March 4, 2017
|
University (Normal) - Normal, IL

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Riley Wells Sophomore Rockford Christian 4:08.12 4:56.66 4:48.57 4:51.27 4:29.69
2 Jared Schuckman Junior University (Normal) 3:43.95 4:00.13 4:19.02 4:21.72 4:29.81
3 Justin Phillips Senior St. Joseph-Ogden 4:47.14 3:20.46 5:33.19 5:19.64 4:30.88
4 Jack Franklin Senior University (Normal) 4:42.48 3:18.28 4:20.75 3:23.71 4:31.61
5 Matthew Marchbanks Junior Payton Prep 5:25.82 4:26.32 3:40.99 5:59.82 4:43.32
6 Chris Luz Junior Oswego East 3:49.63 5:51.53 4:57.67 4:37.82 4:43.49
7 Wyatt Wolfersberger Junior St. Joseph-Ogden 5:56.11 5:58.98 4:35.70 4:52.93 4:47.18
8 Mark Skaggs Junior East Peoria 5:24.61 5:56.78 4:14.43 5:09.99 4:52.44
9 David Snider Sophomore Havana 5:42.64 5:10.43 5:48.50 4:23.57 4:52.85
10 Andrew Ellison Junior Moline 5:31.42 5:40.22 4:03.43 5:10.89 4:53.29
11 Jack Kurtz Senior Rockford Christian 5:03.38 4:39.82 4:51.60 5:29.89 4:54.54
12 Criddell Clarke Junior Thornton Fractional North 4:57.73 3:41.09 4:34.15 6:14.37 4:54.78
13 Braden Pridemore Junior St. Joseph-Ogden 3:32.78 5:39.85 3:41.64 4:08.24 4:55.52
14 Angel Sanchez Trejo Senior Thornton Fractional North 5:13.72 4:44.13 5:58.12 6:18.83 4:55.96
15 Zachary Rose Freshman Payton Prep 5:53.16 5:53.16 6:16.90 3:27.74 4:56.77
16 Maverick Lange Freshman Oswego East 6:08.38 4:24.41 5:56.50 3:39.84 4:57.08
17 Elijah Hall Sophomore Rantoul 5:03.28 3:28.13 3:28.13 3:28.13 4:57.33
18 Alok Kamatar Junior University (Normal) 3:52.05 4:03.95 5:27.25 4:45.60 4:57.50
19 Matthew Sullivan Freshman Payton Prep 4:25.32 5:10.04 5:13.02 4:31.28 4:58.11
20 Blake Sutherland Freshman Cumberland 4:07.71 3:31.90 3:55.77 4:43.52 4:58.44
21 Shane Crozier Senior Thornwood 4:45.31 3:56.75 4:36.21 3:56.75 5:03.52
22 Max Mayer Junior Kenwood 3:55.18 5:17.64 4:44.04 4:50.15 5:05.42
23 Noah Wells Senior Rockford Christian 5:24.00 6:34.31 5:08.72 3:55.36 5:05.66
24 Nick Bozarth Freshman Oswego East 5:24.57 5:58.25 5:06.19 3:58.83 5:06.19
25 Logan Schmillen Sophomore Fieldcrest 5:10.11 6:05.38 5:10.11 6:33.02 5:07.04
26 Ryan Ladicio Junior Moline 5:01.14 5:13.43 5:10.36 5:50.30 5:07.28
27 Isaiah Ditta Freshman Clifton Central 4:52.69 5:20.42 4:49.61 3:57.23 5:08.09
28 Max Stauffer Freshman Clinton 6:13.20 6:40.96 4:46.84 3:54.41 5:08.43
29 Jonathan Gossett Freshman Rantoul 5:55.20 6:04.47 4:53.43 5:58.29 5:08.87
30 Nikola Stojanovic Sophomore Moline 6:20.47 5:08.75 6:26.71 6:26.71 5:11.86
31 David Gable Senior Urbana 4:03.40 3:41.27 5:44.55 4:41.33 5:16.10
32 Andrew Kowalski Junior Urbana 6:35.08 4:49.94 6:03.22 3:49.40 5:18.61
33 Reid Thomas Sophomore Clinton 5:51.57 5:35.29 5:35.29 6:46.90 5:25.52
34 Kolby Miller Freshman East Peoria 6:57.95 6:12.24 5:52.65 4:57.14 5:26.52
35 Jon Neville Freshman Olympia 4:34.36 5:26.62 6:45.01 6:28.68 5:26.62
36 Dawson Swindle Senior Olympia 5:31.98 4:36.10 4:32.82 7:07.30 5:28.69
37 Skyler Williamson Freshman Clinton 4:43.49 5:13.50 4:06.80 4:36.82 5:33.51
38 Emmanuel Nelson Junior Kenwood 5:49.14 4:58.30 5:15.25 7:10.50 5:38.97
39 Trevor Swanson Freshman Clifton Central 6:33.36 4:27.89 4:48.24 6:53.71 5:39.10
40 Adrien Ruiz Sophomore Prairie Central 6:12.83 5:28.36 5:52.31 4:02.85 5:42.04
41 Andy Wiesenhofer Freshman Fieldcrest 5:46.01 4:54.11 5:59.85 4:22.97 5:46.01
42 Tyrique Myles Freshman Rantoul 4:40.95 6:48.98 4:26.73 6:41.87 5:55.63
43 Julian Barbieri Junior Urbana 6:28.32 6:35.44 5:31.32 6:46.13 5:56.25
44 Connor Gochanour Freshman Fieldcrest 6:03.79 5:35.26 5:38.82 6:43.02 5:56.65
45 Joey Fedele Freshman Dwight 6:27.64 5:40.10 4:26.96 5:14.50 6:05.69
46 Dylan Hill Freshman Dwight 4:45.59 6:42.76 6:31.77 4:45.59 6:06.14
47 Jack James Freshman Dwight 6:09.31 7:23.92 7:46.30 4:39.78 6:13.04
48 Nick Connors Senior Prairie Central 6:39.78 11:32.58 9:06.18 11:21.32 9:23.07
  Ricky Rodriguez Senior Thornton Fractional North DNS DNS DNS DNS DNS
  Joshua Begin Senior Kenwood DNS DNS DNS DNS DNS
  Kolby Miller Freshman East Peoria DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
33 Reid Thomas Sophomore Clinton 5:25.52 4:13.91
35 Jon Neville Freshman Olympia 5:26.62 6:02.55
36 Dawson Swindle Senior Olympia 5:28.69 6:01.56
37 Skyler Williamson Freshman Clinton 5:33.51 4:23.48
38 Emmanuel Nelson Junior Kenwood 5:38.97 4:21.01
39 Trevor Swanson Freshman Clifton Central 5:39.10 4:04.16
40 Adrien Ruiz Sophomore Prairie Central 5:42.04 5:07.84
41 Andy Wiesenhofer Freshman Fieldcrest 5:46.01 4:50.65
42 Tyrique Myles Freshman Rantoul 5:55.63 5:59.19
43 Julian Barbieri Junior Urbana 5:56.25 4:41.44
44 Connor Gochanour Freshman Fieldcrest 5:56.65 7:29.38
45 Joey Fedele Freshman Dwight 6:05.69 7:51.74
46 Dylan Hill Freshman Dwight 6:06.14 7:01.07
47 Jack James Freshman Dwight 6:13.04 4:50.98
48 Nick Connors Senior Prairie Central 9:23.07 12:12.00
  Kolby Miller Freshman East Peoria DNS DNS
  Joshua Begin Senior Kenwood DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Zachary Rose Freshman Payton Prep 4:56.77 4:27.10 5:41.29 4:21.16
16 Maverick Lange Freshman Oswego East 4:57.08 4:09.55 4:00.64 5:35.70
18 Alok Kamatar Junior University (Normal) 4:57.50 4:30.73 3:58.00 5:36.18
19 Matthew Sullivan Freshman Payton Prep 4:58.11 4:01.47 5:07.06 4:07.44
20 Blake Sutherland Freshman Cumberland 4:58.44 5:58.13 5:19.33 4:34.57
21 Shane Crozier Senior Thornwood 5:03.52 5:03.52 5:24.77 3:59.78
22 Max Mayer Junior Kenwood 5:05.42 5:02.37 4:44.04 3:36.85
25 Logan Schmillen Sophomore Fieldcrest 5:07.04 5:00.90 4:36.34 4:54.76
26 Ryan Ladicio Junior Moline 5:07.28 5:34.94 3:41.25 5:04.21
27 Isaiah Ditta Freshman Clifton Central 5:08.09 5:45.06 4:40.37 6:18.95
28 Max Stauffer Freshman Clinton 5:08.43 5:26.94 4:46.84 4:09.83
29 Jonathan Gossett Freshman Rantoul 5:08.87 5:21.23 4:44.16 4:56.52
30 Nikola Stojanovic Sophomore Moline 5:11.86 6:08.00 6:23.59 3:41.42
31 David Gable Senior Urbana 5:16.10 5:41.39 4:16.05 4:22.37
32 Andrew Kowalski Junior Urbana 5:18.61 6:25.52 6:47.82 4:02.15
34 Kolby Miller Freshman East Peoria 5:26.52 6:02.44 6:15.50 6:12.24
  Ricky Rodriguez Senior Thornton Fractional North DNS DNS DNS DNS
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Riley Wells Sophomore Rockford Christian 4:56.66 4:51.27 4:29.69 3:24.97 4:13.51 5:23.63
2 Jared Schuckman Junior University (Normal) 3:19.66 3:54.74 4:29.81 3:57.44 3:49.34 4:19.02
3 Justin Phillips Senior St. Joseph-Ogden 3:31.29 5:52.15 4:30.88 5:38.60 5:14.22 5:30.48
4 Jack Franklin Senior University (Normal) 4:53.34 5:17.79 4:31.61 3:59.02 4:20.75 4:09.89
5 Matthew Marchbanks Junior Payton Prep 5:20.16 3:40.99 4:43.32 4:46.16 3:35.33 4:20.66
6 Chris Luz Junior Oswego East 5:03.34 6:08.54 4:43.49 5:20.35 4:23.65 4:26.48
7 Wyatt Wolfersberger Junior St. Joseph-Ogden 4:38.57 3:23.90 4:47.18 3:23.90 4:04.11 5:53.24
8 Mark Skaggs Junior East Peoria 4:29.05 4:55.37 4:52.44 4:58.29 4:02.73 5:42.16
9 David Snider Sophomore Havana 4:32.35 4:08.93 4:52.85 5:45.57 5:10.43 4:38.21
10 Andrew Ellison Junior Moline 4:59.16 4:12.23 4:53.29 3:34.11 5:13.82 3:57.57
11 Jack Kurtz Senior Rockford Christian 3:49.75 6:02.29 4:54.54 5:44.62 3:58.58 5:44.62
12 Criddell Clarke Junior Thornton Fractional North 3:26.35 4:51.84 4:54.78 5:56.69 4:16.46 4:10.57
13 Braden Pridemore Junior St. Joseph-Ogden 3:44.60 5:19.17 4:55.52 5:19.17 5:57.58 4:46.66
14 Angel Sanchez Trejo Senior Thornton Fractional North 4:44.13 4:20.45 4:55.96 3:36.05 5:13.72 3:53.81
17 Elijah Hall Sophomore Rantoul 3:28.13 5:30.04 4:57.33 5:09.23 5:47.88 5:00.31
23 Noah Wells Senior Rockford Christian 5:48.46 4:16.76 5:05.66 6:03.74 4:19.82 4:32.04
24 Nick Bozarth Freshman Oswego East 5:12.32 3:49.65 5:06.19 5:21.50 5:09.26 4:57.01