May 7, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Boys 100m Dash HS - All Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mason Hericks   Watertown HS 10.76 8.40 11.52 9.37
2 Sam Clark   Baltic HS 10.92 10.81 8.52 7.76
3 Carter Price   RC Stevens HS 10.97 12.84 9.11 10.32
4 Hunter Johnson   Bismarck, ND HS 11.06 14.38 13.61 8.30
5 Garrett Determan   Watertown HS 11.18 14.20 9.17 13.08
6 Jake Aanderud   St Thomas More HS 11.23 10.45 12.36 14.38
7 Lincoln Gibbs   Langford Area HS 11.55 14.44 9.94 10.86
8 Alex Brosseau   Legacy ND HS 11.73 8.68 12.20 13.61

Boys 100m Dash HS - All Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Carter Price   RC Stevens HS 8.10 7.56 10.48 10.80 13.83 8.21 8.75 -2.3
2 Sam Clark   Baltic HS 13.59 8.92 14.03 10.87 14.03 9.68 8.81 1.5
3 Mason Hericks   Watertown HS 14.09 8.74 12.34 10.92 9.83 10.71 13.98 -0.5
4 Jake Aanderud   St Thomas More HS 10.41 10.74 13.58 10.95 11.61 11.39 14.02 -2.3
5 Garrett Determan   Watertown HS 12.93 8.29 10.39 11.05 13.60 8.29 7.96 1.5
6 Alex Brosseau   Legacy ND HS 13.31 10.10 10.43 11.09 12.87 8.54 12.87 -2.3
7 Lincoln Gibbs   Langford Area HS 8.12 8.12 12.35 11.12 11.12 9.79 9.23 -0.5
8 Hunter Johnson   Bismarck, ND HS 10.26 12.27 11.82 11.15 11.93 9.26 9.70 -0.5
9 Riley Van Wyhe   Central Lyon, IA HS 12.36 10.34 11.68 11.23 8.31 11.46 7.87 -2.3
10 Jack Anderson   Harrisburg HS 7.87 13.72 10.57 11.24 12.03 11.02 7.87 -2.3
11 Chase Kortan   Bon Homme HS 12.07 9.93 9.14 11.28 9.03 13.20 9.70 -2.3
12 Ethan McKinney   SF Washington HS 10.87 14.15 9.63 11.32 9.17 14.27 10.08 -0.5
13 Cade Larson   Chester Area HS 11.69 14.65 10.90 11.35 10.79 10.11 8.86 1.5
14 Sam Van Orman   Aberdeen Roncalli HS 14.34 13.09 12.64 11.38 14.80 14.23 11.61 1.5
15 Dalton Kinsley   Philip HS 13.76 10.55 8.94 11.46 13.87 13.76 12.50 -2.3
16 Courtney Miller   Mitchell HS 14.38 12.19 10.35 11.50 9.66 11.96 9.43 1.5
17 Kassim Nsibirwa   Red River ND HS 13.60 13.37 14.63 11.52 12.10 8.30 8.99 1.5
18 Cole Deberg   SF Lincoln HS 13.15 9.92 8.31 11.53 12.80 14.42 14.42 1.5
19 Walker Olivier   Colman-Egan HS 12.96 9.14 12.15 11.57 11.81 11.11 14.70 -0.5
20 Dylan Garrow   SF Roosevelt HS 11.01 14.13 12.05 11.58 10.19 12.16 13.21 -2.3
20 Cody Nelson   Sully Buttes HS 8.34 11.70 13.32 11.58 10.54 8.92 11.70 -0.5
22 Korder Cropsey   Lyman HS 13.74 9.08 15.14 11.64 14.09 11.41 8.50 -0.5
Boys 100m Dash HS - All Semifinals Heat 1
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Mason Hericks   Watertown HS 11.25 12.67 10.92 13.65
7 Lincoln Gibbs   Langford Area HS 10.23 12.79 11.12 13.79
8 Hunter Johnson   Bismarck, ND HS 14.05 11.04 11.15 13.94
12 Ethan McKinney   SF Washington HS 13.70 8.38 11.32 8.49
19 Walker Olivier   Colman-Egan HS 14.12 12.15 11.57 9.61
20 Cody Nelson   Sully Buttes HS 10.31 12.51 11.58 11.35
