March 24-25, 2017
|
Emory - Atlanta, GA

Women 1500m Run Seeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
0 Nicole Zaubi   Unattached 5:02.82 3:31.98 5:20.99 -
0 Nicole Buehrle FR-1 Chattanooga 4:48.61 3:39.35 4:34.18 -
0 Anna Kate Chance JR-3 Chattanooga 5:11.22 4:08.98 5:01.89 -
0 Hannah Caldwell FR-1 Chattanooga 5:00.00 3:45.00 4:42.00 -
0 Haley Morris SO-2 Chattanooga 4:59.51 5:05.50 5:41.45 -
0 Paulette Juieng   Unattached 5:13.97 6:13.63 5:39.09 -
1 Emily Kearney FR-1 SCAD Atlanta 4:34.84 3:50.87 4:29.35 10
2 Gabrielle Stravach JR-3 Emory 4:40.99 5:23.14 4:24.13 8
3 Nicole Burlinson SR-4 Findlay 4:47.56 5:59.45 3:44.30 6
4 Helen Chavey SO-2 Colby 4:50.71 5:19.79 4:07.11 5
5 Shannon Wargo FR-1 Oberlin 4:51.51 3:29.89 5:03.17 4
6 Maeve Andrews SO-2 Emory 4:51.77 5:29.70 3:38.83 3
7 Lindsay Shealy SO-2 Georgia State 4:53.03 5:57.50 3:45.64 2
8 Abby Bozarth SO-2 Anderson (S.C.) 4:54.90 4:57.85 4:49.01 1
9 Kate Boland FR-1 Augusta 4:56.97 4:45.10 4:00.55 -
10 Alexis Guttilla JR-3 Hope 4:58.57 5:34.40 4:22.75 -
11 Sarah Buckler FR-1 North Georgia 5:01.17 4:37.08 3:39.86 -
12 Paige Lesslauer SO-2 Emory 5:01.24 5:37.39 4:28.11 -
13 Morgan Bridges FR-1 Anderson (S.C.) 5:01.86 3:40.36 4:58.85 -
14 Hannah Kenny FR-1 Hope 5:02.36 6:20.98 3:55.84 -
15 Meredith Herman FR-1 Berry 5:02.70 4:05.19 4:47.57 -
16 Abby Carroll FR-1 Berry 5:02.83 6:00.37 5:08.89 -
17 Jaichelle Thomas SR-4 Life 5:03.61 3:41.64 5:58.26 -
18 Caracol Haley JR-3 Oberlin 5:04.10 4:48.90 5:04.10 -
19 Rebecca Faircloth FR-1 Anderson (S.C.) 5:04.57 3:36.25 5:44.17 -
20 Martha Coleman SO-2 Anderson (S.C.) 5:04.75 4:12.95 5:50.47 -
21 Saidah Grant JR-3 Kennesaw State 5:04.97 5:32.42 5:23.27 -
22 Shelby Rensel FR-1 Reinhardt 5:05.59 6:34.22 5:42.26 -
23 Lydia Fanning FR-1 Colby 5:06.22 5:12.35 6:19.72 -
24 Ileana Zeissner FR-1 Emory 5:07.63 3:35.34 3:56.88 -
25 Alyssa Hamilton FR-1 Cumberlands 5:08.91 6:38.50 4:53.47 -
26 Sophia Vander Kooy FR-1 Hope 5:08.94 3:54.80 3:48.62 -
27 Kalie Demerjian SO-2 SCAD Atlanta 5:13.10 6:47.03 4:13.62 -
28 Kate Kooiker JR-3 Hope 5:13.42 5:41.63 5:04.02 -
29 Mckenzie Knudsen FR-1 Augusta 5:18.42 4:02.00 5:59.82 -
30 Leah Sikorski SR-4 Shorter 5:18.87 6:41.78 4:59.74 -
31 Amanda Bentley SO-2 Hope 5:19.31 5:41.67 3:49.91 -
32 Kim Toscano JR-3 North Georgia 5:19.43 5:19.43 4:28.33 -
33 Curshonne Johnson SR-4 Clark Atlanta 5:20.83 4:32.71 4:51.96 -
34 Torrie Purdy SO-2 Findlay 5:21.83 4:52.87 4:30.34 -
35 Qu Essence Gillison SO-2 Columbia (S.C.) 5:23.15 4:37.91 5:10.23 -
36 Erica Fischer JR-3 Emory 5:23.57 6:15.35 5:13.87 -
37 Jamie Ford FR-1 Valdosta State 5:24.43 5:27.68 4:58.48 -
38 Tamera Julkes JR-3 Clark Atlanta 5:24.64 4:06.73 6:10.09 -
39 Jacinda Miller JR-3 Valdosta State 5:25.64 6:04.72 6:40.54 -
40 Mekides Tamerat SO-2 Methodist 5:30.48 4:31.00 7:03.02 -
41 alexis smith FR-1 West Georgia 5:30.76 4:04.77 5:01.00 -
42 Evelyn Moore FR-1 Cumberlands 5:32.61 6:35.81 4:32.74 -
43 Victoria Favela-Parra SR-4 Life 5:33.93 6:40.72 5:57.31 -
44 Carla Catala SO-2 Clayton State 5:34.47 5:21.10 6:11.27 -
