March 31-April 1, 2017
|
Augustana (Ill.) - Rock Island, IL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 3:48.40 4:33.60 4:26.46 4:31.22 3:57.91 5:02.15 2:58.44 10
2 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 4:15.03 5:05.55 3:36.54 3:53.38 4:00.59 4:39.09 4:12.62 8
3 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 3:03.13 4:00.95 3:32.04 4:41.92 4:00.95 4:41.92 3:56.13 7
4 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 3:05.70 4:44.57 2:56.05 4:46.98 4:01.16 3:22.58 2:48.82 6
5 Collin Kern FR-1 Luther 3:25.64 4:47.89 4:55.15 4:16.44 4:01.92 3:30.47 3:44.99 5
6 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 3:39.28 4:57.24 4:10.95 3:53.90 4:03.64 5:16.74 3:58.77 4
7 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 4:28.02 4:49.95 3:51.47 5:07.00 4:03.65 3:29.54 4:30.46 3
8 Ryan Mindham SO-2 Wis.-Whitewater 4:01.32 4:57.95 4:28.41 3:02.22 4:06.24 4:53.03 4:33.33 2
9 John Westby SR-4 Luther 3:51.83 4:21.42 2:57.57 4:46.08 4:06.62 4:11.56 4:01.69 1
10 Scott Wolter JR-3 Wis.-Whitewater 3:05.08 4:28.98 3:17.42 3:59.37 4:06.77 3:00.15 4:09.24 -
11 Seth Zimdars FR-1 Wis.-Whitewater 5:23.85 4:33.64 3:25.86 4:28.62 4:11.04 2:58.24 3:40.92 -
12 Grant Brown JR-3 Michigan Tech 3:03.32 5:03.86 5:16.42 5:11.39 4:11.12 5:18.93 3:05.83 -
13 Ethan Kern FR-1 Wis.-Whitewater 5:26.66 5:26.66 4:11.27 3:38.61 4:11.27 3:13.48 4:33.89 -
14 Danny May SR-4 Luther 5:04.23 4:21.49 4:44.12 3:03.55 4:11.43 5:24.35 5:06.75 -
15 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 3:19.77 3:24.83 3:04.60 3:37.47 4:12.87 3:27.36 3:34.94 -
16 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 4:46.21 3:50.49 5:01.41 5:29.27 4:13.28 4:38.61 3:58.09 -
17 Clinten Woerishofer FR-1 Wis.-Whitewater 5:20.64 4:29.74 4:34.83 3:28.67 4:14.47 3:51.57 3:15.95 -
18 Todd Noreen SO-2 Wis.-Whitewater 4:50.20 4:24.75 4:06.93 3:44.02 4:14.56 4:24.75 3:56.74 -
19 Jackson Churchill FR-1 Luther 4:24.89 5:20.93 4:19.80 3:33.95 4:14.70 3:33.95 4:37.63 -
20 Kyle Gilberg SO-2 Luther 3:56.91 3:05.96 5:18.43 4:52.95 4:14.74 5:00.60 5:08.24 -
21 Justin Verlinden SO-2 Augustana (Ill.) 3:19.26 5:26.98 3:21.81 5:14.21 4:15.45 4:23.12 3:29.47 -
22 Miroljub Marin SR-4 Aurora 3:47.96 3:37.71 2:59.30 4:51.99 4:16.13 3:42.84 3:19.79 -
23 Simon Peterson FR-1 Wheaton (Ill.) 3:42.94 4:18.82 3:42.94 3:37.82 4:16.25 3:40.38 4:11.13 -
24 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 5:28.58 5:13.18 3:56.17 3:12.53 4:16.70 5:02.91 5:08.04 -
25 Jack Sauer SO-2 Wis.-Whitewater 4:19.38 4:14.25 3:38.29 3:43.43 4:16.81 4:21.95 3:10.04 -
26 Kent Miehe SR-4 Wis.-Whitewater 3:43.65 3:23.09 4:29.93 3:30.80 4:17.07 5:11.06 4:37.64 -
27 Alex Claerbaut JR-3 Michigan Tech 4:20.20 4:33.08 3:20.95 5:24.61 4:17.62 5:22.03 3:00.34 -
28 Tyler Jones JR-3 Wheaton (Ill.) 3:00.42 5:22.17 3:33.92 3:36.50 4:17.73 4:33.20 5:29.90 -
29 Nick Shaleen FR-1 Luther 5:22.23 5:24.81 4:12.63 3:10.76 4:17.78 3:59.74 5:11.92 -
30 Alex Bishop SR-4 Luther 4:46.17 4:56.49 3:41.72 3:44.30 4:17.81 5:01.64 3:05.63 -
