March 30-April 1, 2017
|
Florida-Percy Beard Track - Gainesville, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jim Rosa   Atlanta Track Club 11:01.03 12:18.29 17:18.75 16:18.66 15:52.91 14:18.47
2 Khalil Rmidi Kinini SR-4 Maryland-Eastern Shore 10:45.32 18:38.55 16:29.49 17:55.53 18:12.74 14:20.42
3 Carlos Miranda JR-3 Florida 13:50.81 17:44.47 14:34.08 17:53.12 10:31.76 14:25.42
4 Stephen Jones FR-1 Miss State 18:47.34 12:25.78 10:50.39 14:44.53 11:51.09 14:27.18
5 Brad Hort JR-3 North Florida 13:38.16 17:41.87 13:12.05 12:11.12 17:07.05 14:30.38
6 Ryan Udvadia JR-3 Albany 16:06.54 18:08.44 11:27.90 11:27.90 10:09.53 14:30.75
7 Kyle Gronostaj SO-2 Albany 13:40.14 15:33.56 17:35.70 12:04.16 17:00.81 14:32.48
8 Taylor Caldwell JR-3 Ole Miss 14:07.68 18:56.06 12:05.33 17:19.93 15:43.81 14:33.89
9 Stanley Limoh SO-2 UL-Lafayette 14:37.39 17:15.32 10:40.50 14:28.62 15:21.26 14:37.39
10 Sean Grossman JR-3 Miami 13:44.91 11:15.73 16:49.20 18:43.28 18:16.95 14:37.56
11 Ricardo Banuelos SO-2 Allen County CC 15:04.33 13:18.97 12:17.52 14:20.43 14:55.55 14:37.99
12 Matt Galvin   Atlanta Track Club 14:54.14 10:37.41 12:14.79 10:46.26 10:46.26 14:45.28
13 Andrew Bull JR-3 Alabama 14:18.93 14:36.64 13:25.80 19:11.14 17:33.74 14:45.49
14 Kaden Eaton JR-3 Belmont 11:13.27 17:34.19 13:35.00 10:28.97 12:32.99 14:45.87
15 Bobby Ormsby JR-3 Florida Southern 15:39.19 14:46.02 10:20.22 18:27.53 17:16.65 14:46.02
16 Robinson Snider FR-1 Ole Miss 17:08.52 11:22.72 14:46.65 13:00.26 11:31.59 14:46.65
17 Eric Van Der Els FR-1 Connecticut 13:01.01 10:39.01 17:00.64 16:07.39 15:23.01 14:47.51
18 Mitchell Sanders SO-2 Georgia Tech 18:03.13 18:38.64 18:47.52 15:14.45 15:14.45 14:47.81
19 Andrew Smith JR-3 Flagler 18:22.24 18:40.02 13:28.90 11:51.12 11:15.57 14:48.90
20 Beau Robinson JR-3 UL-Lafayette 19:15.60 17:28.93 17:55.60 13:46.70 18:13.38 14:48.92
21 Ronny Greenup JR-3 Florida Gulf Coast 19:09.69 18:16.22 15:00.15 16:56.01 10:50.60 14:51.23
22 Anthony Didion JR-3 Belmont 19:09.87 14:51.37 16:47.25 16:02.68 13:40.06 14:51.37
23 Garrett Bull JR-3 Alabama 12:19.87 12:19.87 14:24.67 10:41.82 11:35.30 14:51.41
24 Noah Perkins FR-1 North Florida 16:30.89 13:32.35 14:16.99 16:21.96 15:10.55 14:52.69
25 Colin Schaefer FR-1 Florida 14:44.06 12:56.91 11:09.75 11:27.61 15:10.85 14:52.99
26 Matthew Edwards JR-3 Belmont 16:49.69 12:12.70 14:26.73 16:22.89 12:39.50 14:53.53
27 Carlin Berryhill FR-1 Florida Gulf Coast 13:51.50 10:43.74 12:39.97 13:42.56 18:55.49 14:54.08
28 Joshua Estrada   Unattached 15:12.12 15:56.83 11:28.56 15:30.00 15:21.06 14:54.23
29 Jonathan Hulzebos SO-2 Florida 16:10.81 11:05.18 19:10.58 14:40.92 12:53.05 14:58.89
30 Joseph Farrand   Raytona Beach Track Club 10:42.26 16:07.90 16:16.95 14:10.31 15:49.81 15:04.58
31 Christian Aman FR-1 Florida State 18:05.67 12:03.78 17:29.48 18:41.86 14:55.68 15:04.72
