March 17-18, 2017
|
Washington & Lee - Lexington, VA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jared Moore SO-2 Carnegie Mellon 12:11.16 13:23.37 13:41.42 15:02.66 10
2 William Mitchell SO-2 Carnegie Mellon 17:23.61 15:24.60 15:33.75 15:15.44 8
3 Andrew Osborne SR-4 Lynchburg 12:49.63 14:48.74 18:10.31 15:16.22 6
4 Robert Hiegel SO-2 Bridgewater (Va.) 11:08.89 15:43.77 11:27.21 15:16.28 5
5 Trey Gibson SR-4 Bridgewater (Va.) 19:43.66 11:55.70 19:16.13 15:17.56 4
6 Alex Dolwick SO-2 Washington and Lee 15:46.76 16:14.33 15:19.18 15:19.18 3
7 Phillip Harmon SR-4 Washington and Lee 13:30.29 14:25.54 15:02.37 15:20.78 2
8 Connor Maguder SR-4 Bridgewater (Va.) 17:58.51 13:12.75 19:21.47 15:21.80 1
9 Tristan Lucy-Speidel SO-2 Lynchburg 16:23.13 15:55.31 15:27.48 15:27.48 -
10 Hayden Harrison FR-1 Davis & Elkins 11:18.60 15:20.30 11:18.60 15:29.59 -
11 Drew Smith SR-4 Lynchburg 16:19.01 18:57.52 12:35.24 15:32.39 -
12 Max Weidman FR-1 Bridgewater (Va.) 14:58.05 15:26.11 16:59.66 15:35.46 -
13 Matt Zorn SR-4 Davis & Elkins 14:33.96 17:51.31 14:24.56 15:39.74 -
14 Abrham Amine SO-2 Eastern Mennonite 12:05.81 16:01.47 17:35.73 15:42.61 -
15 Jacob Halasowski SO-2 Carnegie Mellon 11:29.23 13:31.97 13:22.53 15:44.15 -
16 Jack Fisher SR-4 Bluffton 19:43.14 14:40.26 14:02.40 15:46.51 -
17 Ian Harris FR-1 Carnegie Mellon 18:29.14 16:54.34 18:57.58 15:47.98 -
18 Dakota Frost FR-1 Bluffton 12:49.08 20:05.84 15:30.49 15:49.48 -
19 Steven Anhold SR-4 Eastern Mennonite 14:34.79 15:03.31 16:00.36 15:50.85 -
20 Shane Ickes JR-3 Davis & Elkins 13:59.16 16:50.81 18:45.24 15:53.59 -
21 Caleb Pell SO-2 Alderson Broaddus 18:27.75 18:08.65 20:12.79 15:54.95 -
22 Joe Carmody SO-2 Washington and Lee 20:32.50 18:37.85 11:37.46 15:55.42 -
23 Austin Kinne FR-1 Washington and Lee 12:16.52 15:46.95 13:52.17 15:56.51 -
24 Justin Mehrer SO-2 Shenandoah 14:11.58 19:27.34 17:32.52 15:56.83 -
25 Ben Stern SR-4 Lynchburg 19:27.91 11:57.98 18:01.75 15:57.30 -
26 Ray Parsons JR-3 Shenandoah 12:03.24 15:35.39 14:56.82 16:04.32 -
27 Shane Gibson FR-1 Bridgewater (Va.) 19:09.29 15:36.82 13:11.95 16:05.79 -
28 Matthew Horton JR-3 Shenandoah 12:38.13 18:28.04 18:08.60 16:11.96 -
29 Tyler Barrett FR-1 Roanoke 15:05.86 14:07.42 15:54.56 16:14.04 -
30 Nate Michener   Unattached 17:42.93 20:20.40 20:30.24 16:24.19   
31 Colter May FR-1 Southern Virginia 16:34.97 20:21.54 17:24.22 16:25.11 -
32 Collin Longenecker FR-1 Eastern Mennonite 20:33.48 15:07.84 17:25.99 16:26.78 -
33 Robert Theimer SO-2 Bridgewater (Va.) 21:07.17 21:27.13 18:07.57 16:37.77 -
34 Charles Welch FR-1 West Liberty 13:20.04 14:20.05 20:10.06 16:40.05 -
35 Alec Carlson FR-1 Roanoke 13:03.80 15:14.44 21:16.19 16:44.87 -
36 Zachary Barton SO-2 Shenandoah 16:28.79 21:21.40 20:41.04 16:48.97 -
37 Timothy Martin SR-4 Eastern Mennonite 19:22.93 16:31.02 15:00.01 16:51.24 -
38 Robert Cook SR-4 Eastern Mennonite 15:54.26 20:48.66 16:14.57 16:55.17 -
