February 4, 2017
|
Olivet Nazarene-Student Rec. Center - Bourbonnais, IL
|
200m (Flat)

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bobby Thompson   Unattached 2:17.60 1:22.32 1:57.60 1:56.43 2:32.88
2 Hayden Baehl JR-3 Wabash 1:35.32 2:17.68 1:57.67 1:35.32 1:43.55
3 Zach Hird SO-2 North Central (Ill.) 1:29.52 1:36.58 1:57.78 1:23.63 1:53.07
4 Michael Allen SR-4 Ripon 1:33.16 1:41.42 1:57.92 2:16.79 1:29.62
5 Sandy Freeland FR-1 Bradley 1:41.47 2:29.84 1:57.98 2:05.06 2:13.32
6 Jonah Penningroth FR-1 North Central (Ill.) 2:08.32 1:54.06 1:58.81 2:16.64 2:30.89
7 Nick Harvey FR-1 Augustana (Ill.) 1:39.08 2:05.34 1:59.37 2:25.64 2:14.89
8 Ethan Adlfinger SR-4 North Central (Ill.) 2:36.00 2:31.17 2:00.93 1:25.86 2:14.24
9 Tyler Splitt   Illinois Track Club 1:56.69 1:40.89 2:01.55 2:01.55 1:53.05
10 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 2:02.87 1:47.06 2:01.65 2:21.12 2:15.04
11 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 1:44.91 1:51.01 2:01.98 2:32.48 1:42.47
12 Michael Skora SO-2 Benedictine (Ill.) 2:24.32 1:50.07 2:02.30 2:01.08 2:20.65
13 Ryan Adams SR-4 Ripon 2:04.28 1:40.91 2:03.05 1:37.21 2:22.74
14 Rane Nichols JR-3 St. Ambrose 1:53.73 2:36.99 2:03.61 2:19.68 2:15.98
15 Alexander Frank FR-1 Olivet Nazarene 1:56.39 1:31.63 2:03.82 1:31.63 2:11.25
16 Chandler Steward FR-1 Wabash 2:16.24 1:32.89 2:03.85 1:50.23 1:41.56
17 Lester Sander FR-1 Augustana (Ill.) 1:41.57 2:22.95 2:05.39 2:40.50 1:46.59
18 Teddy Eckhardt FR-1 Augustana (Ill.) 1:40.37 2:16.76 2:05.46 1:46.64 2:34.32
19 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 1:34.52 1:38.30 2:06.02 2:14.85 2:09.80
20 Jacob Ludy SO-2 Olivet Nazarene 1:47.45 1:46.19 2:06.41 1:56.30 2:19.06
21 Ross Evans FR-1 Benedictine (Ill.) 1:28.64 2:37.03 2:06.63 2:12.97 1:31.18
22 Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) 2:33.89 2:22.45 2:07.18 1:37.93 2:37.71
23 Nick Morin JR-3 Wabash 2:42.02 1:47.16 2:07.57 1:59.92 1:53.54
24 Luke Boss SO-2 Trinity Christian 2:26.80 2:02.55 2:07.65 1:42.12 2:17.87
25 Free Kashon SR-4 Wabash 1:39.63 2:44.76 2:07.72 2:44.76 2:31.99
26 Emmanuel Chavez-Ortega SO-2 North Central (Ill.) 1:51.35 2:39.98 2:07.98 1:29.59 1:34.71
27 Matthew Bailey SO-2 Wabash 1:32.19 1:41.16 2:08.04 1:51.40 2:22.13
28 Adam Gray FR-1 Benedictine (Ill.) 1:46.37 2:17.12 2:08.15 1:51.49 2:18.41
29 Hank Pimentel FR-1 Benedictine (Ill.) 2:12.21 2:41.74 2:08.36 2:16.07 1:34.99
30 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 1:44.09 2:02.08 2:08.50 2:21.35 1:58.22
31 Will Schoonover FR-1 Benedictine (Ill.) 2:24.34 2:23.05 2:08.87 2:46.25 2:26.92
32 Chase Hall JR-3 North Central (Ill.) 2:43.62 2:39.72 2:09.85 1:45.18 1:36.09
33 Christian Estrada JR-3 Benedictine (Ill.) 2:23.29 2:45.43 2:10.26 2:32.41 1:46.82
34 Enrique Diaz SO-2 North Central (Ill.) 1:53.37 2:22.03 2:10.30 1:41.64 1:42.94
35 Andrew Johnson FR-1 Ripon 1:51.42 1:50.11 2:11.08 1:38.31 1:47.49
36 Demond Carter FR-1 Benedictine (Ill.) 1:55.82 2:53.73 2:14.67 2:17.37 1:45.05
37 Beau Barber   Illinois Track Club 1:51.79 2:48.35 2:14.68 2:24.11 1:58.52
38 Drew Lukens FR-1 Wabash 2:04.27 1:57.51 2:15.07 2:28.58 2:43.44
39 Noah Wolters SO-2 Trinity Christian 1:49.16 2:28.72 2:16.44 2:27.36 2:00.07
40 Brad Lathrop FR-1 Augustana (Ill.) 2:56.45 2:20.61 2:17.85 1:54.42 1:59.93
41 Jose Beltran FR-1 Trinity Christian 2:39.14 2:08.76 2:24.67 1:44.17 1:55.74
