March 24-25, 2017
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run Un-Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nicholas Evans FR-1 Oglethorpe 4:58.62 4:15.23
2 Thomas Adkins FR-1 West Georgia 5:10.94 4:19.11
3 Garrett Crown SO-2 Northwestern (Minn.) 5:11.78 4:19.81
4 Isaac Hietanen JR-3 Oberlin 4:22.76 4:20.15
5 Owen Mittenthal JR-3 Oberlin 3:13.11 4:20.96
6 Caleb Griffin FR-1 Valdosta State 3:13.43 4:24.97
7 Jeremy Prichard SO-2 Methodist 4:04.46 4:25.71
8 Michael Burch SR-4 Anderson (S.C.) 5:06.57 4:26.58
9 Dillon Patterson   Unattached 5:22.78 4:26.76
10 Joseph Dawson FR-1 Hope 3:53.06 4:31.00
11 Foon Fu SR-4 SCAD Atlanta 4:15.82 4:32.14
12 William Foster SO-2 Piedmont 4:06.87 4:34.30
13 Ian Demrose SO-2 Hope 5:53.97 4:38.71
14 Bradford Arledge SO-2 Wittenberg 3:58.91 4:41.07
15 Matt Towe FR-1 Berry 3:46.00 4:42.50
16 Austin Brennan SO-2 Reinhardt 3:35.68 4:43.79
17 Jonathan Carden FR-1 Oglethorpe 4:47.22 4:44.37
18 Jason Roberts   Unattached 3:32.30 4:46.89
19 Nathan Crews SO-2 Piedmont 6:12.66 4:51.14
20 Eli Hightower FR-1 Shorter 4:27.79 4:54.27
21 Bayete Chinwendu FR-1 SCAD Atlanta 5:50.53 4:54.56
22 John Ray FR-1 SCAD Atlanta 6:28.31 4:58.70
23 Jaylon Smith   Unattached 5:07.84 4:58.87
24 Kirwa Kiptoo JR-3 West Georgia 6:11.76 5:17.74
Men 1500m Run Un-Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nicholas Evans FR-1 Oglethorpe 3:24.19 3:54.82 4:15.23
3 Garrett Crown SO-2 Northwestern (Minn.) 5:37.76 3:51.23 4:19.81
4 Isaac Hietanen JR-3 Oberlin 4:14.95 5:27.79 4:20.15
5 Owen Mittenthal JR-3 Oberlin 4:49.67 3:31.38 4:20.96
6 Caleb Griffin FR-1 Valdosta State 5:07.37 3:26.68 4:24.97
7 Jeremy Prichard SO-2 Methodist 3:21.94 5:26.83 4:25.71
8 Michael Burch SR-4 Anderson (S.C.) 3:19.94 3:06.61 4:26.58
9 Dillon Patterson   Unattached 3:44.08 3:22.74 4:26.76
10 Joseph Dawson FR-1 Hope 5:41.46 5:52.30 4:31.00
11 Foon Fu SR-4 SCAD Atlanta 4:56.64 3:43.16 4:32.14
12 William Foster SO-2 Piedmont 3:14.76 3:17.50 4:34.30
13 Ian Demrose SO-2 Hope 5:14.95 3:31.82 4:38.71
18 Jason Roberts   Unattached 4:12.47 4:55.50 4:46.89
19 Nathan Crews SO-2 Piedmont 6:03.93 5:43.55 4:51.14
24 Kirwa Kiptoo JR-3 West Georgia 6:34.00 6:05.41 5:17.74
Men 1500m Run Un-Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Thomas Adkins FR-1 West Georgia 4:24.30 5:31.66 4:19.11 4:11.34
14 Bradford Arledge SO-2 Wittenberg 4:55.13 5:37.29 4:41.07 5:42.91
15 Matt Towe FR-1 Berry 4:02.95 4:31.20 4:42.50 3:20.58
16 Austin Brennan SO-2 Reinhardt 3:38.52 4:29.60 4:43.79 4:23.93
17 Jonathan Carden FR-1 Oglethorpe 3:50.34 5:21.34 4:44.37 5:21.34
20 Eli Hightower FR-1 Shorter 4:54.27 5:00.16 4:54.27 5:17.82
21 Bayete Chinwendu FR-1 SCAD Atlanta 4:57.51 4:04.49 4:54.56 3:37.98
22 John Ray FR-1 SCAD Atlanta 6:04.42 6:19.35 4:58.70 6:22.34
23 Jaylon Smith   Unattached 5:37.73 4:14.04 4:58.87 6:01.64