February 10-11, 2017
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Trey Furgeson JR-3 Sioux Falls 1:38.17 1:19.17 1:23.92
2 Aaron Lemon JR-3 Northwestern (Iowa) 1:21.88 1:20.27 1:41.14
3 Morris Dennis JR-3 Minnesota State 1:19.97 1:20.77 1:20.77
4 Levi Fried SO-2 Black Hills St. 1:20.23 1:21.04 1:04.03
5 Luke Wietgrefe JR-3 Northern State 1:20.41 1:21.22 1:30.97
6 Isaiah Nicholas FR-1 Iowa Central CC 1:33.46 1:21.27 1:27.78
7 Josh Goehring   UNAT-South Dakota St. 1:13.31 1:21.45 59.46
8 Mitchel Acker   UNAT-South Dakota St. 1:45.20 1:21.55 1:10.95
9 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 1:21.78 1:21.78 1:31.60
10 Jordan Houdek SR-4 Mount Marty 1:29.22 1:21.85 1:39.86
11 Tyler Slaba SO-2 Sioux Falls 1:12.13 1:21.96 1:01.47
12 Kyle Hiser SR-4 Morningside 1:12.98 1:22.00 1:17.90
13 Drew Schiltz SR-4 Morningside 1:18.91 1:22.19 57.54
14 Ross Rozeboom SR-4 Dordt 1:20.62 1:22.26 1:09.10
15 Josh Prohaska SR-4 South Dakota St. 1:37.98 1:22.33 1:26.45
16 Chris Kveseth SR-4 SW Minnesota St. 1:32.33 1:22.43 1:03.48
17 Dalton Bialke FR-1 Minnesota State 1:29.15 1:22.54 1:46.48
18 Mark Ahlers SO-2 Waldorf 1:11.15 1:22.73 1:47.55
19 Jake Mumby SO-2 Nebraska-Kearney 1:21.09 1:22.74 1:10.33
20 Ned Sudbeck SO-2 South Dakota St. 1:13.10 1:23.06 1:25.56
21 Chris Johnson SO-2 Black Hills St. 1:39.71 1:23.09 1:28.91
22 Kyle Pardun JR-3 Mount Marty 1:45.02 1:23.35 1:21.69
23 Austin Miller FR-1 Augustana (S.D.) 1:12.15 1:23.89 1:21.38
24 David Carter FR-1 North Iowa Area CC 1:25.64 1:23.96 1:38.24
25 Derek Finsterwalder JR-3 Minnesota State 1:29.14 1:24.09 1:12.32
26 Keegan Her Many Horses SO-2 Black Hills St. 1:04.81 1:24.17 1:03.13
27 Samuel Wilke FR-1 U-Mary 1:45.27 1:24.21 1:22.53
28 Josh Haning FR-1 Briar Cliff 1:13.38 1:24.34 1:09.16
29 Blake Savey FR-1 Augustana (S.D.) 1:40.54 1:24.48 1:16.04
30 Tristan Allen FR-1 Dickinson St. 1:06.89 1:24.67 1:44.99
31 Isaac Antenor FR-1 Iowa Central CC 1:19.62 1:24.70 1:31.48
32 Chris Sharpe JR-3 Augustana (S.D.) 1:43.42 1:24.77 1:11.21
33 Rex Schlicht FR-1 Dakota Wesleyan 1:07.83 1:24.78 1:47.67
34 Ryan Stiles FR-1 Augustana (S.D.) 1:45.19 1:24.83 1:42.65
35 Habib Jallow FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:06.19 1:24.85 1:46.91
36 Gabriel Wyllie SO-2 U-Mary 1:22.42 1:24.97 1:13.08
37 Kak Ayaj FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:41.23 1:25.06 1:22.51
38 Josh Wulfekuhle FR-1 U-Mary 1:46.39 1:25.11 1:17.45
39 Andrew Hornung FR-1 Jamestown 1:28.01 1:25.44 1:11.77
40 Keegan Pfau SO-2 Morningside 1:18.85 1:26.64 1:50.90
41 Cole Simpson FR-1 Northwestern (Iowa) 1:40.54 1:26.67 1:10.21
42 Adam Cebulla SR-4 U-Mary 1:46.78 1:26.81 1:29.42
43 Skyler Smith SO-2 Nebraska-Kearney 1:38.42 1:27.09 1:04.45
