January 13-14, 2017
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nichelle Scott JR-3 VCU 2:03.41 2:14.14 2:45.00
1 Brynne Sumner   Unattached 1:41.41 2:22.82 2:32.82
2 Ashley Greenlee SO-2 VCU 2:21.38 2:15.94 1:39.24
2 Jessica Lord   Unattached 2:27.71 2:23.40 1:53.29
3 Phylissa Greeley JR-3 Appalachian State 2:54.05 2:18.13 1:50.51
3 Heather Feuchtenberger   Tri-Cities Youth Athletics 2:42.45 2:23.76 2:39.58
4 Sarah Hoffert SO-2 Appalachian State 2:52.85 2:21.68 2:33.02
4 Kensi Gray   Hardin Valley Academy 2:27.60 2:24.70 2:53.64
5 Marleigh Petras JR-3 Cardinal Stritch 1:58.29 2:24.25 2:17.04
5 Josie Wirtz   RSS Athletics 2:48.77 2:25.49 2:22.58
6 Katrina Seymour SR-4 East Tenn. St. 2:14.72 2:24.86 2:03.14
6 Hannah Burkhart   Tennessee Elite Track Club 2:40.02 2:26.80 2:16.53
7 Erica Stone FR-1 Milligan 2:19.66 2:25.47 2:29.84
7 Julia Karsten   Unattached 2:40.63 2:28.73 2:09.40
8 Madison Paraskeva FR-1 Wofford 2:35.67 2:25.48 2:56.03
8 Callie Tucker   Knoxville Catholic TC 2:05.74 2:29.68 2:49.14
9 Katherine McVay   Unattached 2:18.51 2:30.55 1:57.43
9 Anastasia Kolesnitchenko   Unattached 3:07.43 2:27.58 2:08.40
10 Hannah Rhodes JR-3 Tennessee Wesleyan 3:09.80 2:28.28 2:37.18
10 Brooke Aumer   Milton XC & T&F Club 2:20.41 2:32.61 3:15.34
11 Jordan Burgess FR-1 Emory 3:02.37 2:29.48 2:51.91
11 Breanna Roy   Tri-Cities Youth Athletics 2:26.73 2:32.84 2:14.50
12 Sommer McKenzie FR-1 Wofford 3:04.10 2:29.67 2:31.17
12 Niki Narayani   Knoxville Youth Athletics 2:35.20 2:33.66 2:36.74
13 Ileana Zeissner FR-1 Emory 1:58.80 2:30.38 3:04.97
13 Jenna Wall   Hardin Valley Academy 2:52.11 2:33.67 3:05.94
14 Lauren Morris SR-4 Converse 3:04.02 2:30.83 2:09.72
14 Jada Hale   Chattanooga Jets Track Club 3:20.11 2:33.93 2:41.63
15 Lauren Etheridge JR-3 UNC-Asheville 1:51.67 2:30.90 2:32.41
15 Christa Pellham   Tennessee Elite Track Club 3:20.41 2:34.16 3:15.79
16 Kaleigh Roach SO-2 North Greenville 1:54.81 2:31.06 2:20.49
16 Courtney McCowan   Unattached 3:05.48 2:34.56 2:42.29
17 Mysteree Bottoroff FR-1 Tennessee Wesleyan 2:22.57 2:31.67 1:50.72
17 Judy Chellah   Daniel Boone 2:14.78 2:34.91 2:51.95
18 Emily Lord FR-1 East Tenn. St. 2:29.22 2:32.26 2:10.95
18 Laura Bretscher   Unattached 3:16.02 2:36.81 3:11.31
19 Chandler Washburn JR-3 Wofford 1:56.08 2:32.73 2:17.46
19 LaShawna Riley   Quick Striders 2:38.53 2:36.96 2:32.26
20 Victoria Davies SO-2 North Greenville 2:26.99 2:33.11 2:02.49
20 Emily Readett   Hardin Valley Academy 3:21.10 2:37.11 3:21.10
21 Essence Jackson SR-4 USC Upstate 2:49.43 2:34.02 2:18.62
21 Olivia Shutley   RSS Athletics 2:21.93 2:37.69 3:21.85
22 Aubree Collins JR-3 East Tenn. St. 2:47.90 2:34.03 2:58.68
22 Delilah Williams   Nashville Illusions Track Club 2:06.25 2:37.81 2:45.70
