February 18, 2017
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alec Thibodeaux SR-4 Eastern Mennonite 7:15.73 5:58.84 9:23.89 8:32.62 6:29.60 10:20.27 6:34.72
2 Matt Conner Freshman Unattached 9:16.17 10:48.87 9:47.07 8:34.97 9:57.37 9:26.47 6:51.98
3 Aaron Thomas SO-2 North Carolina St. 8:07.12 7:15.30 9:40.40 8:38.21 8:17.49 8:27.85 8:22.67
4 Jacob Black FR-1 Lenoir-Rhyne 9:46.10 8:59.00 10:22.73 8:43.30 8:06.67 9:09.47 9:56.57
5 Tyler Boone SR-4 Bryan 9:36.12 10:28.49 10:49.44 8:43.74 8:22.79 11:20.87 6:11.86
6 Jose Rosas SO-2 Queens (N.C.) 9:47.71 9:37.22 8:55.24 8:44.74 7:20.79 11:06.42 6:07.32
7 Tom Bains JR-3 Queens (N.C.) 8:35.16 7:32.08 10:36.06 8:45.67 6:50.03 9:32.98 10:09.78
8 Cavender Salvadori SR-4 William and Mary 8:26.47 8:00.09 10:54.19 8:47.57 10:06.71 8:15.92 9:08.68
9 Tristan Lucy-Speidel SO-2 Lynchburg 8:35.05 8:24.44 6:27.62 8:50.98 10:53.11 10:47.80 9:17.53
10 Will Baldwin Senior Unattached 10:50.06 8:31.52 10:02.10 8:52.83 8:04.88 11:00.71 10:23.42
11 James Gildard Freshman Unattached 6:18.42 11:06.23 7:38.37 8:52.98 10:23.59 7:11.72 11:06.23
12 Alex Griggs   Unattached 6:13.42 11:01.48 7:33.44 8:53.45 9:09.46 8:10.78 10:13.47
13 Benjamin Talbert Sophomore Unattached 10:36.75 6:35.96 9:37.89 8:55.08 9:05.79 10:58.15 6:35.96
14 Seth Eagleson JR-3 Lee (Tenn.) 8:12.53 10:58.48 9:32.83 8:55.35 6:14.75 9:32.83 9:48.89
15 Anthony Raftis FR-1 Queens (N.C.) 6:48.14 7:14.99 6:58.88 8:57.02 7:47.21 8:46.28 7:41.84
16 Drew Smith SR-4 Lynchburg 9:52.11 10:08.26 7:10.63 8:58.28 10:02.88 8:42.14 9:35.96
17 Nick Kipkemei FR-1 Queens (N.C.) 10:22.90 6:29.99 11:00.82 9:01.65 8:02.07 7:34.99 7:34.99
18 Jonathan Pelham Sophomore Unattached 7:51.41 6:46.39 9:56.04 9:01.85 9:34.37 9:07.27 9:28.95
19 Jared Nisly SR-4 Eastern Mennonite 9:53.79 11:10.06 9:21.11 9:04.76 6:37.68 6:48.57 11:10.06
20 Austin Kinne FR-1 Washington and Lee 10:16.60 11:32.99 8:54.75 9:05.66 6:49.25 11:38.45 9:16.58
21 Abrham Amine FR-1 Eastern Mennonite 11:29.35 6:28.45 11:29.35 9:07.10 9:28.99 9:39.93 11:29.35
22 Alex Dolwick SO-2 Washington and Lee 7:36.21 9:15.14 7:41.70 9:09.64 9:31.63 11:21.56 10:43.08
23 Mitch Rees-Jones Junior Unattached 9:31.65 10:38.25 6:50.70 9:15.00 11:00.45 10:43.80 8:13.95
24 Alex Love SR-4 USC Upstate 9:48.99 8:36.76 11:34.57 9:15.65 6:56.74 11:12.34 7:30.08
25 Derek Chavis JR-3 Lenoir-Rhyne 7:32.54 7:49.30 7:10.20 9:18.69 6:47.85 7:43.72 11:16.02
26 Abraham Hernandez SO-2 USC Upstate 12:01.22 7:55.22 11:50.04 9:19.08 7:32.86 8:45.54 9:30.27
27 Corbin Boyles SO-2 Lenoir-Rhyne 8:02.52 7:00.80 9:09.84 9:21.06 11:35.72 8:36.18 9:21.06
28 Joe Carmody SO-2 Washington and Lee 6:49.93 11:19.47 8:08.54 9:21.54 12:10.01 11:30.70 12:10.01
29 Todd Gunzenhauser   Unattached 6:50.01 9:55.35 7:12.47 9:21.65 9:16.04 8:08.64 9:27.27
30 Billy Knabe FR-1 Campbell 8:16.82 7:09.07 9:58.44 9:24.56 11:51.35 9:24.56 8:39.40
31 Jacob Coccia FR-1 USC Upstate 12:02.82 7:31.76 11:28.94 9:24.70 7:48.71 10:49.41 9:47.29
32 Calvin Riss SO-2 Washington and Lee 9:42.55 11:01.73 9:08.62 9:25.58 8:06.40 7:32.47 11:58.29
33 Amos Korir FR-1 Carson-Newman 10:09.28 10:54.84 9:00.95 9:29.42 8:55.26 8:21.09 8:32.48
34 Parker Nail Freshman Unattached 6:47.57 7:16.27 7:44.97 9:34.03 6:41.82 9:16.81 11:51.80
35 Ereck Lewis SO-2 USC Upstate 7:36.83 8:05.74 8:46.22 9:38.26 9:20.92 11:51.26 11:33.92
36 Michael Burch SR-4 Anderson (S.C.) 11:54.34 12:34.99 10:50.46 9:40.76 10:03.99 11:13.69 9:29.15