  Josh Thorson SO-2 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
35 Andrew Johnson FR-1 Ripon 2:11.08 2:29.44 2:20.26 1:46.18
37 Beau Barber   Illinois Track Club 2:14.68 2:29.50 1:36.97 2:06.60
39 Noah Wolters SO-2 Trinity Christian 2:16.44 2:10.99 2:42.37 2:57.38
41 Jose Beltran FR-1 Trinity Christian 2:24.67 2:21.78 2:46.37 2:37.69
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Ross Evans FR-1 Benedictine (Ill.) 2:06.63 2:00.30 1:47.64 2:12.97 2:06.63 1:45.11
23 Nick Morin JR-3 Wabash 2:07.57 2:11.40 2:33.09 2:44.57 1:33.13 2:44.57
25 Free Kashon SR-4 Wabash 2:07.72 2:01.34 2:42.21 1:29.41 2:31.99 2:06.45
26 Emmanuel Chavez-Ortega SO-2 North Central (Ill.) 2:07.98 1:55.19 1:48.79 2:34.86 1:42.39 1:50.07
27 Matthew Bailey SO-2 Wabash 2:08.04 2:14.45 2:24.69 1:56.52 2:40.05 2:15.73
28 Adam Gray FR-1 Benedictine (Ill.) 2:08.15 2:28.66 2:28.66 1:48.93 1:52.78 1:56.62
29 Hank Pimentel FR-1 Benedictine (Ill.) 2:08.36 2:45.59 2:10.93 2:36.60 1:51.68 2:27.62
33 Christian Estrada JR-3 Benedictine (Ill.) 2:10.26 2:32.41 2:40.22 1:53.33 2:32.41 2:32.41
34 Enrique Diaz SO-2 North Central (Ill.) 2:10.30 2:46.79 2:32.46 1:55.97 1:50.76 2:49.39
36 Demond Carter FR-1 Benedictine (Ill.) 2:14.67 2:49.69 2:42.95 2:37.57 2:20.06 2:33.53
38 Drew Lukens FR-1 Wabash 2:15.07 2:32.63 2:00.22 1:38.61 1:46.71 2:33.98
40 Brad Lathrop FR-1 Augustana (Ill.) 2:17.85 1:37.88 2:10.96 2:05.45 2:38.53 2:09.58
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Jonah Penningroth FR-1 North Central (Ill.) 1:58.81 2:32.08 1:57.63 2:01.19 2:13.07
16 Chandler Steward FR-1 Wabash 2:03.85 1:55.18 1:27.94 1:36.61 1:41.56
17 Lester Sander FR-1 Augustana (Ill.) 2:05.39 2:29.22 2:10.41 1:37.81 2:05.39
18 Teddy Eckhardt FR-1 Augustana (Ill.) 2:05.46 2:16.76 1:39.12 2:19.26 2:34.32
19 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 2:06.02 2:43.83 2:19.89 1:50.90 1:35.78
22 Tim Hyde SR-4 Augustana (Ill.) 2:07.18 1:50.65 2:28.80 1:45.56 2:07.18
24 Luke Boss SO-2 Trinity Christian 2:07.65 2:33.18 1:38.29 1:57.44 1:48.51
31 Will Schoonover FR-1 Benedictine (Ill.) 2:08.87 2:14.03 1:30.21 2:14.03 2:35.94
32 Chase Hall JR-3 North Central (Ill.) 2:09.85 1:36.09 1:30.90 2:00.76 2:20.24
  Josh Thorson SO-2 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Zach Hird SO-2 North Central (Ill.) 1:57.78 2:29.58
8 Ethan Adlfinger SR-4 North Central (Ill.) 2:00.93 2:06.98
9 Tyler Splitt   Illinois Track Club 2:01.55 1:28.74
10 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 2:01.65 1:28.81
12 Michael Skora SO-2 Benedictine (Ill.) 2:02.30 1:37.84
13 Ryan Adams SR-4 Ripon 2:03.05 2:19.05
15 Alexander Frank FR-1 Olivet Nazarene 2:03.82 2:32.30
20 Jacob Ludy SO-2 Olivet Nazarene 2:06.41 2:16.53
30 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 2:08.50 2:13.64
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Bobby Thompson   Unattached 1:54.08 1:52.90 1:57.60 1:58.78
2 Hayden Baehl JR-3 Wabash 2:29.44 2:04.73 1:57.67 1:22.37
4 Michael Allen SR-4 Ripon 1:24.91 1:40.24 1:57.92 2:17.97
5 Sandy Freeland FR-1 Bradley 1:59.16 1:28.49 1:57.98 1:57.98
7 Nick Harvey FR-1 Augustana (Ill.) 2:07.73 1:56.99 1:59.37 2:13.70
11 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 2:26.38 2:21.50 2:01.98 1:26.61
14 Rane Nichols JR-3 St. Ambrose 1:52.49 1:59.91 2:03.61 1:46.31