March 31-April 1, 2017
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Lindsey Meng   Kansas City Smoke 4:42.08 3:57.39 4:39.28 3:21.09 5:04.42 10
2 Neus Quinonero SO-2 Maryland-Eastern Shore 5:32.23 4:40.68 4:46.40 5:55.14 3:49.12 8
3 Shannon Young SR-4 Grinnell 3:50.78 4:31.17 4:48.47 3:30.59 4:51.36 6
4 Kristen Metcalfe SO-2 Embry-Riddle 5:21.14 4:49.02 4:51.94 4:46.11 5:59.09 5
5 Sarah Leary Senior Unattached 4:53.91 5:29.18 4:53.91 4:15.71 6:16.21   
6 Clarissa Consol Senior Unattached 3:56.54 5:48.89 4:55.67 4:26.11 5:34.11   
7 Celeste Romero   Miami Elite Track Club 5:10.74 5:22.58 4:55.94 5:37.38 3:33.08 4
8 Erica Lersch SO-2 Florida Atlantic 4:57.94 3:34.52 4:57.94 4:10.27 4:04.31 3
9 Mikayla Fujiwara FR-1 Grinnell 4:04.43 4:19.33 4:58.08 4:49.14 4:49.14 2
10 Tyra Holloway JR-3 Valdosta State 3:50.68 4:38.61 4:59.58 3:56.67 6:20.47 1
11 Meghan McShea JR-3 Valdosta State 4:15.02 6:06.03 5:00.02 5:36.03 3:57.02 -
12 Claire Farnsworth Freshman Unattached 6:13.02 4:57.82 5:00.82 4:09.68 4:45.78   
13 Sarah Edens SO-2 Embry-Riddle 4:57.88 5:40.00 5:00.88 5:58.05 4:48.85 -
14 Aleksa Guerra SO-2 Florida Southern 4:25.96 6:20.80 5:02.22 4:07.82 5:50.58 -
15 Marina DeBiasi JR-3 Florida Tech 4:42.15 4:48.21 5:03.38 5:42.82 5:57.99 -
16 Carydaliz Fontanez JR-3 Florida Atlantic 4:30.15 5:58.18 5:03.54 5:24.79 5:09.61 -
17 Kassidy Watkins SO-2 Florida Southern 3:43.17 6:31.31 5:05.71 4:47.37 4:29.03 -
18 Abigayle Weinfeld FR-1 Flagler 3:56.62 5:41.10 5:07.29 6:27.19 4:05.84 -
19 Brieanna Rekow   Unattached 3:51.02 6:31.19 5:08.02 3:54.10 5:11.10   
20 Marina Levine Senior UNAT-Embry-Riddle 4:59.08 5:14.66 5:11.54 4:52.85 6:10.74   
21 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 5:49.97 5:03.10 5:12.47 6:39.97 5:18.72 -
22 Natasha Menifee SO-2 Webber 4:47.49 4:34.71 5:19.43 6:32.90 4:18.74 -
23 Christina Humphries SO-2 Florida Atlantic 4:38.55 4:06.53 5:20.17 6:21.01 6:17.80 -
24 Cianna Gopie FR-1 Florida Atlantic 4:45.54 5:24.04 5:20.83 6:37.83 5:36.88 -
25 Jordyn Bench JR-3 Southeastern U. 4:28.14 5:48.90 5:23.05 6:24.43 4:57.21 -
26 Jacinda Miller JR-3 Valdosta State 6:28.28 6:02.17 5:26.28 4:43.87 6:08.70 -
27 Samantha Clarke SR-4 Florida Southern 6:25.77 4:11.73 5:26.92 4:01.92 5:07.31 -
28 Norah Fennelly Junior Unattached 5:09.00 4:32.84 5:28.72 4:59.14 5:18.86   
29 Catherine Kuras JR-3 Valdosta State 6:03.07 5:26.76 5:30.06 7:02.48 5:59.77 -
30 Karin Yndestad JR-3 Grinnell 3:55.70 6:38.36 5:31.96 6:08.48 5:45.24 -
31 Jamie Ford FR-1 Valdosta State 3:53.19 7:13.07 5:33.13 7:13.07 5:53.12 -
32 Casey Orlando SO-2 Florida Tech 4:47.27 6:27.48 5:34.03 5:13.99 4:47.27 -
