March 30-April 1, 2017
|
Florida-Percy Beard Track - Gainesville, FL

Boys 1600m Run High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Dougherty Senior IMG Academy 4:59.69 4:25.21 4:35.82 4:59.69
2 Jake Noonan Senior Spanish River 5:22.97 4:26.91 5:46.99 4:26.91
3 Ryan Szklany Junior Highlands Christian 4:33.18 4:27.82 4:33.18 4:11.75
4 Michael Cabral Senior Pine Crest 5:41.88 4:29.19 3:21.90 4:56.11
5 Dalton Brown Sophomore Tavares 3:51.65 4:29.36 4:32.06 3:08.56
6 Patrick Smith Senior Brookwood 3:25.16 4:29.94 4:11.05 4:29.94
7 Noah Quintana Junior Lake Minneola 4:12.30 4:31.29 4:06.88 5:11.99
8 Hunter Chavis Senior Mount Dora 4:25.89 4:31.31 3:53.33 3:42.48
9 Gio Rosada Senior Braddock 5:50.72 4:31.87 3:10.31 4:40.03
10 Rohan Kohli Senior East Lake 5:33.64 4:33.47 5:22.70 5:28.17
11 Tre Rivers Sophomore Wharton 4:04.52 4:34.74 3:31.55 4:15.51
12 Bowers John Sophomore Bolles 4:40.50 4:35.00 3:18.00 5:46.50
13 Cole Miller Sophomore West Orange 3:51.15 4:35.17 4:46.18 4:07.66
14 Bailey Yoerin Senior Vero Beach 5:22.07 4:35.27 5:49.60 4:43.53
15 Preston Copenhaver Senior Trinity Prep 5:34.41 4:36.37 3:13.46 4:52.96
16 Matt Wohlwend Sophomore St. Petersburg 4:39.46 4:36.69 5:09.90 3:16.45
17 Jacob Cutbirth Junior Rockledge 5:32.20 4:36.83 4:22.99 5:59.88
18 Onix Ortiz Freshman West Orange 3:24.98 4:37.00 5:40.71 5:13.01
19 Noah Booz Senior Plant City 3:31.09 4:37.74 3:42.20 3:25.53
20 Reed Legg   Citrus Park Christian 4:40.59 4:37.81 4:10.03 3:39.47
21 Shane Brownrigg Sophomore Seabreeze 5:42.10 4:38.13 4:54.82 3:39.73
22 Trevor Foley   Citrus Park Christian 4:00.29 4:39.40 6:03.22 4:22.64
23 Ryder Valiquette Junior Montverde 4:22.78 4:39.55 4:25.58 5:57.83
24 Jackson Pruim Sophomore Mount Dora Bible 5:55.21 4:39.69 4:08.93 4:50.88
25 Nicholas Schrott Senior Gainesville 5:10.59 4:39.81 3:43.85 5:24.58
26 Mitchell Curtis 8 Mount Dora Bible 3:49.47 4:39.84 4:20.26 5:49.80
27 Jimmy Granberg Junior Vero Beach 4:17.48 4:39.87 4:09.09 4:14.69
28 Matthew Wyers Senior East Lake 4:09.81 4:40.68 5:59.27 4:01.39
29 Nicholas Morrison Sophomore Harmony 5:51.64 4:41.31 3:36.61 6:05.71
30 John Hinkle Senior Olympia 4:22.30 4:42.04 4:11.02 5:55.37
31 Noah McClausland Senior Bloomingdale 5:49.88 4:42.16 5:04.74 5:49.88
32 Kyle Perry Senior Bloomingdale 6:06.85 4:42.19 4:11.15 3:40.11
33 Joel Nesi Sophomore Ridgeview 3:23.30 4:42.36 4:33.89 6:04.25
35 Will Noonan Sophomore Spanish River 4:57.81 4:43.62 3:52.57 4:46.46
36 Mason Goodman   Sickles HS 4:18.58 4:44.15 5:06.89 5:46.67
37 Mateo Defoor Senior Island Coast 4:30.82 4:45.07 4:56.48 5:47.79
37 Shawn Gordon Sophomore Flagler Palm Coast 5:33.54 4:45.07 5:39.24 3:30.96
39 Nathir Fator   Sickles HS 4:05.65 4:45.63 5:34.19 3:48.51
39 Brian Escobar   John A Ferguson HS 4:11.36 4:45.63 5:59.90 4:11.36
41 Raul Reyna Junior Vanguard (Ocala) 5:14.66 4:46.05 3:43.12 5:46.12
42 Javier Trashorras Freshman Braddock 3:55.01 4:46.59 3:29.21 4:12.20
43 Alex Miranda Sophomore St. Cloud 3:29.36 4:46.79 6:07.10 4:35.32
44 Frankie Godbold Junior Wharton 4:35.41 4:46.88 5:47.13 3:20.82
45 Kyle Fohrman Junior South Fork 4:55.56 4:46.95 4:01.04 3:40.96
46 Alexander Williams Sophomore DeLand 5:11.00 4:47.96 5:57.07 4:47.96
47 Nicholas Ebert Junior Hagerty 5:00.57 4:49.01 4:05.66 4:46.12
48 Alec Gordon Junior North Broward Prep 4:29.06 4:49.31 3:48.56 4:23.28
49 Daniel Ambrose Senior Tavares 3:57.68 4:49.85 4:49.85 5:50.72
50 Christopher Davis Senior Naples 5:59.60 4:50.00 3:57.80 5:39.30
51 Mauricio Miguelena Senior Doral Academy 6:11.77 4:50.44 3:40.74 4:18.50
52 Samir Lester Junior Island Coast 3:40.88 4:50.62 5:28.40 3:46.69
53 Liam Quintana Freshman Lake Minneola 3:35.08 4:50.64 6:12.02 4:27.39
54 Gary Kelly Freshman Harmony 4:51.20 4:51.20 3:38.40 5:20.32
55 Michael Poole Freshman Barron Collier 4:51.38 4:51.38 3:47.28 5:52.57
56 Colin Williams Junior Naples 5:46.90 4:51.51 3:32.81 5:00.26
57 Ayoub Mahdar Junior Celebration 4:51.55 4:51.55 6:10.27 3:35.75
58 Gabriel Ortega Sophomore Pine Crest 5:03.39 4:51.72 5:50.07 4:22.55
59 Jared Patsch Senior Seabreeze 4:40.16 4:51.83 4:40.16 4:54.75
59 Joshua Lawson Junior Venice 3:33.04 4:51.83 5:03.51 4:19.73
61 Logan Horn Senior Rockledge 4:14.80 4:52.87 5:28.02 5:51.45
62 Philip Henderson Freshman Admiral Farragut 5:57.51 4:53.04 6:20.96 6:20.96
63 Luke Kathman Junior Spruce Creek 5:38.76 4:54.57 4:48.68 3:35.04
64 Alex Gonzalez Junior Cardinal Gibbons 4:01.61 4:54.64 4:25.18 5:41.79
65 Luke Bryan Senior Spruce Creek 5:54.54 4:55.45 6:24.09 5:25.00
66 James Burkett Sophomore Auburndale 5:34.46 4:55.98 4:20.47 5:13.74
67 Jose Bravini Senior Freedom (Orlando) 4:05.78 4:56.11 5:55.34 4:08.74
68 Julian Suarez Senior Ridgeview 5:16.90 4:56.16 4:47.28 3:30.28
69 Demarquez Brown Sophomore South Plantation 5:43.15 4:58.39 4:40.49 4:13.64
70 Dylan Nelson Freshman Oakleaf 6:04.58 4:58.83 3:32.17 5:49.64
71 Chris Castaneda Senior Cardinal Gibbons 4:29.18 4:59.08 4:17.21 4:59.08
72 Noah Mitchell Freshman Circle Christian 3:30.19 5:00.26 5:54.31 4:36.24
73 George Rivero-Kilian Sophomore DeLand 4:18.53 5:00.61 4:18.53 4:39.57
74 Thomas Weiler Freshman South Fork 3:36.96 5:01.33 4:19.15 3:39.97
75 Ricardo Estrada Senior Springstead 4:32.69 5:02.98 4:44.81 4:08.45
76 Pedro Delgado Senior New Smyrna Beach 5:27.47 5:03.21 6:09.92 6:28.11
77 Harrison Powell Junior Barron Collier 5:45.71 5:03.25 4:20.80 3:59.57
78 Josh Schultz Senior Eastside 5:16.58 5:04.40 4:03.52 3:36.13
79 John Bello Sophomore Fort Lauderdale 5:59.74 5:04.86 5:10.96 3:39.50
80 Daniel Martin Senior Circle Christian 4:37.74 5:05.20 4:22.48 6:36.76
81 Jake Lille Freshman Charlotte 4:22.92 5:05.72 3:46.24 3:37.07
82 Stephen Smith Junior Eastside 4:20.22 5:06.14 5:58.19 3:37.36
83 Febian Chavez Senior Miramar 6:24.82 5:07.85 6:09.42 5:57.11
84 Alex Quesada Sophomore Alonso 6:37.48 5:08.12 4:06.50 5:51.26
85 Troi McClary Junior Charlotte 5:11.50 5:08.41 4:19.07 6:34.77
86 Kerry Desinord Freshman South Plantation 5:18.90 5:09.61 4:04.60 6:02.25
87 Brian Johnson Junior Lake Brantley 4:23.42 5:09.90 5:53.29 5:47.09
88 Nicholas Ziegler Senior North Broward Prep 3:55.81 5:10.27 4:51.66 4:20.63
89 Justin Vidmar Senior Alonso 4:22.57 5:12.58 3:48.19 6:43.23
90 Cole Pernell Freshman Lake Brantley 6:20.45 5:17.04 3:57.78 5:23.38
91 Alex Fiorillo Sophomore Admiral Farragut 4:22.25 5:19.81 5:13.42 5:00.63
92 Christian Ciccarello Junior New Smyrna Beach 5:33.38 5:20.55 5:52.61 5:26.97
93 Christian Kechriotis Senior Lake Highland Prep 5:18.31 5:24.80 4:45.83 5:02.07
94 Joshua Steelman Freshman Celebration 6:31.06 5:25.88 5:45.44 6:08.25
95 Noah Snell Junior IMG Academy 6:57.41 5:42.14 4:30.29 4:23.45
  Dalton Nordquist Senior St. Petersburg DQ DQ DQ DQ
  Cade Monk Sophomore Buchholz DQ DQ DQ DQ
  Diego Lavieri-Sosa Junior Vanguard (Ocala) DNF DNF DNF DNF
  Jamir Ferguson Junior St. Thomas Aquinas DNF DNF DNF DNF
Boys 1600m Run High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jake Noonan Senior Spanish River 5:36.31 4:26.91 4:08.23 5:12.29 4:40.26 3:54.88
3 Ryan Szklany Junior Highlands Christian 4:33.18 4:27.82 4:25.15 5:24.07 4:03.72 5:42.81
4 Michael Cabral Senior Pine Crest 3:29.97 4:29.19 5:20.34 5:33.80 4:07.66 4:39.96
6 Patrick Smith Senior Brookwood 3:54.85 4:29.94 5:10.44 5:02.34 5:23.93 5:23.93
7 Noah Quintana Junior Lake Minneola 3:34.32 4:31.29 4:42.15 4:55.71 5:09.27 3:58.74
8 Hunter Chavis Senior Mount Dora 3:23.49 4:31.31 5:47.28 3:42.48 3:50.62 4:55.73
9 Gio Rosada Senior Braddock 5:42.56 4:31.87 4:53.62 3:29.34 4:23.72 4:42.75
12 Bowers John Sophomore Bolles 5:57.50 4:35.00 5:46.50 5:27.25 3:56.50 5:35.50
19 Noah Booz Senior Plant City 4:23.86 4:37.74 5:13.85 4:12.75 5:33.29 3:31.09
22 Trevor Foley   Citrus Park Christian 5:10.14 4:39.40 3:32.35 4:53.37 4:05.88 4:56.17
36 Mason Goodman   Sickles HS 5:21.09 4:44.15 4:01.53 4:18.58 5:55.19 6:03.72
37 Mateo Defoor Senior Island Coast 5:27.83 4:45.07 4:47.92 4:30.82 4:19.42 5:59.19
64 Alex Gonzalez Junior Cardinal Gibbons 4:16.34 4:54.64 4:45.80 4:13.39 4:39.91 5:30.00
  Diego Lavieri-Sosa Junior Vanguard (Ocala) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jamir Ferguson Junior St. Thomas Aquinas DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 1600m Run High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Dougherty Senior IMG Academy 4:30.52 4:41.13 4:25.21 4:09.30
5 Dalton Brown Sophomore Tavares 5:09.77 5:42.09 4:29.36 4:13.20
10 Rohan Kohli Senior East Lake 3:38.78 4:25.27 4:33.47 3:14.17
11 Tre Rivers Sophomore Wharton 3:31.55 4:34.74 4:34.74 5:18.70
13 Cole Miller Sophomore West Orange 3:31.88 3:59.40 4:35.17 4:04.91
14 Bailey Yoerin Senior Vero Beach 5:49.60 5:27.58 4:35.27 3:40.22
15 Preston Copenhaver Senior Trinity Prep 3:41.10 5:01.25 4:36.37 4:08.74
17 Jacob Cutbirth Junior Rockledge 5:01.75 5:01.75 4:36.83 4:17.46
18 Onix Ortiz Freshman West Orange 4:53.62 3:16.67 4:37.00 3:47.14
24 Jackson Pruim Sophomore Mount Dora Bible 3:40.96 4:31.30 4:39.69 4:20.12
28 Matthew Wyers Senior East Lake 3:47.35 5:22.79 4:40.68 3:22.09
37 Shawn Gordon Sophomore Flagler Palm Coast 4:05.16 4:53.63 4:45.07 5:36.39
39 Nathir Fator   Sickles HS 4:05.65 3:19.94 4:45.63 5:02.77
41 Raul Reyna Junior Vanguard (Ocala) 4:54.64 6:00.43 4:46.05 4:43.19
42 Javier Trashorras Freshman Braddock 3:32.08 3:20.62 4:46.59 5:38.18
  Cade Monk Sophomore Buchholz DQ DQ DQ DQ
Boys 1600m Run High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Matt Wohlwend Sophomore St. Petersburg 5:15.43 4:36.69 5:48.63
20 Reed Legg   Citrus Park Christian 5:00.04 4:37.81 5:41.71
21 Shane Brownrigg Sophomore Seabreeze 5:47.67 4:38.13 4:38.13
23 Ryder Valiquette Junior Montverde 5:41.06 4:39.55 4:22.78
25 Nicholas Schrott Senior Gainesville 3:46.65 4:39.81 4:14.63
26 Mitchell Curtis 8 Mount Dora Bible 4:00.67 4:39.84 3:29.88
27 Jimmy Granberg Junior Vero Beach 3:27.11 4:39.87 3:41.10
30 John Hinkle Senior Olympia 4:33.58 4:42.04 5:38.45
31 Noah McClausland Senior Bloomingdale 5:27.31 4:42.16 4:05.48
32 Kyle Perry Senior Bloomingdale 4:19.62 4:42.19 6:01.21
33 Joel Nesi Sophomore Ridgeview 3:31.77 4:42.36 4:59.31
43 Alex Miranda Sophomore St. Cloud 3:58.04 4:46.79 3:40.83
44 Frankie Godbold Junior Wharton 5:12.70 4:46.88 3:43.77
50 Christopher Davis Senior Naples 5:16.10 4:50.00 4:06.50
61 Logan Horn Senior Rockledge 5:19.23 4:52.87 5:16.30
62 Philip Henderson Freshman Admiral Farragut 3:57.37 4:53.04 4:23.74
63 Luke Kathman Junior Spruce Creek 6:11.16 4:54.57 5:41.71
74 Thomas Weiler Freshman South Fork 6:28.72 5:01.33 3:42.99
87 Brian Johnson Junior Lake Brantley 3:46.23 5:09.90 5:09.90
Boys 1600m Run High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
29 Nicholas Morrison Sophomore Harmony 5:20.70 5:29.14 4:16.00 4:41.31
35 Will Noonan Sophomore Spanish River 3:49.74 5:03.48 4:40.79 4:43.62
39 Brian Escobar   John A Ferguson HS 5:08.48 5:17.05 5:02.77 4:45.63
45 Kyle Fohrman Junior South Fork 3:38.09 4:18.26 5:47.21 4:46.95
