February 18, 2017
|
Susquehanna-Garrett Sports Complex - Selinsgrove, PA
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Terrence Habiyaremye JR-3 Lebanon Valley 1:55.32 1:23.03 1:46.10 1:26.49 1:28.80 1:47.25 1:36.87
2 Nicholas Scullin JR-3 Lebanon Valley 1:55.33 1:34.57 1:53.03 2:02.25 1:20.74 2:02.25 2:29.93
3 Nathan Wojick SR-4 Gettysburg 1:55.69 1:30.24 2:29.24 1:47.60 2:15.36 1:40.65 2:25.77
4 Nate Pardoe SR-4 Messiah 1:56.56 2:08.22 2:11.72 1:47.24 1:44.91 2:09.39 2:12.88
5 James Wilson SR-4 Bloomsburg 1:58.73 1:57.55 1:29.05 2:28.42 1:51.61 2:29.60 2:03.48
6 Cosmo Pirozzi FR-1 Catholic 2:00.09 2:19.31 1:45.68 1:28.87 2:15.71 1:40.88 1:34.88
7 Ciaran Fisher SO-2 Susquehanna 2:00.36 1:43.51 2:30.45 1:36.29 2:07.59 1:33.88 2:22.03
8 Jake Plachko SR-4 Bloomsburg 2:01.65 1:43.41 2:38.15 2:23.55 1:37.32 1:37.32 1:58.00
9 Eric Herrmann SO-2 Dickinson 2:02.10 2:28.97 1:45.01 1:57.22 2:26.52 1:32.80 2:13.09
10 Eric Heatwole SO-2 Bloomsburg 2:03.63 1:41.38 1:50.03 2:28.36 1:57.45 2:06.11 2:37.01
11 Petro Sokirniy SR-4 Juniata 2:03.98 1:34.23 2:36.22 1:26.79 2:07.70 1:30.51 2:12.66
12 Steven Guetzlaff JR-3 Juniata 2:04.71 2:28.41 2:33.40 2:29.66 2:18.43 2:10.95 1:42.27
13 Torin McFarland SR-4 Susquehanna 2:04.86 1:34.90 2:24.84 2:16.10 1:32.40 1:56.12 2:41.07
14 Michael Dworzak SO-2 Lebanon Valley 2:05.13 2:38.92 1:32.60 2:17.65 2:26.41 2:36.42 1:41.36
15 Thaddeus Cwiklinski SO-2 Gettysburg 2:05.44 2:17.99 2:28.02 1:40.36 2:11.72 1:41.61 2:02.94
16 Brandon Straley JR-3 Messiah 2:05.95 1:50.84 2:24.85 2:31.14 1:30.69 2:21.07 2:33.66
17 John Isaacson SR-4 Gallaudet 2:07.28 2:40.38 1:35.46 2:35.29 2:37.83 1:31.65 2:13.65
18 Brett Olin SO-2 Stevenson 2:07.34 1:52.06 2:18.80 2:09.89 1:34.24 1:35.51 1:44.42
19 Zachary Davis FR-1 Misericordia 2:07.62 1:56.14 1:49.76 1:45.93 2:12.73 2:38.25 2:35.70
20 James Teal FR-1 Elizabethtown 2:07.64 2:16.58 1:31.90 2:05.09 2:12.75 2:37.00 1:47.22
21 Liam Coverdale FR-1 Elizabethtown 2:07.75 2:25.64 1:29.43 2:14.14 2:06.48 1:43.48 1:58.81
22 Ryan Rippeon FR-1 Elizabethtown 2:07.96 2:32.28 2:00.29 2:10.52 2:13.08 2:41.23 2:45.07
23 Andrew Meci SO-2 Juniata 2:08.03 1:29.63 1:38.59 1:50.11 1:46.27 2:28.52 2:13.16
24 Peter Binck SO-2 Catholic 2:08.24 1:57.98 2:08.24 1:55.42 1:43.88 1:57.98 1:59.27
25 Kaleb Waiwada SO-2 Susquehanna 2:08.25 2:31.34 2:46.73 1:43.89 1:32.34 2:13.38 2:35.19
26 Nick Cauley FR-1 DeSales 2:08.42 2:18.70 1:49.16 1:38.89 2:23.83 2:36.68 1:33.75
27 Thomas Riordan FR-1 Dickinson 2:08.50 2:02.08 2:38.06 1:47.94 2:31.63 1:55.65 1:51.80
28 Edward Okeke SO-2 Misericordia 2:08.87 2:24.34 1:41.81 2:47.54 1:46.97 1:41.81 2:25.63
29 James Snyder FR-1 DeSales 2:09.20 1:38.20 1:56.28 2:04.04 2:06.62 1:33.03 2:26.00
30 Gustin Reynolds JR-3 Susquehanna 2:09.31 1:55.09 2:01.56 2:11.90 2:02.85 2:19.66 1:35.69
31 Matt Beard FR-1 DeSales 2:09.41 2:14.59 2:27.53 1:31.89 2:40.47 2:40.47 2:05.53
32 William McCarthy SR-4 Dickinson 2:09.56 1:55.31 2:09.56 1:48.83 1:37.17 1:33.29 2:38.07
33 Vinnie Caroselli FR-1 Juniata 2:09.69 2:23.96 2:39.52 1:38.57 2:26.55 2:13.58 2:14.88
34 Andrew Milone JR-3 Gettysburg 2:09.71 2:26.58 1:42.47 1:54.15 1:59.34 1:51.55 1:39.88
35 Matthew Persick JR-3 Dickinson 2:10.03 1:40.13 1:47.93 2:13.93 1:32.33 1:31.03 2:38.64
36 Robert Weisensee JR-3 Gettysburg 2:11.20 2:26.95 2:05.96 2:20.39 2:08.58 2:05.96 2:38.76
37 Steve Rivlin JR-3 Susquehanna 2:11.86 2:27.69 1:46.81 1:38.90 1:46.81 2:07.91 2:25.05
38 Nathan Skrutski FR-1 Marywood 2:12.12 2:09.48 2:34.58 2:29.30 1:36.45 1:35.13 1:43.06
39 Benjamin Strausser SO-2 Alvernia 2:13.23 2:26.56 2:30.55 2:43.88 2:07.90 2:30.55 1:38.59
40 Darren Labenberg SO-2 Elizabethtown 2:13.73 2:12.40 1:56.35 2:08.38 2:16.41 2:09.72 2:36.47
41 Kyle McCann SO-2 DeSales 2:14.22 2:10.20 2:28.99 2:45.09 1:42.01 1:48.72 2:31.67
42 Evan Busher FR-1 Misericordia 2:14.59 2:50.93 2:14.59 1:57.10 2:21.32 1:43.64 1:55.75
43 Mike Bell   Unattached 2:15.52 2:11.46 2:50.76 1:49.78 2:49.40 2:56.18 2:15.52
44 Kevin Montgomery   Ohana Athletics 2:17.72 2:53.53 2:31.50 2:27.36 2:34.25 2:20.48 1:48.80
45 Javaunte Neumann FR-1 Goucher 2:18.24 2:01.66 2:38.98 2:50.04 1:43.68 1:42.30 2:22.39
46 Trevor Flynn FR-1 Marywood 2:18.46 1:59.08 1:45.23 1:53.54 2:24.00 2:51.69 2:44.77
47 Cooper Smelski SO-2 Stevenson 2:20.87 2:32.14 2:09.60 2:47.64 1:51.29 2:50.46 1:38.61
48 John Terracciano FR-1 Marywood 2:22.95 2:18.67 2:50.11 3:00.12 2:10.09 2:42.97 3:01.55
49 Armani Rivera FR-1 Gwynedd-Mercy 2:24.39 1:46.85 2:38.83 2:07.07 2:51.83 2:33.06 2:54.72
50 Lance Joseph SO-2 Gwynedd-Mercy 2:25.96 3:05.37 2:40.56 1:56.77 1:46.55 1:56.77 2:04.07
51 Rodney Patrick JR-3 Stevenson 2:25.99 2:59.57 1:45.12 1:50.96 2:56.65 3:08.33 1:56.80
52 Connor Dickinson FR-1 Marywood 2:27.19 2:12.48 2:33.08 2:56.63 2:03.64 2:16.89 2:02.17
53 Carter Janorschke FR-1 Gallaudet 2:37.21 2:21.49 3:16.52 2:57.65 2:10.49 2:32.50 3:21.23
54 David Hernandez FR-1 Gallaudet 2:52.91 3:18.85 3:41.33 3:41.33 3:41.33 3:15.39 2:01.04
55 Harsh Shah FR-1 Gallaudet 3:03.06 3:57.98 2:44.76 2:24.62 2:28.28 3:32.35 3:45.17
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 William McCarthy SR-4 Dickinson 2:26.41 2:00.49 2:09.56
36 Robert Weisensee JR-3 Gettysburg 1:47.59 1:58.08 2:11.20
39 Benjamin Strausser SO-2 Alvernia 2:38.55 2:43.88 2:13.23
41 Kyle McCann SO-2 DeSales 1:42.01 1:51.41 2:14.22
45 Javaunte Neumann FR-1 Goucher 2:08.57 2:18.24 2:18.24
47 Cooper Smelski SO-2 Stevenson 3:00.32 1:42.84 2:20.87
48 John Terracciano FR-1 Marywood 3:05.84 2:32.96 2:22.95
49 Armani Rivera FR-1 Gwynedd-Mercy 2:21.51 2:48.94 2:24.39
50 Lance Joseph SO-2 Gwynedd-Mercy 2:04.07 2:34.72 2:25.96
51 Rodney Patrick JR-3 Stevenson 2:58.11 2:53.73 2:25.99
53 Carter Janorschke FR-1 Gallaudet 3:19.66 1:57.91 2:37.21
54 David Hernandez FR-1 Gallaudet 2:02.77 2:30.44 2:52.91
55 Harsh Shah FR-1 Gallaudet 2:11.81 3:48.83 3:03.06
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Nick Cauley FR-1 DeSales 2:40.53 2:21.27 2:12.28 2:08.42 1:35.03 2:19.98
30 Gustin Reynolds JR-3 Susquehanna 1:36.99 1:52.50 2:04.14 2:09.31 1:43.45 2:02.85
33 Vinnie Caroselli FR-1 Juniata 1:30.79 2:14.88 1:35.97 2:09.69 2:05.80 2:42.12
34 Andrew Milone JR-3 Gettysburg 2:18.79 1:55.45 2:27.87 2:09.71 1:56.74 2:22.69
35 Matthew Persick JR-3 Dickinson 2:28.24 1:37.53 2:38.64 2:10.03 1:57.03 1:32.33
37 Steve Rivlin JR-3 Susquehanna 2:43.51 2:00.00 2:36.92 2:11.86 1:34.94 2:34.28
38 Nathan Skrutski FR-1 Marywood 2:51.76 2:02.88 2:25.34 2:12.12 1:53.63 1:39.09
40 Darren Labenberg SO-2 Elizabethtown 2:39.14 1:53.67 2:44.49 2:13.73 2:35.13 2:43.15
42 Evan Busher FR-1 Misericordia 2:24.02 2:32.09 2:30.74 2:14.59 2:54.97 2:11.90
46 Trevor Flynn FR-1 Marywood 2:37.85 1:41.08 1:39.70 2:18.46 2:14.31 2:58.62
52 Connor Dickinson FR-1 Marywood 2:31.61 2:25.72 2:43.38 2:27.19 2:56.63 2:55.16
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Michael Dworzak SO-2 Lebanon Valley 2:05.13 2:36.42 2:15.14 1:42.61
15 Thaddeus Cwiklinski SO-2 Gettysburg 2:05.44 1:36.59 1:36.59 2:12.97
17 John Isaacson SR-4 Gallaudet 2:07.28 2:28.92 2:18.74 1:55.83
19 Zachary Davis FR-1 Misericordia 2:07.62 1:48.48 2:45.91 2:33.15
23 Andrew Meci SO-2 Juniata 2:08.03 2:09.31 1:38.59 2:00.35
24 Peter Binck SO-2 Catholic 2:08.24 1:49.01 1:47.73 1:37.47
27 Thomas Riordan FR-1 Dickinson 2:08.50 2:17.50 2:16.21 2:38.06
28 Edward Okeke SO-2 Misericordia 2:08.87 2:20.47 2:42.38 1:36.66
29 James Snyder FR-1 DeSales 2:09.20 1:42.07 2:45.38 2:46.67
31 Matt Beard FR-1 DeSales 2:09.41 2:10.71 1:46.12 2:00.36
43 Mike Bell   Unattached 2:15.52 2:46.69 2:23.66 2:22.30
44 Kevin Montgomery   Ohana Athletics 2:17.72 1:48.80 2:59.04 2:56.29
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Jake Plachko SR-4 Bloomsburg 1:58.00 2:35.72 2:23.55 1:32.46 1:38.54 2:01.65
9 Eric Herrmann SO-2 Dickinson 1:27.92 1:25.47 2:03.33 1:34.02 1:59.66 2:02.10
11 Petro Sokirniy SR-4 Juniata 2:06.46 1:50.35 1:35.47 2:02.74 1:56.55 2:03.98
12 Steven Guetzlaff JR-3 Juniata 1:32.29 2:34.64 2:32.15 1:28.55 1:33.54 2:04.71
13 Torin McFarland SR-4 Susquehanna 1:33.65 1:38.64 2:03.62 1:38.64 2:28.59 2:04.86
16 Brandon Straley JR-3 Messiah 1:53.36 2:23.59 2:22.33 2:08.47 1:59.66 2:05.95
18 Brett Olin SO-2 Stevenson 1:55.88 1:46.97 2:30.27 2:12.44 1:32.96 2:07.34
20 James Teal FR-1 Elizabethtown 1:49.77 2:19.13 2:19.13 1:42.12 2:43.38 2:07.64
21 Liam Coverdale FR-1 Elizabethtown 2:43.52 1:52.42 1:49.87 1:30.71 2:15.42 2:07.75
22 Ryan Rippeon FR-1 Elizabethtown 1:59.01 1:53.89 2:00.29 2:31.00 2:32.28 2:07.96
25 Kaleb Waiwada SO-2 Susquehanna 2:37.75 2:06.97 2:10.82 2:21.08 1:57.99 2:08.25
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Terrence Habiyaremye JR-3 Lebanon Valley 1:55.32 1:42.64 1:27.65 1:41.49 2:16.08 2:28.77
2 Nicholas Scullin JR-3 Lebanon Valley 1:55.33 2:28.78 1:43.80 1:55.33 2:04.56 1:53.03
3 Nathan Wojick SR-4 Gettysburg 1:55.69 1:25.61 2:24.62 2:17.68 1:37.18 1:22.14
4 Nate Pardoe SR-4 Messiah 1:56.56 1:34.42 1:40.25 2:31.53 1:57.73 1:39.08
5 James Wilson SR-4 Bloomsburg 1:58.73 1:25.49 1:50.42 1:51.61 2:17.73 2:12.98
6 Cosmo Pirozzi FR-1 Catholic 2:00.09 2:25.31 2:31.32 1:51.69 2:33.72 2:36.12
7 Ciaran Fisher SO-2 Susquehanna 2:00.36 1:48.33 2:16.01 2:17.21 2:01.57 2:07.59
10 Eric Heatwole SO-2 Bloomsburg 2:03.63 1:26.55 2:04.87 1:53.74 1:57.45 2:02.40