April 2, 2017
|
SUNY Geneseo - Geneseo, NY

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ben Griffin SR-4 Oswego State 1:27.41 1:56.54 2:15.19
2 ethan graves   Niagara 1:54.29 1:57.82 1:47.22
3 Justin Hoelzl FR-1 SUNY Geneseo 1:37.28 1:58.63 1:55.08
4 Luke Holtzman SO-2 SUNY Geneseo 2:33.08 1:58.66 2:28.33
5 Timothy Olmsted SO-2 Oswego State 2:12.18 1:59.08 2:26.47
6 Matthew VanDeMortel SR-4 Daemen 2:11.81 1:59.82 2:09.41
7 Matthew Meehan JR-3 RIT 1:50.33 1:59.92 1:25.15
8 Brennan Root SR-4 Canisius 2:18.36 2:00.31 1:27.83
9 Merlin Joseph JR-3 Fredonia 1:38.81 2:00.50 2:04.12
10 Robert Cooper SR-4 Fredonia 1:33.19 2:01.02 1:58.60
11 Marcus Brown FR-1 Canisius 1:54.39 2:01.69 1:47.09
12 Alexander Stuver SR-4 Canisius 2:01.70 2:01.70 1:34.93
13 Mitchell Marlow FR-1 Utica 2:00.36 2:02.81 2:34.74
14 Derek Swarthout JR-3 RIT 2:12.71 2:02.88 2:36.06
15 Elineury Collado JR-3 SUNY Geneseo 1:49.39 2:02.90 2:10.28
16 Sean Kuehn FR-1 Brockport St. 2:20.70 2:03.42 2:02.19
17 Tristin Del Vecchio FR-1 RIT 2:36.11 2:03.89 2:26.19
18 Kody Parrott   UB XC and Track Club 2:15.09 2:03.93 1:42.87
19 Chris Odin SR-4 SUNY Geneseo 1:36.86 2:04.17 1:34.37
20 Bret Weiss SO-2 Oswego State 1:34.46 2:04.29 1:31.98
21 Kevin Clifford SO-2 Oswego State 1:27.06 2:04.37 1:33.28
22 Donovan Glavin FR-1 Canisius 1:34.84 2:04.79 2:06.04
23 Justin Vestri SO-2 Canisius 1:46.31 2:05.06 2:41.33
24 Kyle Harbour JR-3 Oswego State 2:42.80 2:05.23 2:01.48
25 Nick LeClair SO-2 Oswego State 2:04.21 2:05.46 2:11.74
26 Stefen Davies JR-3 Brockport St. 1:58.12 2:05.65 1:59.37
27 Shawn Rousseau FR-1 Oswego State 1:57.05 2:05.86 2:18.45
28 Nikhil Reddy   Unattached 2:09.84 2:06.05 2:17.40
29 Kevin Seitz FR-1 SUNY Geneseo 2:30.30 2:06.30 1:49.89
30 Kenneth Burdick SO-2 Mohawk Valley CC 2:21.66 2:06.48 1:44.98
31 Matthew Penberthy SO-2 Brockport St. 1:28.57 2:06.52 2:20.44
32 Mike Young FR-1 Brockport St. 1:42.80 2:06.91 1:49.15
33 Austin Oetinger SO-2 Canisius 1:53.29 2:07.29 1:54.57
34 Patrick Crowley SO-2 Canisius 2:03.83 2:07.66 1:44.69
35 Pat Jacobsen JR-3 Brockport St. 2:31.08 2:08.03 2:20.84
36 Logan McAnulty FR-1 Onondaga CC 1:42.76 2:08.44 1:38.90
37 Laban Korir FR-1 Daemen 1:37.91 2:08.82 2:03.67
38 Matt Bacher JR-3 St. Bonaventure 2:09.02 2:09.02 1:44.51
39 Conor Courtney FR-1 Hamilton 2:12.97 2:09.09 2:02.64
40 James Reynolds FR-1 Hamilton 2:10.46 2:09.16 2:13.04
41 Connor Davies FR-1 Canisius 2:11.90 2:09.31 1:44.75
42 Dwayne Collins SO-2 Utica 1:59.34 2:09.71 1:48.96
43 Steven Hust FR-1 Oswego State 2:24.02 2:09.74 1:32.12
44 Kevin Killigrew SO-2 Brockport St. 2:29.26 2:09.79 1:30.86
45 Charles Loiacano SO-2 Fredonia 1:57.03 2:10.03 2:13.93
46 Brady San Filippo SO-2 Mohawk Valley CC 2:04.29 2:10.83 2:16.07
47 Calvin Gonzalez SR-4 RIT 2:46.35 2:10.98 2:13.60
48 Michael Warchol FR-1 Mohawk Valley CC 2:18.97 2:12.35 2:17.65
49 Leland Frink FR-1 Utica 2:23.23 2:12.62 2:09.97
50 Benjamin Stoller SO-2 Hamilton 2:47.82 2:13.19 2:17.19
51 Levi Malone JR-3 St. Bonaventure 1:38.75 2:13.44 1:53.43
52 Cale Silvestri FR-1 Daemen 2:43.84 2:14.29 1:35.35
53 Michael Girard JR-3 Alfred State 1:40.82 2:14.42 2:23.83
54 Drew Bille SO-2 St. Bonaventure 2:01.00 2:14.44 1:38.15
55 Abshir Yerow FR-1 Onondaga CC 1:46.58 2:14.91 2:54.04
56 Dixon Atkins   UB XC and Track Club 2:35.47 2:15.19 1:37.34
57 Devan Cavanaugh SO-2 St. Bonaventure 2:04.54 2:15.37 2:20.79
58 Benaleo Daniels SO-2 Buffalo State 2:42.65 2:15.54 1:55.21
59 Henry Cangialosi FR-1 Utica 1:51.29 2:15.72 1:39.08
60 Louis O'Neill JR-3 Brockport St. 2:51.38 2:16.01 2:06.49
61 Mohamed Mohamed FR-1 Onondaga CC 1:44.92 2:16.25 2:39.42
62 Tyler Jackson SO-2 Oswego State 2:57.61 2:16.62 2:20.72
63 Michael Capestrani SR-4 Daemen 2:11.70 2:17.18 2:04.84
64 Greg Lowe SR-4 Daemen 2:49.23 2:18.71 2:50.62
65 Brandon Rawson FR-1 Herkimer County CC 3:00.90 2:19.15 2:20.55
66 Kevin Nickerson SR-4 Fredonia 1:38.89 2:21.26 1:53.01
67 Joshua Bodnar FR-1 Daemen 1:39.74 2:22.48 1:39.74
68 Takahiro Takeda SO-2 Mohawk Valley CC 2:19.28 2:23.58 1:59.18
69 Matt Conner FR-1 Alfred State 2:50.40 2:28.17 3:02.25
70 Yussuf Sirat FR-1 Onondaga CC 2:11.40 2:31.03 2:28.01
71 Jared Kenney SO-2 Onondaga CC 2:10.88 2:39.60 3:16.31
  Nicholas Spinosa FR-1 Canisius DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ben Griffin SR-4 Oswego State 1:30.91 1:56.54 1:28.57 1:46.06 2:04.70 1:37.90
2 ethan graves   Niagara 1:30.73 1:57.82 2:08.43 2:11.96 1:43.69 2:01.36
4 Luke Holtzman SO-2 SUNY Geneseo 1:43.24 1:58.66 1:55.10 1:24.25 2:23.58 1:38.49
6 Matthew VanDeMortel SR-4 Daemen 1:45.45 1:59.82 2:09.41 1:41.85 1:40.65 2:05.81
11 Marcus Brown FR-1 Canisius 2:35.77 2:01.69 2:26.03 1:41.01 2:01.69 1:59.26
12 Alexander Stuver SR-4 Canisius 2:23.61 2:01.70 1:56.84 2:09.01 2:04.14 1:47.10
22 Donovan Glavin FR-1 Canisius 2:40.98 2:04.79 2:03.55 1:53.56 2:28.50 2:32.25
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Justin Hoelzl FR-1 SUNY Geneseo 1:45.58 1:56.26 1:58.63
5 Timothy Olmsted SO-2 Oswego State 1:29.31 2:31.24 1:59.08
8 Brennan Root SR-4 Canisius 2:30.39 1:53.10 2:00.31
9 Merlin Joseph JR-3 Fredonia 1:54.48 2:18.58 2:00.50
10 Robert Cooper SR-4 Fredonia 1:47.71 2:11.92 2:01.02
21 Kevin Clifford SO-2 Oswego State 1:51.94 1:27.06 2:04.37
25 Nick LeClair SO-2 Oswego State 2:18.01 2:31.81 2:05.46
32 Mike Young FR-1 Brockport St. 2:06.91 2:37.37 2:06.91
35 Pat Jacobsen JR-3 Brockport St. 2:22.12 1:53.95 2:08.03
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Matthew Meehan JR-3 RIT 1:47.93 1:59.92
15 Elineury Collado JR-3 SUNY Geneseo 2:15.19 2:02.90
16 Sean Kuehn FR-1 Brockport St. 2:04.66 2:03.42
19 Chris Odin SR-4 SUNY Geneseo 2:05.42 2:04.17
23 Justin Vestri SO-2 Canisius 2:16.32 2:05.06
26 Stefen Davies JR-3 Brockport St. 1:46.81 2:05.65
31 Matthew Penberthy SO-2 Brockport St. 2:05.26 2:06.52
48 Michael Warchol FR-1 Mohawk Valley CC 2:09.71 2:12.35
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Derek Swarthout JR-3 RIT 1:46.91 2:12.71 2:23.77 2:02.88 1:40.77 2:18.86
17 Tristin Del Vecchio FR-1 RIT 2:00.18 2:28.67 2:23.72 2:03.89 2:11.33 1:29.20
20 Bret Weiss SO-2 Oswego State 2:17.97 2:00.57 2:06.78 2:04.29 2:04.29 2:25.42
28 Nikhil Reddy   Unattached 2:30.00 1:49.67 2:09.84 2:06.05 2:18.66 1:34.54
37 Laban Korir FR-1 Daemen 2:08.82 2:06.25 1:57.23 2:08.82 1:46.92 2:37.16
62 Tyler Jackson SO-2 Oswego State 1:54.76 1:35.64 1:42.47 2:16.62 1:54.76 2:41.22
  Nicholas Spinosa FR-1 Canisius DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Mitchell Marlow FR-1 Utica 1:50.53 2:01.59 2:15.10 2:02.81 1:52.99 2:37.20 2:06.50
18 Kody Parrott   UB XC and Track Club 2:21.28 2:31.20 1:50.30 2:03.93 2:39.87 1:50.30 2:03.93
27 Shawn Rousseau FR-1 Oswego State 1:57.05 2:05.86 2:33.55 2:05.86 1:31.88 1:36.92 2:04.61
29 Kevin Seitz FR-1 SUNY Geneseo 1:53.67 2:06.30 2:29.04 2:06.30 2:05.04 2:26.51 1:38.52
33 Austin Oetinger SO-2 Canisius 1:30.38 2:00.93 2:09.84 2:07.29 1:43.11 2:06.02 1:34.20
34 Patrick Crowley SO-2 Canisius 2:05.11 2:05.11 2:07.66 2:07.66 2:15.32 2:05.11 2:22.98
39 Conor Courtney FR-1 Hamilton 1:38.11 1:56.19 1:35.53 2:09.09 2:15.55 2:38.78 1:51.02
45 Charles Loiacano SO-2 Fredonia 1:58.33 1:49.23 1:33.63 2:10.03 1:57.03 1:36.23 1:57.03
52 Cale Silvestri FR-1 Daemen 2:50.55 2:14.29 2:07.58 2:14.29 1:46.09 2:15.64 2:42.49
67 Joshua Bodnar FR-1 Daemen 2:22.48 2:49.56 2:46.71 2:22.48 2:22.48 2:38.16 2:49.56
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
24 Kyle Harbour JR-3 Oswego State 2:05.23 2:42.80 2:30.28 2:24.02 2:16.50 2:05.23
30 Kenneth Burdick SO-2 Mohawk Valley CC 2:06.48 2:00.16 1:33.60 2:20.40 2:39.37 2:24.19
42 Dwayne Collins SO-2 Utica 2:09.71 2:14.90 2:42.14 1:59.34 2:12.31 2:00.63
43 Steven Hust FR-1 Oswego State 2:09.74 2:03.26 2:29.21 2:29.21 1:58.07 2:42.18
44 Kevin Killigrew SO-2 Brockport St. 2:09.79 2:02.01 2:31.86 2:18.88 1:30.86 2:46.14
47 Calvin Gonzalez SR-4 RIT 2:10.98 1:51.34 2:43.73 2:46.35 2:14.91 1:47.41
53 Michael Girard JR-3 Alfred State 2:14.42 1:59.64 1:35.44 2:46.68 1:44.85 2:46.68
58 Benaleo Daniels SO-2 Buffalo State 2:15.54 2:29.10 2:26.39 2:01.99 1:41.66 2:00.63
60 Louis O'Neill JR-3 Brockport St. 2:16.01 2:39.14 2:37.78 1:47.45 2:11.93 1:40.65
63 Michael Capestrani SR-4 Daemen 2:17.18 2:15.81 1:37.40 1:55.24 1:49.75 2:11.70
66 Kevin Nickerson SR-4 Fredonia 2:21.26 2:48.10 2:41.04 1:57.25 1:44.54 2:29.74
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
36 Logan McAnulty FR-1 Onondaga CC 2:20.00 2:02.02 1:55.60 2:08.44
38 Matt Bacher JR-3 St. Bonaventure 1:43.22 2:24.51 1:30.32 2:09.02
40 James Reynolds FR-1 Hamilton 2:37.58 2:24.66 2:47.91 2:09.16
41 Connor Davies FR-1 Canisius 1:46.04 2:26.12 2:44.23 2:09.31
46 Brady San Filippo SO-2 Mohawk Valley CC 1:45.98 1:49.90 2:08.22 2:10.83
50 Benjamin Stoller SO-2 Hamilton 1:35.90 2:29.18 2:38.50 2:13.19
51 Levi Malone JR-3 St. Bonaventure 1:44.09 2:40.13 2:44.14 2:13.44
54 Drew Bille SO-2 St. Bonaventure 2:42.68 2:17.13 2:11.76 2:14.44
56 Dixon Atkins   UB XC and Track Club 2:43.58 2:28.71 2:08.43 2:15.19
64 Greg Lowe SR-4 Daemen 1:39.88 2:20.10 2:43.68 2:18.71
68 Takahiro Takeda SO-2 Mohawk Valley CC 2:55.17 2:02.05 2:55.17 2:23.58
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
49 Leland Frink FR-1 Utica 2:19.26 2:12.62 1:32.84 2:16.60 2:32.52 2:43.13 1:56.71
55 Abshir Yerow FR-1 Onondaga CC 2:12.22 2:14.91 2:35.15 1:38.49 1:41.19 2:05.47 1:37.14
57 Devan Cavanaugh SO-2 St. Bonaventure 2:43.80 2:15.37 2:11.31 1:51.01 2:11.31 2:42.45 2:22.14
59 Henry Cangialosi FR-1 Utica 2:22.51 2:15.72 2:34.72 2:17.08 2:38.80 2:22.51 2:19.80
61 Mohamed Mohamed FR-1 Onondaga CC 2:02.63 2:16.25 1:42.19 1:58.54 2:08.08 1:44.92 2:33.97
65 Brandon Rawson FR-1 Herkimer County CC 2:31.68 2:19.15 2:49.77 2:12.20 2:59.51 1:37.41 1:42.98
69 Matt Conner FR-1 Alfred State 3:08.18 2:28.17 2:41.51 2:02.99 2:51.88 2:37.06 2:45.95
70 Yussuf Sirat FR-1 Onondaga CC 3:08.79 2:31.03 2:17.44 2:24.99 3:16.34 1:59.32 2:53.69
71 Jared Kenney SO-2 Onondaga CC 3:05.14 2:39.60 2:50.78 1:51.72 2:20.45 2:04.49 2:33.22