32 Michael Damato SR-4 North Florida 14:20.98 16:36.92 14:02.85 16:18.80 11:10.66 15:06.29
33 Brydon Groves-Scott SO-2 Alabama-Huntsville 12:05.71 13:00.14 16:46.92 12:51.06 15:52.49 15:07.13
34 Jordan Leon SO-2 Maryland-Eastern Shore 19:13.62 16:11.95 18:55.45 11:03.11 19:13.62 15:08.36
35 Leonel Delacruz Junior Unattached 18:01.90 10:54.60 12:16.42 12:07.33 12:43.70 15:09.16
36 Benjamin Knox FR-1 Alabama-Huntsville 11:50.31 13:48.70 13:39.59 17:18.14 13:39.59 15:10.65
37 Jonathan Keller JR-3 Miami 12:54.55 17:27.92 18:31.70 17:46.14 13:31.00 15:11.23
38 Carson Strom SO-2 South Carolina 11:23.70 19:35.96 14:16.90 11:05.46 15:29.83 15:11.59
39 JT Mackay SO-2 Miss State 17:37.56 19:27.91 19:37.10 11:11.32 11:20.52 15:19.61
40 Festus Kemboi FR-1 Florida Southern 11:30.72 19:20.41 14:25.71 15:57.80 11:12.30 15:20.96
41 Anthony Deleva JR-3 Saint Leo 15:23.15 18:09.32 18:55.48 11:32.37 17:23.16 15:23.15
42 Sean Hagert FR-1 Miami 17:26.33 14:58.18 14:30.40 10:57.43 12:48.54 15:25.95
43 Nick Diaz SO-2 Florida 14:49.45 12:58.27 16:49.90 15:35.78 19:18.14 15:26.51
44 Lars Benner JR-3 Tampa 16:59.74 15:08.49 11:44.55 19:37.33 11:35.28 15:27.03
45 Troy Clark JR-3 Florida Gulf Coast 12:17.06 15:04.99 13:13.04 19:26.23 16:10.30 15:32.98
46 Dean McGregor SO-2 Florida Southern 11:58.91 14:56.31 17:44.36 17:35.03 11:58.91 15:33.65
47 Sawyer Sprung SO-2 Troy 12:38.27 17:47.19 16:32.30 13:43.80 16:41.66 15:36.13
48 Theo Kahler FR-1 Winthrop 14:15.75 19:44.88 11:45.29 17:52.04 15:49.79 15:40.38
49 Chris Cabret FR-1 Saint Leo 11:30.54 19:32.97 15:45.94 12:55.67 12:08.38 15:45.94
50 Stanley Meli JR-3 Maryland-Eastern Shore 11:24.79 17:26.20 16:57.67 14:35.01 14:54.03 15:51.09
51 Jonathan Keller FR-1 North Greenville 12:38.43 14:43.23 13:26.43 20:19.24 16:19.23 16:00.03
52 Joe Weber SO-2 Tampa 13:30.93 16:38.83 11:52.04 11:32.26 12:11.82 16:28.94
  Antony Taylor Senior Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Mark Allen   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Andrew Matson FR-1 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jim Rosa   Atlanta Track Club 14:18.47 14:27.06 17:35.92
2 Khalil Rmidi Kinini SR-4 Maryland-Eastern Shore 14:20.42 12:19.97 18:38.55
3 Carlos Miranda JR-3 Florida 14:25.42 17:35.82 15:00.04
4 Stephen Jones FR-1 Miss State 14:27.18 12:25.78 18:12.65
5 Brad Hort JR-3 North Florida 14:30.38 14:39.09 18:16.68
6 Ryan Udvadia JR-3 Albany 14:30.75 12:28.85 13:03.68
7 Kyle Gronostaj SO-2 Albany 14:32.48 15:07.38 14:41.21
8 Taylor Caldwell JR-3 Ole Miss 14:33.89 12:05.33 15:17.59
9 Stanley Limoh SO-2 UL-Lafayette 14:37.39 10:14.18 11:24.37
10 Sean Grossman JR-3 Miami 14:37.56 16:49.20 17:59.40
11 Ricardo Banuelos SO-2 Allen County CC 14:37.99 16:58.47 16:23.35
12 Matt Galvin   Atlanta Track Club 14:45.28 11:21.67 12:23.64
13 Andrew Bull JR-3 Alabama 14:45.49 13:25.80 13:43.51