31 Tanner Gibbons JR-3 Luther 3:29.06 3:29.06 3:08.41 3:31.64 4:18.09 4:07.77 4:07.77 -
32 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 5:28.07 5:07.40 5:15.15 5:30.65 4:18.32 4:36.41 3:08.58 -
33 Grant Sparstad SO-2 Luther 3:35.15 4:19.21 4:01.07 5:05.87 4:19.21 3:22.19 5:21.42 -
34 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:52.40 3:15.81 3:44.52 3:49.75 4:21.07 3:15.81 3:15.81 -
35 Braeden Michael SO-2 Wis.-Whitewater 5:17.02 4:50.82 5:30.12 3:55.80 4:22.00 4:58.68 4:19.38 -
36 Robert Alan Douglas FR-1 Harper College 4:51.20 5:30.55 4:19.72 5:22.68 4:22.34 4:35.46 4:30.21 -
37 Christian Barajas SO-2 Aurora 3:05.50 4:56.80 5:41.85 5:31.25 4:25.00 3:47.90 5:31.25 -
38 Garrett Smith FR-1 Michigan Tech 5:40.51 3:30.16 3:40.80 4:39.32 4:26.02 5:08.59 5:35.19 -
39 Joseph Swiech FR-1 Harper College 3:17.68 4:11.11 5:15.22 3:25.69 4:27.13 4:16.45 4:29.81 -
40 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 4:19.21 5:31.36 5:20.67 3:55.16 4:27.22 4:40.59 5:39.37 -
41 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 4:46.53 5:37.41 3:52.97 3:20.84 4:27.78 5:37.41 5:40.08 -
42 Michael Joyce SO-2 Wheaton (Ill.) 5:43.01 4:54.77 4:11.90 5:18.89 4:27.97 3:58.50 4:30.65 -
43 Mitchell Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 5:32.17 4:38.16 5:37.57 4:03.05 4:30.05 5:18.66 3:52.25 -
44 Chancelor Miller SO-2 Michigan Tech 3:47.55 3:50.26 5:44.03 3:09.63 4:30.89 3:15.04 3:31.30 -
45 Jonathan Vines FR-1 Wheaton (Ill.) 3:15.31 3:47.86 3:28.87 3:39.72 4:31.26 3:39.72 3:42.44 -
46 Reid Henry JR-3 St. Ambrose 4:04.49 5:53.15 3:37.32 3:26.46 4:31.65 3:18.31 4:07.21 -
47 Ehren Braun FR-1 Augustana (Ill.) 5:23.36 3:59.13 4:23.58 5:50.54 4:31.73 5:20.65 4:10.00 -
48 Vincente Perez FR-1 Harper College 3:46.29 3:35.38 4:16.28 3:10.84 4:32.63 5:29.89 4:24.46 -
49 Cameron Shotton FR-1 Augustana (Ill.) 5:54.79 5:52.04 4:51.54 5:35.54 4:35.03 5:19.04 3:59.28 -
50 Casey Gerczak SO-2 St. Ambrose 3:16.50 5:18.27 3:35.87 3:55.24 4:36.75 3:46.94 3:16.50 -
51 Sam Long FR-1 St. Ambrose 5:24.52 4:54.01 5:43.93 3:33.57 4:37.36 4:59.55 5:27.29 -
52 Peter Pelon FR-1 Michigan Tech 5:04.05 5:48.68 4:27.79 4:13.84 4:38.94 5:20.78 5:12.42 -
53 Ryan Schnaith JR-3 Luther 3:59.14 4:07.68 5:58.71 4:33.31 4:44.69 5:18.86 4:58.93 -
54 Neil Hanna SO-2 Harper College 4:26.40 3:50.88 5:34.48 6:07.04 4:56.00 4:05.68 5:49.28 -
55 Jack Haugen FR-1 St. Ambrose 3:42.32 4:18.37 6:27.56 5:39.49 5:00.43 5:57.52 4:09.36 -
56 Leo Kesseler FR-1 St. Ambrose 4:39.66 5:48.82 6:15.88 4:30.63 5:00.70 5:21.75 4:00.56 -
57 Alberto Vargas FR-1 St. Ambrose 3:32.92 6:01.95 4:18.54 5:34.58 5:04.16 3:57.25 4:55.04 -
58 Brian Leightner   Marquette Track Club 3:37.65 4:26.69 5:18.81 4:08.30 5:06.54 3:43.78 4:48.15 -
59 Jimmy Ariel JR-3 Quincy 5:12.91 4:23.83 4:20.76 6:35.74 5:06.77 5:00.64 5:40.52 -
60 Kyle Sieb FR-1 Harper College 4:23.58 6:01.20 4:20.32 6:01.20 5:25.40 6:27.23 5:41.67 -
