February 25-26, 2017
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Chase Broughton SR-4 Southern Indiana 9:08.25 8:32.38 10
2 Armando Torres SR-4 Wis.-Parkside 6:43.86 8:37.76 8
3 Peyton Reed JR-3 Lewis 7:01.21 8:40.01 6
4 James Cecil JR-3 Southern Indiana 9:39.75 8:42.29 5
5 Brian Eurton SR-4 St. Joseph's (Ind.) 8:07.20 8:43.87 4
6 Justin Hays SR-4 St. Joseph's (Ind.) 9:59.23 8:45.64 3
7 Nick Christensen JR-3 Bellarmine 8:46.37 8:46.37 2
8 Michael Leet SR-4 Lewis 8:52.21 8:46.94 1
9 Noah Lutz SR-4 Southern Indiana 6:20.87 8:48.98 -
10 Jackson Waters SO-2 Lewis 10:05.01 8:50.71 -
11 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 10:27.73 8:51.97 -
12 Joseph Drabot SO-2 Bellarmine 7:17.72 8:53.80 -
13 Joshua Rodenberg JR-3 Bellarmine 9:42.47 8:59.32 -
14 Tyler Manion SO-2 McKendree 8:06.00 9:00.00 -
15 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 7:31.42 9:03.88 -
16 Asher Scott SR-4 Lewis 6:33.61 9:06.67 -
17 Cole Rodenberg SO-2 Bellarmine 10:35.41 9:12.53 -
18 Andrew Carr JR-3 Indianapolis 7:53.99 9:17.63 -
19 Cameron Byrley SO-2 Drury 12:12.11 9:23.16 -
20 Quinn Miller FR-1 Truman 10:48.09 9:23.55 -
21 Kyle O'Farrell FR-1 Maryville (Mo.) 9:23.98 9:23.98 -
  Shawn Milhauser SR-4 Lewis DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Jackson Waters SO-2 Lewis 8:40.10 8:50.71 6:53.96 9:54.40 6:16.81 8:56.02 -
12 Joseph Drabot SO-2 Bellarmine 10:19.21 8:53.80 9:52.52 8:21.78 8:27.11 8:16.44 -
14 Tyler Manion SO-2 McKendree 7:55.20 9:00.00 10:26.40 6:23.40 6:23.40 10:15.60 -
15 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 10:41.78 9:03.88 10:03.71 7:36.86 11:30.73 7:42.30 -
16 Asher Scott SR-4 Lewis 8:55.74 9:06.67 7:00.94 7:17.34 7:17.34 8:12.01 -
17 Cole Rodenberg SO-2 Bellarmine 9:56.74 9:12.53 8:22.81 9:18.06 6:43.35 10:02.26 -
18 Andrew Carr JR-3 Indianapolis 7:20.53 9:17.63 9:39.94 8:38.60 7:37.26 6:35.92 -
19 Cameron Byrley SO-2 Drury 6:45.48 9:23.16 7:24.90 6:45.48 10:58.90 6:51.11 -
20 Quinn Miller FR-1 Truman 11:55.71 9:23.55 6:40.12 7:42.11 10:42.45 11:21.90 -
21 Kyle O'Farrell FR-1 Maryville (Mo.) 8:10.67 9:23.98 10:31.66 8:55.79 9:46.54 10:26.02 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Chase Broughton SR-4 Southern Indiana 8:42.63 9:03.13 6:55.03 8:32.38 9:28.75 10:19.98 11:00.97 10
2 Armando Torres SR-4 Wis.-Parkside 8:06.70 11:13.09 7:45.99 8:37.76 10:10.96 9:24.36 9:34.72 8
3 Peyton Reed JR-3 Lewis 7:32.41 8:55.61 7:42.81 8:40.01 10:18.82 10:24.02 6:24.81 6
4 James Cecil JR-3 Southern Indiana 11:13.76 10:31.97 7:29.17 8:42.29 9:08.41 6:57.84 10:26.75 5
5 Brian Eurton SR-4 St. Joseph's (Ind.) 10:23.41 8:01.96 7:51.49 8:43.87 10:39.13 9:36.26 10:23.41 4
6 Justin Hays SR-4 St. Joseph's (Ind.) 7:42.57 10:46.54 7:53.08 8:45.64 7:21.54 9:48.72 8:29.87 3
7 Nick Christensen JR-3 Bellarmine 10:42.18 7:32.68 7:06.36 8:46.37 6:24.25 9:02.17 11:19.02 2
8 Michael Leet SR-4 Lewis 8:46.94 6:56.29 10:42.87 8:46.94 6:24.67 7:48.98 8:46.94 1
9 Noah Lutz SR-4 Southern Indiana 8:54.27 10:24.20 8:59.56 8:48.98 10:24.20 9:52.46 9:31.30 -
11 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 9:23.89 10:33.05 10:06.45 8:51.97 9:23.89 6:17.70 11:31.57 -
13 Joshua Rodenberg JR-3 Bellarmine 9:26.29 11:30.33 11:14.15 8:59.32 11:35.73 8:53.93 10:09.44 -
  Shawn Milhauser SR-4 Lewis DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -