February 18, 2017
|
Saint Olaf College-Tostrud Center - Northfield, MN
|
200m (Flat)

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 2:28.78 3:00.34 2:30.28 2:39.30
2 Karl Wachter FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:27.13 2:27.13 2:31.68 2:48.37
3 Charlie Jones SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:07.60 3:13.70 2:32.52 2:43.20
4 Allen-Michael Burback SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:22.29 3:12.78 2:33.00 2:22.29
5 Alex Fredrickson SR-4 Gustavus Adolphus 2:20.54 2:05.09 2:34.43 2:17.45
6 Collin Kiley FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:18.44 2:52.09 2:35.03 2:21.08
7 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:01.27 3:17.45 2:35.47 3:15.90
8 Frank Gustafson FR-1 Hamline 2:02.60 2:37.63 2:39.22 2:13.75
9 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 3:25.51 2:05.86 2:39.31 2:34.53
10 Fernando Benitez FR-1 Hamline 2:19.50 3:02.79 2:40.34 3:25.24
11 Andrew Ruvkun JR-3 Carleton 2:07.94 3:28.91 2:41.94 2:53.28
12 Kevin Lamb SO-2 St. John's (Minn.) 2:37.28 2:47.01 2:42.14 3:11.33
13 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 3:27.75 2:42.30 2:42.30 2:32.57
14 Seguy Hanson FR-1 Bethel (Minn.) 3:17.11 3:22.00 2:42.90 2:54.31
15 Daniel Zoltek JR-3 St. John's (Minn.) 2:23.21 2:13.33 2:44.60 3:15.88
16 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 2:28.13 3:05.16 2:48.32 3:37.14
17 Alec Getzloff FR-1 St. Olaf 3:22.86 3:02.58 2:49.05 2:50.74
18 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 2:41.77 3:05.61 2:50.28 3:02.20
19 Robert Lawrence SR-4 St. John's (Minn.) 3:08.14 2:06.57 2:51.03 2:13.41
20 Joel Malwitz SR-4 Gustavus Adolphus 3:12.58 2:03.80 2:51.94 3:24.61
21 Ryan Hanselman SO-2 Carleton 2:09.89 3:24.36 2:53.18 3:45.14
22 Thomas Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 3:21.88 2:12.27 2:54.03 2:22.71
23 Joseph Wattenhofer SR-4 St. John's (Minn.) 2:39.20 3:43.93 2:54.94 3:26.43
24 Liam Getzloff SO-2 St. Olaf 2:33.45 3:47.53 2:56.38 2:52.86
25 Eli Knutson SO-2 St. Olaf 2:11.10 2:51.85 2:57.16 2:09.33
26 Billy Retza FR-1 Macalester 2:32.47 2:10.16 3:05.94 2:25.04
27 Adam Rikkers FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:34.40 2:34.74 3:06.43 3:02.71
28 Michael Elmhorst JR-3 Crown 3:56.13 3:18.35 3:08.90 3:05.13
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 2:48.32
20 Joel Malwitz SR-4 Gustavus Adolphus 2:51.94
21 Ryan Hanselman SO-2 Carleton 2:53.18
22 Thomas Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 2:54.03
26 Billy Retza FR-1 Macalester 3:05.94
27 Adam Rikkers FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:06.43
28 Michael Elmhorst JR-3 Crown 3:08.90
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:34.53 3:23.92 2:39.31
17 Alec Getzloff FR-1 St. Olaf 3:00.89 2:45.67 2:49.05
18 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 2:21.34 3:24.34 2:50.28
19 Robert Lawrence SR-4 St. John's (Minn.) 2:59.59 2:40.77 2:51.03
23 Joseph Wattenhofer SR-4 St. John's (Minn.) 2:26.95 2:37.45 2:54.94
25 Eli Knutson SO-2 St. Olaf 2:42.99 3:29.05 2:57.16
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Frank Gustafson FR-1 Hamline 3:20.62 2:39.22
10 Fernando Benitez FR-1 Hamline 3:06.00 2:40.34
11 Andrew Ruvkun JR-3 Carleton 3:06.24 2:41.94
12 Kevin Lamb SO-2 St. John's (Minn.) 2:50.25 2:42.14
13 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 2:40.68 2:42.30
14 Seguy Hanson FR-1 Bethel (Minn.) 2:24.99 2:42.90
15 Daniel Zoltek JR-3 St. John's (Minn.) 1:56.87 2:44.60
24 Liam Getzloff SO-2 St. Olaf 3:26.37 2:56.38
Men's 1000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 3:10.86 2:30.28
2 Karl Wachter FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:55.28 2:31.68
3 Charlie Jones SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:10.65 2:32.52
4 Allen-Michael Burback SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.87 2:33.00
5 Alex Fredrickson SR-4 Gustavus Adolphus 2:32.89 2:34.43
6 Collin Kiley FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:53.18 2:35.03
7 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:57.24 2:35.47