February 18, 2017
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Niclas Bez JR-3 Saint Leo 5:36.14 4:22.61 4:35.74 10
2 Andrew Carpenter JR-3 Embry-Riddle 3:19.72 4:29.88 3:17.02 8
3 Lachlan Shiver FR-1 Florida Atlantic 4:36.52 4:31.09 3:17.90 6
4 Oliver Huffman Senior Unattached 3:53.74 4:31.79 5:31.59 5
5 Joey Maus JR-3 Tampa 5:42.10 4:33.68 5:31.16 4
6 Christopher Daniele FR-1 Florida Tech 5:50.75 4:36.18 4:30.66 3
7 Austin Camps Senior Unattached 5:21.86 4:37.46 4:29.14 2
8 JaSun Watts FR-1 Florida Tech 3:44.32 4:43.94 4:01.35 1
9 Tyler Mccabe JR-3 Florida Tech 5:29.80 4:44.31 3:30.39 -
10 Robert Bledsoe SR-4 Truett-McConnell 4:21.60 4:44.34 3:33.26 -
11 David Toups FR-1 Spring Hill 5:38.46 4:44.42 4:21.67 -
12 Joshua Clethen   St. Thomas (Fla.) 3:51.01 4:45.19 5:53.64 -
13 Juan Ortega SO-2 Truett-McConnell 4:58.20 4:46.73 3:35.05 -
14 Sam Schaeffer FR-1 Tampa 3:58.42 4:47.25 4:50.13 -
15 Alec Dominguez Sophomore Unattached 4:07.76 4:51.48 5:23.55 -
16 Ilio Sanchez FR-1 Saint Leo 6:14.17 4:52.32 5:33.25 -
17 Zach Syler SO-2 Truett-McConnell 6:11.77 4:55.05 3:29.49 -
18 Matthew Bauer   Florida Running Club 5:23.29 4:56.59 5:58.88 -
19 Jaymes Cole   Unattached 4:40.41 4:58.30 6:03.93 -
20 Christian Camps Sophomore Unattached 4:34.28 5:01.40 6:04.70 -
21 Jeremiah Coxton-Dease FR-1 Brewton-Parker 6:34.92 5:03.78 5:37.20 -
22 Alexander Villanueva Sophomore Unattached 5:14.49 5:05.33 4:43.96 -
23 Seamus Chalmers FR-1 Saint Leo 5:12.25 5:06.12 6:25.72 -
24 Blake Burchett   Florida Running Club 6:14.13 5:11.77 5:08.66 -
25 Hermano Cherilus Senior Unattached 6:45.52 5:32.39 5:29.07 -
26 Mike Leon   St. Thomas (Fla.) 7:12.98 5:54.90 6:30.39 -
27 Daniel Reeding FR-1 Truett-McConnell 4:40.31 6:13.74 7:24.75 -
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Niclas Bez JR-3 Saint Leo 5:41.40 3:35.34 4:27.87 5:15.14 4:22.61 4:54.13 10
2 Andrew Carpenter JR-3 Embry-Riddle 4:46.08 5:23.86 5:42.75 5:29.26 4:29.88 3:52.10 8
4 Oliver Huffman Senior Unattached 5:28.87 4:39.95 4:37.23 4:42.67 4:31.79 4:53.54 5
11 David Toups FR-1 Spring Hill 5:15.71 4:38.74 5:52.68 5:52.68 4:44.42 6:09.75 -
16 Ilio Sanchez FR-1 Saint Leo 4:05.55 4:28.94 4:11.40 3:53.86 4:52.32 5:53.71 -
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
3 Lachlan Shiver FR-1 Florida Atlantic 4:31.09 5:25.31 5:11.76 5:22.60 5:03.62 6
5 Joey Maus JR-3 Tampa 4:33.68 5:03.79 4:39.16 5:09.26 3:30.74 4
6 Christopher Daniele FR-1 Florida Tech 4:36.18 3:49.23 3:40.95 5:12.09 5:25.90 3
7 Austin Camps Senior Unattached 4:37.46 4:26.37 3:30.87 5:07.98 5:52.38 2
8 JaSun Watts FR-1 Florida Tech 4:43.94 5:26.53 4:41.10 5:37.89 5:43.57 1
9 Tyler Mccabe JR-3 Florida Tech 4:44.31 5:26.96 3:47.45 3:19.02 5:32.65 -
13 Juan Ortega SO-2 Truett-McConnell 4:46.73 4:00.86 5:58.42 5:55.55 5:46.95 -
14 Sam Schaeffer FR-1 Tampa 4:47.25 3:41.19 3:32.57 4:04.17 5:30.34 -
15 Alec Dominguez Sophomore Unattached 4:51.48 5:43.95 5:23.55 4:16.51 5:46.87 -
19 Jaymes Cole   Unattached 4:58.30 3:52.68 5:16.20 4:25.49 4:31.46 -
22 Alexander Villanueva Sophomore Unattached 5:05.33 6:12.51 6:21.67 4:13.43 5:02.28 -
25 Hermano Cherilus Senior Unattached 5:32.39 6:38.87 4:59.16 5:02.48 6:05.63 -
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 Robert Bledsoe SR-4 Truett-McConnell 4:44.34 6:01.12 3:41.79 4:35.81 -
12 Joshua Clethen   St. Thomas (Fla.) 4:45.19 5:33.68 4:33.79 4:10.97 -
17 Zach Syler SO-2 Truett-McConnell 4:55.05 3:53.09 6:14.72 3:26.54 -
18 Matthew Bauer   Florida Running Club 4:56.59 4:41.76 4:15.07 5:17.36 -
20 Christian Camps Sophomore Unattached 5:01.40 6:31.82 5:31.54 5:22.50 -
21 Jeremiah Coxton-Dease FR-1 Brewton-Parker 5:03.78 4:06.07 5:52.39 3:53.91 -
23 Seamus Chalmers FR-1 Saint Leo 5:06.12 4:56.94 4:44.70 5:06.12 -
24 Blake Burchett   Florida Running Club 5:11.77 5:14.89 6:35.95 3:41.36 -
26 Mike Leon   St. Thomas (Fla.) 5:54.90 7:12.98 6:44.59 5:22.96 -
27 Daniel Reeding FR-1 Truett-McConnell 6:13.74 6:28.69 4:40.31 6:17.48 -