22 Korder Cropsey   Lyman HS 10.13 14.20 11.64 9.08
Boys 100m Dash HS - All Semifinals Heat 2
W: -2.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Carter Price   RC Stevens HS 10.80 10.80 9.62
4 Jake Aanderud   St Thomas More HS 12.38 10.95 12.92
6 Alex Brosseau   Legacy ND HS 13.64 11.09 12.54
9 Riley Van Wyhe   Central Lyon, IA HS 8.65 11.23 10.67
10 Jack Anderson   Harrisburg HS 9.00 11.24 10.57
11 Chase Kortan   Bon Homme HS 11.62 11.28 8.01
15 Dalton Kinsley   Philip HS 14.67 11.46 10.66
20 Dylan Garrow   SF Roosevelt HS 14.25 11.58 14.25
Boys 100m Dash HS - All Semifinals Heat 3
W: 1.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Sam Clark   Baltic HS 10.87 13.70
5 Garrett Determan   Watertown HS 11.05 10.50
13 Cade Larson   Chester Area HS 11.35 10.45
14 Sam Van Orman   Aberdeen Roncalli HS 11.38 9.45
16 Courtney Miller   Mitchell HS 11.50 10.24
17 Kassim Nsibirwa   Red River ND HS 11.52 9.57
18 Cole Deberg   SF Lincoln HS 11.53 10.38

Boys 100m Dash HS - All Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
1 Mason Hericks   Watertown HS 13.31 10.82 -3.4
2 Carter Price   RC Stevens HS 10.31 10.96 -4.1
3 Garrett Determan   Watertown HS 13.07 10.98 -2.6
4 Sam Clark   Baltic HS 12.12 11.01 0.1
5 Jake Aanderud   St Thomas More HS 8.00 11.10 -0.6
6 Lincoln Gibbs   Langford Area HS 10.01 11.12 -1.0
7 Ethan McKinney   SF Washington HS 14.33 11.19 -0.9
8 Jack Anderson   Harrisburg HS 14.60 11.23 -1.1
9 Sam Van Orman   Aberdeen Roncalli HS 10.01 11.37 -2.6
10 Cade Larson   Chester Area HS 14.34 11.38 -1.3
11 Alex Brosseau   Legacy ND HS 12.94 11.06 -3.4
12 Hunter Johnson   Bismarck, ND HS 10.44 11.22 -0.6
13 Korder Cropsey   Lyman HS 11.58 11.24 -1.0
14 Riley Van Wyhe   Central Lyon, IA HS 8.11 11.26 0.1
15 Cole Deberg   SF Lincoln HS 10.47 11.38 -4.1
16 Chase Kortan   Bon Homme HS 13.24 11.41 -1.3
16 Kassim Nsibirwa   Red River ND HS 9.47 11.41 -3.4
18 Cody Nelson   Sully Buttes HS 10.41 11.44 -0.9
18 Cade Johnson   Redwood Valley MN HS 10.41 11.44 -2.6
20 Dylan Garrow   SF Roosevelt HS 14.90 11.46 -1.1
21 Courtney Miller   Mitchell HS 13.31 11.47 -4.1
22 Cole Schroedermeier   SF Roosevelt HS 10.34 11.48 0.1
22 Dalton Kinsley   Philip HS 8.15 11.48 0.1
24 Walker Olivier   Colman-Egan HS 12.55 11.51 -0.6
25 Josh Manzano   RC Central HS 14.53 11.53 -2.6
26 Michael Jones   SF Roosevelt HS 9.47 11.54 -3.4
27 Jimmy Smith   SF Lincoln HS 13.76 11.56 -4.1
28 Sam White   Dell Rapids HS 12.38 11.57 -0.6
29 Zeke Robinson   Elk Point-Jefferson HS 10.79 11.60 -1.3
30 Logan Josephson   Redwood Valley MN HS 11.97 11.62 0.1
31 Barry Browning   Mitchell HS 14.08 11.63 -2.6
32 Tulsa Janish   Ethan/Parkston HS 8.73 11.64 -0.6
33 Zeke Gutierrez   Watertown HS 15.03 11.65 -1.0
34 Carlos Escandon   Edmunds Central HS 13.41 11.66 -1.0
35 Dodi Makwinja   SF O'Gorman HS 11.44 11.67 NWI