  Miles Trujillo SO-2 Wheaton (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Dylan Powers SO-2 Aurora DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Chris Turner FR-1 Aurora DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alex Streitz SO-2 Luther DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jacob Warehime JR-3 Luther DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Parker Beard SR-4 Luther DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
13 Ethan Kern FR-1 Wis.-Whitewater 4:11.27 4:03.74 4:16.30 4:51.48 3:41.12 4:23.84 -
18 Todd Noreen SO-2 Wis.-Whitewater 4:14.56 4:24.75 5:00.38 5:10.57 4:06.93 5:15.66 -
22 Miroljub Marin SR-4 Aurora 4:16.13 3:37.71 3:14.66 3:42.84 3:19.79 3:40.28 -
26 Kent Miehe SR-4 Wis.-Whitewater 4:17.07 4:45.35 3:07.67 3:28.23 5:23.91 2:59.95 -
39 Joseph Swiech FR-1 Harper College 4:27.13 4:13.78 4:16.45 3:55.08 3:20.35 4:51.18 -
42 Michael Joyce SO-2 Wheaton (Ill.) 4:27.97 3:55.82 5:21.57 3:39.74 4:38.69 4:09.22 -
48 Vincente Perez FR-1 Harper College 4:32.63 3:27.20 3:29.93 5:10.80 5:10.80 4:29.91 -
50 Casey Gerczak SO-2 St. Ambrose 4:36.75 5:37.64 5:57.01 5:57.01 5:29.34 5:43.17 -
51 Sam Long FR-1 St. Ambrose 4:37.36 5:57.80 5:18.97 4:20.72 3:28.02 5:52.25 -
54 Neil Hanna SO-2 Harper College 4:56.00 5:19.68 5:10.80 6:07.04 3:44.96 6:24.80 -
55 Jack Haugen FR-1 St. Ambrose 5:00.43 6:06.53 4:48.42 5:24.47 3:51.34 4:30.39 -
56 Leo Kesseler FR-1 St. Ambrose 5:00.70 5:09.73 4:51.68 4:24.62 4:36.65 4:39.66 -
57 Alberto Vargas FR-1 St. Ambrose 5:04.16 6:32.37 4:00.29 3:48.12 5:31.54 5:19.37 -
58 Brian Leightner   Marquette Track Club 5:06.54 4:35.89 6:32.38 5:55.59 5:37.20 4:38.96 -
59 Jimmy Ariel JR-3 Quincy 5:06.77 5:28.25 4:36.10 4:17.69 5:00.64 4:48.37 -
60 Kyle Sieb FR-1 Harper College 5:25.40 5:41.67 4:46.36 4:00.80 5:05.88 4:04.05 -
  Chris Turner FR-1 Aurora DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Seth Zimdars FR-1 Wis.-Whitewater 2:58.24 3:45.94 4:23.60 4:11.04 3:03.26 4:11.04 4:23.60 -
14 Danny May SR-4 Luther 3:13.61 4:59.21 4:29.03 4:11.43 3:01.03 2:56.01 5:24.35 -
19 Jackson Churchill FR-1 Luther 5:20.93 4:19.80 4:09.61 4:14.70 5:05.64 3:44.14 3:59.42 -
21 Justin Verlinden SO-2 Augustana (Ill.) 4:46.11 4:35.89 5:03.99 4:15.45 3:42.25 5:29.53 4:30.78 -
25 Jack Sauer SO-2 Wis.-Whitewater 4:32.22 4:24.52 3:56.27 4:16.81 4:47.63 4:32.22 4:01.41 -
29 Nick Shaleen FR-1 Luther 4:35.83 5:17.07 4:48.72 4:17.78 3:08.18 5:19.65 4:30.67 -
31 Tanner Gibbons JR-3 Luther 3:13.57 4:12.93 5:04.55 4:18.09 3:36.80 3:39.38 3:18.73 -
32 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 3:36.99 3:34.41 3:24.08 4:18.32 4:49.32 4:26.07 3:42.16 -
33 Grant Sparstad SO-2 Luther 3:06.64 4:14.03 3:55.89 4:19.21 3:40.33 3:04.04 4:11.44 -
34 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:28.91 5:00.23 3:18.42 4:21.07 3:54.97 4:49.79 5:21.12 -
35 Braeden Michael SO-2 Wis.-Whitewater 4:45.58 4:14.14 4:32.48 4:22.00 4:14.14 4:48.20 5:30.12 -
36 Robert Alan Douglas FR-1 Harper College 3:11.51 4:56.45 5:33.18 4:22.34 3:37.75 5:14.81 4:51.20 -
40 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 5:26.01 5:44.72 4:21.88 4:27.22 4:45.93 4:37.91 4:27.22 -
43 Mitchell Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 5:13.26 4:27.35 4:03.05 4:30.05 3:30.64 4:43.56 5:34.87 -