39 Skyler Zunk SO-2 Washington and Lee 21:41.28 13:02.80 18:17.95 16:56.62 -
40 Matthew Gussiaas SR-4 Shenandoah 22:11.61 18:46.75 17:04.31 17:04.31 -
41 Spencer Ruby FR-1 Roanoke 21:45.25 21:14.41 16:57.48 17:07.75 -
42 Diego Avila SO-2 Eastern Mennonite 18:11.66 12:00.91 15:16.58 17:09.86 -
43 Winston Davis JR-3 Shenandoah 20:15.49 19:44.58 12:11.35 17:10.07 -
44 Cameron Henken SR-4 Bridgewater (Va.) 16:27.30 17:40.82 15:13.77 17:30.31 -
45 Derrick Chirinos SO-2 Eastern Mennonite 12:40.66 20:10.62 14:06.36 17:51.34 -
46 Naol Bayisa FR-1 Shenandoah 16:15.13 23:54.68 24:17.10 18:40.84 -
  John Wiggins SR-4 Roanoke DNF DNF DNF DNF   
  Johnny Haizel-Cobbina SO-2 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF DNF   
  Patrick Hunter SO-2 Washington and Lee DNF DNF DNF DNF   
  Alec Thibodeaux SR-4 Eastern Mennonite DNF DNF DNF DNF   
  Adam Bailey FR-1 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF DNF   
  Isaac Bryan   Unattached DNF DNF DNF DNF   
  Logan Good JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS   
  Scott Long SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS   
  Howard Daniels JR-3 Roanoke DNS DNS DNS DNS   
  Colin Brennan JR-3 Roanoke DNS DNS DNS DNS   
  Mac Strehler SR-4 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS   
  Paul Fleming JR-3 Carnegie Mellon DNS DNS DNS DNS   
  Nevin Heckman   Unattached DNS DNS DNS DNS   
  Jared Nisly SR-4 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jared Moore SO-2 Carnegie Mellon 15:02.66 15:29.74 10:31.87 15:38.77 10
2 William Mitchell SO-2 Carnegie Mellon 15:15.44 12:30.66 18:46.00 15:42.91 8
3 Andrew Osborne SR-4 Lynchburg 15:16.22 18:37.79 17:33.66 10:41.36 6
4 Robert Hiegel SO-2 Bridgewater (Va.) 15:16.28 14:21.31 17:42.89 15:34.61 5
5 Trey Gibson SR-4 Bridgewater (Va.) 15:17.56 18:39.43 16:03.44 18:39.43 4
6 Alex Dolwick SO-2 Washington and Lee 15:19.18 19:27.36 13:56.46 11:29.39 3
7 Phillip Harmon SR-4 Washington and Lee 15:20.78 14:43.95 13:02.67 14:25.54 2
8 Connor Maguder SR-4 Bridgewater (Va.) 15:21.80 15:49.46 16:26.33 19:12.25 1
9 Tristan Lucy-Speidel SO-2 Lynchburg 15:27.48 17:55.88 12:31.26 19:10.08 -
10 Hayden Harrison FR-1 Davis & Elkins 15:29.59 12:32.97 11:09.31 19:12.70 -
11 Drew Smith SR-4 Lynchburg 15:32.39 13:12.54 14:17.80 14:36.45 -
12 Max Weidman FR-1 Bridgewater (Va.) 15:35.46 11:13.54 12:28.37 14:58.05 -
13 Matt Zorn SR-4 Davis & Elkins 15:39.74 13:18.78 19:06.49 12:13.00 -
14 Abrham Amine SO-2 Eastern Mennonite 15:42.61 13:11.80 19:19.41 16:20.32 -
15 Jacob Halasowski SO-2 Carnegie Mellon 15:44.15 13:03.65 19:02.43 19:30.75 -
16 Jack Fisher SR-4 Bluffton 15:46.51 14:59.19 17:11.70 12:37.21 -
17 Ian Harris FR-1 Carnegie Mellon 15:47.98 12:47.87 17:41.74 13:25.79 -
18 Dakota Frost FR-1 Bluffton 15:49.48 14:33.53 18:21.40 12:01.61 -
19 Steven Anhold SR-4 Eastern Mennonite 15:50.85 12:12.16 13:09.21 18:03.97 -
