February 4, 2017
|
LSU-Maddox FH - Baton Rouge, LA
|
200m (Flat)

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Eric Coston Senior St. Paul's 4:19.51
2 Michael Brown Senior Newman, Isidore 4:25.30
3 Graham Frazier Junior Episcopal 4:25.32
4 Adam Wise Junior Fontainebleau 4:25.43
5 Hayden Courrege Junior Brother Martin 4:31.82
6 Randy Carter, Jr. Senior Jehovah-Jireh Christian 4:32.85
7 thomas daigle Junior Ascension Catholic 4:35.28
8 Stephen Schlottman Junior St. Paul's 4:37.05
9 Kenny Schafer Sophomore Episcopal 4:37.47
10 Harold Miller Senior Catholic, Baton Rouge 4:38.67
11 Seth Papineau Senior Airline 4:38.77
12 Charles Kreamer Senior St. Thomas More 4:39.81
13 Zachary Barthel Junior Curtis, John 4:40.02
14 Tyler McVay Senior West Ouachita 4:40.29
15 Hunter Castaneda Junior West Ouachita 4:41.42
16 Cade Martin Sophomore Holy Cross 4:41.72
17 Caleb Dugas Senior Catholic, Baton Rouge 4:42.14
18 Kaleb Chanet Senior East Ascension 4:45.39
19 Sam Avants Sophomore White, E.D. 4:47.35
20 Josiah Perez Junior Neville 4:48.65
21 Owen Pellegrin Senior Covenant Christian 4:48.83
22 Rico Coleman Sophomore St. Martin's 4:49.42
23 Henry Snyder Junior Mandeville 4:50.55
24 luke spano Junior Ascension Catholic 4:51.13
25 Alexander Bienvenu Senior Archbishop Rummel 4:51.26
26 Kyle Merchant Junior Belle Chasse 4:52.71
27 Benjamin Bone Sophomore St. Martin's 4:52.92
28 Trent Terminie Sophomore Holy Cross 4:55.10
29 Michael Folse Junior Vandebilt Catholic 4:56.72
30 Logan Lucas Sophomore St. Thomas Aquinas 4:57.72
31 Jack Moran Freshman University Lab 4:58.67
32 Daniel Ahrens Sophomore Alexandria 4:58.97
33 Xavier Wilson Junior Airline 4:59.74
34 Brady Mitchell Junior Curtis, John 5:02.00
35 Dominick Thomas Senior Zachary 5:03.40
36 Mico Weller Junior Slidell 5:03.68
37 Lane Robichaux Junior South Terrebonne 5:04.01
38 Algernon Washington Sophomore Baker 5:04.61
39 Andrew King Senior Walker 5:08.04
40 Gabriel Eberle Junior Archbishop Rummel 5:09.54
41 Paul Mantzel Sophomore Belle Chasse 5:10.92
42 Nick Story Freshman Sumner, Jewel 5:12.56
43 Cyrus Cox Freshman Holy Savior Menard 5:13.16
44 Sedrick Watson Junior Bonnabel 5:13.72
45 Dominic Michalik Senior Slidell 5:17.21
46 Abram Bernstein Freshman Brother Martin 5:17.45
47 Tyler Foley Senior Lake Area New Tech 5:18.49
48 Leslie Johnson Freshman Baker 5:19.92
49 Adrian Gonzales Freshman Sumner, Jewel 5:22.40
50 Mack Allen Junior East Ascension 5:22.74
51 Ben Grice Junior Zachary 5:23.67
52 Christen Meaux Senior Erath 5:24.69
53 Joshua Robert Sophomore Hamilton Christian 5:24.95
54 Troy Meadows Freshman Franklin Parish 5:30.90
55 Josh White Junior Ruston 5:31.05
56 Mason Hemphil Senior Pearl River 5:32.17