33 Madeleine Breunig FR-1 Grinnell 4:39.48 5:43.46 5:36.72 7:14.37 5:06.42 -
34 Therese Moberg JR-3 Keiser University 4:34.59 6:48.45 5:43.23 7:02.18 5:22.64 -
35 Sydney Tomberlin FR-1 Valdosta State 6:14.07 6:56.02 5:49.59 6:28.05 5:18.13 -
36 Cianne Plummer SR-4 Southern Maine 6:58.10 6:58.10 5:51.34 7:29.72 6:44.04 -
37 Haley Bessette SO-2 Southern Maine 7:08.88 5:32.39 5:57.40 6:04.55 6:26.00 -
38 Samantha Conley SO-2 Southern Maine 7:10.24 6:20.05 5:58.53 7:17.41 4:50.41 -
39 Kiley Boerger SO-2 Southern Maine 4:51.72 4:36.95 6:09.26 4:48.03 8:00.04 -
40 Elise Sorensen SO-2 Keiser University 7:10.76 8:00.95 6:58.21 7:31.67 7:48.40 -
  Natalie McCormick SR-4 Saint Leo DNS DNS DNS DNS DNS   
  Tiffany Gargiulo SR-4 Saint Leo DNS DNS DNS DNS DNS   
  Haley Roussell JR-3 Saint Leo DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brianna Horn JR-3 Warner DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lauren Beganny JR-3 Southern Maine DNS DNS DNS DNS DNS   
  Gabrielle Trimlett JR-3 Florida Tech DNS DNS DNS DNS DNS   
  Kaitlin Rodriguez SR-4 Flagler DNS DNS DNS DNS DNS   
  Larica Solomon FR-1 Webber DNS DNS DNS DNS DNS   
  Koree Ream SO-2 Webber DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alice Sjogren Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Lindsey Meng   Kansas City Smoke 4:39.28 5:26.76 5:43.52 4:42.08 5:23.97 4:33.70 4:00.18 10
2 Neus Quinonero SO-2 Maryland-Eastern Shore 4:46.40 5:12.18 4:37.81 5:00.72 5:35.09 3:46.26 4:40.68 8
3 Shannon Young SR-4 Grinnell 4:48.47 5:08.67 4:05.20 5:08.67 5:17.32 5:20.21 6:15.02 6
4 Kristen Metcalfe SO-2 Embry-Riddle 4:51.94 4:34.43 5:35.74 3:53.56 3:56.48 4:13.99 5:47.41 5
5 Sarah Leary Senior Unattached 4:53.91 5:11.55 5:02.73 4:12.77 5:55.64 4:50.97 3:40.44   
6 Clarissa Consol Senior Unattached 4:55.67 5:07.50 5:45.94 4:08.37 5:31.15 3:47.67 5:45.94   
7 Celeste Romero   Miami Elite Track Club 4:55.94 6:04.01 4:29.31 6:04.01 3:47.88 3:41.96 3:33.08 4
8 Erica Lersch SO-2 Florida Atlantic 4:57.94 4:37.09 5:33.70 5:51.57 4:31.13 5:51.57 4:22.19 3
9 Mikayla Fujiwara FR-1 Grinnell 4:58.08 5:36.83 3:52.51 6:00.68 3:52.51 3:40.58 5:15.97 2
12 Claire Farnsworth Freshman Unattached 5:00.82 6:10.01 4:30.74 4:42.77 6:16.03 3:51.64 5:30.91   
14 Aleksa Guerra SO-2 Florida Southern 5:02.22 6:14.76 5:23.38 6:23.82 6:02.67 5:50.58 3:49.69 -
16 Carydaliz Fontanez JR-3 Florida Atlantic 5:03.54 4:14.98 5:39.97 4:42.30 6:25.50 4:33.19 5:21.76 -
20 Marina Levine Senior UNAT-Embry-Riddle 5:11.54 5:11.54 5:39.58 4:12.35 3:47.43 4:59.08 5:17.77   
21 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 5:12.47 4:50.60 5:15.60 4:41.23 6:36.84 4:56.85 5:12.47 -
