March 17-18, 2017
|
Emory - Atlanta, GA

Men 1500m Run Subseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Brent Starks   Unattached 3:19.35 4:29.38 3:11.26 4:29.38
0 Reginald Sanders   Unattached 3:36.24 4:14.39 3:03.16 2:58.08
0 Jake Hojnacki   Unattached 3:43.39 4:16.76 4:16.76 4:57.85
1 Adrien Howard FR-1 Trine 5:15.18 4:08.17 4:05.69 4:40.44
2 Logan Sadler SO-2 Montevallo 4:16.13 4:08.67 3:11.48 4:36.03
3 Brandon Vaughn SO-2 Lincoln Memorial 4:28.86 4:08.94 5:08.69 4:43.80
4 Eric Peterson SO-2 Heidelberg 4:10.55 4:10.55 3:55.52 4:15.57
5 Mark Britt   UTC All Stars 4:40.93 4:10.83 5:08.52 3:35.72
6 Jake Schlessinger SR-4 Emory 3:26.00 4:11.21 2:55.85 3:08.41
7 Benjamin Heintz FR-1 NYU 3:13.63 4:11.46 4:34.10 3:48.83
8 Khaleed Barrett JR-3 Albany State 5:01.74 4:13.56 5:04.28 3:53.28
9 Brandon Cromer SR-4 Emory 3:02.70 4:13.74 4:11.21 4:44.19
10 Timothy McOmber SR-4 Birmingham-Southern 5:11.49 4:15.32 4:25.54 5:11.49
11 Greg Litle JR-3 Emory 4:10.40 4:15.51 4:12.96 5:06.62
12 Ryan Holman SO-2 Hope 3:17.15 4:16.04 4:51.89 3:17.15
13 Richard Guiry   UTC All Stars 5:15.29 4:16.33 4:08.64 4:29.15
14 Jackson Helfrich FR-1 Reinhardt 3:42.01 4:18.15 3:47.18 4:49.13
15 Ian George SO-2 Emory 3:11.12 4:18.27 3:00.79 4:46.68
16 Rodrigo Meade SO-2 Oglethorpe 3:00.83 4:18.32 3:08.58 3:26.66
17 Ahmed Hamed FR-1 Ohio Wesleyan 3:56.23 4:19.59 3:14.70 4:40.36
18 Josh Queener FR-1 Ohio Wesleyan 5:05.54 4:21.14 4:31.59 5:23.82
19 Marc Reiser FR-1 Mercer 4:21.44 4:21.44 3:44.84 3:39.61
20 Abraham Balawi Freshman Mercer 5:06.72 4:22.15 3:40.21 5:14.58
21 Michael Taylor SR-4 Concordia (Wis.) 5:02.24 4:22.81 3:59.16 4:30.70
22 Conner Reynolds   Georgia College 5:36.41 4:22.82 3:38.14 4:17.57
23 Robert Letson FR-1 Spring Hill 3:40.86 4:22.92 4:07.15 3:27.71
24 Martin Jones SO-2 Albany State 3:20.17 4:23.38 5:37.13 3:59.68
25 Alex Sanchez SO-2 Clayton State 3:12.43 4:23.60 4:13.06 4:07.79
26 Christopher Oswald FR-1 Columbus St. 3:23.18 4:23.86 3:44.29 5:16.64
27 Jonathan Vernon FR-1 Oglethorpe 4:50.78 4:24.34 4:03.20 3:42.05
28 Wyatt Ingram SO-2 Reinhardt 3:10.37 4:24.40 3:47.39 5:43.72
29 Leith Rawson SO-2 Mobile 5:04.21 4:24.53 4:35.12 4:50.99
30 Tim Faiken JR-3 Heidelberg 5:08.18 4:25.67 4:07.08 3:40.51
31 Joshua Nicholson JR-3 Mobile 4:28.35 4:25.69 5:21.49 5:10.86
32 Mateo Villa FR-1 Oglethorpe 4:31.20 4:25.88 3:11.44 3:48.66
33 Austin Ganger SR-4 Trine 5:43.17 4:26.02 3:08.88 3:30.16
34 Alex Campbell FR-1 Emory 5:19.41 4:26.17 3:24.95 4:28.84
35 Andrew Cowick   Georgia College 5:30.58 4:26.59 5:30.58 5:11.91
36 Garrett Napier FR-1 Lincoln Memorial 4:07.24 4:28.73 4:39.48 3:51.11
37 Will Pursell FR-1 Oglethorpe 3:23.33 4:31.10 4:09.42 4:39.24
38 Aaron Beane FR-1 Birmingham-Southern 4:50.41 4:31.41 4:31.41 4:55.84
39 Colby Quinn SO-2 Montevallo 3:32.26 4:32.12 5:10.22 4:13.08
40 William Foster SO-2 Piedmont 4:56.77 4:32.26 4:34.99 5:37.61
