March 31-April 1, 2017
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Katelyn Smith FR-1 Northern Michigan 17:11.55 20:46.46 17:54.53 17:11.55 10
2 Kenzie Carney JR-3 Luther 13:08.21 18:10.54 17:59.74 15:06.99 8
3 Megan Edic SR-4 Northern Michigan 23:17.14 21:17.07 18:11.51 20:11.58 7
4 Helen Majer SR-4 North Central (Ill.) 18:59.97 21:44.39 18:16.12 23:23.04 6
5 Hannah Wright JR-3 Luther 22:11.74 22:44.76 18:20.61 21:38.72 5
6 Abby Fifarek SO-2 Northern Michigan 16:44.28 13:14.60 18:23.60 20:25.00 4
7 Anna Ryden JR-3 Luther 19:02.67 20:53.60 18:29.38 16:16.26 3
8 Hannah Penn SO-2 Augustana (Ill.) 17:13.04 13:50.92 18:42.86 15:20.75 2
9 Karyn Paisley JR-3 St. Ambrose 23:13.38 19:28.64 18:43.69 20:13.59 1
10 Laura McNair SO-2 Augustana (Ill.) 22:54.10 17:38.74 18:46.31 18:12.52 -
11 Brianna Jepson JR-3 Augustana (Ill.) 16:09.37 15:35.56 18:47.17 15:13.01 -
12 Keeley Knobloch SO-2 St. Ambrose 13:46.46 21:07.99 18:52.13 23:35.17 -
13 Madelyn Scopp FR-1 North Central (Ill.) 20:39.42 23:31.56 19:07.61 16:49.90 -
14 Carol Garcia SO-2 Augustana (Ill.) 24:13.75 19:13.77 19:13.77 21:09.15 -
15 Chloe Gunn SO-2 St. Ambrose 19:28.21 16:11.58 19:16.64 25:03.64 -
16 Jenny Dickes FR-1 St. Ambrose 19:40.80 22:22.87 19:17.64 16:47.15 -
17 Sara Stockdale FR-1 St. Ambrose 23:34.20 19:42.37 19:19.18 19:30.78 -
18 Megan McClure JR-3 Quincy 21:19.21 19:22.91 19:22.91 14:32.19 -
19 Erin Ellefsen SR-4 Luther 23:50.61 24:14.07 19:32.63 24:25.79 -
20 Vera Lindhorst FR-1 Luther 19:37.37 22:57.53 19:37.37 19:49.15 -
21 Meredith Robinson JR-3 Luther 15:10.61 16:21.56 19:42.60 17:20.69 -
22 Ashlyn Rulis JR-3 St. Ambrose 18:10.43 19:33.40 19:45.25 24:17.86 -
23 Brenna Whisler SR-4 Augustana (Ill.) 16:50.81 20:48.64 19:49.18 15:27.56 -
24 Mackenzie Renihan SO-2 Augustana (Ill.) 21:28.15 20:28.52 19:52.73 24:03.21 -
25 Anna Restemayer SO-2 Luther 25:41.72 21:18.79 19:55.13 13:56.60 -
26 Abby Casey FR-1 Augustana (Ill.) 23:20.20 22:56.27 19:56.75 15:09.53 -
27 Yazmin Nunez SO-2 North Central (Ill.) 18:07.34 17:06.93 20:08.15 19:07.75 -
28 Ananda Easley SO-2 Luther 23:30.08 15:48.16 20:15.58 16:48.94 -
29 Eyo Toe SO-2 Aurora 22:50.85 23:15.33 20:23.97 16:19.18 -
30 Caroline Arlasky FR-1 Northern Michigan 17:21.34 19:36.10 20:25.10 25:06.88 -
31 Sophia Ries SR-4 Augustana (Ill.) 17:12.20 16:35.33 20:28.80 20:53.38 -
32 Brooke Debroux SR-4 Luther 18:29.37 25:28.47 20:32.63 23:25.20 -
33 Payton Knutson SO-2 Luther 20:10.52 25:47.46 20:47.95 21:00.43 -
34 Katrina Friedrich SR-4 Augustana (Ill.) 19:46.22 20:11.19 20:48.65 19:08.76 -
35 Lily Kraft FR-1 Michigan Tech 25:11.40 18:44.19 20:49.09 18:19.20 -
36 Sandy Barrientos SO-2 Aurora 22:04.35 22:16.96 21:01.28 23:07.41 -
37 Anne Okonowski SR-4 Northern Michigan 21:07.09 16:53.68 21:07.09 25:33.18 -
38 Shannon Meehan JR-3 Luther 19:58.83 20:11.59 21:15.35 18:55.07 -
39 Sam Lahey JR-3 Luther 20:55.54 22:12.41 21:21.16 15:09.63 -
