January 21, 2017
|
Embry-Riddle (I) - Daytona Beach, FL
|
400m (Flat)

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kristen Metcalfe SO-2 Embry-Riddle 2:07.35 2:18.42 2:36.42 1:46.59 2:54.41 1:56.28
2 Marina Levine Senior UNAT-Embry-Riddle 2:22.93 2:20.12 2:21.53 1:57.70 2:43.94 2:49.55
3 Martina Tafoya SR-4 Embry-Riddle 2:40.30 2:23.12 2:25.99 2:08.81 1:44.48 2:18.83
4 Alex Meneses JR-3 Embry-Riddle 2:15.51 2:27.29 1:46.05 2:40.55 2:58.22 1:47.53
5 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 2:38.92 2:29.92 2:35.92 1:49.45 2:56.91 1:52.44
6 Jenycha Rivera FR-1 Southeastern U. 3:01.77 2:30.22 2:54.26 2:22.71 3:15.29 2:22.71
7 Courtney Barber Junior Unattached 2:06.31 2:30.37 3:00.45 3:06.46 1:52.78 2:25.86
8 Natasha Menifee SO-2 Webber 2:35.23 2:30.70 2:51.80 2:20.16 2:53.31 2:03.58
9 Jeannie Estevez   Miami Elite Track Club 1:56.49 2:31.28 1:58.00 2:19.18 1:54.98 2:13.13
10 Ivie Nobles FR-1 Truett-McConnell 2:46.29 2:32.56 3:01.55 2:00.53 2:24.94 2:34.09
11 Liberty Adams   NuspeedII Track Club 3:20.54 2:34.26 3:12.83 3:02.03 3:20.54 2:38.89
12 Leanne Ellis FR-1 Embry-Riddle 2:36.42 2:34.87 2:10.09 2:17.84 3:19.79 2:13.19
13 Koree Ream SO-2 Webber 2:58.78 2:38.21 2:22.39 2:36.63 2:06.57 2:44.54
14 KARA ROBINSON Sophomore Unattached 2:06.94 2:40.68 2:55.15 2:11.76 2:47.11 3:24.07
15 Sophia Polenghi   Alpha Omega Elite Track Team 3:07.98 2:44.89 3:04.68 2:59.73 3:03.03 1:58.72
16 Kailyn Scully   Florida Running Club 2:43.72 2:45.37 2:02.38 2:42.07 2:07.34 3:11.83
17 L:atoya Jennings FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 3:25.15 2:45.44 2:43.79 3:30.11 2:32.21 1:57.47
18 Margaret Wiederman JR-3 Truett-McConnell 2:50.57 2:48.88 3:12.53 2:37.06 2:55.64 2:10.04
19 Aaren Green SO-2 Truett-McConnell 2:32.02 2:48.91 2:10.06 1:58.24 2:37.09 3:29.45
20 Layla Ingalls   NuspeedII Track Club 2:25.97 2:51.73 2:55.17 3:38.10 2:19.11 2:29.41
21 Larica Solomon FR-1 Webber 2:40.78 2:52.88 2:02.75 2:44.24 3:13.63 3:41.29
22 Nicole Gilbert   Johnson & Wales (Fla.) 2:22.76 2:54.09 3:28.91 2:45.39 2:12.31 3:11.50
23 Annie Morejon Senior Father Lopez 3:39.01 2:59.51 2:23.61 2:36.18 2:52.33 3:42.60
24 Brianna Horn SO-2 Warner 2:28.45 3:05.56 2:09.90 2:35.87 2:17.32 3:50.10
25 Francesca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) 2:39.64 3:12.33 3:14.26 2:56.95 3:37.34 2:55.02
26 Kayla Quigley SR-4 Truett-McConnell 3:41.10 3:30.57 2:44.25 3:49.53 2:52.67 3:13.73
27 Samantha Barbour SO-2 Warner 3:40.02 3:37.84 2:47.74 4:43.20 2:32.49 3:59.63
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kristen Metcalfe SO-2 Embry-Riddle 1:57.66 2:40.57 2:18.42 2:53.03 2:17.04
2 Marina Levine Senior UNAT-Embry-Riddle 1:59.11 1:45.09 2:20.12 2:24.33 2:01.91
3 Martina Tafoya SR-4 Embry-Riddle 2:20.26 2:20.26 2:23.12 2:44.59 3:06.06
4 Alex Meneses JR-3 Embry-Riddle 3:10.01 3:02.64 2:27.29 2:24.35 2:02.25
5 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 3:10.40 3:11.90 2:29.92 3:13.40 1:56.94
6 Jenycha Rivera FR-1 Southeastern U. 2:21.21 2:33.23 2:30.22 2:01.68 2:55.76
7 Courtney Barber Junior Unattached 2:04.81 2:04.81 2:30.37 3:04.96 2:40.90
8 Natasha Menifee SO-2 Webber 2:29.20 1:45.49 2:30.70 2:39.75 2:18.65
9 Jeannie Estevez   Miami Elite Track Club 2:23.72 2:20.69 2:31.28 1:54.98 1:48.93
11 Liberty Adams   NuspeedII Track Club 3:15.91 3:11.29 2:34.26 3:09.74 3:02.03
12 Leanne Ellis FR-1 Embry-Riddle 2:27.13 2:00.80 2:34.87 2:45.71 3:05.85
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Ivie Nobles FR-1 Truett-McConnell 2:32.56
13 Koree Ream SO-2 Webber 2:38.21
14 KARA ROBINSON Sophomore Unattached 2:40.68
15 Sophia Polenghi   Alpha Omega Elite Track Team 2:44.89
16 Kailyn Scully   Florida Running Club 2:45.37
17 L:atoya Jennings FR-1 Johnson & Wales (Fla.) 2:45.44
18 Margaret Wiederman JR-3 Truett-McConnell 2:48.88
19 Aaren Green SO-2 Truett-McConnell 2:48.91
20 Layla Ingalls   NuspeedII Track Club 2:51.73
21 Larica Solomon FR-1 Webber 2:52.88
22 Nicole Gilbert   Johnson & Wales (Fla.) 2:54.09
23 Annie Morejon Senior Father Lopez 2:59.51
24 Brianna Horn SO-2 Warner 3:05.56
25 Francesca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) 3:12.33
26 Kayla Quigley SR-4 Truett-McConnell 3:30.57
27 Samantha Barbour SO-2 Warner 3:37.84