57 Douglas Robinson Freshman St. Thomas Aquinas 5:33.19
58 Brad Crittenden Junior Delcambre 5:33.74
59 john robinson Junior Madison Prep 5:37.30
60 Christian Devers Junior Byrd, C.E. 5:38.58
61 Joshua Odom Freshman Lacassine 5:39.24
62 Grant Carey Junior Newman, Isidore 5:43.43
63 kiren smith Freshman Glen Oaks 5:46.33
64 Jalen McCreedy Senior Grand Lake 5:46.52
65 Tim Duprey Junior De La Salle 5:48.67
66 Aidan Williams 8 Ridgewood 5:50.23
67 Valente Hernandez Sophomore Bourgeois, H.L. 5:50.73
68 Nick Morel Junior Catholic, Point Coupee 5:53.14
69 Julian Johnson Senior Baton Rouge Magnet 5:54.00
70 Devon Rucker Freshman St. Charles 5:57.10
71 Gregory Bergeron Freshman St. Charles 5:57.20
72 Laken Sindel Senior King, Grace 6:02.07
73 Ethan Hayes Sophomore Crowley 6:07.63
74 Wesley Patterson Junior East St. John 6:17.68
75 Michael Lanclos Sophomore Opelousas 6:20.14
76 Adam Raslan 8 Ridgewood 6:24.49
77 Juan Patterson Sophomore Lake Area New Tech 6:37.71
78 thomas watson Senior Glen Oaks 6:45.10
79 Cole Petrovich Freshman De La Salle 6:45.64
  Blake Cantrell Senior Rosepine DNF
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eric Coston Senior St. Paul's 3:56.16 4:14.32 5:29.58 5:19.20 4:29.89 4:19.51 3:48.37
2 Michael Brown Senior Newman, Isidore 5:28.98 5:34.28 3:08.37 5:13.06 4:22.65 4:25.30 3:08.37
3 Graham Frazier Junior Episcopal 4:38.59 4:04.10 3:37.57 4:35.94 4:12.06 4:25.32 3:42.87
4 Adam Wise Junior Fontainebleau 4:38.71 4:54.63 5:13.21 3:37.66 3:35.00 4:25.43 5:34.45
5 Hayden Courrege Junior Brother Martin 5:42.50 3:40.18 4:01.92 5:47.93 4:29.11 4:31.82 5:20.75
6 Randy Carter, Jr. Senior Jehovah-Jireh Christian 3:30.10 5:38.34 4:16.48 5:51.98 4:02.84 4:32.85 4:57.41
8 Stephen Schlottman Junior St. Paul's 5:54.63 5:18.61 5:24.15 4:31.51 3:22.25 4:37.05 5:13.07
9 Kenny Schafer Sophomore Episcopal 4:23.60 4:26.38 4:45.80 3:44.75 5:52.39 4:37.47 5:08.00
11 Seth Papineau Senior Airline 5:59.62 5:54.04 4:55.50 3:37.44 5:54.04 4:38.77 3:43.02
12 Charles Kreamer Senior St. Thomas More 4:25.82 5:30.18 4:09.03 5:58.16 3:49.45 4:39.81 6:00.96
13 Zachary Barthel Junior Curtis, John 3:16.02 5:05.23 4:26.02 4:20.42 4:45.62 4:40.02 5:36.03
14 Tyler McVay Senior West Ouachita 3:35.83 4:43.10 4:59.91 4:37.49 4:45.90 4:40.29 4:34.69
15 Hunter Castaneda Junior West Ouachita 5:12.38 5:34.89 5:37.71 4:10.47 3:59.21 4:41.42 4:02.03
16 Cade Martin Sophomore Holy Cross 5:26.80 3:22.84 5:15.53 4:33.27 4:30.46 4:41.72 4:44.54
19 Sam Avants Sophomore White, E.D. 4:21.49 5:56.32 6:04.94 4:07.13 3:24.02 4:47.35 4:38.73
21 Owen Pellegrin Senior Covenant Christian 4:45.95 5:14.83 3:33.74 5:03.28 3:25.07 4:48.83 3:45.29
23 Henry Snyder Junior Mandeville 3:58.26 3:32.11 3:37.92 6:11.91 6:03.19 4:50.55 4:56.37
38 Algernon Washington Sophomore Baker 3:39.32 4:37.20 4:21.97 4:37.20 6:17.72 5:04.61 4:43.29
48 Leslie Johnson Freshman Baker 5:35.92 5:07.13 4:31.94 4:35.14 6:30.31 5:19.92 5:26.32
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 thomas daigle Junior Ascension Catholic 3:59.50 4:49.05 3:18.21 4:35.28 3:45.73
10 Harold Miller Senior Catholic, Baton Rouge 5:14.90 5:48.34 3:17.86 4:38.67 5:37.19
17 Caleb Dugas Senior Catholic, Baton Rouge 4:33.68 4:13.93 4:22.39 4:42.14 4:02.64
18 Kaleb Chanet Senior East Ascension 5:59.60 4:39.69 6:11.01 4:45.39 3:59.73
20 Josiah Perez Junior Neville 3:48.04 4:51.54 4:34.22 4:48.65 4:11.13
22 Rico Coleman Sophomore St. Martin's 4:43.64 3:34.17 4:14.69 4:49.42 4:03.12
24 luke spano Junior Ascension Catholic 5:14.42 5:49.36 4:19.11 4:51.13 6:12.65
25 Alexander Bienvenu Senior Archbishop Rummel 3:32.62 4:13.40 4:22.14 4:51.26 5:05.83
26 Kyle Merchant Junior Belle Chasse 4:46.86 4:23.44 4:11.73 4:52.71 4:11.73
27 Benjamin Bone Sophomore St. Martin's 5:04.64 3:48.48 6:12.01 4:52.92 5:28.07
28 Trent Terminie Sophomore Holy Cross 3:44.28 4:58.06 3:47.23 4:55.10 6:14.78
29 Michael Folse Junior Vandebilt Catholic 5:47.17 3:57.38 4:35.95 4:56.72 5:44.20
30 Logan Lucas Sophomore St. Thomas Aquinas 4:45.82 3:55.20 4:39.86 4:57.72 3:31.39
34 Brady Mitchell Junior Curtis, John 4:04.62 5:56.36 4:52.94 5:02.00 4:43.88
36 Mico Weller Junior Slidell 6:07.46 5:24.94 4:36.35 5:03.68 4:36.35
39 Andrew King Senior Walker 3:41.79 4:49.56 4:24.92 5:08.04 4:15.68
  Blake Cantrell Senior Rosepine DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
31 Jack Moran Freshman University Lab 6:19.31 5:37.50 4:58.67 6:22.30
32 Daniel Ahrens Sophomore Alexandria 6:10.73 3:47.22 4:58.97 5:52.79
33 Xavier Wilson Junior Airline 3:44.81 4:20.78 4:59.74 4:23.78
37 Lane Robichaux Junior South Terrebonne 4:54.89 3:48.01 5:04.01 4:15.37
40 Gabriel Eberle Junior Archbishop Rummel 4:10.73 4:23.11 5:09.54 6:11.45
41 Paul Mantzel Sophomore Belle Chasse 5:04.71 4:05.63 5:10.92 4:42.94
42 Nick Story Freshman Sumner, Jewel 4:25.68 3:51.30 5:12.56 3:54.42
43 Cyrus Cox Freshman Holy Savior Menard 6:18.93 4:29.32 5:13.16 5:22.56
55 Josh White Junior Ruston 6:33.95 6:30.64 5:31.05 6:40.57
57 Douglas Robinson Freshman St. Thomas Aquinas 5:19.87 5:39.86 5:33.19 5:46.52
58 Brad Crittenden Junior Delcambre 6:47.17 4:03.63 5:33.74 7:03.85
60 Christian Devers Junior Byrd, C.E. 5:01.34 5:45.36 5:38.58 4:54.57
73 Ethan Hayes Sophomore Crowley 5:56.61 5:08.81 6:07.63 5:41.90
Boys' 1600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
44 Sedrick Watson Junior Bonnabel 4:23.53 3:58.43 4:54.90 6:03.92 5:20.00 5:13.72
46 Abram Bernstein Freshman Brother Martin 5:33.33 6:39.99 4:26.66 3:58.09 6:01.90 5:17.45
49 Adrian Gonzales Freshman Sumner, Jewel 6:10.76 5:03.06 6:55.90 4:11.48 5:25.63 5:22.40
50 Mack Allen Junior East Ascension 3:45.92 5:16.29 6:20.84 4:47.24 6:46.66 5:22.74
52 Christen Meaux Senior Erath 4:39.24 6:23.14 4:16.51 5:31.19 6:58.85 5:24.69
56 Mason Hemphil Senior Pearl River 5:28.85 6:05.39 4:09.13 4:05.81 5:15.57 5:32.17
61 Joshua Odom Freshman Lacassine 6:09.78 4:00.86 7:04.05 4:21.22 4:04.26 5:39.24
62 Grant Carey Junior Newman, Isidore 6:10.91 4:34.75 5:12.53 7:02.42 7:09.29 5:43.43
64 Jalen McCreedy Senior Grand Lake 4:26.82 4:09.50 7:16.62 7:20.08 7:02.76 5:46.52
66 Aidan Williams 8 Ridgewood 6:14.75 4:26.18 5:18.71 7:00.28 7:35.30 5:50.23
67 Valente Hernandez Sophomore Bourgeois, H.L. 6:57.37 4:12.53 7:35.95 7:35.95 4:12.53 5:50.73
69 Julian Johnson Senior Baton Rouge Magnet 6:43.56 6:32.94 4:32.58 4:36.12 6:18.78 5:54.00
70 Devon Rucker Freshman St. Charles 4:56.40 4:17.12 6:54.24 6:18.53 5:57.10 5:57.10
71 Gregory Bergeron Freshman St. Charles 7:40.79 4:20.76 5:42.92 6:36.50 6:47.21 5:57.20
72 Laken Sindel Senior King, Grace 7:43.45 6:49.14 4:27.94 5:29.49 4:35.18 6:02.07
75 Michael Lanclos Sophomore Opelousas 4:37.51 5:38.33 4:41.31 8:02.78 6:27.75 6:20.14
Boys' 1600 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Dominick Thomas Senior Zachary 6:19.25 6:34.42 3:38.45 5:03.40 5:54.98 5:58.02 5:09.47
45 Dominic Michalik Senior Slidell 4:42.32 5:42.59 6:04.80 5:17.21 3:42.05 4:23.29 4:42.32
47 Tyler Foley Senior Lake Area New Tech 6:15.82 5:53.53 6:50.86 5:18.49 3:46.13 6:25.38 3:42.95
51 Ben Grice Junior Zachary 6:44.59 6:54.30 4:25.41 5:23.67 4:44.83 4:15.70 6:44.59
53 Joshua Robert Sophomore Hamilton Christian 4:06.97 4:10.22 5:05.46 5:24.95 5:37.95 6:29.94 6:23.45
54 Troy Meadows Freshman Franklin Parish 5:37.52 5:54.07 5:57.38 5:30.90 4:34.65 4:04.87 6:07.30
59 john robinson Junior Madison Prep 6:58.26 6:51.51 5:13.69 5:37.30 6:21.15 5:10.32 6:27.90
63 kiren smith Freshman Glen Oaks 5:39.41 4:57.85 4:19.75 5:46.33 7:12.92 7:16.38 5:01.31
65 Tim Duprey Junior De La Salle 7:01.89 5:34.73 4:28.48 5:48.67 4:45.91 5:24.27 6:09.59
68 Nick Morel Junior Catholic, Point Coupee 7:21.43 4:49.58 4:35.45 5:53.14 4:17.80 4:42.52 6:56.71
74 Wesley Patterson Junior East St. John 5:36.14 7:25.67 6:02.58 6:17.68 7:10.56 7:14.34 6:29.01
76 Adam Raslan 8 Ridgewood 5:22.98 8:16.00 7:10.63 6:24.49 5:46.05 5:34.51 5:38.36
77 Juan Patterson Sophomore Lake Area New Tech 7:17.49 7:49.30 6:25.78 6:37.71 5:18.17 5:30.10 5:02.26
78 thomas watson Senior Glen Oaks 6:32.95 5:28.14 5:36.24 6:45.10 5:44.34 6:32.95 7:33.72
79 Cole Petrovich Freshman De La Salle 5:48.85 4:52.06 5:56.97 6:45.64 5:12.35 7:18.10 8:31.11