  Alice Sjogren Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 Tyra Holloway JR-3 Valdosta State 4:38.61 4:59.58 3:50.68 5:53.51 1
11 Meghan McShea JR-3 Valdosta State 3:30.02 5:00.02 3:57.02 4:00.02 -
13 Sarah Edens SO-2 Embry-Riddle 6:22.12 5:00.88 5:52.03 6:31.15 -
15 Marina DeBiasi JR-3 Florida Tech 3:38.44 5:03.38 6:34.40 6:28.33 -
17 Kassidy Watkins SO-2 Florida Southern 6:16.03 5:05.71 6:31.31 4:07.63 -
18 Abigayle Weinfeld FR-1 Flagler 3:35.11 5:07.29 6:14.90 4:36.57 -
19 Brieanna Rekow   Unattached 5:44.99 5:08.02 5:14.18 5:57.31   
23 Christina Humphries SO-2 Florida Atlantic 5:13.77 5:20.17 5:48.99 4:00.13 -
24 Cianna Gopie FR-1 Florida Atlantic 5:40.08 5:20.83 4:10.25 5:49.71 -
34 Therese Moberg JR-3 Keiser University 4:24.29 5:43.23 6:58.74 6:55.31 -
  Kaitlin Rodriguez SR-4 Flagler DNS DNS DNS DNS   
  Gabrielle Trimlett JR-3 Florida Tech DNS DNS DNS DNS   
  Natalie McCormick SR-4 Saint Leo DNS DNS DNS DNS   
  Tiffany Gargiulo SR-4 Saint Leo DNS DNS DNS DNS   
  Haley Roussell JR-3 Saint Leo DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Natasha Menifee SO-2 Webber 5:19.43 4:37.91 5:32.21 4:28.33 3:53.19 -
25 Jordyn Bench JR-3 Southeastern U. 5:23.05 3:55.83 6:08.28 5:35.98 5:19.82 -
26 Jacinda Miller JR-3 Valdosta State 5:26.28 6:15.23 3:58.19 4:40.60 5:06.71 -
27 Samantha Clarke SR-4 Florida Southern 5:26.92 6:48.65 4:21.54 5:56.35 4:01.92 -
28 Norah Fennelly Junior Unattached 5:28.72 7:07.34 4:39.42 4:32.84 6:57.48   
29 Catherine Kuras JR-3 Valdosta State 5:30.06 5:36.67 6:19.57 5:03.66 5:36.67 -
30 Karin Yndestad JR-3 Grinnell 5:31.96 6:41.68 3:55.70 4:28.89 4:35.53 -
31 Jamie Ford FR-1 Valdosta State 5:33.13 4:16.51 5:06.48 4:16.51 5:59.78 -
32 Casey Orlando SO-2 Florida Tech 5:34.03 6:24.14 5:03.97 4:13.87 6:44.18 -
33 Madeleine Breunig FR-1 Grinnell 5:36.72 5:29.99 5:26.62 4:32.75 5:03.05 -
35 Sydney Tomberlin FR-1 Valdosta State 5:49.59 5:46.10 7:03.01 6:42.03 4:18.70 -
36 Cianne Plummer SR-4 Southern Maine 5:51.34 5:02.16 4:58.64 7:26.21 5:51.34 -
37 Haley Bessette SO-2 Southern Maine 5:57.40 6:47.44 6:47.44 5:00.22 5:14.52 -
38 Samantha Conley SO-2 Southern Maine 5:58.53 4:14.56 4:25.32 5:22.68 7:31.75 -
39 Kiley Boerger SO-2 Southern Maine 6:09.26 7:23.12 5:10.18 6:42.50 7:56.35 -
40 Elise Sorensen SO-2 Keiser University 6:58.21 7:19.12 7:02.40 5:13.66 8:30.22 -
  Koree Ream SO-2 Webber DNS DNS DNS DNS DNS   
  Larica Solomon FR-1 Webber DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lauren Beganny JR-3 Southern Maine DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brianna Horn JR-3 Warner DNS DNS DNS DNS DNS