45 Jonathan Vines FR-1 Wheaton (Ill.) 5:11.95 4:06.85 5:30.94 4:31.26 3:39.72 5:33.65 5:06.53 -
46 Reid Henry JR-3 St. Ambrose 4:42.52 5:50.43 4:07.21 4:31.65 3:23.74 3:59.06 3:21.03 -
47 Ehren Braun FR-1 Augustana (Ill.) 4:01.84 5:47.82 4:29.02 4:31.73 3:10.22 3:42.82 3:29.24 -
49 Cameron Shotton FR-1 Augustana (Ill.) 5:24.54 4:26.78 5:32.79 4:35.03 4:51.54 5:19.04 4:07.53 -
53 Ryan Schnaith JR-3 Luther 3:36.37 5:21.70 4:21.92 4:44.69 6:01.56 4:50.39 4:13.38 -
  Jacob Warehime JR-3 Luther DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Scott Wolter JR-3 Wis.-Whitewater 4:16.64 4:06.77 3:44.56 4:01.84 3:54.44 3:10.02 -
16 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 4:28.48 4:13.28 4:33.55 3:20.10 3:37.82 4:23.42 -
17 Clinten Woerishofer FR-1 Wis.-Whitewater 5:25.73 4:14.47 5:30.82 4:39.92 4:42.47 4:11.93 -
20 Kyle Gilberg SO-2 Luther 4:40.22 4:14.74 4:37.67 4:04.55 4:07.10 3:46.72 -
23 Simon Peterson FR-1 Wheaton (Ill.) 3:04.50 4:16.25 5:10.07 3:09.63 3:42.94 5:02.38 -
24 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 5:31.15 4:16.70 4:16.70 5:02.91 4:57.78 3:56.17 -
28 Tyler Jones JR-3 Wheaton (Ill.) 5:22.17 4:17.73 4:30.62 5:29.90 4:51.24 3:21.03 -
30 Alex Bishop SR-4 Luther 4:25.55 4:17.81 4:33.28 4:56.49 4:46.17 3:03.05 -
37 Christian Barajas SO-2 Aurora 5:39.20 4:25.00 5:04.75 5:20.65 5:04.75 4:06.45 -
38 Garrett Smith FR-1 Michigan Tech 4:39.32 4:26.02 4:36.66 5:19.23 5:08.59 4:28.68 -
41 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 3:52.97 4:27.78 5:18.66 3:31.55 4:06.36 4:01.01 -
  Alex Streitz SO-2 Luther DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Dylan Powers SO-2 Aurora DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Miles Trujillo SO-2 Wheaton (Ill.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 4:55.01 3:24.61 4:16.95 3:31.74 3:57.91 10
2 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 4:24.65 3:00.45 2:48.42 2:53.23 4:00.59 8
3 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 4:20.23 3:10.35 3:12.76 4:34.69 4:00.95 7
4 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 3:22.58 4:08.40 4:42.16 4:13.22 4:01.16 6
5 Collin Kern FR-1 Luther 4:30.95 4:28.54 4:33.37 2:59.02 4:01.92 5
6 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 4:15.83 3:41.72 3:58.77 3:05.17 4:03.64 4
7 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 4:42.64 3:44.16 4:49.95 3:49.04 4:03.65 3
8 Ryan Mindham SO-2 Wis.-Whitewater 2:54.83 5:07.80 5:07.80 3:53.93 4:06.24 2
9 John Westby SR-4 Luther 4:36.22 3:09.90 3:22.23 3:19.77 4:06.62 1
12 Grant Brown JR-3 Michigan Tech 3:03.32 3:05.83 3:53.55 4:46.28 4:11.12 -
15 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 3:32.41 5:11.03 5:21.15 3:29.89 4:12.87 -
27 Alex Claerbaut JR-3 Michigan Tech 3:51.86 3:46.71 4:27.93 3:02.91 4:17.62 -
44 Chancelor Miller SO-2 Michigan Tech 4:33.60 4:28.19 5:00.69 5:00.69 4:30.89 -
52 Peter Pelon FR-1 Michigan Tech 3:51.52 4:27.79 3:43.16 4:05.47 4:38.94 -
  Parker Beard SR-4 Luther DNS DNS DNS DNS DNS