January 13-14, 2017
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Emily Dyke SR-4 VCU 7:17.90 10:16.75
2 Torre Moser SR-4 Appalachian State 13:07.56 10:20.12
3 Kidan Kidane SR-4 Kennesaw State 12:18.30 10:20.42
4 Katie Farina SR-4 Appalachian State 12:07.14 10:26.84
5 Kate Butler SO-2 Appalachian State 7:59.20 10:30.52
6 Victoria Hutchens SR-4 East Tenn. St. 7:41.15 10:31.70
7 Gabrielle Stravach JR-3 Emory 10:28.48 10:34.82
8 Jacquelyn Robinson JR-3 Milligan 11:52.01 10:35.72
9 Delaney Savedge FR-1 VCU 11:37.28 10:39.70
10 Shawnda Martin FR-1 Western Carolina 9:51.15 10:42.55
10 Shawnda Martin FR-1 Western Carolina 13:03.92 10:42.55
12 Macy Carrier JR-3 East Tenn. St. 11:08.80 10:43.07
13 Caitlyn Farrell SO-2 Kennesaw State 13:55.38 10:52.64
14 Bonnie McKinnon FR-1 Kennesaw State 12:57.03 10:52.96
15 Megan Scannell FR-1 Appalachian State 10:48.23 10:54.77
16 Shannon McAndrew SO-2 Wofford 11:54.04 10:55.08
17 Courtney Holleran JR-3 VCU 14:06.45 10:56.16
18 Molly Pusateri SO-2 Appalachian State 12:15.62 10:56.80
19 Mia Eisenhandler SR-4 Emory 10:05.88 10:58.56
20 Maeve Andrews SO-2 Emory 14:03.68 10:59.12
21 Lindsey Trotter FR-1 Western Carolina 11:26.41 11:00.01
22 Tru Powell JR-3 Emory 12:47.56 11:01.69
23 Maddy Smith JR-3 Hastings 9:39.30 11:05.86
24 Sarah Rutto SO-2 Limestone 12:19.94 11:06.61
25 Meredith Hughes FR-1 Emory 9:08.34 11:08.70
26 Makayla Hewell SO-2 Emmanuel (Ga.) 13:55.93 11:08.74
27 Allyson Malone SO-2 Limestone 8:57.71 11:12.13
28 Trinity Wiles SO-2 Western Carolina 14:24.95 11:15.74
29 Saidah Grant JR-3 Kennesaw State 10:01.51 11:15.85
30 Katarina Ruehl SR-4 Western Carolina 8:46.36 11:23.58
31 Madison Goode JR-3 Western Carolina 14:00.89 11:23.65
32 Amanda Ward SR-4 North Greenville 14:12.16 11:32.81
33 Krysta Pierstorff SO-2 Limestone 12:59.23 11:35.74
34 Kayla Hall FR-1 Appalachian State 11:29.34 11:36.30
35 Hannah Kusmierz SO-2 King 15:09.52 11:45.05
36 Rachel Strickland FR-1 Mars Hill 13:25.48 11:46.56
37 Shamia Thompson SO-2 Limestone 13:54.23 11:46.97
38 Layney Vincent JR-3 Lincoln Memorial 10:08.12 11:47.11
39 Leah Chance SR-4 Tennessee Wesleyan 9:05.43 11:48.34
40 Abby Reimer FR-1 UNC-Asheville 15:16.00 11:55.62
41 Tiffany Hutson JR-3 Limestone 14:20.44 11:57.03
42 Hanna Saadegh-Vaziri JR-3 Emory 9:36.60 12:00.75
43 Cori Small FR-1 North Greenville 10:14.90 12:03.41
44 Hope Whisman FR-1 North Greenville 13:30.87 12:03.99
45 Eva Dunn FR-1 Lincoln Memorial 8:38.56 12:10.36
46 Karlie Yinger JR-3 Tennessee Wesleyan 8:33.04 12:12.91
47 Gloria Schweers SR-4 Wofford 15:28.34 12:22.67
48 Eden Christopher JR-3 Limestone 9:02.53 12:23.18
49 Kirstin Barton FR-1 King 9:08.35 12:31.16
50 Ruby Lewis SO-2 USC Upstate 12:47.33 12:39.73
51 Abbey Nichols JR-3 Mars Hill 15:05.81 12:41.18
52 Kaylynn Rainey JR-3 Emmanuel (Ga.) 14:12.61 13:39.81
53 Heidi Schreiber SR-4 Emmanuel (Ga.) 14:29.35 13:47.95
54 Samantha Waters JR-3 Limestone 13:34.08 14:08.00
55 Erin Putnam SO-2 Emmanuel (Ga.) 17:04.20 14:13.50
  Emily Stoklosa   Unattached DNS DNS
  Ellen Spencer FR-1 Appalachian State DNS DNS
  Katie Gamble SR-4 UNC-Asheville DNS DNS
  Morgan Dommisse FR-1 Emory DNS DNS
  Lexi Froh FR-1 Kennesaw State DNS DNS
  Alicia Chaves FR-1 USC Upstate DNS DNS
  Andrea Wolfrey JR-3 Mars Hill DNS DNS
  Whitney Elliott JR-3 Lincoln Memorial DNS DNS
  Elisa Sargent SO-2 Appalachian State DNS DNS
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Gabrielle Stravach JR-3 Emory 10:34.82
13 Caitlyn Farrell SO-2 Kennesaw State 10:52.64
14 Bonnie McKinnon FR-1 Kennesaw State 10:52.96
15 Megan Scannell FR-1 Appalachian State 10:54.77
16 Shannon McAndrew SO-2 Wofford 10:55.08
19 Mia Eisenhandler SR-4 Emory 10:58.56
20 Maeve Andrews SO-2 Emory 10:59.12
21 Lindsey Trotter FR-1 Western Carolina 11:00.01
22 Tru Powell JR-3 Emory 11:01.69
23 Maddy Smith JR-3 Hastings 11:05.86
24 Sarah Rutto SO-2 Limestone 11:06.61
25 Meredith Hughes FR-1 Emory 11:08.70
26 Makayla Hewell SO-2 Emmanuel (Ga.) 11:08.74
27 Allyson Malone SO-2 Limestone 11:12.13
28 Trinity Wiles SO-2 Western Carolina 11:15.74
29 Saidah Grant JR-3 Kennesaw State 11:15.85
30 Katarina Ruehl SR-4 Western Carolina 11:23.58
31 Madison Goode JR-3 Western Carolina 11:23.65
34 Kayla Hall FR-1 Appalachian State 11:36.30
42 Hanna Saadegh-Vaziri JR-3 Emory 12:00.75
46 Karlie Yinger JR-3 Tennessee Wesleyan 12:12.91
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 Amanda Ward SR-4 North Greenville 11:32.81 13:02.88 9:07.32
33 Krysta Pierstorff SO-2 Limestone 11:35.74 12:38.36 8:07.02
35 Hannah Kusmierz SO-2 King 11:45.05 9:52.25 10:55.70
36 Rachel Strickland FR-1 Mars Hill 11:46.56 14:14.94 14:43.20
37 Shamia Thompson SO-2 Limestone 11:46.97 14:22.51 14:29.58
38 Layney Vincent JR-3 Lincoln Memorial 11:47.11 12:01.26 13:19.04
40 Abby Reimer FR-1 UNC-Asheville 11:55.62 15:30.31 13:00.03
41 Tiffany Hutson JR-3 Limestone 11:57.03 14:27.61 9:33.63
43 Cori Small FR-1 North Greenville 12:03.41 9:17.03 14:13.63
44 Hope Whisman FR-1 North Greenville 12:03.99 14:14.31 10:15.40
45 Eva Dunn FR-1 Lincoln Memorial 12:10.36 15:42.17 11:48.45
47 Gloria Schweers SR-4 Wofford 12:22.67 9:54.14 13:36.94
48 Eden Christopher JR-3 Limestone 12:23.18 11:38.59 14:14.66
49 Kirstin Barton FR-1 King 12:31.16 14:16.33 9:23.37
50 Ruby Lewis SO-2 USC Upstate 12:39.73 13:10.12 12:32.14
51 Abbey Nichols JR-3 Mars Hill 12:41.18 15:28.64 13:19.24
52 Kaylynn Rainey JR-3 Emmanuel (Ga.) 13:39.81 16:48.37 11:04.05
53 Heidi Schreiber SR-4 Emmanuel (Ga.) 13:47.95 14:45.91 12:41.72
54 Samantha Waters JR-3 Limestone 14:08.00 15:15.84 13:34.08
55 Erin Putnam SO-2 Emmanuel (Ga.) 14:13.50 10:14.52 14:39.11
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emily Dyke SR-4 VCU 10:16.75 10:53.76 10:41.42 12:50.94 10:29.09
2 Torre Moser SR-4 Appalachian State 10:20.12 10:32.53 9:05.71 12:24.15 8:59.51
3 Kidan Kidane SR-4 Kennesaw State 10:20.42 12:12.10 10:14.22 11:03.85 8:59.77
4 Katie Farina SR-4 Appalachian State 10:26.84 11:48.33 12:00.87 12:25.94 10:20.58
5 Kate Butler SO-2 Appalachian State 10:30.52 12:55.54 7:27.67 11:52.49 8:05.50
6 Victoria Hutchens SR-4 East Tenn. St. 10:31.70 8:25.36 12:12.78 11:22.24 7:53.78
8 Jacquelyn Robinson JR-3 Milligan 10:35.72 12:17.44 7:56.79 9:19.44 9:38.51
9 Delaney Savedge FR-1 VCU 10:39.70 13:26.03 10:52.50 12:09.26 13:51.61
10 Shawnda Martin FR-1 Western Carolina 10:42.55 10:23.28 13:16.77 10:16.85 8:59.75
10 Shawnda Martin FR-1 Western Carolina 10:42.55 11:46.81 12:18.94 9:12.60 8:08.34
12 Macy Carrier JR-3 East Tenn. St. 10:43.07 11:53.81 11:15.23 11:08.80 8:08.74
17 Courtney Holleran JR-3 VCU 10:56.16 10:43.04 11:35.53 13:00.83 8:18.69
18 Molly Pusateri SO-2 Appalachian State 10:56.80 13:47.57 12:35.32 11:42.78 12:41.89
39 Leah Chance SR-4 Tennessee Wesleyan 11:48.34 11:41.26 10:23.34 9:55.01 15:20.85
  Katie Gamble SR-4 UNC-Asheville DNS DNS DNS DNS DNS
  Emily Stoklosa   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Ellen Spencer FR-1 Appalachian State DNS DNS DNS DNS DNS
  Andrea Wolfrey JR-3 Mars Hill DNS DNS DNS DNS DNS
  Elisa Sargent SO-2 Appalachian State DNS DNS DNS DNS DNS
  Whitney Elliott JR-3 Lincoln Memorial DNS DNS DNS DNS DNS
  Alicia Chaves FR-1 USC Upstate DNS DNS DNS DNS DNS
  Lexi Froh FR-1 Kennesaw State DNS DNS DNS DNS DNS
  Morgan Dommisse FR-1 Emory DNS DNS DNS DNS DNS