23 Alisha Steward FR-1 King 3:20.37 2:34.13 2:00.23
23 Sarah Taylor   Unattached 2:11.57 2:38.51 1:57.30
24 Kelsey Warren JR-3 USC Upstate 2:50.72 2:35.20 2:41.41
24 Maggie Atchley   FARRAGUT TC 2:47.30 2:39.33 2:12.25
25 Autumn Stone JR-3 Converse 1:57.06 2:36.07 2:00.18
25 Ava JOHNSON   Knightrunners 3:25.16 2:41.54 3:00.93
26 Shamia Thompson SO-2 Limestone 1:54.05 2:36.23 3:23.10
26 Katrina Scott   Dobyns Bennett 3:04.33 2:41.69 2:38.46
27 Tiffany Hutson JR-3 Limestone 2:43.27 2:36.99 3:02.11
27 Maddie Miller   West Stanly 2:22.58 2:42.02 2:06.38
28 Kaitlyn Carringer FR-1 Milligan 2:39.77 2:38.18 1:57.06
28 Gracie Murray   Daniel Boone 3:30.98 2:42.29 2:56.90
29 MacKenzie McDonald SO-2 Cardinal Stritch 3:20.10 2:40.08 1:58.46
29 Sophie Wilson   Knoxville Catholic TC 2:00.36 2:42.64 3:20.05
30 Sydney Britt FR-1 Mars Hill 3:07.23 2:41.40 3:21.75
30 Lauren Pilkton   Tri-Cities Youth Athletics 3:06.43 2:43.53 3:12.97
31 Maggie Edwards JR-3 King 2:15.99 2:41.89 3:01.32
31 Lesley Green   Rhea Ridge to River Track Club 2:14.84 2:44.43 3:10.74
32 Jane Macsay JR-3 Converse 3:16.00 2:41.98 3:11.14
32 Kendall Hayes   Unattached 2:35.43 2:45.35 2:32.13
33 Natalie Renfroe SO-2 Cardinal Stritch 2:36.15 2:42.65 3:15.18
33 Erin Bruce   Daniel Boone 2:10.97 2:45.78 2:29.21
34 Carliann Broome SO-2 Emmanuel (Ga.) 3:03.52 2:45.33 2:25.49
34 Lydia Riordan   Quick Striders 2:26.62 2:46.61 2:33.29
35 Libby Jennette JR-3 USC Upstate 2:51.50 2:46.50 3:23.13
35 Rachael Carpenter   Unattached 2:50.16 2:46.82 2:21.80
36 Bailey Condone FR-1 Tennessee Wesleyan 2:52.36 2:47.34 2:13.88
36 madison guider   Unattached 3:16.40 2:47.86 2:12.61
37 Marykate Longmire FR-1 Lincoln Memorial 2:59.15 2:53.93 2:40.02
37 Madeline Ebbert   FARRAGUT TC 3:26.82 2:48.14 3:31.86
38 Neely Hallman SR-4 Emmanuel (Ga.) 3:43.07 2:54.27 3:08.22
38 Madison Buckles   Hardin Valley Academy 3:01.98 2:48.50 3:22.20
39 Patricia Rutto FR-1 USC Upstate 3:38.16 2:55.93 3:46.95
39 Eva Tolliver   The Force Track and Field 3:32.10 2:49.68 3:30.41
40 Madison Holley JR-3 Limestone 3:31.28 2:57.54 2:45.12
40 Brea Robbins   Lebanon 2:49.82 2:53.28 3:10.61
41 Kayla D'Onofrio FR-1 Limestone 2:06.63 2:58.34 3:48.28
41 Lauren Spry   Daniel Boone 2:08.61 2:56.17 2:27.99
42 Marble Mendoza FR-1 Cardinal Stritch 3:21.45 3:01.48 3:21.45
42 Brooklyn Simpson   West Stanly 3:23.24 2:58.28 3:08.98
43 Jordyn Halvorsen SO-2 Lees-McRae 3:14.81 3:02.06 2:31.11
43 Gia Smithwick   Rhea Ridge to River Track Club 3:45.01 2:58.58 2:13.94
44 Daisy Trujillo FR-1 Emmanuel (Ga.) 2:11.27 3:02.32 2:22.21
44 Leah Gammon   The Force Track and Field 3:48.73 3:09.03 2:36.90
45 Kalifornia Clemmer FR-1 Mars Hill 2:50.57 3:09.52 3:22.79