14 Kaden Eaton JR-3 Belmont 14:45.87 17:51.91 17:07.61
15 Bobby Ormsby JR-3 Florida Southern 14:46.02 13:52.86 18:18.67
17 Eric Van Der Els FR-1 Connecticut 14:47.51 15:23.01 14:20.89
20 Beau Robinson JR-3 UL-Lafayette 14:48.92 12:08.92 12:35.59
21 Ronny Greenup JR-3 Florida Gulf Coast 14:51.23 15:53.62 12:10.81
22 Anthony Didion JR-3 Belmont 14:51.37 17:49.65 14:42.46
23 Garrett Bull JR-3 Alabama 14:51.41 12:10.96 16:47.30
25 Colin Schaefer FR-1 Florida 14:52.99 19:11.96 16:22.29
26 Matthew Edwards JR-3 Belmont 14:53.53 15:11.40 11:45.89
27 Carlin Berryhill FR-1 Florida Gulf Coast 14:54.08 12:13.15 12:57.85
30 Joseph Farrand   Raytona Beach Track Club 15:04.58 18:32.64 11:45.58
32 Michael Damato SR-4 North Florida 15:06.29 18:25.68 12:14.10
40 Festus Kemboi FR-1 Florida Southern 15:20.96 16:25.43 15:20.96
43 Nick Diaz SO-2 Florida 15:26.51 12:30.48 14:03.13
  Antony Taylor Senior Unattached DNF DNF DNF
  Mark Allen   Unattached DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Robinson Snider FR-1 Ole Miss 15:22.12 11:22.72 14:46.65 19:03.78
18 Mitchell Sanders SO-2 Georgia Tech 14:30.06 13:36.79 14:47.81 11:50.25
19 Andrew Smith JR-3 Flagler 19:06.69 15:42.24 14:48.90 19:15.57
24 Noah Perkins FR-1 North Florida 15:10.55 17:51.23 14:52.69 12:38.79
28 Joshua Estrada   Unattached 15:21.06 19:22.50 14:54.23 16:05.77
29 Jonathan Hulzebos SO-2 Florida 19:19.57 15:52.83 14:58.89 16:01.82
31 Christian Aman FR-1 Florida State 18:59.95 19:18.05 15:04.72 13:25.20
33 Brydon Groves-Scott SO-2 Alabama-Huntsville 11:02.21 16:46.92 15:07.13 18:35.77
34 Jordan Leon SO-2 Maryland-Eastern Shore 13:37.53 15:08.36 15:08.36 15:35.61
35 Leonel Delacruz Junior Unattached 16:49.17 16:03.71 15:09.16 13:20.06
36 Benjamin Knox FR-1 Alabama-Huntsville 18:31.00 15:37.97 15:10.65 17:27.25
37 Jonathan Keller JR-3 Miami 15:02.12 12:54.55 15:11.23 13:03.66
38 Carson Strom SO-2 South Carolina 16:51.87 13:22.20 15:11.59 12:54.86
39 JT Mackay SO-2 Miss State 18:23.54 17:28.36 15:19.61 18:05.14
41 Anthony Deleva JR-3 Saint Leo 16:55.47 18:55.48 15:23.15 12:36.99
42 Sean Hagert FR-1 Miami 18:58.92 14:48.92 15:25.95 13:07.06
44 Lars Benner JR-3 Tampa 14:12.87 19:18.79 15:27.03 13:17.25
45 Troy Clark JR-3 Florida Gulf Coast 15:23.65 16:00.97 15:32.98 14:09.02
46 Dean McGregor SO-2 Florida Southern 16:57.68 15:52.33 15:33.65 11:58.91
47 Sawyer Sprung SO-2 Troy 14:02.52 17:47.19 15:36.13 15:45.50
48 Theo Kahler FR-1 Winthrop 13:38.13 18:39.06 15:40.38 17:14.42
49 Chris Cabret FR-1 Saint Leo 18:36.21 12:46.22 15:45.94 16:42.70
50 Stanley Meli JR-3 Maryland-Eastern Shore 12:12.34 12:12.34 15:51.09 15:32.07
51 Jonathan Keller FR-1 North Greenville 19:50.44 18:52.84 16:00.03 15:40.83
52 Joe Weber SO-2 Tampa 18:27.62 13:30.93 16:28.94 15:59.28
  Andrew Matson FR-1 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF