January 27-28, 2017
|
UW-Stout-Sports & Fitness Center - Mennomenie, WI
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jon Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 10:09.97 8:24.10 10:04.92 7:38.74
2 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 6:19.66 8:26.21 7:30.53 10:47.95
3 Aaron Easker 4 Unattached 9:33.57 8:27.58 10:59.86 8:37.74
4 Cody Sedbrook JR-3 Minnesota-Duluth 7:59.70 8:30.32 6:38.05 10:37.90
5 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 10:37.65 8:38.41 8:17.68 8:43.60
6 Jovan Newsum SR-4 Saint Mary's (Minn.) 10:10.07 8:45.92 8:03.85 6:39.70
7 Henry Jessen JR-3 Minnesota-Duluth 7:33.19 8:46.96 8:25.89 6:24.68
8 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 9:47.56 8:49.33 9:52.85 9:58.15
9 Nick Zolondek FR-1 Wis.-Stout 10:57.84 8:54.83 10:36.45 10:41.80
10 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 8:44.59 8:55.29 10:47.70 8:01.76
11 Sam Kuhlmann SO-2 Wis.-Eau Claire 7:04.67 8:57.55 10:55.81 8:09.17
12 Mike Friedman SO-2 Wis.-Stout 8:15.10 8:58.15 8:31.25 7:42.81
13 Jacob Olsen   Unattached 7:32.75 8:58.98 10:25.22 9:25.93
14 Jordan Koski JR-3 Wis.-Superior 8:05.29 8:59.21 11:19.41 11:30.19
15 Patrick Treacy SO-2 Wis.-Eau Claire 9:59.90 9:00.45 7:06.96 6:29.13
16 Austin O'Hare JR-3 Saint Mary's (Minn.) 11:22.23 9:01.45 11:05.99 11:05.99
17 Nathan Rock   Unattached 6:36.31 9:02.89 10:13.47 6:41.74
18 Tyler Ellefson FR-1 Wis.-Stout 6:49.38 9:05.84 7:11.22 7:22.13
19 Zach Zimmerman JR-3 Wis.-Stout 11:05.95 9:05.86 6:33.02 10:44.12
20 Matt Lancour SO-2 Wis.-Stout 8:42.61 9:10.11 9:04.61 7:53.10
21 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 7:09.60 9:10.77 10:27.88 9:32.80
22 Drew Johnson SR-4 Minnesota-Duluth 9:49.36 9:10.80 6:25.56 7:42.68
23 Jace Galley   Minnesota Running Club 9:13.50 9:13.50 8:01.55 6:38.52
24 Isaac Overmyer SO-2 Minnesota-Duluth 11:26.53 9:13.65 7:17.39 7:22.92
25 Mike Fifield FR-1 Wis.-Stout 11:54.25 9:13.68 9:08.15 8:01.71
26 Anthony Dupont SO-2 Wis.-Eau Claire 7:17.74 9:14.09 11:27.08 6:33.41
27 Trevor Blum JR-3 Wis.-Stout 8:58.09 9:14.73 12:01.15 9:36.92
28 Andrew Fink FR-1 Wis.-Eau Claire 8:25.33 9:15.30 7:29.80 6:28.71
29 Jared Genteman   Minnesota Running Club 7:52.23 9:15.56 8:08.90 10:55.56
30 Harrison Hirsch FR-1 Wis.-Superior 10:39.35 9:15.95 8:31.48 6:40.29
31 David Bachmeier FR-1 Wis.-Eau Claire 11:26.21 9:17.89 8:10.95 11:54.10
32 Daniel Peters   Twin Cities Track Club 10:30.57 9:18.02 12:05.43 7:09.68
33 Easton Foss SO-2 St. Scholastica 7:00.27 9:20.35 11:18.03 8:18.72
34 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 8:43.23 9:22.61 8:09.47 9:28.24