37 Kelvin Ronoh FR-1 Carson-Newman 8:19.78 8:48.84 11:02.50 9:41.14 11:43.18 12:23.86 12:00.62
38 Max Bergstrom   Unattached 8:35.02 8:11.61 7:13.08 9:45.24 7:01.38 12:05.70 10:49.62
39 John Drummond JR-3 Anderson (S.C.) 11:48.48 11:36.77 7:54.28 9:45.52 12:41.18 9:45.52 8:58.68
40 Caleb Amstutz SO-2 Guilford 9:51.74 11:27.37 12:33.12 9:57.71 12:39.10 7:58.17 7:46.22
41 Joel Mercaldo Freshman Unattached 13:17.87 7:21.90 11:27.39 10:13.74 11:45.80 8:53.96 10:56.71
  JP Trojan FR-1 William and Mary DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Alec Thibodeaux SR-4 Eastern Mennonite 8:32.62 9:13.63
2 Matt Conner Freshman Unattached 8:34.97 7:58.93
3 Aaron Thomas SO-2 North Carolina St. 8:38.21 6:07.93
4 Jacob Black FR-1 Lenoir-Rhyne 8:43.30 8:43.30
5 Tyler Boone SR-4 Bryan 8:43.74 6:32.81
6 Jose Rosas SO-2 Queens (N.C.) 8:44.74 9:26.72
8 Cavender Salvadori SR-4 William and Mary 8:47.57 10:11.99
10 Will Baldwin Senior Unattached 8:52.83 11:11.37
11 James Gildard Freshman Unattached 8:52.98 9:56.94
12 Alex Griggs   Unattached 8:53.45 9:57.47
14 Seth Eagleson JR-3 Lee (Tenn.) 8:55.35 11:03.84
18 Jonathan Pelham Sophomore Unattached 9:01.85 8:07.67
29 Todd Gunzenhauser   Unattached 9:21.65 7:51.79
  JP Trojan FR-1 William and Mary DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Tom Bains JR-3 Queens (N.C.) 7:37.34 9:01.44 7:32.08 9:43.50 11:23.38 8:45.67
9 Tristan Lucy-Speidel SO-2 Lynchburg 7:36.65 6:43.55 6:27.62 11:03.73 6:11.69 8:50.98
13 Benjamin Talbert Sophomore Unattached 8:12.28 9:21.84 11:35.61 10:42.10 7:45.52 8:55.08
15 Anthony Raftis FR-1 Queens (N.C.) 10:12.21 6:53.51 6:15.92 6:53.51 10:12.21 8:57.02
16 Drew Smith SR-4 Lynchburg 8:58.28 9:41.35 11:39.77 9:35.96 7:32.16 8:58.28
17 Nick Kipkemei FR-1 Queens (N.C.) 8:02.07 9:23.32 11:11.65 11:33.32 6:19.16 9:01.65
19 Jared Nisly SR-4 Eastern Mennonite 11:48.19 11:26.40 9:21.11 10:21.03 11:04.61 9:04.76
20 Austin Kinne FR-1 Washington and Lee 10:54.80 10:38.43 10:05.69 7:54.73 10:49.34 9:05.66
21 Abrham Amine FR-1 Eastern Mennonite 9:56.34 9:01.63 7:28.63 9:01.63 10:01.81 9:07.10
22 Alex Dolwick SO-2 Washington and Lee 9:42.62 8:03.69 6:52.23 6:24.75 8:42.16 9:09.64
24 Alex Love SR-4 USC Upstate 10:33.44 10:27.89 6:34.52 10:11.22 8:58.98 9:15.65
25 Derek Chavis JR-3 Lenoir-Rhyne 10:14.56 11:43.95 11:55.13 10:31.32 11:38.37 9:18.69
34 Parker Nail Freshman Unattached 9:57.00 10:14.22 12:14.76 8:42.37 11:28.84 9:34.03
41 Joel Mercaldo Freshman Unattached 12:04.22 7:40.31 8:35.55 10:44.43 11:39.67 10:13.74
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Mitch Rees-Jones Junior Unattached 10:21.60 9:15.00 11:39.30
26 Abraham Hernandez SO-2 USC Upstate 8:23.18 9:19.08 8:23.18
27 Corbin Boyles SO-2 Lenoir-Rhyne 8:13.74 9:21.06 11:46.94
28 Joe Carmody SO-2 Washington and Lee 11:30.70 9:21.54 10:51.39
30 Billy Knabe FR-1 Campbell 8:39.40 9:24.56 7:59.88
31 Jacob Coccia FR-1 USC Upstate 11:28.94 9:24.70 9:24.70
32 Calvin Riss SO-2 Washington and Lee 6:47.22 9:25.58 8:29.03
33 Amos Korir FR-1 Carson-Newman 7:58.32 9:29.42 9:12.34
35 Ereck Lewis SO-2 USC Upstate 8:46.22 9:38.26 7:25.26
36 Michael Burch SR-4 Anderson (S.C.) 8:48.50 9:40.76 10:50.46
37 Kelvin Ronoh FR-1 Carson-Newman 9:06.28 9:41.14 12:35.49
38 Max Bergstrom   Unattached 11:18.88 9:45.24 9:45.24
39 John Drummond JR-3 Anderson (S.C.) 11:54.34 9:45.52 9:27.96
40 Caleb Amstutz SO-2 Guilford 11:57.26 9:57.71 10:33.58