May 14, 2016
|
Bentley College Track - Waltham, MA

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Stephen Headley   Unattached 10.71 11.68 10.61 11.04 11.25 11.25 13.28 0.4
2 Afrifa Okatakyie   Unattached 10.99 13.08 7.70 13.52 10.88 12.31 8.14 0.4
3 Adam Couitt SO-2 Dartmouth 11.02 13.34 14.22 8.60 10.47 11.46 8.71 0.4
4 Bryan Holtzman   Mercury TC 11.26 14.42 8.56 13.29 13.85 8.22 12.50 0.4
5 Artabaz Nazari   Saint John Track Club 11.38 8.43 12.29 14.12 9.22 12.52 12.07 0.4
6 Sayin Shute FR-1 Babson 11.43 10.06 10.75 11.55 8.69 8.92 10.98 -0.1
7 Daryl Chingono   Gbtc 11.68 13.79 8.30 10.28 15.19 12.03 11.45 -0.1
8 Ella Ejike   Unattached 11.73 13.49 10.44 12.32 13.02 11.26 10.91 -0.1
9 Corey Fairfield   Gbtc 11.86 9.97 9.61 12.34 12.10 15.18 11.51 -0.1
  Luis Gonzalez   Haverhill Elite Track Club NT NT NT NT NT NT NT -0.1
Men's 100 Meters Section 1
W: 0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Stephen Headley   Unattached 10.29 12.75 9.32 13.39 8.89 10.71 7.61
2 Afrifa Okatakyie   Unattached 9.79 8.36 9.13 14.18 9.68 10.99 12.97
3 Adam Couitt SO-2 Dartmouth 13.34 12.46 9.04 8.82 7.94 11.02 8.71
4 Bryan Holtzman   Mercury TC 7.89 11.38 10.93 12.84 13.85 11.26 10.36
5 Artabaz Nazari   Saint John Track Club 10.25 11.95 12.41 13.43 10.25 11.38 11.50
Men's 100 Meters Section 2
W: -0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Sayin Shute FR-1 Babson 11.43 12.81
7 Daryl Chingono   Gbtc 11.68 10.52
8 Ella Ejike   Unattached 11.73 10.68
9 Corey Fairfield   Gbtc 11.86 14.71
  Luis Gonzalez   Haverhill Elite Track Club NT NT

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ricky Francois   Unattached 19.77 20.67 27.41 22.46 16.40 16.18
2 Adam Couitt SO-2 Dartmouth 19.99 18.87 22.91 22.46 28.98 27.85
3 Bryan Holtzman   Mercury TC 28.40 26.79 16.40 23.09 19.17 23.32
4 Artabaz Nazari   Saint John Track Club 24.69 18.46 18.70 23.97 30.69 31.16
5 Corey Fairfield   Gbtc 23.83 24.56 30.09 24.07 26.24 29.85
6 Ella Ejike   Unattached 26.26 20.96 22.17 24.09 16.87 31.32
7 Zach Joseph   Unattached 27.06 25.34 30.51 24.60 22.64 29.28
8 LaRenz Hollins   Unattached 28.57 24.60 32.05 24.84 32.05 31.80
  Shnyden Pierre   Unattached NT NT NT NT NT NT
Men's 200 Meters Section 1
W: -1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ricky Francois   Unattached 23.81 27.85 22.46
2 Adam Couitt SO-2 Dartmouth 26.73 28.53 22.46
3 Bryan Holtzman   Mercury TC 22.40 20.09 23.09
4 Artabaz Nazari   Saint John Track Club 30.45 22.78 23.97
  Shnyden Pierre   Unattached NT NT NT
Men's 200 Meters Section 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Corey Fairfield   Gbtc 24.07 27.68
6 Ella Ejike   Unattached 24.09 25.06
7 Zach Joseph   Unattached 24.60 24.36
8 LaRenz Hollins   Unattached 24.84 32.30

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Shnyden Pierre   Unattached 37.10 51.74 57.11 48.81
2 Jarell Forbes   Unattached 51.23 1:02.07 53.20 49.26
3 Ricky Francois   Unattached 58.58 40.71 38.72 49.64
4 Jack Berkshire   Fast Tracks 1:04.69 41.30 1:04.69 49.76
5 JD Greenfield JR-3 Babson 55.08 49.02 58.11 50.53
6 Dan Brown   Saint John Track Club 53.62 58.68 1:00.19 50.58
7 Sam Miklovich   Wheaton College 1:04.24 52.00 1:02.71 50.98
8 Steven Maffiolini   Unattached 37.95 50.42 37.95 51.98
9 Kevin Thomas SR-4 Boston U. 48.03 56.48 50.15 52.78
10 Jeremy Kimball   Haverhill Elite Track Club 1:01.45 50.23 52.90 53.43
11 Trevor Lomba JR-3 Babson 1:09.11 53.57 42.32 53.57
12 Justin Dill JR-3 Babson 58.48 49.36 55.26 53.65
13 David Cahill   Gbtc 40.25 54.39 48.96 54.39
14 Zach Creeden   Boston-North Track Club 49.45 39.79 55.70 56.83
15 LaRenz Hollins   Unattached 54.63 45.63 1:06.64 1:00.03
  Elijah Fossas   Unattached NT NT NT NT
  Brad Payne   Unattached NT NT NT NT
  Dage Minors   Bermuda NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Shnyden Pierre   Unattached 53.70 47.84 48.81 43.93 50.28
3 Ricky Francois   Unattached 41.70 41.21 49.64 53.62 46.17
4 Jack Berkshire   Fast Tracks 59.72 40.31 49.76 44.79 43.79
5 JD Greenfield JR-3 Babson 51.54 52.56 50.53 58.62 38.41
6 Dan Brown   Saint John Track Club 36.93 47.55 50.58 43.50 38.95
  Dage Minors   Bermuda NT NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Jarell Forbes   Unattached 49.26
7 Sam Miklovich   Wheaton College 50.98
8 Steven Maffiolini   Unattached 51.98
9 Kevin Thomas SR-4 Boston U. 52.78
11 Trevor Lomba JR-3 Babson 53.57
15 LaRenz Hollins   Unattached 1:00.03
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Jeremy Kimball   Haverhill Elite Track Club 53.43
12 Justin Dill JR-3 Babson 53.65
13 David Cahill   Gbtc 54.39
14 Zach Creeden   Boston-North Track Club 56.83
  Elijah Fossas   Unattached NT
  Brad Payne   Unattached NT

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Sam Ritz FR-1 Columbia 1:51.01
2 Steven Mangan   NE Distance 1:52.00
3 Josiah Langstaff FR-1 Columbia 1:52.43
4 Max Haensel SO-2 Brown 1:52.46
5 Ryan Widzgowski   NE Distance 1:52.79
6 Nick MacMackin   Saint John Track Club 1:52.86
7 Phil Gomez JR-3 Dartmouth 1:53.15
8 Dage Minors   Bermuda 1:53.23
9 Vincent Parent pichette Sr.   Club Dynamique de Laval 1:53.31
10 Malik Epps SR-4 Harvard 1:53.51
11 Andrew LeBlanc   Fast Tracks 1:53.73
12 Cameron McKie FR-1 Brown 1:54.12
13 Andrew Sukeforth   Unattached 1:54.73
14 Steve Carnevale   Battle Road Track Club 1:54.74
15 Trevor Colby FR-1 Dartmouth 1:54.75
16 Tim Bolick JR-3 Bentley 1:54.80
17 Simpson Tanner FR-1 Dartmouth 1:54.81
18 Tim Gorman JR-3 Dartmouth 1:55.03
19 Marc-Andre Raiche   Kalenjins 1:55.18
20 Najib El Andaloussi   Vaudreuil-Dorion 1:55.24
21 Jordan Donnelly   Unattached 1:55.51
22 Thomas Negron JR-3 Harvard 1:55.64
23 Liam Hackett FR-1 Harvard 1:56.87
24 James Weider   Battle Road Track Club 1:57.00
25 Joshua Ercolini SO-2 Franklin Pierce 1:57.26
26 Abdi Guleed   Unattached 1:57.52
27 Adam Selsman   Unattached 1:57.68
28 Nick Petsky   Unattached 1:58.21
29 Ari Silverfine   Unattached 1:58.97
30 John Decker SO-2 Babson 1:59.10
31 Robert Hogg SR-4 Harvard 1:59.11
32 Nicholas Garifalos   Lasell College 2:00.86
33 Elijah Fossas   Unattached 2:01.05
34 Steven Maffiolini   Unattached 2:03.25
35 Dan Brown   Saint John Track Club 2:03.88
36 Matthew Butler   Fast Tracks 2:05.15
37 Noah Byington   Gbtc 2:05.57
38 Patrick ODonnell   Unattached 2:06.40
39 Brian Cronin   Hfc Striders 2:07.62
40 Jim Watts   Gbtc 2:19.14
41 Greg Tinkham   Unattached 2:26.69
42 Thomas Stracqualursi   Colonial Road Runners 2:37.17
  Eric Ryan   Battle Road Track Club NT
  Christian Bermel SR-4 Brown NT
  Sean Nyhan   Town Track Club NT
  Alek Sauer FR-1 Columbia NT
  Dale Smith   Mass Velocity Track Club NT
  David Kunselman   Unattached NT
  Brad Payne   Unattached NT
  Brendon Fish   New York Athletic Club (Nyac) NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Sam Ritz FR-1 Columbia 1:51.01 2:24.32 2:18.77 1:54.34
3 Josiah Langstaff FR-1 Columbia 1:52.43 1:25.45 2:11.55 1:54.68
4 Max Haensel SO-2 Brown 1:52.46 2:13.83 1:38.97 1:22.10
8 Dage Minors   Bermuda 1:53.23 2:26.07 1:32.85 2:01.16
18 Tim Gorman JR-3 Dartmouth 1:55.03 1:20.53 1:58.48 1:37.78
21 Jordan Donnelly   Unattached 1:55.51 1:46.27 2:15.15 2:04.75
26 Abdi Guleed   Unattached 1:57.52 2:04.58 2:30.43 1:45.77
30 John Decker SO-2 Babson 1:59.10 2:15.78 2:25.31 1:44.81
  Alek Sauer FR-1 Columbia NT NT NT NT
  Brendon Fish   New York Athletic Club (Nyac) NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Steven Mangan   NE Distance 2:08.80 1:52.00
5 Ryan Widzgowski   NE Distance 1:53.92 1:52.79
7 Phil Gomez JR-3 Dartmouth 1:44.10 1:53.15
9 Vincent Parent pichette Sr.   Club Dynamique de Laval 1:46.52 1:53.31
10 Malik Epps SR-4 Harvard 1:51.24 1:53.51
13 Andrew Sukeforth   Unattached 1:24.90 1:54.73
15 Trevor Colby FR-1 Dartmouth 1:40.98 1:54.75
17 Simpson Tanner FR-1 Dartmouth 2:23.52 1:54.81
22 Thomas Negron JR-3 Harvard 2:11.83 1:55.64
  Christian Bermel SR-4 Brown NT NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Nick MacMackin   Saint John Track Club 1:33.68 2:24.46 1:52.86 2:12.05 2:04.15 1:58.51 2:08.66
12 Cameron McKie FR-1 Brown 2:10.10 1:33.58 1:54.12 1:43.85 1:39.29 1:22.17 1:25.59
14 Steve Carnevale   Battle Road Track Club 2:15.40 1:46.71 1:54.74 1:36.39 2:00.48 2:17.69 2:01.63
16 Tim Bolick JR-3 Bentley 2:09.73 2:23.50 1:54.80 1:39.88 1:55.95 1:28.40 1:39.88
19 Marc-Andre Raiche   Kalenjins 2:18.22 1:37.91 1:55.18 1:35.60 1:36.76 2:20.52 1:28.69
20 Najib El Andaloussi   Vaudreuil-Dorion 2:15.99 1:52.94 1:55.24 2:28.66 1:21.82 1:26.43 1:28.74
24 James Weider   Battle Road Track Club 2:20.40 2:26.25 1:57.00 1:47.64 1:39.45 1:41.79 1:23.07
25 Joshua Ercolini SO-2 Franklin Pierce 2:05.47 1:57.26 1:57.26 2:03.13 1:49.06 2:12.51 2:10.16
  Eric Ryan   Battle Road Track Club NT NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Andrew LeBlanc   Fast Tracks 1:53.73 1:50.32 1:57.15
23 Liam Hackett FR-1 Harvard 1:56.87 2:05.05 2:26.09
27 Adam Selsman   Unattached 1:57.68 1:52.98 2:32.99
28 Nick Petsky   Unattached 1:58.21 1:45.21 1:28.66
29 Ari Silverfine   Unattached 1:58.97 2:08.49 1:26.85
31 Robert Hogg SR-4 Harvard 1:59.11 2:33.66 1:31.72
32 Nicholas Garifalos   Lasell College 2:00.86 2:27.45 1:24.61
33 Elijah Fossas   Unattached 2:01.05 2:24.05 1:50.16
35 Dan Brown   Saint John Track Club 2:03.88 1:35.39 2:06.36
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Steven Maffiolini   Unattached 1:29.98 2:04.49 2:03.25
36 Matthew Butler   Fast Tracks 1:50.14 1:55.14 2:05.15
37 Noah Byington   Gbtc 2:10.60 2:10.60 2:05.57
38 Patrick ODonnell   Unattached 2:02.61 2:43.06 2:06.40
39 Brian Cronin   Hfc Striders 2:24.21 1:58.69 2:07.62
40 Jim Watts   Gbtc 2:53.93 2:40.01 2:19.14
41 Greg Tinkham   Unattached 2:09.09 1:42.69 2:26.69
42 Thomas Stracqualursi   Colonial Road Runners 3:14.89 2:41.89 2:37.17
  David Kunselman   Unattached NT NT NT
  Brad Payne   Unattached NT NT NT
  Dale Smith   Mass Velocity Track Club NT NT NT
  Sean Nyhan   Town Track Club NT NT NT

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nicholas Ross   NE Distance 4:18.29 4:31.65 4:18.29 3:42.66 2:42.55 4:02.70
2 Rob Napolitano JR-3 Columbia 3:33.12 3:51.06 3:08.44 3:44.33 3:26.39 3:19.66
3 Ben Ritz JR-3 Columbia 4:49.68 3:19.16 3:55.37 3:46.31 2:52.00 3:37.26
4 Dawson Connell   William & Mary 4:11.73 2:50.09 2:45.55 3:46.78 3:51.32 2:54.62
5 Patrick Gregory SO-2 Dartmouth 4:24.48 3:13.80 4:03.96 3:48.00 3:50.28 4:01.68
6 Joe Gioielli JR-3 Central Connecticut 4:50.41 4:43.55 3:32.67 3:48.67 4:48.13 3:46.39
7 Connor Claflin   Unattached 4:09.78 3:23.95 3:37.70 3:49.15 4:18.94 3:21.66
8 Henry Sterling   NE Distance 4:28.13 4:28.13 3:21.67 3:49.17 2:51.88 4:53.34
9 David Goodman   NE Distance 3:52.30 3:36.20 3:54.60 3:50.00 4:31.40 3:10.90
10 Spencer Haik SO-2 Columbia 2:57.78 3:20.87 3:50.88 3:50.88 3:53.19 4:57.84
11 Connor Reck   Unattached 3:29.34 2:54.45 4:39.12 3:52.60 3:50.28 3:47.95
12 Gabe Montague SO-2 Harvard 3:28.75 4:34.43 4:41.46 3:54.55 3:17.03 4:27.39
13 Eli Moskowitz FR-1 Brown 3:21.84 5:02.75 4:43.98 3:54.69 5:00.41 3:52.35
14 Sebastian Hendel FR-1 Iona 2:44.53 3:29.18 3:52.68 3:55.03 4:58.49 3:33.88
15 Reed Horton FR-1 Dartmouth 4:07.52 4:19.31 3:20.37 3:55.73 2:45.02 4:00.45
16 Quinn Cooney FR-1 Dartmouth 4:55.08 4:33.83 2:49.97 3:56.06 3:46.62 4:33.83
17 Jacob Johns   Unattached 4:29.48 4:01.11 3:13.84 3:56.38 4:43.66 4:41.30
18 Andrew Ernst   Unattached 3:14.00 2:50.34 4:58.09 3:56.58 3:49.49 3:09.27
19 Michael Reher   Boston Athletic Association 5:00.88 3:56.91 2:50.58 3:56.91 3:21.38 4:39.56
20 Brendon Fish   New York Athletic Club (Nyac) 4:33.41 4:28.65 4:31.03 3:57.74 4:47.67 2:53.55
21 Connor Clark JR-3 Dartmouth 3:56.10 2:58.86 3:39.41 3:58.48 4:34.26 4:50.95
22 Franco Martins FR-1 Brown 3:56.52 4:46.70 4:32.36 3:58.91 4:08.47 3:54.14
23 Matthew Dynan FR-1 Babson 4:30.82 4:09.25 2:52.56 3:59.66 3:26.11 4:18.84
24 Julian Heninger JR-3 Dartmouth 4:09.44 4:47.81 4:28.62 3:59.84 4:23.83 3:35.86
25 Alan Yoho SO-2 Brown 5:00.75 5:07.97 4:15.04 4:00.60 5:05.57 4:05.42
26 Alex Cyr   Pei Flying Frenchmen 4:03.25 4:44.20 4:46.60 4:00.84 4:34.56 3:05.45
27 Liam O'Connell SO-2 Boston U. 3:00.85 3:20.14 2:58.44 4:01.13 4:34.89 4:44.54
28 Nathaniel Adams JR-3 Dartmouth 4:39.96 3:44.45 3:01.01 4:01.34 4:18.24 4:06.17
29 Michael Carlone   Gbtc 4:04.18 5:11.87 5:07.04 4:01.76 4:13.85 3:27.92
30 Liam Harris   Unattached 3:23.66 3:47.91 4:12.15 4:02.45 4:14.58 4:53.37
31 Jordan Donnelly   Unattached 5:08.35 3:23.95 3:43.37 4:02.79 4:02.79 3:02.10
32 Stephen Polito   Battle Road Track Club 4:40.18 3:53.89 4:01.20 4:03.63 3:51.45 3:07.60
33 Brandon Legendre   Unattached 3:12.57 4:18.39 4:06.20 4:03.76 4:47.64 5:12.02
34 Tom Cunningham JR-3 Boston U. 5:17.01 3:33.80 3:48.54 4:05.74 4:45.06 3:55.91
35 Nikos Crist   Gbtc 3:04.01 4:16.11 5:13.30 4:08.65 3:46.28 5:18.28
36 Michael Colford   Fast Tracks 4:31.13 3:08.28 5:23.85 4:11.04 3:53.47 3:53.47
37 Christopher Brown   Battle Road Track Club 5:09.07 3:53.69 5:26.66 4:11.27 4:51.48 4:48.96
38 Chris McCann   Battle Road Track Club 5:19.26 5:24.28 3:13.57 4:11.38 4:03.84 4:13.90
39 Christopher Magill   Boston Athletic Association 5:16.56 5:08.84 4:01.92 4:17.36 3:41.33 5:32.00
40 Caleb Love-Webb   Unattached 5:01.68 4:04.95 3:52.06 4:17.84 5:14.57 4:23.00
41 Mike Ward JR-3 Boston U. 5:27.59 3:10.88 3:28.94 4:17.94 5:25.01 4:36.00
42 Brad Payne   Unattached 4:05.91 3:45.20 4:24.03 4:18.85 4:34.39 5:08.04
43 Jason Bugarin   Unattached 4:49.81 3:09.70 5:39.87 4:23.46 4:18.19 4:20.83
44 Christopher Kivior   Tri Valley Frontrunners 5:23.73 3:26.01 5:07.68 4:27.54 5:21.05 4:46.27
45 Sean Nyhan   Town Track Club 5:46.67 4:26.05 5:14.42 4:28.73 4:17.98 4:34.11
46 John Snowman   Unattached 3:15.09 4:08.05 5:31.66 4:38.70 5:14.94 4:41.49
47 Jason Pollutro   Gbtc 5:07.05 6:13.28 3:48.79 5:01.03 4:58.02 4:06.85
48 Thomas Stracqualursi   Colonial Road Runners 6:09.54 5:25.87 6:53.21 5:35.94 7:03.29 4:15.32
  Steven Mangan   NE Distance NT NT NT NT NT NT
  Andrew Harrod   Unattached NT NT NT NT NT NT
  Stephen Binder   Unattached NT NT NT NT NT NT
  Andrew Foerder SO-2 Brown NT NT NT NT NT NT
  Jeremy Antivo SR-4 American Int'l NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nicholas Ross   NE Distance 3:42.66 3:04.81
2 Rob Napolitano JR-3 Columbia 3:44.33 3:39.85
3 Ben Ritz JR-3 Columbia 3:46.31 4:51.94
4 Dawson Connell   William & Mary 3:46.78 2:54.62
5 Patrick Gregory SO-2 Dartmouth 3:48.00 3:38.88
6 Joe Gioielli JR-3 Central Connecticut 3:48.67 3:05.23
8 Henry Sterling   NE Distance 3:49.17 4:25.84
10 Spencer Haik SO-2 Columbia 3:50.88 4:32.44
13 Eli Moskowitz FR-1 Brown 3:54.69 4:53.37
14 Sebastian Hendel FR-1 Iona 3:55.03 3:38.58
18 Andrew Ernst   Unattached 3:56.58 4:51.00
20 Brendon Fish   New York Athletic Club (Nyac) 3:57.74 3:17.33
  Jeremy Antivo SR-4 American Int'l NT NT
  Steven Mangan   NE Distance NT NT
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Connor Claflin   Unattached 3:12.49 3:07.91 3:56.03 3:03.32 3:49.15 4:23.53 3:23.95
9 David Goodman   NE Distance 4:47.50 4:22.20 3:54.60 4:38.30 3:50.00 4:36.00 3:36.20
11 Connor Reck   Unattached 3:10.74 3:34.00 4:15.86 5:00.06 3:52.60 3:22.37 3:20.04
12 Gabe Montague SO-2 Harvard 3:24.06 4:57.88 4:46.16 5:00.23 3:54.55 3:52.21 4:57.88
15 Reed Horton FR-1 Dartmouth 4:38.17 2:56.80 3:22.73 5:04.10 3:55.73 4:42.88 4:16.95
16 Quinn Cooney FR-1 Dartmouth 3:32.46 4:52.72 3:51.34 4:22.03 3:56.06 4:36.19 3:04.13
17 Jacob Johns   Unattached 3:54.02 4:10.57 4:29.48 3:39.84 3:56.38 3:09.11 4:24.75
21 Connor Clark JR-3 Dartmouth 4:00.87 5:05.26 3:44.18 3:10.79 3:58.48 5:00.49 2:58.86
24 Julian Heninger JR-3 Dartmouth 2:57.49 4:02.24 4:28.62 2:57.49 3:59.84 5:07.00 4:31.02
25 Alan Yoho SO-2 Brown 4:17.45 3:19.70 4:51.13 3:46.17 4:00.60 4:22.26 4:24.66
31 Jordan Donnelly   Unattached 4:29.50 4:31.93 3:50.65 3:26.38 4:02.79 3:55.51 4:29.50
  Andrew Foerder SO-2 Brown NT NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Michael Reher   Boston Athletic Association 3:56.91 3:56.91
22 Franco Martins FR-1 Brown 3:06.35 3:58.91
23 Matthew Dynan FR-1 Babson 4:06.85 3:59.66
26 Alex Cyr   Pei Flying Frenchmen 3:56.03 4:00.84
27 Liam O'Connell SO-2 Boston U. 4:49.36 4:01.13
28 Nathaniel Adams JR-3 Dartmouth 4:18.24 4:01.34
32 Stephen Polito   Battle Road Track Club 2:50.55 4:03.63
34 Tom Cunningham JR-3 Boston U. 3:26.43 4:05.74
35 Nikos Crist   Gbtc 3:08.98 4:08.65
36 Michael Colford   Fast Tracks 4:36.15 4:11.04
37 Christopher Brown   Battle Road Track Club 4:13.79 4:11.27
38 Chris McCann   Battle Road Track Club 4:49.09 4:11.38
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Michael Carlone   Gbtc 3:06.16 5:02.20 4:50.12 4:01.76 5:02.20 4:21.10
30 Liam Harris   Unattached 3:01.84 3:28.51 3:55.18 4:02.45 3:55.18 2:49.72
33 Brandon Legendre   Unattached 4:23.26 4:13.51 3:44.26 4:03.76 3:44.26 4:03.76
39 Christopher Magill   Boston Athletic Association 4:01.92 3:07.88 3:59.35 4:17.36 4:30.23 5:21.70
40 Caleb Love-Webb   Unattached 5:24.88 4:33.31 3:31.43 4:17.84 3:31.43 3:44.32
41 Mike Ward JR-3 Boston U. 4:51.48 4:30.84 3:52.15 4:17.94 4:46.32 4:43.74
42 Brad Payne   Unattached 5:02.86 3:42.62 3:11.55 4:18.85 4:16.27 5:18.39
43 Jason Bugarin   Unattached 5:05.62 4:44.54 3:59.75 4:23.46 4:23.46 3:54.48
44 Christopher Kivior   Tri Valley Frontrunners 4:54.30 4:16.84 3:47.41 4:27.54 3:44.74 4:16.84
45 Sean Nyhan   Town Track Club 5:46.67 5:33.23 4:39.48 4:28.73 4:52.92 5:35.92
46 John Snowman   Unattached 5:17.72 5:03.79 5:14.94 4:38.70 3:45.75 3:42.96
47 Jason Pollutro   Gbtc 3:57.82 6:04.25 4:39.96 5:01.03 4:03.84 4:03.84
48 Thomas Stracqualursi   Colonial Road Runners 4:58.99 7:13.37 5:46.02 5:35.94 6:53.21 4:28.76
  Stephen Binder   Unattached NT NT NT NT NT NT
  Andrew Harrod   Unattached NT NT NT NT NT NT

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Yannick Reihs   Hannover Athletics 9:54.01 8:36.53 10:04.34 6:17.07 9:43.68
2 Calvin DeWolfe   Bluenose Athletics 9:51.62 8:38.96 11:09.46 10:12.38 10:33.14
3 John Bleday   Unattached 11:06.31 8:40.55 6:25.21 7:48.50 11:06.31
4 Mikhail Kern   Unattached 9:53.51 9:04.50 6:48.38 11:42.41 7:37.38
5 Liam Garvey   Brandeis University 10:17.45 9:06.41 10:39.30 7:06.20 10:22.91
6 Robert DeLeo   Gbtc 11:38.36 9:27.77 11:49.72 7:11.51 6:37.44
7 Peter Saviano   Unattached 7:56.63 9:34.25 10:14.45 8:08.12 9:51.48
8 Robert Espinosa   Unattached 11:52.44 9:39.22 12:15.61 10:54.52 9:56.60
9 Andrew Kwiatkowski   Unattached 8:01.62 10:33.71 7:48.95 12:08.77 8:14.30
10 Mark Capparella   Tri Valley Frontrunners 13:04.96 11:05.22 14:24.79 8:05.61 9:18.79
11 Keith Johnson   Unattached 14:34.07 11:17.57 12:45.66 10:03.04 9:22.39
12 Bill Newsham   Gbtc 10:26.43 11:28.38 11:55.92 11:00.85 8:29.41
  Conor Cashin   Unattached NT NT NT NT NT
  Mathieu Duperron   Vaudreuil-Dorion NT NT NT NT NT

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Chartt Miller SO-2 Iona 14:05.99
2 Brian Harvey   Boston Athletic Association 14:18.21
3 Bijan Mazaheri SR-4 Williams 14:22.62
4 Thomas Purnell   Unattached 14:28.58
5 Louis Serafini   The Heartbreakers 14:32.88
6 Eric Ashe   Boston Athletic Association 14:36.30
7 Matt Mahoney SO-2 Brown 14:36.45
8 Adam Pacheck   Gbtc 14:39.56
9 Thomas Toth   Unattached 14:41.53
10 David Melly   The Heartbreakers 14:49.20
11 Alexander Kushen FR-1 Dartmouth 14:54.05
12 Ryan Anderson SO-2 Brown 14:57.20
13 Matt Herzig JR-3 Dartmouth 14:57.66
14 Alex Neuffer   Antigonish Endurance Club 14:58.11
15 Collin Price FR-1 Harvard 15:09.90
16 Thomas Fafard   Lanaudicre-olympique 15:15.66
17 Ben Decker   Williams 15:16.75
18 Nathan Williams FR-1 Harvard 15:17.94
19 Will Shafer SO-2 Dartmouth 15:19.33
20 Teddy Farley   Frisky Bear Club 15:28.59
21 Aidan Fiol   Unattached 15:32.68
22 Joshua Shanks   Saint John Track Club 15:46.08
23 Francis Cusick   Battle Road Track Club 15:51.23
24 Alex Wallace   Frisky Bear Club 15:58.46
25 Clint Corso   Unattached 16:04.84
26 Daniel Lewis   Gbtc 16:09.60
27 Daniel Button   Sisu Project 16:14.76
28 Max Bulger   Battle Road Track Club 16:16.89
29 David Brooks   Boston Athletic Association 16:39.82
30 Scott Burger   Gbtc 16:54.01
31 Mark Reeder   Unattached 16:57.51
32 Aidan Puffer   Central Connecticut Jaguars Tr 17:06.05
33 Matthew Rabasco   Unattached 17:13.67
34 Daniel Biales   Battle Road Track Club 17:27.13
35 Seth Waltz   The Heartbreakers 17:41.15
36 Anthony Crudale   Unattached 18:35.88
  Benjamin Weingart   The Heartbreakers NT
  Mitchell Morris FR-1 Williams NT
  David Chorney   Boston Athletic Association NT
  Stephen Bourguet JR-3 Brown NT
  Daniel Lounsbury   Battle Road Track Club NT
  Kevin Sheehan   Gbtc NT
  Matt Fischer   Boston Athletic Association NT
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Chartt Miller SO-2 Iona 14:05.99 12:41.40
2 Brian Harvey   Boston Athletic Association 14:18.21 13:43.89
3 Bijan Mazaheri SR-4 Williams 14:22.62 10:55.60
4 Thomas Purnell   Unattached 14:28.58 17:39.67
5 Louis Serafini   The Heartbreakers 14:32.88 16:17.63
6 Eric Ashe   Boston Athletic Association 14:36.30 18:50.43
7 Matt Mahoney SO-2 Brown 14:36.45 18:41.86
8 Adam Pacheck   Gbtc 14:39.56 14:21.97
9 Thomas Toth   Unattached 14:41.53 18:30.73
10 David Melly   The Heartbreakers 14:49.20 13:46.96
11 Alexander Kushen FR-1 Dartmouth 14:54.05 16:14.52
12 Ryan Anderson SO-2 Brown 14:57.20 13:54.40
13 Matt Herzig JR-3 Dartmouth 14:57.66 10:28.37
14 Alex Neuffer   Antigonish Endurance Club 14:58.11 15:43.02
15 Collin Price FR-1 Harvard 15:09.90 19:24.68
16 Thomas Fafard   Lanaudicre-olympique 15:15.66 16:01.45
17 Ben Decker   Williams 15:16.75 11:00.06
18 Nathan Williams FR-1 Harvard 15:17.94 12:51.07
19 Will Shafer SO-2 Dartmouth 15:19.33 12:06.27
21 Aidan Fiol   Unattached 15:32.68 19:44.51
  Stephen Bourguet JR-3 Brown NT NT
  Matt Fischer   Boston Athletic Association NT NT
  David Chorney   Boston Athletic Association NT NT
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Teddy Farley   Frisky Bear Club 17:20.02 15:28.59 13:55.74 19:39.31 12:04.30 13:46.45 16:33.60
22 Joshua Shanks   Saint John Track Club 18:45.84 15:46.08 16:23.93 16:05.01 12:46.33 11:40.10 11:49.56
23 Francis Cusick   Battle Road Track Club 20:08.07 15:51.23 16:10.26 11:34.40 12:21.96 20:36.60 20:27.09
24 Alex Wallace   Frisky Bear Club 16:36.80 15:58.46 15:58.46 12:46.77 12:08.43 20:17.25 16:36.80
25 Clint Corso   Unattached 13:40.12 16:04.84 14:47.66 20:54.30 19:27.46 16:24.14 16:24.14
26 Daniel Lewis   Gbtc 18:35.04 16:09.60 14:13.25 17:07.78 18:05.96 21:00.48 16:48.39
27 Daniel Button   Sisu Project 13:48.55 16:14.76 18:31.23 14:56.78 17:32.74 19:49.21 14:56.78
28 Max Bulger   Battle Road Track Club 18:23.89 16:16.89 12:41.98 13:11.28 16:26.66 17:05.74 17:25.28
29 David Brooks   Boston Athletic Association 14:49.84 16:39.82 11:39.88 13:19.86 12:19.87 12:39.87 12:09.87
30 Scott Burger   Gbtc 20:06.68 16:54.01 17:04.15 12:40.51 16:33.73 18:35.42 19:46.40
31 Mark Reeder   Unattached 13:23.84 16:57.51 12:22.79 18:18.91 17:17.86 21:32.24 16:37.16
32 Aidan Puffer   Central Connecticut Jaguars Tr 14:21.89 17:06.05 16:25.01 20:41.52 16:55.79 19:19.44 15:33.71
33 Matthew Rabasco   Unattached 16:01.32 17:13.67 22:13.44 19:28.05 16:32.33 20:09.40 12:24.25
34 Daniel Biales   Battle Road Track Club 19:32.79 17:27.13 17:48.08 20:25.15 22:30.80 22:20.33 12:13.00
35 Seth Waltz   The Heartbreakers 13:15.87 17:41.15 21:13.38 20:30.94 22:17.05 13:26.48 18:02.38
36 Anthony Crudale   Unattached 17:06.61 18:35.88 21:12.11 18:02.41 14:41.55 13:01.12 13:56.91
  Daniel Lounsbury   Battle Road Track Club NT NT NT NT NT NT NT
  Kevin Sheehan   Gbtc NT NT NT NT NT NT NT
  Mitchell Morris FR-1 Williams NT NT NT NT NT NT NT
  Benjamin Weingart   The Heartbreakers NT NT NT NT NT NT NT

Men's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 Babson John Decker, Justin Dill, Matt Dynan, Sayin Shute 58.44 1:08.79 1:00.87 58.44 53.57
2 Battle Road Track Club 1:12.94 58.87 1:03.98 1:16.78 59.51
3 Columbia Sam Ritz, Spencer Haik, Alek Sauer, Josiah Langstaff 1:14.67 1:21.75 1:04.37 1:12.10 1:18.54
  Harvard NT NT NT NT NT

Men's 4 x 200 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 Battle Road Track Club 1:47.13 2:52.27 2:34.90 1:57.26 2:24.76
2 Dartmouth Trevor Colby, Nat Adams, Reed Horton, Sander Kushen 3:08.76 1:54.21 3:21.45 2:35.45 2:38.62
  Harvard NT NT NT NT NT
  Babson NT NT NT NT NT

Men's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Harvard Malik Epps, Robert Hogg, Gabe Montague, Nathan Williams 6:15.61
2 Dartmouth Trevor Colby, Simpson Tanner, Reed Horton, Tim Gorman 6:24.90
  Babson NT