40 Sierra Scanlan JR-3 Augustana (Ill.) 25:56.40 20:58.09 21:37.00 26:09.37 -
41 Robin Jackson SO-2 Michigan Tech 28:07.17 28:20.25 21:47.88 19:50.17 -
42 Marielena Castillo FR-1 Augustana (Ill.) 23:09.48 15:43.80 21:50.83 21:37.73 -
43 Claire Koszewski FR-1 Augustana (Ill.) 24:02.60 19:27.19 21:51.45 26:53.09 -
44 Alayna Connolly SO-2 Augustana (Ill.) 27:58.17 24:00.32 22:01.39 22:54.25 -
45 Jennifer Popovich FR-1 Aurora 17:44.46 19:05.30 22:27.41 17:30.98 -
46 Alondra Hernandez JR-3 Augustana (Ill.) 22:09.16 26:15.80 22:50.26 26:56.91 -
47 C.J. Iwanicki SR-4 Aurora 25:27.22 19:01.98 22:55.87 18:34.46 -
48 Claire Bacon JR-3 Augustana (Ill.) 24:05.38 17:26.18 22:56.55 16:17.35 -
49 Janeth Sanchez SO-2 Aurora 26:19.27 18:00.55 23:05.32 30:00.92 -
50 Comet Blecha JR-3 Augustana (Ill.) 23:44.52 25:36.24 23:16.58 17:27.44 -
51 Jenna McLaughlin FR-1 North Central (Ill.) 21:55.89 19:20.25 23:34.93 21:13.44 -
52 Tayloran Miller FR-1 Augustana (Ill.) 28:23.33 20:02.35 23:51.37 30:17.84 -
53 Autumn Oley SO-2 Aurora 23:54.57 23:54.57 23:54.57 22:28.50 -
54 Arianne Shipp FR-1 Augustana (Ill.) 31:09.65 35:09.79 28:35.27 20:35.00 -
  Genevieve Rodriguez JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
  Lauren Rosenthal JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
  Aubrey Kelson SO-2 Aurora DNS DNS DNS DNS   
  Kameron Burmeister JR-3 Northern Michigan DNS DNS DNS DNS   
  Katie Nelson JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS   
  Yesenia Nunez SR-4 North Central (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
  Dianne Barajas FR-1 Harper College DNS DNS DNS DNS   
  Katie Thevara SO-2 North Central (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
33 Payton Knutson SO-2 Luther 21:25.39 20:47.95 19:33.08 20:35.47 -
38 Shannon Meehan JR-3 Luther 26:59.70 21:15.35 16:47.53 22:06.37 -
39 Sam Lahey JR-3 Luther 26:28.64 21:21.16 16:26.50 23:03.66 -
40 Sierra Scanlan JR-3 Augustana (Ill.) 22:15.91 21:37.00 24:51.55 20:58.09 -
42 Marielena Castillo FR-1 Augustana (Ill.) 26:52.32 21:50.83 27:31.65 21:24.62 -
43 Claire Koszewski FR-1 Augustana (Ill.) 17:55.39 21:51.45 17:42.28 21:12.11 -
44 Alayna Connolly SO-2 Augustana (Ill.) 25:06.39 22:01.39 25:19.60 23:07.46 -
45 Jennifer Popovich FR-1 Aurora 23:34.78 22:27.41 20:26.15 28:58.16 -
46 Alondra Hernandez JR-3 Augustana (Ill.) 21:55.45 22:50.26 16:12.89 29:00.23 -
47 C.J. Iwanicki SR-4 Aurora 24:59.70 22:55.87 27:31.05 18:48.22 -
48 Claire Bacon JR-3 Augustana (Ill.) 16:58.65 22:56.55 20:11.37 20:38.90 -
49 Janeth Sanchez SO-2 Aurora 18:55.97 23:05.32 23:19.18 24:14.59 -
50 Comet Blecha JR-3 Augustana (Ill.) 16:17.61 23:16.58 29:19.69 18:23.30 -
51 Jenna McLaughlin FR-1 North Central (Ill.) 21:13.44 23:34.93 18:23.65 22:10.04 -
52 Tayloran Miller FR-1 Augustana (Ill.) 25:02.94 23:51.37 26:57.45 25:45.88 -
53 Autumn Oley SO-2 Aurora 27:58.45 23:54.57 24:37.61 16:44.20 -
54 Arianne Shipp FR-1 Augustana (Ill.) 24:00.83 28:35.27 22:35.07 33:09.72 -
