May 13-14, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brady Speicher SO-2 MSU-Moorhead 3:14.20 4:56.03 2:50.51 3:59.19 4:20.51 3:56.82 3:56.82 10
2 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 3:33.29 4:06.46 4:56.23 3:04.85 3:30.92 3:56.98 4:37.27 8
3 Josh Young SO-2 MSU-Moorhead 3:44.60 3:20.71 4:18.05 3:51.77 3:35.04 3:58.93 3:30.26 6
4 Matthew Stocker SR-4 Minnesota State 3:31.43 4:07.47 4:41.11 5:05.13 3:36.24 4:00.26 3:26.63 5
5 Nathan Schroeder FR-1 Augustana (S.D.) 4:27.40 4:37.13 3:02.32 5:16.02 4:22.54 4:03.09 4:41.99 4
6 Adam Leach SO-2 Northern State 3:24.33 4:37.30 3:53.51 4:12.97 4:42.16 4:03.24 4:54.32 3
7 Alex Naughton SO-2 Minnesota-Duluth 3:46.42 3:26.95 4:13.20 4:59.46 4:01.03 4:03.46 4:08.33 2
8 Joey Erickson SR-4 Minnesota-Duluth 4:29.97 5:14.14 4:02.97 4:47.15 2:59.16 4:05.42 3:40.88 1
9 Nick Fly JR-3 Wayne St. (Neb.) 4:45.57 3:14.49 4:01.26 3:39.10 4:52.96 4:06.18 3:19.41 -
10 Tyler Hennen SR-4 MSU-Moorhead 3:37.09 4:16.56 3:34.62 2:57.62 3:51.89 4:06.69 3:07.49 -
11 Nathaniel Souther FR-1 Augustana (S.D.) 3:17.40 5:07.34 4:32.36 3:12.40 4:09.87 4:09.87 3:07.41 -
12 Steven Gordon JR-3 U-Mary 5:11.70 3:16.07 4:13.89 4:28.97 4:41.54 4:11.37 3:31.15 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brady Speicher SO-2 MSU-Moorhead 5:00.01 3:55.55 4:52.57 4:30.26 3:48.11 4:40.18 4:07.94
2 Nick Fly JR-3 Wayne St. (Neb.) 3:45.58 5:22.99 4:57.36 4:11.22 4:59.92 5:30.68 4:16.34
3 Steven Gordon JR-3 U-Mary 5:06.52 3:46.78 2:59.43 3:09.40 4:14.19 3:44.28 4:09.20
4 Nathaniel Souther FR-1 Augustana (S.D.) 4:31.87 5:12.91 4:57.52 4:54.96 4:57.52 3:50.84 4:16.48
5 Matthew Stocker SR-4 Minnesota State 4:45.98 3:30.73 4:15.88 4:35.95 5:01.04 4:23.41 4:10.86
6 Josh Young SO-2 MSU-Moorhead 4:30.09 5:00.95 3:05.20 3:07.77 4:45.52 4:06.94 4:17.22
7 Nathan Schroeder FR-1 Augustana (S.D.) 3:06.28 3:36.48 3:13.83 4:41.93 3:36.48 3:46.55 4:11.72
8 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 4:48.15 5:03.58 4:22.42 5:03.58 3:05.24 4:19.85 4:17.27
9 Alex Naughton SO-2 Minnesota-Duluth 4:12.48 5:15.60 3:34.61 4:45.31 4:04.91 5:00.46 4:12.48
10 Joey Erickson SR-4 Minnesota-Duluth 3:53.14 3:27.80 5:14.23 4:51.43 3:55.68 4:15.95 4:13.41
11 Tyler Hennen SR-4 MSU-Moorhead 5:10.09 3:48.76 4:16.72 3:15.71 4:29.42 3:48.76 4:14.17
12 Adam Leach SO-2 Northern State 3:57.24 4:12.71 4:02.39 5:01.70 3:23.71 3:00.51 4:17.86
13 Alex Solheim JR-3 SW Minnesota St. 4:47.29 4:26.59 5:33.88 3:19.30 3:42.59 3:01.18 4:18.82
14 Tyler Erickson SO-2 U-Mary 5:26.32 4:00.86 3:16.83 3:06.47 3:14.24 3:06.47 4:18.98
15 Devan Shumway FR-1 Minot State 5:19.51 3:13.32 4:09.70 4:15.07 5:27.56 5:27.56 4:28.49
16 Jesse Groettum FR-1 St. Cloud State 3:32.87 4:37.54 3:14.01 5:28.73 4:40.23 5:20.65 4:29.45
17 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 4:17.38 3:47.58 5:41.36 5:03.43 5:16.98 4:52.60 4:30.92
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Nick Fly JR-3 Wayne St. (Neb.) 3:19.95 3:09.70 4:34.29 4:52.23 3:14.82 4:16.34 4:00.96
4 Nathaniel Souther FR-1 Augustana (S.D.) 4:19.05 5:02.65 5:02.65 2:59.54 4:13.92 4:16.48 3:48.27
6 Josh Young SO-2 MSU-Moorhead 3:00.06 4:48.09 4:48.09 3:48.93 5:06.10 4:17.22 4:58.38
8 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 5:21.59 3:10.38 3:07.81 3:38.68 4:24.99 4:17.27 5:19.02
12 Adam Leach SO-2 Northern State 3:18.56 5:19.75 4:43.65 5:14.59 3:54.66 4:17.86 3:49.50
14 Tyler Erickson SO-2 U-Mary 4:47.47 5:36.68 3:29.78 3:24.60 5:08.19 4:18.98 3:50.50
15 Devan Shumway FR-1 Minot State 4:15.07 5:03.40 4:41.92 4:41.92 5:43.67 4:28.49 5:06.08
16 Jesse Groettum FR-1 St. Cloud State 3:38.26 3:54.43 3:19.40 5:07.18 4:18.68 4:29.45 3:46.34
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Brady Speicher SO-2 MSU-Moorhead 4:07.94 3:40.67 4:12.90 3:33.23
3 Steven Gordon JR-3 U-Mary 4:09.20 3:36.81 4:04.22 3:16.87
5 Matthew Stocker SR-4 Minnesota State 4:10.86 3:45.78 4:03.34 3:40.76
7 Nathan Schroeder FR-1 Augustana (S.D.) 4:11.72 3:21.38 5:19.69 5:04.59
9 Alex Naughton SO-2 Minnesota-Duluth 4:12.48 4:17.53 5:10.55 3:44.71
10 Joey Erickson SR-4 Minnesota-Duluth 4:13.41 4:21.02 4:43.82 3:27.80
11 Tyler Hennen SR-4 MSU-Moorhead 4:14.17 5:02.47 5:15.17 4:01.47
13 Alex Solheim JR-3 SW Minnesota St. 4:18.82 5:05.41 4:47.29 4:44.71
17 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 4:30.92 4:20.09 4:58.02 3:39.45