35 Ben Grinsteiner   St Mary's ND HS 11.79 11.67 -2.6
36 Nathan Bader   Pierre HS 9.35 11.68 -0.9
36 Jack Bren   SF Washington HS 8.18 11.68 0.1
38 Desmond Donalson   RC Stevens HS 14.85 11.69 -0.6
38 Anthony Fontenot   Crow Creek HS 11.93 11.69 -2.6
40 Tayon Hawkins   Britton-Hecla HS 8.44 11.72 -1.3
41 Spencer Kirkpatrick   Chamberlain HS 14.33 11.74 -4.1
41 Andrew Hegge   Dell Rapids HS 15.27 11.74 -3.4
43 Zion Henderson   Hot Springs HS 12.81 11.75 -2.6
44 Bailey Ludens   Lennox HS 13.07 11.77 -0.9
45 Logun Feistner   Woonsocket/Sanborn Ctrl H 14.61 11.78 -1.1
45 Seth Neal   Pierre HS 11.43 11.78 -0.9
47 Shay Casey   St Thomas More HS 9.44 11.79 -1.1
48 Cole Martens   Aberdeen Cntrl HS 10.74 11.80 -1.0
49 Scott Jolley   Canistota HS 9.69 11.81 -1.0
49 Parker Nelson   SF Christian HS 10.16 11.81 -2.6
51 Mitchell Fulton   Wabasso MN HS 13.12 11.82 -0.6
52 Cody Bevier   RC Stevens HS 15.26 11.83 -2.6
53 Layne Tieszen   Aberdeen Cntrl HS 11.73 11.84 -2.6
53 Dylan Burns   SF Christian HS 8.77 11.84 -1.1
55 Ty Herman   Todd County HS 13.28 11.85 -1.3
56 Alex Hill   Huron HS 9.73 11.86 -1.3
57 Eric Holzer   Aberdeen Roncalli HS 14.13 11.87 -4.1
58 Jarret Krause   Highmore-Harrold HS 15.34 11.89 -3.4
59 Jacob Heezen   Miller HS 8.93 11.90 -0.9
59 Sam Fjelstad   Sturgis HS 11.43 11.90 -2.6
61 Zam Centeno   Parker HS 9.65 11.91 -4.1
61 Mitch McKibben   Brookings HS 14.06 11.91 NWI
61 Diontae Lymon   Garretson HS 11.44 11.91 -1.0
63 Austin Row   Baltic HS 10.61 11.92 -2.6
64 Shay Gibson   Garretson HS 9.56 11.94 -2.6
64 Coby Hilton   Marshall MN HS 14.93 11.94 NWI
65 Bryce Fisher   Warner HS 9.57 11.96 0.1
66 Riston Wolf   Oldham-Ramona/Rutland HS 9.11 11.98 -1.1
67 Logan Ahlers   Adrian MN HS 8.88 11.99 -4.1
67 Shelby Kerkvliet   Castlewood HS 8.40 11.99 -1.3
67 Hayden Schmidt   Mt Vernon/Plankinton 12.11 11.99 -2.6
70 Brenton Hanisch   Tri Valley HS 9.62 12.02 NWI
70 Cole Spies   St Mary's ND HS 12.02 12.02 -1.1
71 Tevin Maxin   RC Central HS 15.43 12.05 NWI
71 Dawson Satter   Hendricks MN HS 12.42 12.05 -3.4
72 Austin Ellingson   Legacy ND HS 15.70 12.07 -0.6
72 Preston Barr   Aberdeen Cntrl HS 11.35 12.07 NWI
73 Samuel Adams   Pierre HS 13.18 12.09 -3.4
74 Alexander Knudtson   RC Central HS 15.61 12.10 NWI
74 Derian Voigt   Freeman Academy 13.31 12.10 -1.1
75 Lucas Simpson   Miller HS 14.10 12.15 -1.0
76 Johan Andersen   Gregory HS 10.02 12.21 -0.9
76 Kale Stieg   Hamlin HS 12.82 12.21 NWI
77 Stetson Eschenbaum   Lake Preston HS 9.92 12.24 -1.3
78 Reis Bruley   Clark/Willow Lake HS 11.95 12.32 0.1
79 Spencer Schultz   Menno HS 11.18 12.42 -2.6
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 0
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 Dodi Makwinja   SF O'Gorman HS 11.67
61 Mitch McKibben   Brookings HS 11.91
64 Coby Hilton   Marshall MN HS 11.94