35 Jarek Kish FR-1 Ripon 8:32.43 9:23.10 7:30.48 11:10.09
36 Jon Olsen   Minnesota Running Club 8:04.73 9:23.64 9:23.64 9:57.46
37 Tyler Kobilarczik SO-2 Wis.-Eau Claire 12:10.60 9:26.35 10:22.99 6:47.78
38 Jacob Bransky FR-1 Carleton 7:59.27 9:30.55 7:47.85 12:16.01
39 Zachary Mazurek SO-2 Wis.-Superior 10:56.78 9:31.11 8:22.58 6:39.78
40 Jacob Wittmershaus SR-4 St. Norbert 11:50.77 9:33.20 9:04.54 11:22.11
41 Ben Carmichael SO-2 Wis.-Eau Claire 7:51.17 9:34.59 8:02.66 8:14.15
42 Adam Wallenta SR-4 St. Scholastica 7:59.44 9:37.63 11:04.28 10:35.40
43 Jake Avenson JR-3 Minnesota-Duluth 10:25.94 9:39.57 12:33.45 6:45.70
44 Kody Radtke FR-1 Wis.-Stout 11:41.87 9:44.89 8:11.31 7:59.61
45 Zeb Peterson SO-2 Viterbo 10:58.29 9:58.44 10:10.41 12:34.04
46 Justin Paschall   Viterbo 12:46.05 9:58.47 12:34.08 9:16.58
47 Andrew Thonesen   Unattached 12:00.16 10:00.13 11:36.15 13:00.17
48 William Jeffries SR-4 Viterbo 12:48.43 10:00.33 8:48.29 11:12.37
49 Nathaniel Sauerberg FR-1 Carleton 7:27.61 10:04.87 7:09.46 7:03.41
50 Harrison Grunert FR-1 St. Norbert 10:48.43 10:06.01 9:41.77 10:06.01
51 Ethan Ellis SO-2 Carleton 10:00.88 10:06.95 11:56.21 9:42.68
52 Edward Hershewe FR-1 Carleton 9:39.07 10:09.54 10:09.54 10:21.73
53 Josh Pearson SO-2 St. Scholastica 12:30.49 10:20.24 8:16.20 9:43.03
54 Izaak Juenemann FR-1 St. Scholastica 13:15.27 10:21.30 8:10.83 11:48.29
55 Henry Seeb FR-1 Wis.-Superior 13:16.20 10:22.03 13:03.76 7:58.97
56 Sawyer Morgan JR-3 St. Scholastica 12:51.58 10:22.24 11:30.69 11:30.69
57 Zachary Schmidt SR-4 Ripon 9:01.80 10:37.41 7:32.57 8:04.44
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
45 Zeb Peterson SO-2 Viterbo 9:58.44 10:52.30
46 Justin Paschall   Viterbo 9:58.47 7:58.78
48 William Jeffries SR-4 Viterbo 10:00.33 12:00.40
50 Harrison Grunert FR-1 St. Norbert 10:06.01 9:17.53
51 Ethan Ellis SO-2 Carleton 10:06.95 7:53.43
52 Edward Hershewe FR-1 Carleton 10:09.54 11:16.59
53 Josh Pearson SO-2 St. Scholastica 10:20.24 10:26.45
54 Izaak Juenemann FR-1 St. Scholastica 10:21.30 10:21.30
55 Henry Seeb FR-1 Wis.-Superior 10:22.03 7:46.53
56 Sawyer Morgan JR-3 St. Scholastica 10:22.24 7:59.13
57 Zachary Schmidt SR-4 Ripon 10:37.41 8:29.93
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 9:10.77
24 Isaac Overmyer SO-2 Minnesota-Duluth 9:13.65
29 Jared Genteman   Minnesota Running Club 9:15.56
30 Harrison Hirsch FR-1 Wis.-Superior 9:15.95
34 Shamus Zenk   Minnesota Running Club 9:22.61
35 Jarek Kish FR-1 Ripon 9:23.10
36 Jon Olsen   Minnesota Running Club 9:23.64
38 Jacob Bransky FR-1 Carleton 9:30.55
39 Zachary Mazurek SO-2 Wis.-Superior 9:31.11
40 Jacob Wittmershaus SR-4 St. Norbert 9:33.20
42 Adam Wallenta SR-4 St. Scholastica 9:37.63
43 Jake Avenson JR-3 Minnesota-Duluth 9:39.57
44 Kody Radtke FR-1 Wis.-Stout 9:44.89
47 Andrew Thonesen   Unattached 10:00.13
49 Nathaniel Sauerberg FR-1 Carleton 10:04.87
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Nick Zolondek FR-1 Wis.-Stout 8:06.70 8:54.83
11 Sam Kuhlmann SO-2 Wis.-Eau Claire 8:25.30 8:57.55
12 Mike Friedman SO-2 Wis.-Stout 11:34.22 8:58.15
14 Jordan Koski JR-3 Wis.-Superior 8:48.43 8:59.21
18 Tyler Ellefson FR-1 Wis.-Stout 7:33.05 9:05.84
19 Zach Zimmerman JR-3 Wis.-Stout 8:16.74 9:05.86
20 Matt Lancour SO-2 Wis.-Stout 9:59.62 9:10.11
23 Jace Galley   Minnesota Running Club 11:15.27 9:13.50
25 Mike Fifield FR-1 Wis.-Stout 8:23.85 9:13.68
26 Anthony Dupont SO-2 Wis.-Eau Claire 7:12.19 9:14.09
27 Trevor Blum JR-3 Wis.-Stout 6:44.96 9:14.73
28 Andrew Fink FR-1 Wis.-Eau Claire 7:40.90 9:15.30
31 David Bachmeier FR-1 Wis.-Eau Claire 8:55.58 9:17.89
32 Daniel Peters   Twin Cities Track Club 6:58.52 9:18.02
37 Tyler Kobilarczik SO-2 Wis.-Eau Claire 7:44.41 9:26.35
41 Ben Carmichael SO-2 Wis.-Eau Claire 9:40.34 9:34.59
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jon Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 10:20.05 10:04.92 10:25.09 8:24.10 8:49.31 7:53.86
2 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 10:47.95 8:36.34 5:59.41 8:26.21 10:42.89 6:19.66
3 Aaron Easker 4 Unattached 8:12.36 10:09.10 8:02.20 8:27.58 9:58.95 10:19.25
4 Cody Sedbrook JR-3 Minnesota-Duluth 8:20.12 8:55.84 8:50.74 8:30.32 10:07.28 8:45.63
5 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 6:18.44 7:31.02 8:43.60 8:38.41 10:37.65 10:32.46
6 Jovan Newsum SR-4 Saint Mary's (Minn.) 6:34.44 6:44.96 7:58.59 8:45.92 9:06.96 7:16.52
7 Henry Jessen JR-3 Minnesota-Duluth 9:08.04 7:59.54 11:03.97 8:46.96 9:34.39 6:56.30
8 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 9:36.97 9:47.56 9:21.09 8:49.33 6:15.83 6:52.88
10 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 10:47.70 7:24.29 10:58.41 8:55.29 6:14.71 7:35.00
13 Jacob Olsen   Unattached 8:37.42 10:41.39 7:54.31 8:58.98 6:22.68 9:25.93
15 Patrick Treacy SO-2 Wis.-Eau Claire 7:44.79 8:49.65 10:53.95 9:00.45 6:50.75 6:34.53
16 Austin O'Hare JR-3 Saint Mary's (Minn.) 7:51.07 10:11.84 8:56.04 9:01.45 7:34.82 7:29.41
17 Nathan Rock   Unattached 6:58.03 9:02.89 7:14.32 9:02.89 9:30.04 7:41.46
22 Drew Johnson SR-4 Minnesota-Duluth 10:33.42 10:11.39 9:27.33 9:10.80 6:25.56 10:22.41
33 Easton Foss SO-2 St. Scholastica 11:40.44 10:55.61 6:49.06 9:20.35 6:43.46 6:37.85