March 30-April 1, 2017
|
Texas State - San Marcos, TX

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Marbeq Edgar JR-3 Wiley 1:49.76 1:51.96
2 Wade Garner FR-1 Arkansas-Pine Bluff 1:50.07 2:06.58
3 Oraine Wint   New Era Sprint Club 1:50.08 2:03.29
4 Daniel Shelton JR-3 Houston Baptist 1:51.82 1:44.00
5 Alejandro Sanchez SR-4 South Dakota St. 1:52.57 1:28.93
6 Ian Cazares JR-3 Texas A&M 1:52.97 1:49.58
7 Dusan Makevic Senior Unattached 1:53.19 1:22.63
8 Shevan Parks FR-1 Wiley 1:53.52 2:26.44
9 Harlan Clarke JR-3 Arkansas-Pine Bluff 1:53.91 2:01.89
10 Eldon Warner SO-2 South Dakota 1:54.02 2:23.67
11 Ryan Cleary SO-2 Abilene Christian 1:54.08 2:04.35
12 Kyle Denomme SO-2 Texas State 1:54.16 1:21.06
13 Sterlen Paul SR-4 Abilene Christian 1:54.18 1:46.19
14 Derwin Graham Senior dgtg 1:54.21 2:04.49
15 TaMar Hicks SR-4 Lamar 1:54.42 2:12.73
16 Kenyon Butler   Austin Track Club 1:54.49 1:56.78
17 Darwin Allen JR-3 Prairie View 1:54.63 1:30.56
18 Kevon Robinson JR-3 Lincoln (Mo.) 1:54.78 2:21.18
19 Jaylen Tryon FR-1 Lubbock Christian 1:54.95 1:35.41
20 Cody Hammonds JR-3 Houston Baptist 1:54.99 1:25.10
21 Noe Belmares SR-4 Texas State 1:55.55 2:00.18
22 William Cvecko II   Toad Track Club 1:55.61 1:42.90
23 Andy Reyes FR-1 Lubbock Christian 1:55.84 1:57.00
24 Mach Dojiok SR-4 South Dakota 1:55.90 1:32.72
25 Ryan Lutterloh SR-4 Oklahoma Christian 1:56.41 1:47.10
26 Reid Rivers SR-4 Abilene Christian 1:56.59 1:51.93
27 SHANE NIKSIC   Austin Track Club 1:56.76 2:22.45
28 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 1:57.17 1:58.35
29 Isaac Brown SO-2 Southern 1:57.46 2:06.86
30 Emory Lobley JR-3 Oklahoma Christian 1:57.73 2:22.46
31 Josh Ybarra FR-1 Lubbock Christian 1:58.39 1:47.74
32 Malique Smith SO-2 Arkansas-Pine Bluff 1:58.46 1:53.73
33 Jordan Cherin FR-1 Incarnate Word 1:58.64 2:27.12
34 Trevor Heinz Freshman Texas Running Club 1:58.96 2:26.32
35 Drew Cummings FR-1 Abilene Christian 1:59.18 1:23.43
36 Terrence Mayes SO-2 Southern 2:00.07 1:42.06
37 Wyssam Zabvan SR-4 Huston-Tillotson 2:00.27 1:59.07
38 Termaine Harvey SR-4 Grambling 2:00.49 2:25.80
39 Christian Dickey FR-1 Houston Baptist 2:00.82 1:59.62
40 Jared Hamilton FR-1 Central Arkansas 2:01.01 2:26.43
41 Isaiah Scott Freshman Unattached 2:01.03 1:42.88
42 Jordan Brown FR-1 Lubbock Christian 2:01.08 2:02.29
43 Dillon Todd Sophomore Unattached 2:01.20 2:24.23
44 Dante Gaona   Unattached 2:02.05 1:51.07
45 Darion De La Rosa JR-3 Wiley 2:02.94 1:45.73
46 Levante Williams FR-1 Prairie View 2:03.40 2:37.96
47 Carlos Sanchez SO-2 UT-Rio Grande Valley 2:03.43 1:38.75
48 Jaron Hamilton FR-1 Central Arkansas 2:04.23 2:20.38
49 Oscar Guzman SO-2 Garden City CC 2:04.44 1:54.49
50 Francisco Hernandez FR-1 Prairie View 2:05.81 1:55.75
51 Jesus Reyes FR-1 Garden City CC 2:06.62 1:32.44
52 Edgar Alvos   Garden City CC 2:08.66 2:44.69
53 Chris Paul FR-1 Garden City CC 2:09.22 1:48.55
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
37 Wyssam Zabvan SR-4 Huston-Tillotson 1:25.40 2:00.27 1:56.67 1:54.26 1:42.23
39 Christian Dickey FR-1 Houston Baptist 2:35.86 2:00.82 2:35.86 1:46.33 2:37.07
41 Isaiah Scott Freshman Unattached 2:27.66 2:01.03 2:09.51 1:42.88 2:04.66
42 Jordan Brown FR-1 Lubbock Christian 2:36.20 2:01.08 1:40.50 1:45.34 2:21.67
44 Dante Gaona   Unattached 2:30.13 2:02.05 2:16.70 2:26.46 2:32.57
45 Darion De La Rosa JR-3 Wiley 1:26.06 2:02.94 2:37.37 2:05.40 1:48.19
46 Levante Williams FR-1 Prairie View 1:26.38 2:03.40 1:58.47 2:05.87 2:28.08
49 Oscar Guzman SO-2 Garden City CC 2:41.78 2:04.44 2:23.11 2:10.67 2:06.93
50 Francisco Hernandez FR-1 Prairie View 1:54.49 2:05.81 1:54.49 2:03.30 2:32.23
51 Jesus Reyes FR-1 Garden City CC 2:09.16 2:06.62 2:30.68 2:28.15 1:31.17
53 Chris Paul FR-1 Garden City CC 2:10.52 2:09.22 1:31.75 2:14.39 1:34.33
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Jaylen Tryon FR-1 Lubbock Christian 1:54.95
23 Andy Reyes FR-1 Lubbock Christian 1:55.84
30 Emory Lobley JR-3 Oklahoma Christian 1:57.73
31 Josh Ybarra FR-1 Lubbock Christian 1:58.39
33 Jordan Cherin FR-1 Incarnate Word 1:58.64
36 Terrence Mayes SO-2 Southern 2:00.07
38 Termaine Harvey SR-4 Grambling 2:00.49
40 Jared Hamilton FR-1 Central Arkansas 2:01.01
43 Dillon Todd Sophomore Unattached 2:01.20
52 Edgar Alvos   Garden City CC 2:08.66
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Shevan Parks FR-1 Wiley 2:01.47 1:53.52 1:52.39 1:44.44 2:06.01 2:04.88
9 Harlan Clarke JR-3 Arkansas-Pine Bluff 1:49.36 1:53.91 2:04.17 1:34.55 1:52.77 2:06.44
10 Eldon Warner SO-2 South Dakota 1:58.58 1:54.02 2:05.43 1:33.50 1:26.66 1:58.58
11 Ryan Cleary SO-2 Abilene Christian 1:49.52 1:54.08 1:28.99 2:04.35 2:24.89 2:18.04
17 Darwin Allen JR-3 Prairie View 1:31.71 1:54.63 1:28.27 2:14.12 2:21.00 1:25.98
21 Noe Belmares SR-4 Texas State 2:22.13 1:55.55 2:17.51 1:30.13 2:20.98 1:53.24
25 Ryan Lutterloh SR-4 Oklahoma Christian 1:27.31 1:56.41 1:50.59 1:31.97 2:29.01 1:43.61
26 Reid Rivers SR-4 Abilene Christian 1:25.11 1:56.59 2:21.08 1:49.60 1:33.28 2:11.75
28 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 2:03.03 1:57.17 2:27.64 1:27.88 2:28.81 1:57.17
29 Isaac Brown SO-2 Southern 2:03.34 1:57.46 2:06.86 1:23.40 2:25.65 2:29.18
34 Trevor Heinz Freshman Texas Running Club 1:48.26 1:58.96 1:30.41 1:23.28 1:53.02 1:42.31
35 Drew Cummings FR-1 Abilene Christian 1:38.92 1:59.18 2:25.40 1:56.80 2:32.55 1:46.07
47 Carlos Sanchez SO-2 UT-Rio Grande Valley 2:30.59 2:03.43 1:27.64 1:39.98 2:05.90 1:47.39
48 Jaron Hamilton FR-1 Central Arkansas 1:59.26 2:04.23 2:27.84 2:02.99 2:34.05 1:35.66
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Ian Cazares JR-3 Texas A&M 1:52.97
7 Dusan Makevic Senior Unattached 1:53.19
12 Kyle Denomme SO-2 Texas State 1:54.16
13 Sterlen Paul SR-4 Abilene Christian 1:54.18
15 TaMar Hicks SR-4 Lamar 1:54.42
16 Kenyon Butler   Austin Track Club 1:54.49
18 Kevon Robinson JR-3 Lincoln (Mo.) 1:54.78
22 William Cvecko II   Toad Track Club 1:55.61
24 Mach Dojiok SR-4 South Dakota 1:55.90
32 Malique Smith SO-2 Arkansas-Pine Bluff 1:58.46
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marbeq Edgar JR-3 Wiley 1:59.64 1:28.91 1:49.76 1:34.40 1:35.50
2 Wade Garner FR-1 Arkansas-Pine Bluff 2:18.69 1:40.17 1:50.07 1:32.46 2:08.79
3 Oraine Wint   New Era Sprint Club 2:03.29 1:32.47 1:50.08 1:45.68 1:19.26
4 Daniel Shelton JR-3 Houston Baptist 2:22.02 1:49.59 1:51.82 1:59.65 2:19.78
5 Alejandro Sanchez SR-4 South Dakota St. 1:53.70 2:25.22 1:52.57 1:44.69 2:01.58
14 Derwin Graham Senior dgtg 1:43.94 2:21.62 1:54.21 1:48.50 1:31.37
20 Cody Hammonds JR-3 Houston Baptist 1:54.99 1:37.75 1:54.99 2:01.89 2:19.14
27 SHANE NIKSIC   Austin Track Club 2:29.46 2:22.45 1:56.76 2:13.11 2:08.44