22 Joe Carmody SO-2 Washington and Lee 15:55.42 15:26.76 13:03.45 19:25.62 -
23 Austin Kinne FR-1 Washington and Lee 15:56.51 11:47.82 17:32.17 18:58.25 -
27 Shane Gibson FR-1 Bridgewater (Va.) 16:05.79 14:19.56 17:32.72 12:52.64 -
30 Nate Michener   Unattached 16:24.19 19:50.87 16:53.72 17:42.93   
  Alec Thibodeaux SR-4 Eastern Mennonite DNF DNF DNF DNF   
  Adam Bailey FR-1 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF DNF   
  Patrick Hunter SO-2 Washington and Lee DNF DNF DNF DNF   
  Johnny Haizel-Cobbina SO-2 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF DNF   
  Paul Fleming JR-3 Carnegie Mellon DNS DNS DNS DNS   
  Howard Daniels JR-3 Roanoke DNS DNS DNS DNS   
  Mac Strehler SR-4 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS   
  Nevin Heckman   Unattached DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
20 Shane Ickes JR-3 Davis & Elkins 15:53.59 19:32.92 15:05.91 12:42.88 -
21 Caleb Pell SO-2 Alderson Broaddus 15:54.95 14:38.56 18:46.85 19:15.49 -
24 Justin Mehrer SO-2 Shenandoah 15:56.83 17:13.38 17:22.95 20:05.61 -
25 Ben Stern SR-4 Lynchburg 15:57.30 15:57.30 14:12.00 15:19.01 -
26 Ray Parsons JR-3 Shenandoah 16:04.32 18:57.90 14:37.54 20:34.33 -
28 Matthew Horton JR-3 Shenandoah 16:11.96 19:45.80 17:29.72 20:53.83 -
29 Tyler Barrett FR-1 Roanoke 16:14.04 14:17.16 14:36.64 17:12.49 -
31 Colter May FR-1 Southern Virginia 16:25.11 14:26.90 18:43.03 14:56.45 -
32 Collin Longenecker FR-1 Eastern Mennonite 16:26.78 15:57.18 14:38.24 20:03.88 -
33 Robert Theimer SO-2 Bridgewater (Va.) 16:37.77 18:47.48 19:47.35 13:38.18 -
34 Charles Welch FR-1 West Liberty 16:40.05 12:50.04 20:10.06 11:50.04 -
35 Alec Carlson FR-1 Roanoke 16:44.87 20:56.09 15:14.44 19:25.65 -
36 Zachary Barton SO-2 Shenandoah 16:48.97 17:59.60 16:18.70 20:30.95 -
37 Timothy Martin SR-4 Eastern Mennonite 16:51.24 16:51.24 15:50.57 13:29.00 -
38 Robert Cook SR-4 Eastern Mennonite 16:55.17 21:19.12 20:38.51 21:49.57 -
39 Skyler Zunk SO-2 Washington and Lee 16:56.62 12:22.14 19:39.28 13:53.63 -
40 Matthew Gussiaas SR-4 Shenandoah 17:04.31 13:49.70 12:27.75 16:02.86 -
41 Spencer Ruby FR-1 Roanoke 17:07.75 17:48.86 20:53.86 15:55.81 -
42 Diego Avila SO-2 Eastern Mennonite 17:09.86 18:21.95 12:52.40 21:06.73 -
43 Winston Davis JR-3 Shenandoah 17:10.07 21:06.99 12:11.35 16:18.57 -
44 Cameron Henken SR-4 Bridgewater (Va.) 17:30.31 21:31.89 13:39.25 12:57.23 -
45 Derrick Chirinos SO-2 Eastern Mennonite 17:51.34 17:19.20 13:55.65 22:08.47 -
46 Naol Bayisa FR-1 Shenandoah 18:40.84 14:11.84 19:03.26 17:11.18 -
  Isaac Bryan   Unattached DNF DNF DNF DNF   
  John Wiggins SR-4 Roanoke DNF DNF DNF DNF   
  Colin Brennan JR-3 Roanoke DNS DNS DNS DNS   
  Jared Nisly SR-4 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS   
  Logan Good JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS   
  Scott Long SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS