April 7- 8, 2017
|
Moravian College - Bethlehem, PA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jonathan Abbott FR-1 Colgate 3:32.71 4:06.94 5:08.06 4:06.94 4:41.17 4:04.49 4:53.39
2 Sean Luzzi JR-3 Misericordia 4:35.88 4:30.96 4:50.66 4:28.49 4:18.64 4:06.32 3:07.21
3 Matt Lloyd FR-1 East Stroudsburg 4:51.88 3:10.46 3:25.30 3:25.30 4:34.56 4:07.35 2:58.10
4 Erik Winberg SR-4 Utica 3:18.26 4:02.87 4:07.82 4:02.87 3:05.87 4:07.82 3:48.00
5 Mitchell Marlow FR-1 Utica 3:58.54 5:08.11 4:30.84 3:01.39 3:23.75 4:08.47 3:01.39
6 Jason Richwall FR-1 Muhlenberg 3:04.42 4:06.72 4:09.21 4:31.64 3:21.86 4:09.21 4:24.17
7 Tyler Wright SO-2 Utica 4:26.87 5:01.79 3:24.52 3:46.97 3:51.96 4:09.41 4:51.81
8 James Wilson SR-4 Bloomsburg 3:34.58 3:09.63 5:14.39 4:09.51 3:59.53 4:09.51 4:36.96
9 Benjamin Linne SO-2 York (Pa.) 5:07.05 4:34.60 5:02.06 3:39.68 4:34.60 4:09.63 3:32.19
10 Jake Plachko SR-4 Bloomsburg 3:12.57 4:40.09 3:40.07 3:02.56 4:37.59 4:10.08 3:57.58
11 Dominic Brass JR-3 DeSales 4:45.69 2:57.93 3:02.94 3:10.46 4:05.59 4:10.60 4:43.18
12 Jacob Saxon SO-2 Muhlenberg 3:13.29 3:18.31 5:08.76 3:43.41 3:25.84 4:11.02 5:18.80
13 Ryan Little SO-2 Stevens Institute 3:58.49 4:16.06 3:48.45 4:38.66 5:06.27 4:11.04 4:23.60
14 Pat Robertson FR-1 Ithaca 3:26.58 4:34.60 4:01.85 5:12.38 5:07.35 4:11.92 5:19.94
15 Robert Galante SR-4 Colgate 4:53.69 2:59.76 4:05.59 4:13.18 4:53.69 4:13.18 4:08.12
16 Devon Harris SO-2 Moravian 4:00.62 3:32.76 3:04.90 5:19.14 3:42.89 4:13.28 4:53.81
17 Stuart Bibeau SO-2 Muhlenberg 5:24.59 4:41.48 4:41.48 3:20.33 4:05.98 4:13.58 4:21.19
18 Nick Cauley FR-1 DeSales 4:16.48 5:14.89 3:30.77 4:46.96 5:09.81 4:13.94 3:28.23
19 Gabe Lamm SO-2 DeSales 3:48.58 4:24.13 3:20.64 4:03.82 4:31.75 4:13.97 5:02.23
20 Thomas Moser SO-2 Bloomsburg 5:21.33 2:58.52 3:31.67 5:26.43 4:27.78 4:15.02 4:30.33
21 Daniel Palladino JR-3 Colgate 5:29.13 3:08.81 5:11.27 3:29.22 4:55.97 4:15.14 5:11.27
22 Danny Dugan JR-3 Bloomsburg 3:37.01 5:26.79 5:08.92 3:54.88 3:03.82 4:15.30 3:39.56
23 Chris Banko SR-4 Stevens Institute 3:03.90 5:29.48 4:20.52 3:24.33 3:39.66 4:15.41 4:25.63
24 Garrett Bampos FR-1 Ithaca 5:24.49 3:37.18 4:00.17 4:33.39 3:16.74 4:15.50 3:09.07
25 Alexander Fitch SO-2 Misericordia 4:23.70 3:09.46 3:09.46 4:08.34 3:58.10 4:16.02 3:47.86
26 Zachary Davis FR-1 Misericordia 4:24.60 4:14.33 4:45.15 3:25.52 5:26.25 4:16.89 3:40.93
27 Taylor Piekos JR-3 East Stroudsburg 4:53.76 4:04.80 4:12.53 5:24.68 4:40.88 4:17.68 4:38.30
28 Ilya Wilson FR-1 Suffolk CC 4:36.45 4:28.70 3:00.86 4:28.70 3:00.86 4:18.36 3:11.19
29 Justin Beasley-Turner FR-1 Moravian 4:08.80 4:50.26 3:11.78 4:24.35 4:13.98 4:19.16 4:58.04
30 Darren Webb SO-2 York (Pa.) 4:35.24 3:19.22 3:48.06 3:19.22 4:53.59 4:22.13 5:01.45
31 Jacob Lange FR-1 Ithaca 5:02.14 4:30.62 3:11.80 4:33.24 5:38.93 4:22.73 3:19.68
32 Kyle McDermott SO-2 Stevens Institute 3:35.57 3:27.68 4:04.48 3:19.79 5:23.35 4:22.88 3:30.31
33 Greyson Strouse JR-3 Stevens Institute 4:55.59 4:47.68 5:24.63 4:26.56 4:55.59 4:23.92 5:16.71
34 William Esposito SO-2 Hunter 3:34.22 4:00.67 3:13.07 5:22.66 4:00.67 4:24.47 5:33.24
35 Alex Tursi FR-1 Moravian 5:23.13 5:17.84 4:27.51 3:13.35 3:39.84 4:24.86 4:03.68
36 Nikhil Tewari SO-2 Colgate 4:57.22 4:54.56 4:59.87 5:31.72 4:35.99 4:25.37 5:26.41
37 Stephen O'Shea JR-3 Hunter 5:45.17 3:37.72 4:12.24 4:57.38 3:13.83 4:25.51 5:39.86
38 Phil Chapel JR-3 Stevens Institute 4:40.13 4:45.47 3:44.11 4:18.79 4:50.81 4:26.79 4:34.80
39 Jeremy Riggotti SR-4 East Stroudsburg 5:07.40 3:47.21 5:20.76 4:43.34 4:16.61 4:27.30 3:41.86
40 Jon Kulpa SO-2 Utica 4:58.72 4:12.97 4:23.73 3:08.38 3:43.37 4:29.11 3:48.75
41 Ben Macek FR-1 York (Pa.) 4:48.64 4:56.73 4:54.03 5:31.80 4:35.15 4:29.75 3:35.80
42 Nathan Skrutski FR-1 Marywood 5:08.36 4:57.54 4:46.72 4:06.15 4:19.67 4:30.49 4:19.67
43 Jonathan Buck SO-2 Misericordia 5:18.31 3:56.70 4:15.74 3:29.49 3:21.33 4:32.06 3:59.42
44 Joseph Varca FR-1 Suffolk CC 4:07.97 5:16.09 3:16.20 5:16.09 5:35.17 4:32.49 4:59.74
45 Trevor Flynn FR-1 Marywood 5:58.82 4:11.17 3:51.85 4:16.69 3:57.37 4:36.01 5:14.66
46 John Terracciano FR-1 Marywood 5:55.68 6:28.84 4:07.17 4:13.20 5:25.54 5:01.42 3:43.05
47 Michael Nurilov FR-1 Hunter 4:12.18 4:28.55 4:35.10 4:41.65 4:08.90 5:27.50 6:49.38
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jonathan Abbott FR-1 Colgate 3:57.16 4:04.49 4:04.49 4:06.94 5:00.73 4:14.27 5:15.40
2 Sean Luzzi JR-3 Misericordia 5:02.98 2:54.89 4:06.32 2:52.43 4:13.71 3:14.60 4:01.40
4 Erik Winberg SR-4 Utica 4:49.95 2:58.43 4:07.82 4:47.48 3:13.30 5:17.21 3:18.26
6 Jason Richwall FR-1 Muhlenberg 3:06.91 3:09.40 4:09.21 4:36.63 4:46.60 4:49.09 4:36.63
8 James Wilson SR-4 Bloomsburg 3:59.53 3:39.57 4:09.51 3:54.54 3:27.10 4:51.93 4:49.44
12 Jacob Saxon SO-2 Muhlenberg 3:40.90 4:41.15 4:11.02 3:48.43 4:23.58 3:30.86 5:01.23
15 Robert Galante SR-4 Colgate 3:50.40 4:03.06 4:13.18 4:30.91 5:21.54 4:25.84 4:46.10
16 Devon Harris SO-2 Moravian 4:56.34 3:17.56 4:13.28 3:42.89 5:14.07 3:09.96 3:58.09
25 Alexander Fitch SO-2 Misericordia 4:23.70 3:52.98 4:16.02 3:47.86 5:14.91 3:06.90 4:36.51
29 Justin Beasley-Turner FR-1 Moravian 3:04.01 4:45.08 4:19.16 5:03.22 5:36.91 5:26.55 5:11.00
43 Jonathan Buck SO-2 Misericordia 5:42.80 3:48.53 4:32.06 5:37.36 3:34.93 4:21.18 4:18.46
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Matt Lloyd FR-1 East Stroudsburg 3:20.36 3:05.52 5:19.09 4:29.62 4:07.35 4:54.35 3:50.04
5 Mitchell Marlow FR-1 Utica 3:43.63 4:18.41 4:13.44 3:16.30 4:08.47 4:38.29 4:38.29
7 Tyler Wright SO-2 Utica 3:04.57 5:01.79 3:27.01 3:34.50 4:09.41 5:21.74 4:56.80
9 Benjamin Linne SO-2 York (Pa.) 4:02.15 4:47.08 3:44.67 3:44.67 4:09.63 4:37.09 3:04.73
11 Dominic Brass JR-3 DeSales 3:12.97 5:00.72 3:17.98 3:30.51 4:10.60 4:20.63 3:33.01
13 Ryan Little SO-2 Stevens Institute 4:21.09 3:35.90 3:28.37 4:08.53 4:11.04 5:18.82 3:53.47
17 Stuart Bibeau SO-2 Muhlenberg 4:49.09 4:36.41 4:46.55 4:49.09 4:13.58 4:08.51 5:27.12
19 Gabe Lamm SO-2 DeSales 4:01.28 4:11.43 4:01.28 3:10.48 4:13.97 3:15.56 5:02.23
23 Chris Banko SR-4 Stevens Institute 4:12.86 3:42.21 2:58.79 4:58.83 4:15.41 3:09.01 4:25.63
26 Zachary Davis FR-1 Misericordia 5:15.98 3:43.50 4:34.88 4:52.86 4:16.89 3:58.91 4:01.48
33 Greyson Strouse JR-3 Stevens Institute 3:57.53 3:23.22 4:00.17 4:47.68 4:23.92 5:27.26 5:40.46
34 William Esposito SO-2 Hunter 4:03.32 3:31.58 3:15.71 3:58.03 4:24.47 5:38.53 3:05.13
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Jake Plachko SR-4 Bloomsburg 3:15.07 4:10.08
14 Pat Robertson FR-1 Ithaca 4:47.19 4:11.92
18 Nick Cauley FR-1 DeSales 3:00.30 4:13.94
20 Thomas Moser SO-2 Bloomsburg 3:29.12 4:15.02
21 Daniel Palladino JR-3 Colgate 4:04.94 4:15.14
22 Danny Dugan JR-3 Bloomsburg 4:02.54 4:15.30
24 Garrett Bampos FR-1 Ithaca 5:01.49 4:15.50
27 Taylor Piekos JR-3 East Stroudsburg 4:35.72 4:17.68
28 Ilya Wilson FR-1 Suffolk CC 3:00.86 4:18.36
30 Darren Webb SO-2 York (Pa.) 5:11.94 4:22.13
32 Kyle McDermott SO-2 Stevens Institute 3:17.16 4:22.88
35 Alex Tursi FR-1 Moravian 3:18.65 4:24.86
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
31 Jacob Lange FR-1 Ithaca 4:22.73 4:27.99 5:17.91 4:49.01
36 Nikhil Tewari SO-2 Colgate 4:25.37 3:05.76 3:26.99 4:28.03
37 Stephen O'Shea JR-3 Hunter 4:25.51 3:16.48 5:29.24 4:36.13
38 Phil Chapel JR-3 Stevens Institute 4:26.79 4:16.12 4:32.13 3:14.76
39 Jeremy Riggotti SR-4 East Stroudsburg 4:27.30 4:40.67 5:10.07 4:11.27
40 Jon Kulpa SO-2 Utica 4:29.11 3:29.91 4:58.72 5:09.48
41 Ben Macek FR-1 York (Pa.) 4:29.75 4:43.24 3:16.92 4:21.66
42 Nathan Skrutski FR-1 Marywood 4:30.49 5:30.00 3:12.05 4:19.67
44 Joseph Varca FR-1 Suffolk CC 4:32.49 4:35.22 3:51.62 3:21.65
45 Trevor Flynn FR-1 Marywood 4:36.01 4:16.69 5:50.54 5:31.22
46 John Terracciano FR-1 Marywood 5:01.42 5:46.64 6:31.85 5:58.69
47 Michael Nurilov FR-1 Hunter 5:27.50 6:46.10 4:02.35 4:44.93