January 20, 2017
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Iowa Western CC A Sal Fidone, Paul Tate, Renardo Wilson, Jordan Minnis 3:16.32 3:04.30 3:20.32 3:34.35 2:42.26 2:36.25 3:58.38
2 Northern State A Itoitz Rodriguez, Zachery Six, Isaiha Fletcher, Luke Wietgrefe 2:55.26 3:47.63 3:21.44 3:21.44 4:21.88 3:45.62 3:17.42
3 Northwestern (Iowa) A Aaron Lemon, Austin Krier, Peter Hollinger, Levi Te Brink 3:43.87 3:55.97 3:21.68 2:49.42 4:18.15 2:55.47 2:35.30
4 Wayne St. (Neb.) A Derek Lahm, Travis Eller, Clay Kramper, Habib Jallow 3:00.55 2:46.35 3:22.86 3:35.04 2:32.15 3:02.58 3:18.81
5 Morningside A Kyle Hiser, Jacob Green, Drew Schiltz, James Farnan 2:54.48 3:47.23 3:22.88 3:06.65 3:22.88 2:52.45 3:45.20
6 SW Minnesota St. A Matt Konrad, Austin LaFollette, Zach Jones, Chris Kveseth 2:33.32 2:57.85 3:24.42 3:57.13 3:44.87 2:41.50 4:01.22
7 Dakota State A Cameron Harming, D'Artist Williams, Alex Derr, Mark Moeller 3:36.28 2:54.29 3:29.98 3:32.08 3:19.49 3:06.89 2:58.49
8 Mount Marty A Jonah Rechtenbaugh, Jordan Houdek, Cody Davis, Kyle Pardun 2:27.24 3:05.09 3:30.33 2:37.75 3:42.95 3:38.75 3:57.68
9 Dakota Wesleyan A Anthony Fontenot, Jeremiah Panec, Jon Harmening, Rex Schlicht 4:00.10 4:00.10 3:30.61 2:59.02 4:10.63 4:10.63 3:11.66
10 Minot State
(B>)
B Alex Cundiff, Josh Drew, Joel Cartwright, Devan Shumway 3:52.53 3:14.48 3:31.39 2:57.57 3:58.87 3:22.94 3:50.42
11 Sioux Falls A Tyler Slaba, Colton Johnson, Israel Parsons, Salvador Jaimes 3:27.49 3:14.79 3:31.72 2:30.33 4:05.60 2:38.79 2:55.73
12 Northwestern (Iowa)
(B>)
B Perkins Aiyegbeni, Sean Crowell, Tim Rose, Jacob Johnson 2:56.07 2:49.71 3:32.13 3:30.01 3:44.86 3:40.62 4:12.44
13 Wayne St. (Neb.)
(B>)
B Brandon Marker, Allen Arauz, Nathan Pearson, Kak Ayaj 2:54.17 2:54.17 3:32.40 3:32.40 3:57.89 2:28.68 4:19.13
14 Northern State
(B>)
B Romario Thomas, Kelson Brewer, TJ Hochstetler, Zachary Ulmer 2:56.84 4:22.07 3:33.06 2:50.45 3:30.93 3:18.15 3:07.50
15 Waldorf A Jonah Remker, Mark Ahlers, Chasen Selsor, Austin Anderson 3:27.73 4:21.27 3:34.15 3:34.15 4:27.69 4:19.13 3:47.00
16 Morningside
(B>)
B Jacobus Noble, Michael Rizzi, Keegan Pfau, Miles Gebel 4:36.85 3:04.57 3:34.61 3:23.88 3:58.22 3:45.34 2:38.82
17 Valley City State A Lenzel Koskela, Orin Rambow, Oscar Suniga, Niklas Ernst 2:54.04 4:08.01 3:37.55 2:43.17 3:02.75 3:57.13 3:44.08
18 Morningside
(C>)
C Logan Roberts, Jackson Rude, Garrett Wall, Tim Brink 3:24.32 4:10.45 3:39.69 4:41.21 3:57.27 3:15.53 3:11.13
19 Dakota State
(B>)
B Braden Curnow, Claudio Tejada, Corey Hermann, Taylor Hauge 3:11.90 3:49.40 3:40.57 3:18.52 3:49.40 3:31.75 3:16.31
20 Waldorf
(B>)
B Robert Beaudette, Austin Anderson, Nicholas Ganzeveld, Justin Jacobi 3:15.21 4:46.16 3:41.83 3:57.36 3:57.36 4:17.33 3:50.71
21 Northern State
(C>)
C Nicholas Kayl, Ethan Delvo, Scott Finkelstein, Asher Wahl 3:53.43 3:42.21 3:44.45 3:04.05 4:45.06 3:57.92 3:33.23
22 Mount Marty
(B>)