44 Salvador Jaimes JR-3 Sioux Falls 1:09.71 1:27.13 1:00.99
45 Michael Rizzi FR-1 Morningside 1:29.89 1:27.27 1:40.36
46 Jackson Rude FR-1 Morningside 1:22.30 1:27.55 1:45.06
47 Monte Meyerink JR-3 Northern State 1:18.97 1:27.74 1:01.42
48 Alphonso Kitching FR-1 Iowa Central CC 1:30.87 1:28.22 1:46.75
49 Anthony Powell FR-1 Iowa Western CC 1:52.18 1:29.03 1:42.39
50 Brandon Marker JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:49.46 1:29.72 1:19.85
51 Ben VanHorn FR-1 North Iowa Area CC 1:03.85 1:29.93 1:45.22
52 Jacob Schweitzer JR-3 Northern State 1:04.37 1:30.65 1:52.41
53 Allen Arauz JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:59.98 1:32.29 1:40.60
54 Matt Holzman SO-2 Briar Cliff 1:18.27 1:34.30 1:31.47
  Nathan Pearson FR-1 Wayne St. (Neb.) DNF DNF DNF
Men's 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
49 Anthony Powell FR-1 Iowa Western CC 1:29.03
51 Ben VanHorn FR-1 North Iowa Area CC 1:29.93
53 Allen Arauz JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:32.29
54 Matt Holzman SO-2 Briar Cliff 1:34.30
Men's 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
41 Cole Simpson FR-1 Northwestern (Iowa) 1:10.21 1:35.34 1:26.67
44 Salvador Jaimes JR-3 Sioux Falls 1:49.79 1:22.78 1:27.13
46 Jackson Rude FR-1 Morningside 1:36.31 1:38.94 1:27.55
48 Alphonso Kitching FR-1 Iowa Central CC 1:30.87 1:01.76 1:28.22
50 Brandon Marker JR-3 Wayne St. (Neb.) 1:56.64 1:47.67 1:29.72
Men's 600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Habib Jallow FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:10.43 1:45.22 1:26.55 1:50.31 1:24.85 1:00.25
37 Kak Ayaj FR-1 Wayne St. (Neb.) 1:42.93 1:32.72 1:46.33 1:28.47 1:25.06 1:48.03
42 Adam Cebulla SR-4 U-Mary 1:17.26 1:18.13 1:22.47 1:34.63 1:26.81 1:17.26
45 Michael Rizzi FR-1 Morningside 1:03.71 1:33.38 1:42.98 1:36.00 1:27.27 1:52.58
47 Monte Meyerink JR-3 Northern State 1:37.40 1:44.41 1:10.20 1:30.38 1:27.74 1:27.74
52 Jacob Schweitzer JR-3 Northern State 1:34.28 1:42.44 1:30.65 1:07.09 1:30.65 1:10.71
Men's 600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Austin Miller FR-1 Augustana (S.D.) 1:07.12 1:23.89 1:33.96 1:23.89 1:43.19
24 David Carter FR-1 North Iowa Area CC 1:27.32 1:23.96 1:18.93 1:23.96 1:24.80
28 Josh Haning FR-1 Briar Cliff 1:10.85 1:24.34 1:23.50 1:13.38 1:08.32
29 Blake Savey FR-1 Augustana (S.D.) 1:27.86 1:24.48 1:38.85 1:24.48 1:43.07
30 Tristan Allen FR-1 Dickinson St. 1:00.12 1:24.67 1:22.13 1:18.75 1:40.76
31 Isaac Antenor FR-1 Iowa Central CC 1:40.80 1:24.70 1:04.38 1:04.38 1:20.47
40 Keegan Pfau SO-2 Morningside 1:26.64 1:26.64 1:31.84 1:16.25 1:16.25
  Nathan Pearson FR-1 Wayne St. (Neb.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 600 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Drew Schiltz SR-4 Morningside 1:07.40 1:16.44 1:14.80 1:22.19 1:02.47 1:27.95 1:44.39
21 Chris Johnson SO-2 Black Hills St. 1:42.20 59.83 1:43.04 1:23.09 1:47.19 1:07.31 1:20.60
22 Kyle Pardun JR-3 Mount Marty 1:40.86 1:11.69 1:30.02 1:23.35 1:20.85 1:32.52 1:05.85
26 Keegan Her Many Horses SO-2 Black Hills St. 1:48.58 1:25.86 1:46.06 1:24.17 1:14.07 1:38.48 59.76
34 Ryan Stiles FR-1 Augustana (S.D.) 1:29.08 1:46.04 1:11.26 1:24.83 1:02.78 1:22.29 1:25.68
38 Josh Wulfekuhle FR-1 U-Mary 1:05.54 1:00.43 1:46.39 1:25.11 1:10.65 1:33.63 1:14.05
39 Andrew Hornung FR-1 Jamestown 1:18.61 1:06.65 1:40.82 1:25.44 1:28.01 1:36.55 1:25.44
43 Skyler Smith SO-2 Nebraska-Kearney 1:01.84 1:34.93 1:49.74 1:27.09 1:48.87 1:13.16 1:26.22
Men's 600 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Morris Dennis JR-3 Minnesota State 1:32.08 1:30.47 1:20.77
14 Ross Rozeboom SR-4 Dordt 1:25.55 1:35.43 1:22.26
18 Mark Ahlers SO-2 Waldorf 1:16.12 1:27.70 1:22.73
19 Jake Mumby SO-2 Nebraska-Kearney 1:45.08 1:40.95 1:22.74
27 Samuel Wilke FR-1 U-Mary 1:27.58 1:09.06 1:24.21
32 Chris Sharpe JR-3 Augustana (S.D.) 1:42.58 1:43.42 1:24.77
33 Rex Schlicht FR-1 Dakota Wesleyan 1:27.33 1:08.68 1:24.78
36 Gabriel Wyllie SO-2 U-Mary 1:41.12 1:11.38 1:24.97
Men's 600 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Isaiah Nicholas FR-1 Iowa Central CC 1:05.02 1:21.27 1:40.78
9 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 1:11.15 1:21.78 1:33.23
11 Tyler Slaba SO-2 Sioux Falls 1:02.29 1:21.96 1:15.41
15 Josh Prohaska SR-4 South Dakota St. 1:28.10 1:22.33 1:38.80
16 Chris Kveseth SR-4 SW Minnesota St. 1:05.12 1:22.43 1:05.95
17 Dalton Bialke FR-1 Minnesota State 1:15.94 1:22.54 1:27.50
20 Ned Sudbeck SO-2 South Dakota St. 1:30.54 1:23.06 1:47.15
25 Derek Finsterwalder JR-3 Minnesota State 1:29.98 1:24.09 1:34.18
Men's 600 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Trey Furgeson JR-3 Sioux Falls 1:10.47 1:19.17 1:39.76 1:27.88 1:14.42 1:37.38 1:01.76
2 Aaron Lemon JR-3 Northwestern (Iowa) 56.19 1:20.27 1:39.54 1:06.63 59.40 1:33.12 1:33.12
4 Levi Fried SO-2 Black Hills St. 1:02.40 1:21.04 1:34.01 1:28.34 1:11.32 1:21.04 1:44.55
5 Luke Wietgrefe JR-3 Northern State 1:03.36 1:21.22 1:17.16 1:06.60 1:34.22 1:09.04 1:04.17
7 Josh Goehring   UNAT-South Dakota St. 1:28.78 1:21.45 1:37.74 1:09.24 1:27.97 1:32.04 1:19.83
8 Mitchel Acker   UNAT-South Dakota St. 1:13.40 1:21.55 1:07.69 1:39.50 1:15.03 1:29.71 1:28.89
10 Jordan Houdek SR-4 Mount Marty 1:03.85 1:21.85 1:39.04 1:26.77 1:23.49 1:41.50 1:03.85
12 Kyle Hiser SR-4 Morningside 1:07.24 1:22.00 1:24.46 1:35.94 1:14.62 1:37.58 1:14.62