April 22, 2017
|
South Carolina - Columbia, SC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Noah Perkins FR-1 North Florida 3:56.21 3:32.59
2 Sem Sultanov FR-1 North Florida 3:57.19 5:01.24
3 Brandon Beard SO-2 Mars Hill 3:57.64 3:00.61
4 Jacob Burgamy FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:06.32 3:44.16
5 Quintin McKinnish JR-3 Furman 4:08.38 4:05.90
6 Rob Leverone FR-1 North Florida 4:11.65 3:21.32
7 Sam Beattie FR-1 Col. of Charleston 4:12.95 3:22.36
8 Thomas Moore FR-1 Furman 4:15.08 4:30.39
9 Grant Gauthier SO-2 Col. of Charleston 4:16.11 2:59.28
10 Chandelor Stamp Junior Platinum sports Academy 4:16.42 4:26.68
11 Daniel Novak   Unattached 4:17.45 5:01.22
12 John Bobo FR-1 North Florida 4:18.02 5:07.05
13 Robert Gwinn SR-4 Southern Wesleyan 4:18.04 3:34.18
14 Joshua Tierney SR-4 Col. of Charleston 4:18.98 5:34.09
15 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 4:20.97 5:28.83
16 Clay Cavagnaugh FR-1 South Carolina 4:23.48 3:17.61
17 Stephan Richardson SO-2 Benedict 4:25.13 5:28.77
18 William Barbee FR-1 Mars Hill 4:25.34 3:11.05
19 Alvaro Perdomo SO-2 Benedict 4:27.92 5:02.75
20 David Elliott FR-1 Columbia Int'l 4:28.80 3:53.86
21 Andrew Tyler SR-4 Col. of Charleston 4:30.59 5:51.77
22 Toney Nesbitt Sophomore Unattached 4:31.47 3:29.04
23 Evan Peirce FR-1 Col. of Charleston 4:37.42 4:23.55
24 Dangelo Shannon Sophomore Unattached 4:37.83 3:53.38
25 William Wise Wise Freshman Unattached 4:39.13 3:23.77
26 Dominique Daniels FR-1 Morris 4:44.15 3:30.28
27 James Williams SO-2 South Carolina St. 4:47.43 5:10.43
28 Blaise Shields FR-1 Columbia Int'l 4:47.93 5:19.61
29 Roderick Byars Senior Unattached 4:54.78 5:18.37
30 Kelson Vandenburg SO-2 Paine 5:17.42 6:01.86
31 marvin sims SO-2 Paine 5:54.48 5:58.03
32 Kiernan Gordon FR-1 Southern Wesleyan 6:13.78 5:25.19
33 Dessie Demlew SR-4 Benedict 6:14.56 7:33.22
34 Ben Douthit FR-1 Bob Jones 6:15.38 6:11.63
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Noah Perkins FR-1 North Florida 4:22.20 4:05.66 4:26.92 3:49.13 3:34.96 3:44.40 3:56.21
2 Sem Sultanov FR-1 North Florida 3:09.76 4:39.89 2:53.15 3:19.24 3:38.22 4:25.66 3:57.19
3 Brandon Beard SO-2 Mars Hill 3:57.64 3:05.36 4:33.29 4:30.91 4:52.30 3:45.76 3:57.64
4 Jacob Burgamy FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:35.88 5:20.22 4:08.79 5:07.90 4:03.86 2:52.43 4:06.32
5 Quintin McKinnish JR-3 Furman 4:35.71 5:17.93 3:46.03 3:51.00 4:53.09 4:33.22 4:08.38
6 Rob Leverone FR-1 North Florida 4:54.43 4:41.85 4:09.14 4:29.27 3:38.94 4:24.24 4:11.65
8 Thomas Moore FR-1 Furman 4:45.69 5:23.96 3:39.37 3:52.13 4:48.24 2:58.56 4:15.08
11 Daniel Novak   Unattached 5:21.82 3:41.41 5:26.97 3:20.82 4:09.73 5:06.37 4:17.45
12 John Bobo FR-1 North Florida 5:17.37 3:05.78 5:09.63 3:52.22 3:29.00 5:32.85 4:18.02
15 Michael Stackhouse JR-3 South Carolina St. 5:18.39 3:02.68 3:28.78 5:36.66 5:34.05 4:00.10 4:20.97
16 Clay Cavagnaugh FR-1 South Carolina 4:36.66 4:39.29 5:42.53 3:38.69 4:07.68 3:59.77 4:23.48
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Grant Gauthier SO-2 Col. of Charleston 4:41.73 5:07.34 4:00.75 4:16.11
10 Chandelor Stamp Junior Platinum sports Academy 3:17.45 4:52.32 4:52.32 4:16.42
13 Robert Gwinn SR-4 Southern Wesleyan 3:54.82 4:15.46 4:28.37 4:18.04
14 Joshua Tierney SR-4 Col. of Charleston 4:24.16 3:16.83 4:08.62 4:18.98
17 Stephan Richardson SO-2 Benedict 5:39.37 4:06.57 3:58.62 4:25.13
18 William Barbee FR-1 Mars Hill 4:41.26 3:08.40 3:19.01 4:25.34
20 David Elliott FR-1 Columbia Int'l 5:25.25 4:36.87 5:19.88 4:28.80
21 Andrew Tyler SR-4 Col. of Charleston 4:36.01 4:44.12 4:52.24 4:30.59
23 Evan Peirce FR-1 Col. of Charleston 5:16.26 5:32.91 4:15.23 4:37.42
27 James Williams SO-2 South Carolina St. 4:33.06 4:56.06 5:24.80 4:47.43
32 Kiernan Gordon FR-1 Southern Wesleyan 5:55.09 5:17.72 5:51.36 6:13.78
33 Dessie Demlew SR-4 Benedict 6:40.78 6:52.02 7:03.26 6:14.56
34 Ben Douthit FR-1 Bob Jones 5:04.06 8:00.49 5:19.08 6:15.38
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Sam Beattie FR-1 Col. of Charleston 4:35.72 4:12.95 3:32.48 5:03.54 5:26.31 3:52.72
19 Alvaro Perdomo SO-2 Benedict 3:23.62 4:27.92 3:15.59 5:26.87 4:14.53 3:31.66
22 Toney Nesbitt Sophomore Unattached 4:34.19 4:31.47 5:28.48 5:36.63 4:55.91 3:56.18
24 Dangelo Shannon Sophomore Unattached 4:57.28 4:37.83 3:56.16 4:23.94 5:11.17 3:45.05
25 William Wise Wise Freshman Unattached 3:34.93 4:39.13 5:09.84 5:23.79 3:34.93 3:43.31
26 Dominique Daniels FR-1 Morris 4:55.52 4:44.15 5:01.20 4:41.31 4:41.31 4:38.47
28 Blaise Shields FR-1 Columbia Int'l 5:34.00 4:47.93 3:30.19 5:28.24 5:08.09 3:53.23
29 Roderick Byars Senior Unattached 6:14.37 4:54.78 5:27.21 5:56.69 4:45.94 4:25.31
30 Kelson Vandenburg SO-2 Paine 4:10.77 5:17.42 3:48.55 3:45.37 6:33.60 4:48.86
31 marvin sims SO-2 Paine 7:12.47 5:54.48 4:47.13 7:08.92 5:54.48 6:01.57