B Mason Kaitfors, Christian Petrich, Sam Voigt, Nick Wixon 4:09.38 4:46.32 3:50.90 4:04.76 3:32.43 3:18.58 3:02.42
23 Northwestern (Iowa)
(C>)
C Ryan Bauermeister, Austin Warren, Alex Currier, Jeff Jeltema 3:03.51 3:10.48 3:52.29 4:13.20 3:49.97 4:43.40 4:55.01
24 Mount Marty
(C>)
C Devin Millen, Collin Whalen, Max Contreras, William Lawrence 4:37.82 4:33.03 3:59.50 4:56.98 3:57.11 3:16.39 4:21.06
25 Dakota State
(C>)
C Max Cruse, Caleb Hemphill, Jonathan Lein, Michael Carson 4:09.98 4:05.17 4:00.36 3:36.33 2:50.66 2:48.26 3:19.50
Men's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Iowa Western CC Fidone, Tate, Wilson, Minnis 2:32.25 3:22.33 2:48.27 3:06.30 3:34.35 3:20.32
2 Northern State Rodriguez, Six, Fletcher, Wietgrefe 3:13.39 2:31.08 4:15.83 3:49.65 3:51.66 3:21.44
3 Northwestern (Iowa) Lemon, Krier, Hollinger, Te Brink 3:33.78 2:57.48 3:25.72 3:57.99 3:01.52 3:21.68
4 Wayne St. (Neb.) Lahm, Eller, Kramper, Jallow 2:26.06 4:11.55 2:38.23 3:45.18 3:35.04 3:22.86
5 Morningside Hiser, Green, Schiltz, Farnan 3:37.09 2:26.08 4:01.43 4:13.60 4:03.46 3:22.88
Men's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME
6 SW Minnesota St. Konrad, LaFollette, Jones, Kveseth 3:24.42 4:03.26
7 Dakota State Harming, Williams, Derr, Moeller 3:29.98 3:08.99
8 Mount Marty Rechtenbaugh, Houdek, Davis, Pardun 3:30.33 3:34.54
11 Sioux Falls Slaba, Johnson, Parsons, Jaimes 3:31.72 3:44.43
14 Northern State
(B>)
Thomas, Brewer, Hochstetler, Ulmer 3:33.06 3:35.19
17 Valley City State Koskela, Rambow, Suniga, Ernst 3:37.55 3:22.33
Men's 4 x 400 Relay Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
10 Minot State
(B>)
Cundiff, Drew, Cartwright, Shumway 4:30.58 3:31.39 2:49.12 3:03.91
12 Northwestern (Iowa)
(B>)
Aiyegbeni, Crowell, Rose, Johnson 3:08.80 3:32.13 4:20.92 4:27.29
13 Wayne St. (Neb.)
(B>)
Marker, Arauz, Pearson, Ayaj 4:04.26 3:32.40 3:32.40 3:15.41
15 Waldorf Remker, Ahlers, Selsor, Anderson 3:36.30 3:34.15 2:44.90 2:47.04
16 Morningside
(B>)
Noble, Rizzi, Pfau, Gebel 3:41.05 3:34.61 4:36.85 4:00.37
20 Waldorf
(B>)
Beaudette, Anderson, Ganzeveld, Jacobi 2:53.03 3:41.83 2:35.29 3:08.56
21 Northern State
(C>)
Kayl, Delvo, Finkelstein, Wahl 4:04.65 3:44.45 3:13.03 4:36.08
Men's 4 x 400 Relay Section 4
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Dakota Wesleyan Fontenot, Panec, Harmening, Schlicht 3:15.87 3:15.87 2:44.28 3:39.04 3:32.72 3:30.61
18 Morningside
(C>)
Roberts, Rude, Wall, Brink 4:21.44 4:19.24 3:02.35 4:12.65 3:13.33 3:39.69
19 Dakota State
(B>)
Curnow, Tejada, Hermann, Hauge 2:54.25 3:05.28 3:09.69 3:44.99 3:03.08 3:40.57
22 Mount Marty
(B>)
Kaitfors, Petrich, Voigt, Wixon 4:46.32 3:57.83 4:34.78 4:34.78 3:48.60 3:50.90
23 Northwestern (Iowa)
(C>)
Bauermeister, Warren, Currier, Jeltema 2:44.93 2:49.58 4:06.23 4:55.01 3:12.80 3:52.29
24 Mount Marty
(C>)
Millen, Whalen, Contreras, Lawrence 4:56.98 2:50.05 5:06.56 3:28.37 4:47.40 3:59.50
25 Dakota State
(C>)
Cruse, Hemphill, Lein, Carson 4:31.61 4:19.59 3:02.68 2:48.26 3:02.68 4:00.36