45 Shelbee Knopf SO-2 Methodist 5:35.81 5:32.46 6:22.83 -
46 Shelby Price FR-1 Cumberlands 5:37.85 5:47.99 6:15.02 -
47 Alyssa Waibel FR-1 Columbia (S.C.) 5:39.60 5:32.81 4:41.87 -
48 Holly Treber FR-1 Hope 5:42.52 6:44.18 5:59.65 -
49 Monica Watson FR-1 Clark Atlanta 5:44.07 6:11.60 6:15.04 -
50 Maggie Kise FR-1 Findlay 5:44.95 7:21.54 4:49.76 -
51 Amie Wimberly JR-3 West Georgia 5:46.07 6:20.68 7:22.97 -
52 Bailey Roberts JR-3 West Georgia 5:48.27 6:47.48 5:37.83 -
53 Janay Chisolm SR-4 Columbia (S.C.) 5:48.31 5:37.86 7:22.36 -
54 Savanah Rice SO-2 Reinhardt 5:48.82 6:55.10 6:34.17 -
55 Sydney Tomberlin FR-1 Valdosta State 5:52.18 4:41.75 4:06.53 -
56 May Mizell SO-2 Oglethorpe 5:53.45 5:56.99 4:56.90 -
57 Ellie Best SO-2 Hope 6:00.77 7:09.32 5:03.05 -
58 Daisy JepChirchir SO-2 Central State 6:01.57 4:45.64 6:41.35 -
59 Helen Taylor JR-3 Columbia (S.C.) 6:02.25 6:09.50 5:22.41 -
60 Julia Denlinger FR-1 Oberlin 6:06.72 5:48.39 5:00.71 -
61 Ellen LaHatte SO-2 Berry 6:08.37 7:29.42 6:04.69 -
62 Kimberley Zahm JR-3 Clayton State 6:11.74 4:49.96 7:44.68 -
63 Jenna Chance FR-1 Reinhardt 6:21.43 7:11.02 5:31.85 -
64 Dominique Ward JR-3 Northwestern (Minn.) 6:31.81 6:27.90 7:54.09 -
Women 1500m Run Seeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
0 Anna Kate Chance JR-3 Chattanooga 3:47.19 5:11.22 3:53.42 -
0 Nicole Buehrle FR-1 Chattanooga 3:39.35 4:48.61 4:05.32 -
1 Emily Kearney FR-1 SCAD Atlanta 5:13.32 4:34.84 4:45.84 10
2 Gabrielle Stravach JR-3 Emory 4:52.23 4:40.99 3:58.85 8
3 Nicole Burlinson SR-4 Findlay 3:21.30 4:47.56 4:56.19 6
4 Helen Chavey SO-2 Colby 5:25.60 4:50.71 4:44.90 5
5 Shannon Wargo FR-1 Oberlin 4:13.62 4:51.51 4:22.36 4
6 Maeve Andrews SO-2 Emory 6:19.31 4:51.77 5:53.05 3
7 Lindsay Shealy SO-2 Georgia State 3:45.64 4:53.03 4:55.96 2
10 Alexis Guttilla JR-3 Hope 3:37.96 4:58.57 5:22.46 -
30 Leah Sikorski SR-4 Shorter 5:47.57 5:18.87 6:09.89 -
Women 1500m Run Seeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
0 Haley Morris SO-2 Chattanooga 5:17.48 4:59.51 5:23.47 -
0 Paulette Juieng   Unattached 6:48.17 5:13.97 6:16.77 -
8 Abby Bozarth SO-2 Anderson (S.C.) 5:12.60 4:54.90 6:11.58 1
9 Kate Boland FR-1 Augusta 5:02.91 4:56.97 4:03.52 -
11 Sarah Buckler FR-1 North Georgia 6:10.44 5:01.17 5:37.31 -
13 Morgan Bridges FR-1 Anderson (S.C.) 5:32.05 5:01.86 4:37.72 -
16 Abby Carroll FR-1 Berry 4:11.35 5:02.83 3:53.18 -
18 Caracol Haley JR-3 Oberlin 4:00.24 5:04.10 3:38.96 -
20 Martha Coleman SO-2 Anderson (S.C.) 6:14.85 5:04.75 4:37.33 -
23 Lydia Fanning FR-1 Colby 6:16.65 5:06.22 6:35.03 -
24 Ileana Zeissner FR-1 Emory 5:19.94 5:07.63 4:39.95 -
27 Kalie Demerjian SO-2 SCAD Atlanta 5:50.68 5:13.10 6:28.25 -
Women 1500m Run Seeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Hannah Caldwell FR-1 Chattanooga 5:00.00 -
0 Nicole Zaubi   Unattached 5:02.82 -
12 Paige Lesslauer SO-2 Emory 5:01.24 -
14 Hannah Kenny FR-1 Hope 5:02.36 -
15 Meredith Herman FR-1 Berry 5:02.70 -
17 Jaichelle Thomas SR-4 Life 5:03.61 -
19 Rebecca Faircloth FR-1 Anderson (S.C.) 5:04.57 -