41 Matthew Tueller SO-2 Covenant 3:16.30 4:32.63 5:29.89 4:59.90
42 John Fravel FR-1 Mercer 3:35.45 4:32.72 5:51.81 4:27.27
43 Micah Sneller SO-2 Covenant 3:19.40 4:33.15 4:14.03 4:52.27
44 Zachary Taylor FR-1 Mobile 3:15.14 4:34.84 3:34.38 4:29.35
45 Zackary Johnson FR-1 Albany State 5:47.42 4:37.93 5:36.30 4:26.82
46 Nikobiri Paul FR-1 Brewton-Parker 3:48.96 4:39.21 3:23.83 5:07.14
47 Alex Coleman SO-2 Montevallo 4:31.34 4:39.73 5:35.68 5:18.90
48 Brenton Jennings SO-2 Spring Hill 3:35.64 4:43.73 3:24.29 4:52.25
49 Jeremiah Coxton-Dease FR-1 Brewton-Parker 5:06.90 4:44.16 5:52.36 3:35.97
50 Phil Carranard FR-1 Covenant 5:36.09 4:49.73 3:54.69 6:05.06
51 Phil Moore SR-4 Covenant 6:13.12 4:51.50 5:38.14 5:00.25
52 Ayinde Chism SO-2 Tuskegee 4:46.03 5:04.28 4:58.20 6:05.14
53 Timothy Thompson JR-3 Columbus St. 5:37.49 5:09.62 3:46.03 4:16.99
Men 1500m Run Subseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Adrien Howard FR-1 Trine 4:08.17 3:38.39 5:00.29 5:12.70 3:23.50
2 Logan Sadler SO-2 Montevallo 4:08.67 3:38.83 5:08.35 4:26.08 3:53.75
3 Brandon Vaughn SO-2 Lincoln Memorial 4:08.94 3:04.22 4:28.86 4:36.33 3:11.69
4 Eric Peterson SO-2 Heidelberg 4:10.55 3:07.92 3:48.00 3:58.03 4:20.58
5 Mark Britt   UTC All Stars 4:10.83 4:13.34 5:16.05 3:00.60 3:28.19
6 Jake Schlessinger SR-4 Emory 4:11.21 3:20.97 4:38.85 4:21.26 5:26.58
7 Benjamin Heintz FR-1 NYU 4:11.46 3:46.32 3:08.60 3:06.08 4:34.10
8 Khaleed Barrett JR-3 Albany State 4:13.56 3:55.81 4:13.56 5:24.56 4:41.46
9 Brandon Cromer SR-4 Emory 4:13.74 5:07.03 4:31.51 3:15.38 3:55.98
12 Ryan Holman SO-2 Hope 4:16.04 3:27.40 4:03.24 5:12.37 5:12.37
13 Richard Guiry   UTC All Stars 4:16.33 3:43.01 3:50.70 5:20.42 5:15.29
23 Robert Letson FR-1 Spring Hill 4:22.92 4:38.70 3:06.68 3:35.60 4:20.29
25 Alex Sanchez SO-2 Clayton State 4:23.60 5:29.50 3:17.70 4:57.87 4:49.96
Men 1500m Run Subseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Jake Hojnacki   Unattached 4:52.71 3:15.14 3:53.66 4:16.76 4:57.85 4:19.33 4:16.76
10 Timothy McOmber SR-4 Birmingham-Southern 4:43.41 2:58.73 4:45.96 3:08.94 4:25.54 4:02.56 4:15.32
11 Greg Litle JR-3 Emory 3:57.63 4:10.40 4:35.95 4:15.51 3:57.63 3:01.42 4:15.51
16 Rodrigo Meade SO-2 Oglethorpe 4:15.74 4:15.74 5:17.74 3:26.66 5:20.32 5:30.65 4:18.32
19 Marc Reiser FR-1 Mercer 4:37.13 4:24.06 4:05.76 4:31.90 5:11.12 3:05.63 4:21.44
21 Michael Taylor SR-4 Concordia (Wis.) 4:59.61 3:43.39 3:25.00 5:33.77 5:36.40 3:35.51 4:22.81
22 Conner Reynolds   Georgia College 3:27.63 4:30.71 3:35.52 5:23.27 3:19.75 5:25.90 4:22.82
26 Christopher Oswald FR-1 Columbus St. 4:42.33 3:46.92 5:19.27 4:23.86 4:10.67 5:40.38 4:23.86
27 Jonathan Vernon FR-1 Oglethorpe 3:07.69 5:41.00 5:11.93 4:21.70 3:18.26 4:11.13 4:24.34
28 Wyatt Ingram SO-2 Reinhardt 5:33.15 5:06.71 3:47.39 3:44.74 3:28.88 3:15.66 4:24.40
29 Leith Rawson SO-2 Mobile 5:38.60 4:53.63 5:41.25 4:37.76 3:26.34 4:24.53 4:24.53
