.51 4:13.53 4:21.37 -
25 Luke Bredeson FR-1 Cedarville 3:21.57 4:37.48 4:21.77 -
28 Hayden Mink FR-1 Ohio Christian 3:33.16 4:10.01 4:23.16 -
30 Andrew Bitter SO-2 Otterbein 5:26.08 5:18.12 4:25.10 -
31 Jeff Schlicker JR-3 Alma 4:15.09 5:45.43 4:25.71 -
36 Dylan Newton SO-2 Ohio Christian 5:18.38 3:46.64 4:29.81 -
44 Seth Vipperman FR-1 Otterbein 5:28.00 5:33.47 4:33.33 -
49 Sam Church FR-1 Ohio Christian 5:07.05 4:39.39 4:36.62 -
51 Jacob Berryman SR-4 Heidelberg 5:41.83 4:57.37 4:37.91 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Dakota Frost FR-1 Bluffton 4:32.03 4:03.53 3:19.49 4:19.07 3:55.76 4:57.93 -
26 Ryan Dunn SO-2 Wright State 4:11.32 3:55.62 4:16.56 4:21.79 3:29.44 3:29.44 -
27 Zachery Adkins Freshman Cleary 4:15.18 5:28.84 4:38.86 4:23.07 5:02.53 3:51.51 -
33 Regan Roshetko Senior Ohio State Running Club 3:17.65 4:03.06 3:47.03 4:27.09 4:00.38 5:41.88 -
34 Bryan Peck FR-1 Ohio Northern 5:47.72 4:32.82 4:27.47 4:27.47 4:38.17 4:51.55 -
35 Joey Coogan FR-1 Otterbein 3:37.82 3:35.13 3:59.33 4:28.91 5:30.76 5:06.56 -
38 Caebryn Crabtree Freshman Cleary 3:26.40 5:34.05 4:53.31 4:31.58 3:23.69 3:48.13 -
39 Dan Sharp FR-1 Mount Vernon Nazarene 4:45.59 5:53.59 4:15.67 4:31.99 4:42.87 5:12.79 -
40 Zach Roush SR-4 Defiance 3:34.90 4:18.42 4:51.07 4:32.02 3:37.62 4:18.42 -
42 Joseph Ufolla Sophomore Cleary 3:24.39 4:27.06 5:40.64 4:32.51 4:59.77 5:46.09 -
43 Kyle Neff FR-1 Ohio Northern 3:59.92 3:27.20 4:46.27 4:32.63 3:21.75 4:32.63 -
46 John McNutt SO-2 Ohio Northern 3:22.63 5:50.49 5:47.76 4:33.82 3:22.63 4:42.04 -
48 Jonah Eckert SO-2 Bluffton 4:24.46 4:49.25 4:18.95 4:35.47 5:22.30 3:40.38 -
53 Griffin Skaff FR-1 Ohio Northern 4:39.46 3:40.78 5:35.36 4:39.46 5:21.38 5:29.77 -
56 Bradley Hardesty FR-1 Bluffton 5:54.27 5:08.56 5:05.70 4:45.70 6:05.70 5:05.70 -
57 Daniel Goodman   Ohio State Running Club 5:30.19 4:18.41 5:04.35 4:47.12 5:50.29 5:33.06 -
61 Michael Lehman SO-2 Bluffton 6:13.29 4:37.05 3:27.06 4:51.63 5:35.38 5:52.88 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
32 Matthew Jutte FR-1 Lourdes 5:40.54 3:32.84 4:55.31 4:26.04 4:39.35 -
37 Derek Messer Sophomore Unattached 3:54.99 4:08.50 4:24.70 4:30.10 5:18.72 -
41 Greg Trierweiler Junior Cleary 5:35.13 3:35.25 4:18.84 4:32.46 5:32.41 -
45 Joel Gatchell FR-1 Cedarville 3:27.86 3:41.54 4:49.91 4:33.50 4:17.09 -
47 Tim Jasper FR-1 Heidelberg 5:21.50 5:21.50 4:37.53 4:34.78 3:23.34 -
50 Andrew Symonds FR-1 Heidelberg 5:35.74 3:47.53 4:26.38 4:37.47 3:19.78 -
52 Sean Saffle SR-4 Wright State 4:22.42 4:19.63 5:21.05 4:39.17 4:36.38 -
54 Ben Reese SR-4 Cedarville 5:52.03 4:21.91 5:23.87 4:41.62 3:34.04 -
55 Cody Hepinstall Freshman Cleary 4:54.47 5:02.96 4:37.48 4:43.14 5:25.61 -
58 Dustin Lumadue JR-3 Ohio Northern 4:38.62 4:47.23 4:21.38 4:47.23 5:10.21 -
59 Kyle Kuchynsky   Ohio State Running Club 3:30.50 5:25.84 5:20.07 4:48.35 3:47.80 -
60 Greg Antonini   Ohio State Running Club 5:43.30 3:32.38 5:34.57 4:50.93 5:43.30 -
62 Garett Nelson Freshman Cleary 5:19.33 4:00.23 4:11.95 4:52.96 5:42.77 -
63 Jacob Gallaher SO-2 Ohio Northern 3:32.07 5:06.32 4:48.64 4:54.53 5:32.82 -
64 Garrett Shearer FR-1 Heidelberg 5:12.94 3:41.79 6:22.82 5:03.82 5:12.94 -
65 Anthony Pizzo SO-2 Alma 3:59.17 5:26.14 4:11.60 5:10.61 5:54.10 -
66 Austin Anderson FR-1 Cedarville 4:53.37 6:31.16 6:18.12 5:25.96 5:52.04 -
67 Patrick Brean SR-4 Bluffton 5:17.27 7:14.15 6:34.08 5:33.96 7:14.15 -