April 13-14, 2017
|
UW-Platteville - Platteville, WI

Men 5000m Run Thursday

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 12:02.58 14:20.21 13:45.81 15:46.24 18:03.87 17:03.65 11:10.97
2 Dhruvil Patel SO-2 North Central (Ill.) 16:32.52 14:23.06 10:04.15 11:21.82 14:40.33 17:41.57 17:07.05
3 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 18:35.12 14:24.43 14:41.72 16:08.17 10:48.33 10:56.97 11:40.19
4 Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse 10:57.40 14:25.00 17:35.30 18:44.50 16:26.10 17:43.95 11:32.00
5 Zach Plank SR-4 North Central (Ill.) 12:24.44 14:25.62 15:43.53 14:51.59 13:07.72 11:23.84 18:02.03
6 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 10:23.50 14:25.96 16:53.18 11:41.43 15:35.24 18:45.75 10:58.13
7 Aaron Easker 4 Wisconsin Runner Racing T 12:51.86 14:27.25 16:46.01 13:26.55 15:45.31 11:59.82 13:09.20
8 Sam Merriman JR-3 Case Western 18:50.91 14:29.93 13:37.74 17:41.32 13:11.64 13:02.94 12:45.54
9 Joe Coffey SR-4 St. Olaf 16:36.81 14:34.39 10:12.08 14:08.16 10:20.82 12:14.49 10:38.31
10 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 16:23.36 14:38.00 13:54.10 12:35.08 17:59.94 17:42.38 13:45.32
11 Bennet Moser SR-4 Wartburg 17:53.14 14:39.62 12:01.29 11:34.90 12:01.29 15:32.40 18:45.92
12 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 12:31.26 14:43.83 16:29.89 16:38.73 17:31.76 17:14.09 11:47.07
13 Thomas Schultz SO-2 Wis.-La Crosse 17:58.40 14:43.93 12:13.67 15:54.65 15:01.61 11:29.47 17:05.36
14 Austin Pasch JR-3 Minnesota State 16:59.54 14:46.55 18:37.06 11:22.65 18:37.06 10:47.19 14:46.55
15 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 11:40.84 14:47.13 15:58.10 18:11.17 13:53.91 12:07.45 13:36.16
16 Alec Bass SO-2 Dubuque 16:01.06 14:49.87 19:16.84 14:40.98 17:03.35 16:27.76 12:09.70
17 Matthew Norvell SO-2 North Central (Ill.) 13:30.54 14:50.70 13:21.63 18:24.47 15:17.43 10:50.22 18:42.29
18 Mason Tope JR-3 Loras 11:09.26 14:52.34 13:14.19 11:53.88 13:05.26 16:03.73 18:44.35
19 Brandon Wilkerson SO-2 Augustana (Ill.) 17:25.54 14:53.62 13:24.26 14:44.69 19:03.84 11:37.03 17:52.35
20 Joshua Schaeder FR-1 Wis.-La Crosse 12:48.90 14:54.07 11:46.32 12:57.84 11:46.32 13:51.49 12:39.96
21 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 13:54.04 14:56.81 11:39.52 14:38.88 11:39.52 18:05.14 11:12.61
22 Jerry Frawley SR-4 Wartburg 11:57.87 14:57.33 16:36.04 10:28.14 13:27.60 15:42.20 15:42.20
23 Eli Kaczinski JR-3 Wartburg 14:03.68 14:57.53 17:30.11 16:18.31 17:48.06 11:31.10 14:12.66
24 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 16:09.63 14:57.80 18:42.25 12:16.20 10:37.44 14:30.87 15:15.76
25 Timothy Sevcik JR-3 Loras 14:40.09 14:58.05 15:25.00 11:13.54 13:46.21 15:42.96 15:42.96
26 Zach Shoemaker-Allen SO-2 Wis.-La Crosse 10:39.67 15:00.94 10:30.66 15:55.00 13:39.86 17:16.09 13:30.85
27 Walker Rynes JR-3 Wis.-Platteville 15:46.11 15:01.05 10:57.77 17:34.23 14:43.03 10:57.77 17:52.25
28 Matthew Borneman   Unattached 14:08.68 15:02.85 10:50.06 12:47.43 17:00.22 10:41.03 18:39.54
29 Jake Dubnicka JR-3 Wis.-Parkside 15:22.37 15:04.28 13:33.86 13:15.77 13:06.73 17:38.01 18:41.31
30 Keith Ketola JR-3 St. Olaf 18:42.02 15:04.85 18:42.02 14:01.51 14:19.61 16:08.19 13:07.22
31 Tyler Nault FR-1 Wis.-La Crosse 18:43.48 15:06.03 18:25.36 11:01.41 15:06.03 17:40.06 10:52.35
32 Vince Paikowski SR-4 Wis.-Milwaukee 13:35.44 15:06.04 19:37.86 12:13.90 14:02.62 15:42.29 14:47.92
33 Kailas Kokare SR-4 Wartburg 18:52.55 15:06.04 11:46.72 16:27.59 15:06.04 15:24.16 18:07.25
34 Mason Wicker SO-2 Cornell College 19:11.87 15:06.98 11:20.24 18:17.45 16:01.40 13:45.36 19:39.08
35 Daniel Kulas SR-4 Michigan Tech 11:29.74 15:07.55 18:36.29 18:27.22 14:04.03 14:13.10 13:18.65
36 Cuyler Gabriel SO-2 Cornell College 17:41.99 15:07.68 19:21.83 13:00.61 10:53.53 13:00.61 16:47.53
37 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 11:48.17 15:07.90 15:16.98 17:42.25 13:00.80 15:07.90 18:09.48
38 Caleb Wilson SO-2 Cornell College 19:31.62 15:08.23 13:28.33 16:20.89 19:31.62 15:08.23 16:29.97
39 Austin Bach SO-2 Cornell College 17:35.29 15:09.73 15:18.83 13:56.96 19:24.46 14:33.34 14:15.15
40 Matt Stelmasek FR-1 Wis.-Stevens Point 15:01.01 15:10.11 11:40.79 15:28.32 13:48.20 18:21.24 12:35.40
41 Thomas Lerdall SO-2 St. Olaf 18:40.67 15:11.11 11:50.67 15:29.34 13:40.00 17:55.11 15:29.34
42 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 15:48.57 15:12.08 17:47.14 12:37.03 18:32.74 10:47.58 13:40.88
43 Josh Janusiak SO-2 Lawrence 13:13.70 15:12.30 19:45.99 16:07.04 11:24.23 12:00.72 17:38.27
44 Stephen Lavelle SR-4 Augustana (Ill.) 13:52.21 15:14.51 12:02.47 10:49.31 12:20.76 11:44.18 14:56.22
45 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 13:52.21 15:14.51 19:39.72 11:16.74 18:17.42 16:36.82 19:30.58
46 Nate Richards SR-4 Principia 14:21.84 15:16.85 12:22.65 13:45.17 11:27.64 11:00.14 19:33.57
47 Nick Zolondek FR-1 Wis.-Stout 12:41.42 15:17.37 10:51.34 17:25.81 17:16.63 11:09.68 14:59.03
48 Will Norris SR-4 Northwestern (Iowa) 12:51.43 15:18.37 12:23.88 12:05.52 14:23.27 11:28.78 19:44.70
49 Paul Timm JR-3 St. Olaf 14:26.05 15:21.33 11:03.36 15:48.97 15:12.12 15:48.97 13:21.56
50 Calvin Lehn SR-4 St. Olaf 13:22.21 15:22.08 17:49.62 12:08.45 17:12.73 16:54.29 11:50.01
51 Rob Williams SO-2 Augustana (Ill.) 19:03.48 15:22.16 17:31.27 16:17.49 12:45.40 16:26.72 15:22.16
52 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 11:32.22 15:22.95 13:50.66 13:04.51 15:50.64 19:13.69 12:46.05
53 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 17:50.86 15:23.15 12:36.99 16:18.54 19:23.17 16:27.77 15:04.69
54 Zach Roshon JR-3 Case Western 15:52.50 15:24.75 16:10.99 20:02.18 14:01.53 19:34.44 10:56.58
55 Caleb Burke SO-2 Minnesota State 12:30.37 15:26.38 10:48.47 11:53.32 15:44.91 14:30.80 12:02.58
56 Logan Steinhoff JR-3 Wis.-Platteville 12:33.29 15:29.98 11:28.19 15:48.58 18:45.28 16:44.38 16:25.78
57 Steven Erredge SO-2 Minnesota State 13:43.55 15:35.85 17:18.80 12:09.97 14:58.42 20:16.61 18:05.59
58 Lukas Johnston SR-4 Wis.-Stevens Point 12:19.71 15:36.34 14:30.80 14:12.07 18:34.25 17:56.80 11:04.81
59 Austin Yardley FR-1 Minnesota State 13:35.60 15:37.47 16:52.47 12:01.86 13:16.85 12:39.35 17:20.60
60 Kevin Claus JR-3 Augustana (Ill.) 13:27.22 15:38.62 19:42.67 17:12.49 17:21.87 12:40.29 20:01.44
61 Robert Lutz FR-1 Wis.-Stevens Point 16:50.34 15:44.24 19:40.30 18:53.09 11:10.41 16:50.34 14:00.38
62 Jonah Weisse JR-3 Wis.-La Crosse 16:36.16 15:48.72 12:48.47 17:23.60 20:04.88 15:58.21 17:33.08
63 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 19:30.94 15:59.78 14:14.21 20:09.33 18:23.75 14:23.81 16:28.58
64 Patrick Wolak FR-1 Loras 17:22.31 16:14.12 16:04.38 19:38.69 18:01.28 17:12.57 11:31.63
65 Marcus Shamberg JR-3 Michigan Tech 20:40.94 16:24.87 11:39.26 20:40.94 16:44.57 17:04.27 21:10.49
66 Dane Tyler JR-3 Wis.-Stevens Point 15:10.45 16:29.62 14:40.77 15:40.14 13:51.28 19:17.86 19:07.96
Men 5000m Run Thursday Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Jerry Frawley SR-4 Wartburg 14:57.33 11:48.89 13:54.52 16:53.99 14:03.49
31 Tyler Nault FR-1 Wis.-La Crosse 15:06.03 13:26.37 12:41.07 14:47.91 15:15.09
32 Vince Paikowski SR-4 Wis.-Milwaukee 15:06.04 14:47.92 16:18.53 11:37.65 18:34.43
34 Mason Wicker SO-2 Cornell College 15:06.98 12:32.80 10:34.89 17:13.96 16:10.47
36 Cuyler Gabriel SO-2 Cornell College 15:07.68 15:25.84 19:03.68 17:05.68 11:38.92
38 Caleb Wilson SO-2 Cornell College 15:08.23 11:30.26 11:12.09 15:17.32 13:01.08
39 Austin Bach SO-2 Cornell College 15:09.73 10:55.01 12:16.89 15:18.83 18:57.17
40 Matt Stelmasek FR-1 Wis.-Stevens Point 15:10.11 16:04.72 14:24.61 19:15.84 16:13.82
41 Thomas Lerdall SO-2 St. Olaf 15:11.11 11:59.78 17:46.00 17:00.45 14:07.34
43 Josh Janusiak SO-2 Lawrence 15:12.30 12:46.34 15:12.30 15:48.80 15:21.43
45 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 15:14.51 15:05.37 10:40.16 11:07.60 18:54.00
47 Nick Zolondek FR-1 Wis.-Stout 15:17.37 11:28.03 19:25.06 18:11.67 14:40.68
51 Rob Williams SO-2 Augustana (Ill.) 15:22.16 19:03.48 14:45.28 16:17.49 13:49.95
52 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 15:22.95 17:32.17 13:22.97 14:27.58 17:50.63
54 Zach Roshon JR-3 Case Western 15:24.75 15:15.51 14:10.77 13:52.28 19:15.94
55 Caleb Burke SO-2 Minnesota State 15:26.38 16:21.97 19:27.24 10:48.47 12:39.64
56 Logan Steinhoff JR-3 Wis.-Platteville 15:29.98 14:43.49 11:46.79 19:22.48 12:51.89
57 Steven Erredge SO-2 Minnesota State 15:35.85 16:13.29 18:33.67 13:52.91 17:28.16
59 Austin Yardley FR-1 Minnesota State 15:37.47 15:37.47 18:26.22 17:58.09 15:28.10
61 Robert Lutz FR-1 Wis.-Stevens Point 15:44.24 12:44.84 18:34.21 18:43.65 19:40.30
63 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 15:59.78 17:26.16 12:47.83 14:14.21 20:47.72
64 Patrick Wolak FR-1 Loras 16:14.12 18:40.24 20:27.40 18:01.28 14:46.45
65 Marcus Shamberg JR-3 Michigan Tech 16:24.87 15:45.48 12:58.05 13:27.60 15:55.33
Men 5000m Run Thursday Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Austin Pasch JR-3 Minnesota State 17:35.00 14:46.55
15 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 13:36.16 14:47.13
18 Mason Tope JR-3 Loras 17:32.97 14:52.34
19 Brandon Wilkerson SO-2 Augustana (Ill.) 18:19.16 14:53.62
21 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 16:53.40 14:56.81
23 Eli Kaczinski JR-3 Wartburg 18:14.99 14:57.53
24 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 13:19.05 14:57.80
25 Timothy Sevcik JR-3 Loras 12:16.41 14:58.05
26 Zach Shoemaker-Allen SO-2 Wis.-La Crosse 17:25.09 15:00.94
27 Walker Rynes JR-3 Wis.-Platteville 12:00.84 15:01.05
28 Matthew Borneman   Unattached 12:56.46 15:02.85
29 Jake Dubnicka JR-3 Wis.-Parkside 18:59.40 15:04.28
30 Keith Ketola JR-3 St. Olaf 10:51.50 15:04.85
33 Kailas Kokare SR-4 Wartburg 19:10.67 15:06.04
35 Daniel Kulas SR-4 Michigan Tech 14:04.03 15:07.55
37 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 15:16.98 15:07.90
44 Stephen Lavelle SR-4 Augustana (Ill.) 12:39.05 15:14.51
48 Will Norris SR-4 Northwestern (Iowa) 15:09.19 15:18.37
50 Calvin Lehn SR-4 St. Olaf 19:03.38 15:22.08
58 Lukas Johnston SR-4 Wis.-Stevens Point 18:52.98 15:36.34
60 Kevin Claus JR-3 Augustana (Ill.) 18:55.73 15:38.62
62 Jonah Weisse JR-3 Wis.-La Crosse 14:32.83 15:48.72
66 Dane Tyler JR-3 Wis.-Stevens Point 14:50.66 16:29.62
Men 5000m Run Thursday Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 14:20.21
2 Dhruvil Patel SO-2 North Central (Ill.) 14:23.06
3 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 14:24.43
4 Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse 14:25.00
5 Zach Plank SR-4 North Central (Ill.) 14:25.62
6 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 14:25.96
7 Aaron Easker 4 Wisconsin Runner Racing T 14:27.25
8 Sam Merriman JR-3 Case Western 14:29.93
9 Joe Coffey SR-4 St. Olaf 14:34.39
10 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 14:38.00
11 Bennet Moser SR-4 Wartburg 14:39.62
12 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 14:43.83
13 Thomas Schultz SO-2 Wis.-La Crosse 14:43.93
16 Alec Bass SO-2 Dubuque 14:49.87
17 Matthew Norvell SO-2 North Central (Ill.) 14:50.70
20 Joshua Schaeder FR-1 Wis.-La Crosse 14:54.07
42 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 15:12.08
46 Nate Richards SR-4 Principia 15:16.85
49 Paul Timm JR-3 St. Olaf 15:21.33
53 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 15:23.15