45 Jasmine Martinez   Nashville Illusions Track Club 2:57.11 3:14.62 3:10.73
46 Sarah Kinzalow   Rhea Ridge to River Track Club 2:55.72 3:24.32 3:36.58
  Marabeth Clark JR-3 East Tenn. St. NT NT NT
  Nicole Steiner FR-1 Emory DNS DNS DNS
  Kayla O'Shea SO-2 Emory DNS DNS DNS
  Anastasia Kolesnitchenko Senior UNAT-USC Upstate DNS DNS DNS
  Fatima Pedroza JR-3 USC Upstate DNS DNS DNS
  Rebecca Watson SR-4 North Greenville DNS DNS DNS
  Katie Hirko SR-4 East Tenn. St. DNS DNS DNS
  Kassidy Morton FR-1 Wofford DNS DNS DNS
  Isabella Sakai SO-2 Cardinal Stritch DNS DNS DNS
  Alex Vandenberg FR-1 UNC-Asheville DNS DNS DNS
  Mackenzie Newsome   Unattached DNS DNS DNS
  RaeAnna Starosciak   Cherokee T&F Club DNS DNS DNS
  Lena Miller   Rhea Ridge to River Track Club DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nichelle Scott JR-3 VCU 1:51.34 1:56.71 2:31.58 2:14.14 1:50.00 2:22.19
1 Brynne Sumner   Unattached 2:04.26 3:02.81 2:45.68 2:22.82 2:41.39 2:49.96
2 Ashley Greenlee SO-2 VCU 1:55.55 2:18.66 2:44.49 2:15.94 2:00.99 2:13.23
2 Jessica Lord   Unattached 2:44.91 2:24.84 1:50.42 2:23.40 1:44.69 2:30.57
3 Heather Feuchtenberger   Tri-Cities Youth Athletics 2:53.95 2:23.76 2:48.20 2:23.76 2:42.45 1:47.82
3 Phylissa Greeley JR-3 Appalachian State 1:39.46 2:34.71 2:26.42 2:18.13 2:02.94 2:11.23
4 Sarah Hoffert SO-2 Appalachian State 2:30.18 3:02.77 1:50.51 2:21.68 2:31.60 2:14.60
4 Kensi Gray   Hardin Valley Academy 2:07.34 1:47.08 2:13.13 2:24.70 1:47.08 1:54.32
5 Josie Wirtz   RSS Athletics 2:08.04 1:44.76 2:48.77 2:25.49 2:44.41 1:44.76
5 Marleigh Petras JR-3 Cardinal Stritch 1:42.42 2:15.60 1:48.19 2:24.25 1:59.73 2:32.91
7 Erica Stone FR-1 Milligan 2:28.38 2:12.38 2:09.47 2:25.47 2:31.29 2:58.93
8 Callie Tucker   Knoxville Catholic TC 2:37.17 2:22.20 3:10.10 2:29.68 1:46.28 2:13.22
9 Katherine McVay   Unattached 2:51.63 2:15.50 2:20.02 2:30.55 2:10.98 2:27.54
10 Brooke Aumer   Milton XC & T&F Club 2:02.09 2:00.57 2:06.67 2:32.61 3:09.24 3:00.08
12 Niki Narayani   Knoxville Youth Athletics 3:16.69 3:05.93 2:01.40 2:33.66 1:49.10 2:07.54
13 Jenna Wall   Hardin Valley Academy 2:16.77 2:59.80 2:12.16 2:33.67 2:21.38 3:09.02
14 Jada Hale   Chattanooga Jets Track Club 1:56.99 2:09.31 3:00.10 2:33.93 2:32.39 2:30.86
20 Emily Readett   Hardin Valley Academy 3:24.25 3:03.82 3:19.53 2:37.11 2:57.54 3:00.68
21 Essence Jackson SR-4 USC Upstate 3:12.53 2:47.89 2:35.56 2:34.02 2:55.59 3:17.15
23 Alisha Steward FR-1 King 3:00.34 2:55.71 1:58.68 2:34.13 2:18.72 2:38.76
  Kayla O'Shea SO-2 Emory DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kassidy Morton FR-1 Wofford DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Hannah Burkhart   Tennessee Elite Track Club 3:03.50 2:26.80 2:23.87
6 Katrina Seymour SR-4 East Tenn. St. 2:58.18 2:24.86 2:33.56
7 Julia Karsten   Unattached 2:30.22 2:28.73 2:55.51
8 Madison Paraskeva FR-1 Wofford 2:35.67 2:25.48 3:06.22
9 Anastasia Kolesnitchenko   Unattached 2:51.20 2:27.58 2:36.44
10 Hannah Rhodes JR-3 Tennessee Wesleyan 3:12.77 2:28.28 1:51.21
11 Jordan Burgess FR-1 Emory 2:04.07 2:29.48 3:09.84
11 Breanna Roy   Tri-Cities Youth Athletics 2:42.01 2:32.84 3:14.11
14 Lauren Morris SR-4 Converse 2:27.82 2:30.83 2:41.39
16 Courtney McCowan   Unattached 2:54.66 2:34.56 2:00.56
17 Judy Chellah   Daniel Boone 3:19.84 2:34.91 2:39.56
21 Olivia Shutley   RSS Athletics 1:59.85 2:37.69 2:10.89
22 Delilah Williams   Nashville Illusions Track Club 2:42.55 2:37.81 2:28.35
23 Sarah Taylor   Unattached 2:54.37 2:38.51 3:22.90
24 Maggie Atchley   FARRAGUT TC 2:36.15 2:39.33 2:37.74
28 Kaitlyn Carringer FR-1 Milligan 2:03.38 2:38.18 2:01.80
32 Kendall Hayes   Unattached 2:22.21 2:45.35 2:17.24
37 Madeline Ebbert   FARRAGUT TC 2:04.43 2:48.14 3:23.45
  Katie Hirko SR-4 East Tenn. St. DNS DNS DNS
  RaeAnna Starosciak   Cherokee T&F Club DNS DNS DNS
  Fatima Pedroza JR-3 USC Upstate DNS DNS DNS
  Anastasia Kolesnitchenko Senior UNAT-USC Upstate DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Ileana Zeissner FR-1 Emory 1:49.78 2:46.93 2:12.34 2:30.38 3:12.49
15 Christa Pellham   Tennessee Elite Track Club 2:11.04 3:17.33 2:34.16 2:34.16 3:00.37
16 Kaleigh Roach SO-2 North Greenville 2:43.15 2:08.41 3:13.36 2:31.06 1:48.77
17 Mysteree Bottoroff FR-1 Tennessee Wesleyan 2:37.74 2:48.36 2:51.39 2:31.67 2:28.64
18 Laura Bretscher   Unattached 2:38.38 3:11.31 3:03.47 2:36.81 2:25.84
19 LaShawna Riley   Quick Striders 2:19.70 2:40.10 3:22.48 2:36.96 1:59.29
19 Chandler Washburn JR-3 Wofford 3:13.97 1:49.97 2:20.52 2:32.73 2:49.53
20 Victoria Davies SO-2 North Greenville 2:36.18 2:46.89 2:25.46 2:33.11 3:15.98
24 Kelsey Warren JR-3 USC Upstate 3:18.66 2:33.65 2:24.34 2:35.20 2:44.52
25 Ava JOHNSON   Knightrunners 3:02.54 3:10.62 3:23.54 2:41.54 3:28.39
26 Shamia Thompson SO-2 Limestone 2:47.17 1:57.18 2:31.55 2:36.23 2:20.61
27 Maddie Miller   West Stanly 3:04.71 1:56.66 2:24.20 2:42.02 2:29.06
27 Tiffany Hutson JR-3 Limestone 3:03.68 2:04.03 3:16.24 2:36.99 2:46.41
28 Gracie Murray   Daniel Boone 3:18.00 2:29.31 2:24.44 2:42.29 2:19.57
29 Sophie Wilson   Knoxville Catholic TC 2:32.89 3:20.05 2:24.75 2:42.64 2:26.38
30 Lauren Pilkton   Tri-Cities Youth Athletics 3:03.16 2:14.10 2:46.80 2:43.53 3:14.60
33 Natalie Renfroe SO-2 Cardinal Stritch 2:28.02 2:32.90 3:03.80 2:42.65 2:26.39
36 madison guider   Unattached 2:57.94 3:24.79 2:04.22 2:47.86 3:19.76
38 Madison Buckles   Hardin Valley Academy 3:17.15 2:01.32 1:57.95 2:48.50 2:40.08
39 Eva Tolliver   The Force Track and Field 3:32.10 2:46.29 3:20.23 2:49.68 2:02.17
45 Jasmine Martinez   Nashville Illusions Track Club 2:20.13 3:18.52 3:24.36 3:14.62 2:27.92
  Marabeth Clark JR-3 East Tenn. St. NT NT NT NT NT
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Sommer McKenzie FR-1 Wofford 2:08.72 2:49.13 2:02.73 2:29.67
15 Lauren Etheridge JR-3 UNC-Asheville 2:59.58 2:24.87 2:47.50 2:30.90
18 Emily Lord FR-1 East Tenn. St. 3:07.28 2:27.70 1:57.24 2:32.26
22 Aubree Collins JR-3 East Tenn. St. 2:34.03 2:20.17 1:58.61 2:34.03
25 Autumn Stone JR-3 Converse 2:01.74 3:11.97 3:04.17 2:36.07
26 Katrina Scott   Dobyns Bennett 2:59.48 3:14.03 3:04.33 2:41.69
29 MacKenzie McDonald SO-2 Cardinal Stritch 2:38.48 3:20.10 2:08.07 2:40.08
31 Maggie Edwards JR-3 King 3:27.22 3:02.94 2:07.90 2:41.89
31 Lesley Green   Rhea Ridge to River Track Club 3:32.12 2:04.97 3:33.76 2:44.43
33 Erin Bruce   Daniel Boone 3:12.31 2:29.21 3:27.23 2:45.78
34 Lydia Riordan   Quick Striders 2:14.96 2:36.62 2:29.95 2:46.61
35 Rachael Carpenter   Unattached 2:21.80 2:01.78 2:46.82 2:46.82
40 Brea Robbins   Lebanon 2:49.82 2:16.90 2:30.76 2:53.28
41 Lauren Spry   Daniel Boone 3:04.98 2:56.17 2:24.46 2:56.17
42 Brooklyn Simpson   West Stanly 3:03.63 3:42.85 2:58.28 2:58.28
43 Gia Smithwick   Rhea Ridge to River Track Club 2:17.51 2:42.51 3:02.16 2:58.58
44 Leah Gammon   The Force Track and Field 2:25.56 2:46.35 3:20.38 3:09.03
46 Sarah Kinzalow   Rhea Ridge to River Track Club 4:15.40 3:40.67 3:16.15 3:24.32
  Nicole Steiner FR-1 Emory DNS DNS DNS DNS
  Mackenzie Newsome   Unattached DNS DNS DNS DNS
  Isabella Sakai SO-2 Cardinal Stritch DNS DNS DNS DNS
  Lena Miller   Rhea Ridge to River Track Club DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 Sydney Britt FR-1 Mars Hill 2:41.40 2:09.12 2:01.05 2:51.09
32 Jane Macsay JR-3 Converse 2:41.98 2:07.97 3:06.28 3:27.34
34 Carliann Broome SO-2 Emmanuel (Ga.) 2:45.33 2:30.45 3:33.28 2:15.57
35 Libby Jennette JR-3 USC Upstate 2:46.50 2:53.16 3:24.80 2:06.54
36 Bailey Condone FR-1 Tennessee Wesleyan 2:47.34 3:04.08 3:09.10 2:59.06
37 Marykate Longmire FR-1 Lincoln Memorial 2:53.93 2:31.32 2:03.49 2:48.72
38 Neely Hallman SR-4 Emmanuel (Ga.) 2:54.27 3:09.96 2:28.13 2:28.13
40 Madison Holley JR-3 Limestone 2:57.54 2:39.79 3:45.48 3:17.07
43 Jordyn Halvorsen SO-2 Lees-McRae 3:02.06 3:12.99 3:51.22 3:23.91
  Rebecca Watson SR-4 North Greenville DNS DNS DNS DNS
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
39 Patricia Rutto FR-1 USC Upstate 3:29.36 2:55.93
41 Kayla D'Onofrio FR-1 Limestone 3:26.88 2:58.34
42 Marble Mendoza FR-1 Cardinal Stritch 2:43.34 3:01.48
44 Daisy Trujillo FR-1 Emmanuel (Ga.) 3:24.20 3:02.32
45 Kalifornia Clemmer FR-1 Mars Hill 3:01.94 3:09.52
  Alex Vandenberg FR-1 UNC-Asheville DNS DNS