January 27-28, 2017
|
Bucknell-Gerhard Field House - Lewisburg, PA
|
200m (Flat)

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Lauren Decker SR-4 Lebanon Valley 59.09 1:15.64 52.00
2 Lauren Bamford JR-3 SUNY Geneseo 59.15 44.96 57.97
3 Chelsea Reynolds SO-2 Bucknell 59.82 53.24 54.44
4 Kiana Tucker JR-3 Shippensburg 1:00.05 1:10.26 57.05
5 Aniya Gibbs JR-3 Millersville 1:00.35 57.94 51.30
6 Nicole Boldosser SR-4 Kutztown 1:00.43 48.35 52.58
7 Mary Fairchild SR-4 Misericordia 1:00.46 1:10.74 1:07.72
8 Dara Lindsey SR-4 West Chester 1:00.59 54.54 44.23
9 Ashley Stewart FR-1 Kutztown 1:00.83 54.75 1:14.82
10 Caroline McLaughlin JR-3 West Chester 1:01.10 1:19.43 57.44
11 Sarah Johnson FR-1 Seton Hill 1:01.17 1:15.24 1:10.96
12 Cirsten Kelly FR-1 Shippensburg 1:01.21 1:07.95 1:07.34
13 Georgia Gillcrist FR-1 York (Pa.) 1:01.28 1:07.41 48.42
13 Nia Driver SR-4 Monmouth 1:01.28 53.32 1:15.38
15 DeJanee Fells SO-2 West Chester 1:01.48 53.49 49.19
16 Mackenzie Todd FR-1 Monmouth 1:01.50 1:00.89 49.82
17 Teri Stoner JR-3 Shippensburg 1:01.56 59.10 53.56
18 Sarah Gottschalk JR-3 Bloomsburg 1:01.85 1:03.09 45.77
19 Clara Forney SO-2 Millersville 1:01.92 47.68 1:00.69
20 Shaylyn Fahey SO-2 Bucknell 1:01.95 1:00.72 43.99
21 Kelsey Detweiler SR-4 Elizabethtown 1:02.07 45.94 1:10.14
22 Samantha Szewczak SR-4 Lock Haven 1:02.14 47.23 1:13.95
23 Amanda Castellano JR-3 West Chester 1:02.21 49.15 1:19.63
24 Anna Perrotti SO-2 SUNY Geneseo 1:02.28 1:02.91 1:19.72
25 Natalie Negroni SO-2 Monmouth 1:02.45 1:18.69 46.22
26 Jamie George SR-4 Dickinson 1:02.48 1:13.11 1:06.23
27 Abby Lee FR-1 Shippensburg 1:02.52 1:10.65 1:02.52
28 Melanie Fry JR-3 Misericordia 1:02.64 1:10.16 1:10.79
29 Jill Decker SO-2 SUNY Geneseo 1:02.65 58.27 1:04.53
30 Dior Alston FR-1 Shippensburg 1:02.67 1:13.95 1:03.93
31 Emily Plante JR-3 York (Pa.) 1:02.69 58.93 48.90
32 Destiny Logan JR-3 Frostburg State 1:02.82 1:05.34 1:03.45
33 Sophia Carabba FR-1 Shippensburg 1:03.10 1:15.09 1:14.46
34 Cassidy Barshinger JR-3 Lock Haven 1:03.17 1:14.54 1:08.23
35 Lia Chak JR-3 Elizabethtown 1:03.75 1:08.85 1:16.50
35 Jada Griffin-Howard SO-2 York (Pa.) 1:03.75 1:10.13 1:14.59
37 Meredith Butler SO-2 Ramapo 1:03.87 49.82 55.57
38 Taylor Wiederrecht FR-1 Messiah 1:04.03 55.71 1:21.32
39 Chloe Wagner FR-1 Lock Haven 1:04.17 57.12 1:20.86
40 Jordan Higgins FR-1 Shippensburg 1:04.20 1:03.56 54.57
41 Tiffany Foney FR-1 Shippensburg 1:04.29 1:03.01 1:13.29
42 Tatiana Purnell SO-2 Shippensburg 1:04.52 1:03.88 1:21.94
43 Kelly Koss SR-4 Ramapo 1:04.76 51.16 1:23.54
44 Cierra Adkins SR-4 Gwynedd-Mercy 1:04.88 59.69 1:12.02
45 Morgan Sutton SO-2 Lock Haven 1:05.11 48.19 1:10.97
46 Hannah Perkins SR-4 Susquehanna 1:05.26 51.56 52.21
47 Julie Stratton SO-2 Kutztown 1:05.76 1:15.63 1:06.42
48 Christy White SO-2 Messiah 1:05.85 51.37 1:17.05
49 Autumn Crouse SR-4 Kutztown 1:06.58 1:06.58 1:05.92
50 Jackie Hochheiser JR-3 Dickinson 1:06.64 1:07.31 59.31
51 Alexa Pietrini FR-1 Susquehanna 1:07.01 1:09.69 1:08.35
52 Cecily Gummo SO-2 Pitt.-Johnstown 1:07.09 1:19.17 1:12.46
53 Alaina Thomas FR-1 Pitt.-Johnstown 1:07.57 1:04.87 1:27.17
54 Liza Callueng SO-2 Alvernia 1:07.78 50.84 1:10.50
55 Julia Freimuth FR-1 Juniata 1:08.06 1:23.04 49.69
56 Rachel Grow FR-1 Lock Haven 1:08.09 54.48 1:18.31
57 Faith Nichols SO-2 Juniata 1:08.37 1:11.11 1:10.43
58 Rachel Reese FR-1 Seton Hill 1:08.49 1:20.82 59.59
59 Brianna Junious FR-1 Kutztown 1:08.83 1:29.48 1:27.42
60 Candice Castillo FR-1 Shippensburg 1:10.60 1:18.37 1:17.66
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
49 Autumn Crouse SR-4 Kutztown 1:19.90 1:06.58 55.27 55.93 46.61 1:04.59
55 Julia Freimuth FR-1 Juniata 1:14.19 1:08.06 1:27.80 57.86 55.81 58.54
60 Candice Castillo FR-1 Shippensburg 55.07 1:10.60 1:22.61 1:29.67 1:04.25 1:29.67
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
32 Destiny Logan JR-3 Frostburg State 48.38 1:02.82
35 Lia Chak JR-3 Elizabethtown 1:14.59 1:03.75
53 Alaina Thomas FR-1 Pitt.-Johnstown 1:12.30 1:07.57
54 Liza Callueng SO-2 Alvernia 1:21.34 1:07.78
56 Rachel Grow FR-1 Lock Haven 1:13.54 1:08.09
57 Faith Nichols SO-2 Juniata 1:17.26 1:08.37
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
38 Taylor Wiederrecht FR-1 Messiah 55.07 1:18.12 1:09.80 1:04.03 1:22.60
40 Jordan Higgins FR-1 Shippensburg 57.78 51.36 51.36 1:04.20 1:08.70
50 Jackie Hochheiser JR-3 Dickinson 1:10.64 52.65 1:23.97 1:06.64 1:19.31
51 Alexa Pietrini FR-1 Susquehanna 48.92 1:21.09 1:07.01 1:07.01 1:06.34
59 Brianna Junious FR-1 Kutztown 1:17.78 1:20.54 57.82 1:08.83 1:26.73
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Jamie George SR-4 Dickinson 48.74 1:02.48 48.74 1:05.61 1:04.36 59.36
41 Tiffany Foney FR-1 Shippensburg 59.15 1:04.29 1:14.58 1:22.94 1:15.22 1:10.08
47 Julie Stratton SO-2 Kutztown 55.90 1:05.76 46.04 1:24.18 1:02.48 52.61
52 Cecily Gummo SO-2 Pitt.-Johnstown 57.03 1:07.09 1:24.54 1:12.46 58.37 1:19.84
58 Rachel Reese FR-1 Seton Hill 1:14.66 1:08.49 1:09.18 1:24.25 1:11.92 1:29.04
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Teri Stoner JR-3 Shippensburg 1:04.64 44.94 1:00.95 1:01.56
24 Anna Perrotti SO-2 SUNY Geneseo 1:16.61 57.30 1:18.48 1:02.28
31 Emily Plante JR-3 York (Pa.) 1:00.81 54.54 1:05.83 1:02.69
35 Jada Griffin-Howard SO-2 York (Pa.) 47.18 58.02 1:04.39 1:03.75
46 Hannah Perkins SR-4 Susquehanna 1:00.70 1:01.35 47.64 1:05.26
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
29 Jill Decker SO-2 SUNY Geneseo 1:02.03 48.24 1:02.65
33 Sophia Carabba FR-1 Shippensburg 56.79 57.43 1:03.10
42 Tatiana Purnell SO-2 Shippensburg 50.97 45.17 1:04.52
43 Kelly Koss SR-4 Ramapo 49.87 1:22.25 1:04.76
44 Cierra Adkins SR-4 Gwynedd-Mercy 50.61 1:08.78 1:04.88
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Sarah Johnson FR-1 Seton Hill 1:01.17
37 Meredith Butler SO-2 Ramapo 1:03.87
45 Morgan Sutton SO-2 Lock Haven 1:05.11
48 Christy White SO-2 Messiah 1:05.85
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Amanda Castellano JR-3 West Chester 1:02.21 1:02.84 58.48
34 Cassidy Barshinger JR-3 Lock Haven 1:03.17 1:12.65 51.17
39 Chloe Wagner FR-1 Lock Haven 1:04.17 1:22.14 1:11.87
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Kelsey Detweiler SR-4 Elizabethtown 1:00.21 1:03.94 1:06.42 1:02.07 1:20.70
22 Samantha Szewczak SR-4 Lock Haven 56.55 54.07 1:00.90 1:02.14 52.20
27 Abby Lee FR-1 Shippensburg 1:13.78 48.14 1:07.53 1:02.52 46.27
28 Melanie Fry JR-3 Misericordia 1:02.02 1:00.76 1:07.66 1:02.64 54.50
30 Dior Alston FR-1 Shippensburg 53.90 48.89 53.90 1:02.67 58.29
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Cirsten Kelly FR-1 Shippensburg 1:15.29 1:15.90 1:01.21 1:11.01 43.46
15 DeJanee Fells SO-2 West Chester 56.57 1:07.02 1:01.48 1:13.78 44.88
19 Clara Forney SO-2 Millersville 48.92 59.45 1:01.92 56.35 1:10.59
20 Shaylyn Fahey SO-2 Bucknell 1:14.96 43.37 1:01.95 1:03.81 1:05.67
25 Natalie Negroni SO-2 Monmouth 46.22 1:18.07 1:02.45 1:11.20 1:11.82
Women's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Caroline McLaughlin JR-3 West Chester 1:01.10
13 Georgia Gillcrist FR-1 York (Pa.) 1:01.28
13 Nia Driver SR-4 Monmouth 1:01.28
16 Mackenzie Todd FR-1 Monmouth 1:01.50
18 Sarah Gottschalk JR-3 Bloomsburg 1:01.85
Women's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Chelsea Reynolds SO-2 Bucknell 59.82
5 Aniya Gibbs JR-3 Millersville 1:00.35
8 Dara Lindsey SR-4 West Chester 1:00.59
9 Ashley Stewart FR-1 Kutztown 1:00.83
Women's 400 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Lauren Decker SR-4 Lebanon Valley 1:01.46 1:07.96 59.09 1:00.87 1:03.82 1:08.55
2 Lauren Bamford JR-3 SUNY Geneseo 43.78 50.28 59.15 1:00.93 47.32 1:09.21
4 Kiana Tucker JR-3 Shippensburg 1:01.86 42.64 1:00.05 1:02.46 43.84 1:05.46
6 Nicole Boldosser SR-4 Kutztown 1:06.48 1:01.64 1:00.43 1:16.75 49.56 50.77
7 Mary Fairchild SR-4 Misericordia 1:13.77 58.05 1:00.46 1:08.93 1:09.53 53.21