February 10-11, 2017
|
Birmingham Metro CrossPlex - Birmingham, AL
|
200m (Banked)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Geoffrey Kipchumba JR-3 William Carey 7:03.21 9:57.47 8:07.94 8:17.89 8:17.89 6:43.29 10:32.32
2 Ricardo Estremera   Unattached 9:04.36 9:19.34 6:49.52 7:39.46 8:19.41 7:34.47 7:44.46
3 Chris Anderson SR-4 Appalachian State 9:01.44 7:06.13 9:06.45 10:51.73 8:21.33 7:51.25 6:21.01
4 Enrique Soto SR-4 McNeese State 10:17.49 6:16.52 5:51.42 8:47.13 8:22.02 10:37.57 8:11.98
5 Shane Sullivan JR-3 Emory 8:17.83 9:18.17 10:43.65 10:38.62 8:22.85 9:23.20 10:23.54
6 Stan Linton Senior Unattached 8:30.59 8:05.31 5:53.88 8:10.37 8:25.53 7:19.82 5:58.93
7 William Hamilton SR-4 McNeese State 9:07.11 9:01.99 5:57.92 10:23.80 8:31.31 10:13.58 7:24.84
8 Anthony Wells JR-3 Alabama-Huntsville 7:10.50 7:56.62 6:03.87 8:22.24 8:32.49 6:03.87 7:31.00
9 Matt Graves SR-4 Embry-Riddle 9:45.43 7:16.50 8:12.99 9:35.16 8:33.53 6:30.29 10:26.51
10 Miguel Barrera - Lopez FR-1 McNeese State 10:27.16 8:18.64 7:16.95 6:40.97 8:34.06 9:15.19 9:15.19
11 Bradley Traviss SO-2 McNeese State 6:57.59 8:00.23 6:05.39 6:47.15 8:41.98 7:13.25 10:47.26
12 Lukas Mees SR-4 Emory 9:56.81 8:12.10 7:45.93 9:30.63 8:43.51 8:27.81 8:01.63
13 Cisco Ferre SO-2 Wofford 8:21.88 10:28.67 10:02.25 10:28.67 8:48.29 11:10.93 10:07.54
14 Noah Kemp SO-2 Embry-Riddle 9:37.31 8:23.16 7:09.01 10:09.09 8:49.64 9:42.61 11:07.35
15 Michael Sisario SR-4 Emory 6:59.42 8:45.60 8:40.29 7:36.58 8:50.90 6:38.18 11:30.17
16 John Payne SO-2 Chattanooga 10:37.52 10:53.45 6:49.07 9:55.02 8:51.26 6:49.07 6:22.51
17 Nathan Watson FR-1 Chattanooga 10:46.64 10:46.64 8:11.66 8:54.41 8:54.41 6:14.09 9:58.54
18 Jonathan Jeffcoat SR-4 UL-Monroe 11:35.31 6:44.25 6:22.69 6:44.25 8:59.00 6:44.25 11:24.53
19 Ethan Mines Freshman Unattached 7:39.23 10:21.30 9:43.48 10:42.91 9:00.26 11:26.13 10:32.11
20 Andrew Vandenberg SR-4 Appalachian State 8:11.67 11:20.77 10:32.14 9:27.31 9:00.29 7:06.83 9:00.29
21 Jacob Holland SO-2 UL-Monroe 9:56.23 7:24.46 11:12.11 10:39.59 9:02.02 7:08.20 11:12.11
22 Brennan Huber FR-1 Chattanooga 7:46.53 8:08.23 9:40.45 9:29.60 9:02.47 10:13.00 9:24.17
23 Arnold Mutuse SR-4 Shorter 9:23.81 8:34.54 7:28.86 8:29.07 9:07.38 10:18.54 9:56.65
24 Ethan Epstein FR-1 Wofford 10:28.34 9:11.17 6:47.87 10:33.85 9:11.17 10:33.85 9:05.66
25 Andrew Carpenter JR-3 Embry-Riddle 9:23.97 10:19.26 11:25.61 10:08.21 9:12.91 10:30.32 11:03.50
26 Corey Lewenkamp SO-2 Alabama-Huntsville 7:00.50 9:40.95 9:18.82 11:53.74 9:13.28 10:03.08 8:51.15
27 Brian Cheluget FR-1 Embry-Riddle 9:18.82 11:59.27 7:11.56 8:17.96 9:13.28 6:49.43 11:37.14
28 Anthony Reeves FR-1 Trevecca Nazarene 10:38.71 7:07.66 11:17.59 10:27.61 9:15.40 10:16.50 7:35.43
29 Taylor Buzzard SR-4 Alabama-Huntsville 10:46.27 9:11.56 8:15.85 9:17.13 9:17.13 11:58.70 12:04.27
30 Dane Szalwinski SO-2 Wofford 6:31.83 7:16.61 8:57.36 7:27.80 9:19.75 7:50.19 10:43.72
31 Anderson Yego SO-2 McNeese State 10:19.58 12:12.23 9:06.36 10:36.48 9:23.25 8:10.03 10:02.68
32 Jonathan Rice SR-4 Wofford 8:44.59 11:56.37 10:09.20 10:43.04 9:24.07 7:03.06 10:31.76
33 Haregot Gebreyesus SO-2 Benedict 6:40.96 8:33.90 9:58.61 7:43.07 9:24.72 7:03.54 11:40.26
34 Daniel Saina FR-1 McNeese State 9:21.26 12:20.62 6:56.60 12:32.20 9:38.61 11:05.41 9:38.61
35 William Donnelly SO-2 Belhaven 7:57.62 7:28.50 12:19.73 12:31.38 9:42.46 10:23.24 10:05.76
36 Christian Anderton   Unattached 7:23.46 11:57.71 9:43.50 12:32.72 9:43.50 10:53.52 6:48.45
37 Micah Smart FR-1 Trevecca Nazarene 8:50.58 10:14.99 7:56.32 10:27.05 10:02.93 10:39.11 9:20.73
38 Collyn Brenner FR-1 Trevecca Nazarene 13:24.02 12:22.17 10:18.47 11:45.06 10:18.47 8:33.33 7:31.49
39 Matthew Taylor FR-1 Belhaven 9:35.53 8:49.22 11:01.52 11:14.75 11:01.52 12:27.52 13:13.83
  Timothy Misoy SO-2 Mississippi Valley DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Geoffrey Kipchumba JR-3 William Carey 7:53.00 8:17.89 6:43.29 9:17.64 10:17.39 9:12.66 9:57.47
2 Ricardo Estremera   Unattached 8:19.41 8:19.41 7:29.47 7:39.46 8:04.43 9:59.30 7:09.50
3 Chris Anderson SR-4 Appalachian State 10:06.61 8:21.33 6:31.04 6:31.04 9:16.48 7:31.20 10:51.73
4 Enrique Soto SR-4 McNeese State 9:02.19 8:22.02 6:26.56 8:17.00 7:51.90 10:22.51 6:01.46
5 Shane Sullivan JR-3 Emory 7:52.68 8:22.85 8:58.05 6:57.37 6:37.26 6:27.20 7:27.54
6 Stan Linton Senior Unattached 7:34.98 8:25.53 5:58.93 9:21.14 9:16.09 6:24.21 10:57.19
7 William Hamilton SR-4 McNeese State 10:44.25 8:31.31 7:09.50 9:42.90 9:22.45 10:44.25 6:18.37
8 Anthony Wells JR-3 Alabama-Huntsville 10:20.12 8:32.49 10:14.99 10:55.99 10:35.49 10:20.12 10:40.62
9 Matt Graves SR-4 Embry-Riddle 9:50.56 8:33.53 9:50.56 9:24.89 10:41.92 8:23.26 7:26.78
10 Miguel Barrera - Lopez FR-1 McNeese State 7:06.67 8:34.06 6:35.83 6:35.83 8:39.20 10:32.30 7:27.24
20 Andrew Vandenberg SR-4 Appalachian State 7:50.06 9:00.29 8:17.07 6:50.62 10:10.53 10:37.55 9:32.71
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Bradley Traviss SO-2 McNeese State 8:41.98 8:31.54 11:18.58
12 Lukas Mees SR-4 Emory 8:43.51 6:06.46 9:09.69
13 Cisco Ferre SO-2 Wofford 8:48.29 10:33.95 6:09.81
14 Noah Kemp SO-2 Embry-Riddle 8:49.64 9:32.02 7:14.31
15 Michael Sisario SR-4 Emory 8:50.90 9:49.30 6:59.42
19 Ethan Mines Freshman Unattached 9:00.26 10:37.51 7:23.02
21 Jacob Holland SO-2 UL-Monroe 9:02.02 8:51.18 10:23.33
23 Arnold Mutuse SR-4 Shorter 9:07.38 11:29.70 7:17.91
25 Andrew Carpenter JR-3 Embry-Riddle 9:12.91 7:11.27 8:28.68
26 Corey Lewenkamp SO-2 Alabama-Huntsville 9:13.28 9:18.82 9:07.75
27 Brian Cheluget FR-1 Embry-Riddle 9:13.28 7:39.23 8:29.02
34 Daniel Saina FR-1 McNeese State 9:38.61 10:30.69 10:01.76
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 John Payne SO-2 Chattanooga 8:35.33 8:51.26 7:47.51
17 Nathan Watson FR-1 Chattanooga 9:47.86 8:54.41 9:53.20
18 Jonathan Jeffcoat SR-4 UL-Monroe 6:33.47 8:59.00 7:21.98
22 Brennan Huber FR-1 Chattanooga 8:19.08 9:02.47 8:51.62
24 Ethan Epstein FR-1 Wofford 9:33.22 9:11.17 8:32.59
28 Anthony Reeves FR-1 Trevecca Nazarene 7:52.09 9:15.40 7:13.22
29 Taylor Buzzard SR-4 Alabama-Huntsville 12:04.27 9:17.13 8:26.99
30 Dane Szalwinski SO-2 Wofford 9:58.94 9:19.75 11:34.09
31 Anderson Yego SO-2 McNeese State 9:06.36 9:23.25 6:51.18
32 Jonathan Rice SR-4 Wofford 8:38.95 9:24.07 10:43.04
33 Haregot Gebreyesus SO-2 Benedict 7:31.78 9:24.72 6:46.60
35 William Donnelly SO-2 Belhaven 11:27.31 9:42.46 9:36.64
36 Christian Anderton   Unattached 12:38.55 9:43.50 12:03.54
37 Micah Smart FR-1 Trevecca Nazarene 8:20.44 10:02.93 12:09.55
38 Collyn Brenner FR-1 Trevecca Nazarene 11:51.24 10:18.47 7:37.67
39 Matthew Taylor FR-1 Belhaven 9:09.07 11:01.52 9:55.37
  Timothy Misoy SO-2 Mississippi Valley DNF DNF DNF