May 12-15, 2016
|
Mid. Tenn. State - Murfreesboro, TN

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Agnes Abu JR-3 Mid. Tenn. State 4:25.53 4:15.02 3:19.81 4:49.19 4:22.90 4:15.02 10
2 Elsa Racasan SO-2 Rice 5:41.18 4:32.42 3:26.30 5:06.80 4:24.48 5:04.16 8
3 Abigail Cartwright FR-1 Rice 4:07.96 3:38.32 4:34.91 4:32.22 4:29.52 3:35.62 6
4 Susie Kemper JR-3 North Texas 4:27.43 4:19.24 5:41.10 5:02.90 4:32.88 5:46.56 5
5 Stephanie Wangui SR-4 UTSA 5:03.56 5:47.31 5:44.58 4:22.54 4:33.47 3:33.31 4
6 Jenna Wesley SR-4 UAB 3:50.45 4:17.88 3:39.48 4:04.17 4:34.34 5:31.96 3
7 Taylor Carlin SR-4 Western Kentucky 5:26.35 3:31.99 4:38.93 4:08.25 4:38.93 5:12.41 2
8 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 4:37.59 5:25.26 4:01.14 4:46.00 4:40.39 4:43.20 1
9 Kylee Kittrell JR-3 North Texas 5:53.79 5:39.64 4:11.90 5:28.32 4:43.03 4:17.56   
10 Christina Moralez SO-2 North Texas 4:57.44 3:25.92 4:31.70 4:03.10 4:46.00 5:20.32   
11 Rebecca Evans SO-2 UAB 5:12.58 4:58.11 4:40.74 4:43.64 4:49.42 6:13.36   
12 Magdalena Escobar SR-4 North Texas 4:36.01 4:23.88 5:48.80 3:50.51 5:03.30 4:08.71   

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Agnes Abu JR-3 Mid. Tenn. State 4:39.78 4:31.63 3:23.73 3:59.04 3:53.61
2 Susie Kemper JR-3 North Texas 4:26.31 4:34.54 5:40.43 3:25.91 3:28.65
3 Jenna Wesley SR-4 UAB 4:18.32 4:37.76 4:23.88 5:24.98 5:02.76
4 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 4:27.35 4:38.49 3:56.72 4:52.42 3:34.44
5 Stephanie Wangui SR-4 UTSA 5:26.88 4:39.38 5:54.82 4:47.77 5:40.85
6 Elsa Racasan SO-2 Rice 5:07.99 4:39.99 4:31.59 3:46.80 5:35.99
7 Taylor Carlin SR-4 Western Kentucky 3:58.09 4:40.10 3:58.09 5:16.52 3:18.88
8 Abigail Cartwright FR-1 Rice 4:18.15 4:40.59 4:12.53 5:08.65 5:53.55
9 Christina Moralez SO-2 North Texas 5:09.27 4:41.15 5:37.38 5:20.51 5:23.33
10 Magdalena Escobar SR-4 North Texas 3:18.34 4:43.33 5:40.00 5:57.00 5:06.00
11 Rebecca Evans SO-2 UAB 5:54.70 4:43.76 4:09.71 5:23.49 3:24.31
12 Kylee Kittrell JR-3 North Texas 5:57.98 4:44.11 5:38.09 4:27.07 3:50.13
13 Alondra Hoyos JR-3 Southern Miss. 5:11.10 4:45.41 4:42.56 4:56.83 4:51.12
14 Andrea Porter JR-3 Marshall 5:16.28 4:47.52 5:10.53 3:27.02 6:02.28
15 Victoria Roughsedge FR-1 UAB 5:28.85 4:48.46 3:53.66 5:37.50 3:21.93
16 Caragh MacDermott JR-3 Charlotte 6:04.87 4:51.89 3:36.00 5:24.00 3:53.52
17 Alexa Brainard SO-2 Western Kentucky 4:44.09 4:52.87 5:16.30 3:48.44 5:30.95
18 Fabiola Andujar-Perez JR-3 Rice 4:44.71 4:53.51 3:48.94 5:55.15 5:11.12
19 Savannah Ames SO-2 Western Kentucky 4:04.14 4:54.14 4:24.73 5:35.32 5:23.56
20 Bethany Hardcastle FR-1 Florida Atlantic 3:37.99 4:54.57 3:55.66 5:32.87 6:05.27
21 Truphena Sum JR-3 UTEP 5:04.39 4:55.52 4:52.57 4:49.61 4:02.33
22 Charlette Janicek FR-1 UTSA 4:58.44 4:58.44 5:28.29 5:58.13 5:28.29
23 Brittany White SO-2 North Texas 6:19.14 4:58.53 4:34.65 5:01.52 4:49.58
24 Kathryn Pennel JR-3 North Texas 4:58.76 5:01.77 5:41.00 3:43.31 6:02.13
25 Sydne Grier FR-1 FIU 6:33.09 5:14.47 6:26.80 6:04.79 3:43.28
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Agnes Abu JR-3 Mid. Tenn. State 4:42.50 4:31.63
2 Susie Kemper JR-3 North Texas 3:31.40 4:34.54
3 Jenna Wesley SR-4 UAB 5:24.98 4:37.76
4 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 5:53.69 4:38.49
9 Christina Moralez SO-2 North Texas 3:16.81 4:41.15
13 Alondra Hoyos JR-3 Southern Miss. 6:08.18 4:45.41
15 Victoria Roughsedge FR-1 UAB 5:25.96 4:48.46
16 Caragh MacDermott JR-3 Charlotte 5:24.00 4:51.89
17 Alexa Brainard SO-2 Western Kentucky 3:42.59 4:52.87
19 Savannah Ames SO-2 Western Kentucky 3:43.55 4:54.14
22 Charlette Janicek FR-1 UTSA 6:13.05 4:58.44
23 Brittany White SO-2 North Texas 4:55.55 4:58.53
24 Kathryn Pennel JR-3 North Texas 4:43.67 5:01.77
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Stephanie Wangui SR-4 UTSA 4:39.38 4:08.65
6 Elsa Racasan SO-2 Rice 4:39.99 3:35.60
7 Taylor Carlin SR-4 Western Kentucky 4:40.10 3:16.07
8 Abigail Cartwright FR-1 Rice 4:40.59 4:54.62
10 Magdalena Escobar SR-4 North Texas 4:43.33 3:58.00
11 Rebecca Evans SO-2 UAB 4:43.76 3:27.15
12 Kylee Kittrell JR-3 North Texas 4:44.11 3:38.77
14 Andrea Porter JR-3 Marshall 4:47.52 3:52.90
18 Fabiola Andujar-Perez JR-3 Rice 4:53.51 5:52.22
20 Bethany Hardcastle FR-1 Florida Atlantic 4:54.57 4:36.90
21 Truphena Sum JR-3 UTEP 4:55.52 5:39.85
25 Sydne Grier FR-1 FIU 5:14.47 5:58.50