March 30-April 1, 2017
|
Florida-Percy Beard Track - Gainesville, FL

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 zak seddon   Unattached 9:26.29 10:22.41 8:30.17
2 Mark Parrish   Unattached 6:26.58 6:10.91 8:42.40
3 Alvaro Abreu   JLR TRACK CLUB 8:07.04 6:21.16 8:49.39
4 Alex Grady JR-3 Georgia Tech 10:18.51 11:33.80 8:57.83
5 Kevin Mills JR-3 Winthrop 9:25.56 8:04.76 8:58.62
6 Victor Ortiz Rivera FR-1 P.R.-Rio Piedras 7:16.68 8:37.55 8:59.11
7 Michael Babinec SR-4 South Florida 8:51.04 11:17.34 9:01.87
8 Fynn Timm SO-2 North Florida 11:16.65 11:43.93 9:05.68
9 Louis Corgliano JR-3 Maryland 10:44.15 11:00.66 9:10.55
10 Gabe Harm SR-4 Kentucky 8:11.19 6:26.33 9:11.89
11 Darren White SR-4 N. Carolina A&T 7:10.70 9:23.23 9:12.18
12 Jacob Sears SR-4 Appalachian State 10:13.14 6:46.91 9:17.40
13 Alan Burns JR-3 Youngstown St. 8:22.57 8:00.24 9:18.41
14 Nicholas Ciaccia SO-2 East Carolina 7:43.57 10:08.78 9:18.51
15 Marshall Dillon FR-1 Florida 9:09.98 11:47.12 9:21.20
16 Daniel Glick FR-1 Troy 9:35.81 8:50.65 9:24.52
17 Wyatt Million JR-3 Connecticut 8:49.02 8:20.57 9:28.83
18 Jacob Chicola SR-4 UL-Lafayette 11:40.32 9:00.90 9:29.36
19 Josh Salter JR-3 Samford 10:41.15 11:09.77 9:32.45
20 Bryce Statham SO-2 Florida 7:40.23 8:55.01 9:35.28
21 Dylan Heck JR-3 UL-Lafayette 8:20.81 9:12.62 9:35.64
22 Kyle Barber SO-2 Connecticut 10:39.22 7:52.22 9:35.87
23 Zach Purvis FR-1 Florida 12:23.31 10:39.60 9:36.21
24 Wade White SR-4 Nova Southeastern 9:40.26 8:42.24 9:40.26
25 Miles Dayoub JR-3 Georgia Tech 8:14.19 7:45.12 9:41.39
26 Jesse Millson FR-1 Florida 11:50.57 6:59.35 9:42.43
27 Cameron Ruppe JR-3 Winthrop 8:47.72 12:07.08 9:46.35
28 Sam Costa FR-1 Georgia Tech 8:49.98 8:20.54 9:48.86
29 Michael Miano FR-1 Miami 7:13.45 9:59.70 9:53.76
30 Chris Dunn SO-2 Allen County CC 8:49.52 7:32.17 9:54.96
  Ricardo Estremera   Puerto Rico DNF DNF DNF
  Katleho Dyoyi SR-4 South Alabama DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 zak seddon   Unattached 6:22.63 10:42.82 9:10.99 8:14.87 8:30.17 6:17.53 9:05.89
2 Mark Parrish   Unattached 7:24.04 9:13.75 10:26.88 6:26.58 8:42.40 7:29.27 8:52.85
3 Alvaro Abreu   JLR TRACK CLUB 8:54.69 6:52.93 7:03.52 9:37.04 8:49.39 9:42.33 10:35.27
4 Alex Grady JR-3 Georgia Tech 8:57.83 11:12.29 11:39.18 6:16.49 8:57.83 7:31.78 9:46.24
5 Kevin Mills JR-3 Winthrop 9:04.01 8:31.69 9:57.87 7:59.38 8:58.62 10:40.96 8:42.47
6 Victor Ortiz Rivera FR-1 P.R.-Rio Piedras 10:19.98 6:17.38 9:20.68 6:55.12 8:59.11 7:59.81 7:00.51
7 Michael Babinec SR-4 South Florida 7:02.66 10:28.57 10:28.57 11:44.44 9:01.87 6:46.41 8:56.46
8 Fynn Timm SO-2 North Florida 8:49.31 11:49.39 7:32.92 11:22.10 9:05.68 8:54.77 10:22.08
12 Jacob Sears SR-4 Appalachian State 11:59.05 10:41.01 7:48.22 10:24.29 9:17.40 9:00.68 10:41.01
14 Nicholas Ciaccia SO-2 East Carolina 7:54.74 8:45.00 11:04.63 10:36.71 9:18.51 11:54.90 8:33.83
15 Marshall Dillon FR-1 Florida 11:35.89 8:13.86 7:40.19 10:22.94 9:21.20 7:17.74 9:26.82
17 Wyatt Million JR-3 Connecticut 11:16.91 6:43.87 8:26.26 9:51.59 9:28.83 10:20.03 11:51.04
22 Kyle Barber SO-2 Connecticut 7:57.98 9:01.32 9:58.91 11:48.32 9:35.87 10:10.43 7:57.98
24 Wade White SR-4 Nova Southeastern 11:53.72 10:55.70 12:11.13 7:21.00 9:40.26 10:55.70 9:05.45
  Katleho Dyoyi SR-4 South Alabama DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ricardo Estremera   Puerto Rico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Louis Corgliano JR-3 Maryland 9:10.55 11:39.20
10 Gabe Harm SR-4 Kentucky 9:11.89 6:48.40
11 Darren White SR-4 N. Carolina A&T 9:12.18 8:50.10
13 Alan Burns JR-3 Youngstown St. 9:18.41 6:30.89
16 Daniel Glick FR-1 Troy 9:24.52 9:13.23
18 Jacob Chicola SR-4 UL-Lafayette 9:29.36 11:23.24
19 Josh Salter JR-3 Samford 9:32.45 9:26.73
20 Bryce Statham SO-2 Florida 9:35.28 8:20.50
21 Dylan Heck JR-3 UL-Lafayette 9:35.64 10:33.21
23 Zach Purvis FR-1 Florida 9:36.21 6:49.11
25 Miles Dayoub JR-3 Georgia Tech 9:41.39 11:55.11
26 Jesse Millson FR-1 Florida 9:42.43 7:57.60
27 Cameron Ruppe JR-3 Winthrop 9:46.35 11:08.44
28 Sam Costa FR-1 Georgia Tech 9:48.86 9:07.64
29 Michael Miano FR-1 Miami 9:53.76 7:49.07
30 Chris Dunn SO-2 Allen County CC 9:54.96 8:49.52