47 Nicholas Ebert Junior Hagerty 4:14.33 3:39.65 3:33.87 4:49.01
49 Daniel Ambrose Senior Tavares 5:18.84 6:08.11 6:02.32 4:49.85
51 Mauricio Miguelena Senior Doral Academy 4:33.02 4:06.88 4:47.54 4:50.44
53 Liam Quintana Freshman Lake Minneola 4:39.02 4:18.67 5:54.58 4:50.64
56 Colin Williams Junior Naples 4:25.28 5:49.82 4:13.62 4:51.51
57 Ayoub Mahdar Junior Celebration 5:44.03 5:35.29 3:53.24 4:51.55
58 Gabriel Ortega Sophomore Pine Crest 4:22.55 4:37.14 4:54.64 4:51.72
59 Joshua Lawson Junior Venice 4:54.75 5:41.45 4:16.81 4:51.83
59 Jared Patsch Senior Seabreeze 6:10.63 4:08.06 5:58.95 4:51.83
67 Jose Bravini Senior Freedom (Orlando) 6:04.22 3:33.20 4:14.66 4:56.11
68 Julian Suarez Senior Ridgeview 5:43.55 4:20.62 4:23.59 4:56.16
70 Dylan Nelson Freshman Oakleaf 6:25.49 3:35.16 3:50.10 4:58.83
76 Pedro Delgado Senior New Smyrna Beach 4:23.80 3:56.51 6:12.95 5:03.21
78 Josh Schultz Senior Eastside 6:14.42 5:59.20 4:37.01 5:04.40
90 Cole Pernell Freshman Lake Brantley 6:07.77 3:48.27 6:10.94 5:17.04
91 Alex Fiorillo Sophomore Admiral Farragut 4:19.05 6:39.77 5:07.02 5:19.81
92 Christian Ciccarello Junior New Smyrna Beach 5:30.17 6:56.72 6:37.49 5:20.55
93 Christian Kechriotis Senior Lake Highland Prep 5:57.28 4:45.83 5:18.31 5:24.80
  Dalton Nordquist Senior St. Petersburg DQ DQ DQ DQ
Boys 1600m Run High School Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
46 Alexander Williams Sophomore DeLand 3:35.97 4:47.96
48 Alec Gordon Junior North Broward Prep 6:07.43 4:49.31
52 Samir Lester Junior Island Coast 4:59.34 4:50.62
54 Gary Kelly Freshman Harmony 4:45.38 4:51.20
55 Michael Poole Freshman Barron Collier 3:47.28 4:51.38
65 Luke Bryan Senior Spruce Creek 4:58.41 4:55.45
66 James Burkett Sophomore Auburndale 3:30.15 4:55.98
69 Demarquez Brown Sophomore South Plantation 5:52.10 4:58.39
71 Chris Castaneda Senior Cardinal Gibbons 3:41.32 4:59.08
72 Noah Mitchell Freshman Circle Christian 5:18.28 5:00.26
73 George Rivero-Kilian Sophomore DeLand 3:48.47 5:00.61
75 Ricardo Estrada Senior Springstead 3:44.21 5:02.98
77 Harrison Powell Junior Barron Collier 5:09.32 5:03.25
79 John Bello Sophomore Fort Lauderdale 3:39.50 5:04.86
80 Daniel Martin Senior Circle Christian 4:28.58 5:05.20
81 Jake Lille Freshman Charlotte 4:38.21 5:05.72
82 Stephen Smith Junior Eastside 6:13.49 5:06.14
83 Febian Chavez Senior Miramar 3:41.66 5:07.85
84 Alex Quesada Sophomore Alonso 5:20.45 5:08.12
85 Troi McClary Junior Charlotte 4:40.66 5:08.41
86 Kerry Desinord Freshman South Plantation 6:23.92 5:09.61
88 Nicholas Ziegler Senior North Broward Prep 5:13.38 5:10.27
89 Justin Vidmar Senior Alonso 4:53.83 5:12.58
94 Joshua Steelman Freshman Celebration 4:14.19 5:25.88
95 Noah Snell Junior IMG Academy 5:35.30 5:42.14