  Aubrey Kelson SO-2 Aurora DNS DNS DNS DNS   
  Katie Thevara SO-2 North Central (Ill.) DNS DNS DNS DNS   
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Madelyn Scopp FR-1 North Central (Ill.) 19:07.61 16:15.47 -
18 Megan McClure JR-3 Quincy 19:22.91 13:34.04 -
20 Vera Lindhorst FR-1 Luther 19:37.37 23:56.40 -
21 Meredith Robinson JR-3 Luther 19:42.60 18:19.82 -
23 Brenna Whisler SR-4 Augustana (Ill.) 19:49.18 14:16.21 -
24 Mackenzie Renihan SO-2 Augustana (Ill.) 19:52.73 15:06.48 -
25 Anna Restemayer SO-2 Luther 19:55.13 15:44.16 -
26 Abby Casey FR-1 Augustana (Ill.) 19:56.75 24:43.97 -
27 Yazmin Nunez SO-2 North Central (Ill.) 20:08.15 20:44.40 -
28 Ananda Easley SO-2 Luther 20:15.58 22:53.61 -
29 Eyo Toe SO-2 Aurora 20:23.97 15:54.70 -
30 Caroline Arlasky FR-1 Northern Michigan 20:25.10 14:29.82 -
31 Sophia Ries SR-4 Augustana (Ill.) 20:28.80 15:46.18 -
32 Brooke Debroux SR-4 Luther 20:32.63 15:12.15 -
34 Katrina Friedrich SR-4 Augustana (Ill.) 20:48.65 15:36.49 -
35 Lily Kraft FR-1 Michigan Tech 20:49.09 16:26.79 -
36 Sandy Barrientos SO-2 Aurora 21:01.28 18:29.93 -
37 Anne Okonowski SR-4 Northern Michigan 21:07.09 21:32.44 -
41 Robin Jackson SO-2 Michigan Tech 21:47.88 27:54.09 -
  Genevieve Rodriguez JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS   
  Lauren Rosenthal JR-3 Augustana (Ill.) DNS DNS   
  Yesenia Nunez SR-4 North Central (Ill.) DNS DNS   
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Katelyn Smith FR-1 Northern Michigan 20:03.48 22:44.66 15:56.34 17:54.53 10
2 Kenzie Carney JR-3 Luther 18:21.34 21:14.10 23:12.87 17:59.74 8
3 Megan Edic SR-4 Northern Michigan 16:55.11 19:06.09 17:16.94 18:11.51 7
4 Helen Majer SR-4 North Central (Ill.) 15:53.63 20:16.70 22:17.27 18:16.12 6
5 Hannah Wright JR-3 Luther 21:16.71 22:44.76 13:45.46 18:20.61 5
6 Abby Fifarek SO-2 Northern Michigan 12:52.52 18:45.68 22:15.36 18:23.60 4
7 Anna Ryden JR-3 Luther 16:05.16 21:26.88 18:51.57 18:29.38 3
8 Hannah Penn SO-2 Augustana (Ill.) 17:35.49 15:09.52 17:35.49 18:42.86 2
9 Karyn Paisley JR-3 St. Ambrose 19:51.12 21:43.48 20:24.83 18:43.69 1
10 Laura McNair SO-2 Augustana (Ill.) 19:31.37 20:50.21 16:31.16 18:46.31 -
11 Brianna Jepson JR-3 Augustana (Ill.) 19:20.99 19:54.80 23:40.24 18:47.17 -
12 Keeley Knobloch SO-2 St. Ambrose 22:49.88 16:24.96 18:52.13 18:52.13 -
14 Carol Garcia SO-2 Augustana (Ill.) 17:29.93 24:02.22 23:50.68 19:13.77 -
15 Chloe Gunn SO-2 St. Ambrose 25:03.64 24:05.80 13:41.22 19:16.64 -
16 Jenny Dickes FR-1 St. Ambrose 16:58.73 19:52.37 21:36.56 19:17.64 -
17 Sara Stockdale FR-1 St. Ambrose 19:42.37 19:30.78 20:17.14 19:19.18 -
19 Erin Ellefsen SR-4 Luther 24:25.79 20:42.99 20:07.81 19:32.63 -
22 Ashlyn Rulis JR-3 St. Ambrose 20:08.96 16:00.06 20:32.66 19:45.25 -
  Dianne Barajas FR-1 Harper College DNS DNS DNS DNS   
  Kameron Burmeister JR-3 Northern Michigan DNS DNS DNS DNS   
  Katie Nelson JR-3 St. Ambrose DNS DNS DNS DNS