31 Joshua Nicholson JR-3 Mobile 3:11.30 4:33.66 5:26.80 4:41.64 3:19.27 5:32.12 4:25.69
32 Mateo Villa FR-1 Oglethorpe 3:06.12 3:24.73 4:31.20 4:36.52 5:08.42 3:16.76 4:25.88
33 Austin Ganger SR-4 Trine 4:39.32 5:11.25 5:00.61 5:24.55 5:03.27 5:35.19 4:26.02
34 Alex Campbell FR-1 Emory 4:04.88 4:36.82 4:10.20 4:42.14 4:47.47 4:58.11 4:26.17
Men 1500m Run Subseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Brent Starks   Unattached 3:43.59 3:11.26 5:50.20 4:02.45 4:29.38 3:22.04 5:04.40
14 Jackson Helfrich FR-1 Reinhardt 5:27.85 3:34.27 3:47.18 3:54.92 4:18.15 3:05.87 4:54.29
15 Ian George SO-2 Emory 4:13.11 4:33.77 5:07.35 5:30.59 4:18.27 3:42.12 3:13.71
17 Ahmed Hamed FR-1 Ohio Wesleyan 5:29.68 3:06.91 4:53.34 4:42.96 4:19.59 4:27.38 4:24.79
18 Josh Queener FR-1 Ohio Wesleyan 5:13.37 3:10.64 4:15.92 5:15.98 4:21.14 5:34.26 3:21.08
24 Martin Jones SO-2 Albany State 5:34.50 3:20.17 3:54.41 3:17.54 4:23.38 5:08.16 3:30.71
30 Tim Faiken JR-3 Heidelberg 5:18.81 3:08.63 5:08.18 3:29.88 4:25.67 3:35.20 5:00.21
35 Andrew Cowick   Georgia College 4:15.93 5:14.58 4:29.26 4:45.26 4:26.59 4:23.93 4:07.93
42 John Fravel FR-1 Mercer 3:43.63 5:35.45 5:13.63 4:49.09 4:32.72 4:08.18 5:46.36
45 Zackary Johnson FR-1 Albany State 5:50.20 3:53.47 5:41.86 3:53.47 4:37.93 3:34.01 5:47.42
48 Brenton Jennings SO-2 Spring Hill 5:48.99 5:46.15 5:46.15 3:58.34 4:43.73 3:49.83 4:57.92
Men 1500m Run Subseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Reginald Sanders   Unattached 5:05.27 4:14.39 4:52.55 4:27.11 5:30.71 5:10.36
20 Abraham Balawi Freshman Mercer 5:06.72 4:22.15 4:32.64 4:01.18 5:19.83 4:35.26
36 Garrett Napier FR-1 Lincoln Memorial 3:13.49 4:28.73 5:33.23 4:36.80 4:58.29 5:09.04
37 Will Pursell FR-1 Oglethorpe 5:19.90 4:31.10 4:50.08 5:52.43 5:38.88 4:58.21
38 Aaron Beane FR-1 Birmingham-Southern 4:36.84 4:31.41 3:12.71 4:36.84 4:50.41 4:06.99
39 Colby Quinn SO-2 Montevallo 4:07.63 4:32.12 5:48.32 5:26.55 4:40.29 5:02.06
40 William Foster SO-2 Piedmont 4:07.76 4:32.26 5:48.50 4:48.60 4:07.76 4:15.93
41 Matthew Tueller SO-2 Covenant 3:59.92 4:32.63 5:46.24 3:51.74 4:43.54 5:35.34
43 Micah Sneller SO-2 Covenant 5:49.64 4:33.15 4:52.27 5:19.59 4:11.30 5:55.10
44 Zachary Taylor FR-1 Mobile 3:42.62 4:34.84 5:49.05 5:32.56 5:32.56 5:57.30
46 Nikobiri Paul FR-1 Brewton-Parker 4:02.92 4:39.21 3:43.37 5:15.51 3:35.00 5:43.43
47 Alex Coleman SO-2 Montevallo 3:29.80 4:39.73 3:32.60 3:43.79 4:00.57 4:11.76
49 Jeremiah Coxton-Dease FR-1 Brewton-Parker 5:01.21 4:44.16 4:52.69 3:55.86 4:21.43 4:12.91
50 Phil Carranard FR-1 Covenant 3:48.89 4:49.73 6:02.17 3:54.69 5:44.78 4:06.27
51 Phil Moore SR-4 Covenant 4:36.93 4:51.50 4:57.33 5:29.40 4:13.61 6:10.21
52 Ayinde Chism SO-2 Tuskegee 4:03.43 5:04.28 3:48.21 4:58.20 4:18.64 4:39.94
53 Timothy Thompson JR-3 Columbus St. 4:23.18 5:09.62 4:16.99 6:08.45 4:44.85 6:11.55