22 Shelby Rensel FR-1 Reinhardt 5:05.59 -
25 Alyssa Hamilton FR-1 Cumberlands 5:08.91 -
26 Sophia Vander Kooy FR-1 Hope 5:08.94 -
28 Kate Kooiker JR-3 Hope 5:13.42 -
33 Curshonne Johnson SR-4 Clark Atlanta 5:20.83 -
46 Shelby Price FR-1 Cumberlands 5:37.85 -
Women 1500m Run Seeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
21 Saidah Grant JR-3 Kennesaw State 5:04.97 4:13.13 5:23.27 -
29 Mckenzie Knudsen FR-1 Augusta 5:18.42 5:47.08 4:43.40 -
31 Amanda Bentley SO-2 Hope 5:19.31 6:04.02 5:51.25 -
32 Kim Toscano JR-3 North Georgia 5:19.43 6:20.13 5:35.41 -
34 Torrie Purdy SO-2 Findlay 5:21.83 4:46.43 5:25.05 -
36 Erica Fischer JR-3 Emory 5:23.57 4:15.62 4:02.68 -
38 Tamera Julkes JR-3 Clark Atlanta 5:24.64 3:47.25 4:42.44 -
39 Jacinda Miller JR-3 Valdosta State 5:25.64 3:57.72 3:47.95 -
42 Evelyn Moore FR-1 Cumberlands 5:32.61 4:29.42 4:36.07 -
43 Victoria Favela-Parra SR-4 Life 5:33.93 4:47.18 5:57.31 -
44 Carla Catala SO-2 Clayton State 5:34.47 6:01.23 5:54.54 -
48 Holly Treber FR-1 Hope 5:42.52 5:45.95 4:54.57 -
53 Janay Chisolm SR-4 Columbia (S.C.) 5:48.31 5:27.42 4:31.69 -
54 Savanah Rice SO-2 Reinhardt 5:48.82 6:16.73 4:59.99 -
57 Ellie Best SO-2 Hope 6:00.77 5:10.27 7:34.57 -
Women 1500m Run Seeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
35 Qu Essence Gillison SO-2 Columbia (S.C.) 4:31.45 7:00.10 6:31.02 5:23.15 4:05.60 4:44.38 -
37 Jamie Ford FR-1 Valdosta State 6:52.03 4:55.24 4:09.82 5:24.43 4:16.30 5:04.97 -
40 Mekides Tamerat SO-2 Methodist 6:46.49 5:07.35 5:10.66 5:30.48 4:34.30 6:53.10 -
41 alexis smith FR-1 West Georgia 5:14.23 4:37.84 4:14.69 5:30.76 5:37.38 6:17.07 -
45 Shelbee Knopf SO-2 Methodist 4:11.86 6:36.26 4:32.01 5:35.81 5:45.89 4:05.15 -
47 Alyssa Waibel FR-1 Columbia (S.C.) 7:04.50 5:56.58 5:22.62 5:39.60 4:55.46 5:29.42 -
50 Maggie Kise FR-1 Findlay 4:18.72 5:31.16 5:07.01 5:44.95 6:22.90 4:56.66 -
55 Sydney Tomberlin FR-1 Valdosta State 7:27.27 5:52.18 7:37.84 5:52.18 6:13.31 5:48.66 -
56 May Mizell SO-2 Oglethorpe 7:04.14 7:04.14 4:35.70 5:53.45 6:57.07 4:21.56 -
60 Julia Denlinger FR-1 Oberlin 6:25.06 5:44.72 4:49.71 6:06.72 6:50.73 6:17.73 -
62 Kimberley Zahm JR-3 Clayton State 6:30.33 5:27.14 7:52.11 6:11.74 4:31.37 5:08.55 -
Women 1500m Run Seeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
49 Monica Watson FR-1 Clark Atlanta 4:24.94 5:44.07 7:20.41 4:24.94 4:04.29 5:19.99 4:11.18 -
51 Amie Wimberly JR-3 West Georgia 7:19.51 5:46.07 6:58.75 5:04.55 5:39.15 6:13.76 4:23.02 -
52 Bailey Roberts JR-3 West Georgia 4:42.10 5:48.27 4:21.21 5:58.72 4:03.79 7:22.31 4:38.62 -
58 Daisy JepChirchir SO-2 Central State 7:28.35 6:01.57 5:36.26 7:39.20 6:30.50 5:18.19 7:31.97 -
59 Helen Taylor JR-3 Columbia (S.C.) 6:38.48 6:02.25 4:35.31 5:22.41 7:32.82 6:05.88 5:11.54 -
61 Ellen LaHatte SO-2 Berry 5:35.22 6:08.37 5:27.85 6:59.95 7:14.68 7:58.89 5:05.75 -
63 Jenna Chance FR-1 Reinhardt 6:17.62 6:21.43 7:41.53 7:56.79 7:49.16 8:04.42 5:39.48 -
64 Dominique Ward JR-3 Northwestern (Minn.) 6:59.24 6:31.81 8:29.36 4:34.27 6:08.31 7:03.16 7:18.83 -