70 Brenton Hanisch   Tri Valley HS 12.02
71 Tevin Maxin   RC Central HS 12.05
72 Preston Barr   Aberdeen Cntrl HS 12.07
74 Alexander Knudtson   RC Central HS 12.10
76 Kale Stieg   Hamlin HS 12.21
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 1
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Sam Clark   Baltic HS 11.01 10.13
14 Riley Van Wyhe   Central Lyon, IA HS 11.26 11.15
22 Cole Schroedermeier   SF Roosevelt HS 11.48 8.84
22 Dalton Kinsley   Philip HS 11.48 14.70
30 Logan Josephson   Redwood Valley MN HS 11.62 11.62
36 Jack Bren   SF Washington HS 11.68 14.84
65 Bryce Fisher   Warner HS 11.96 14.83
78 Reis Bruley   Clark/Willow Lake HS 12.32 9.98
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 2
W: -4.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Carter Price   RC Stevens HS 10.96
15 Cole Deberg   SF Lincoln HS 11.38
21 Courtney Miller   Mitchell HS 11.47
27 Jimmy Smith   SF Lincoln HS 11.56
41 Spencer Kirkpatrick   Chamberlain HS 11.74
57 Eric Holzer   Aberdeen Roncalli HS 11.87
61 Zam Centeno   Parker HS 11.91
67 Logan Ahlers   Adrian MN HS 11.99
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 3
W: -3.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mason Hericks   Watertown HS 10.82 11.15 10.61
11 Alex Brosseau   Legacy ND HS 11.06 9.29 10.07
16 Kassim Nsibirwa   Red River ND HS 11.41 9.82 10.39
26 Michael Jones   SF Roosevelt HS 11.54 12.01 14.78
41 Andrew Hegge   Dell Rapids HS 11.74 13.86 10.69
58 Jarret Krause   Highmore-Harrold HS 11.89 11.54 8.33
71 Dawson Satter   Hendricks MN HS 12.05 14.58 8.56
73 Samuel Adams   Pierre HS 12.09 12.34 15.00
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 4
W: -0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Ethan McKinney   SF Washington HS 11.19 13.10
18 Cody Nelson   Sully Buttes HS 11.44 12.24
36 Nathan Bader   Pierre HS 11.68 10.87
44 Bailey Ludens   Lennox HS 11.77 13.66
45 Seth Neal   Pierre HS 11.78 14.85
59 Jacob Heezen   Miller HS 11.90 15.00
76 Johan Andersen   Gregory HS 12.21 8.55
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 5
W: -0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Jake Aanderud   St Thomas More HS 11.10 8.22 13.66 9.22
12 Hunter Johnson   Bismarck, ND HS 11.22 14.14 10.66 10.78
24 Walker Olivier   Colman-Egan HS 11.51 11.74 10.02 11.40
28 Sam White   Dell Rapids HS 11.57 10.30 13.77 10.07
32 Tulsa Janish   Ethan/Parkston HS 11.64 13.51 11.53 13.62
38 Desmond Donalson   RC Stevens HS 11.69 8.42 10.17 11.23
51 Mitchell Fulton   Wabasso MN HS 11.82 14.90 14.90 10.29
72 Austin Ellingson   Legacy ND HS 12.07 14.61 10.26 9.54
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 6
W: -2.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Sam Van Orman   Aberdeen Roncalli HS 12.06 13.88 11.37 11.94 12.40 9.67
25 Josh Manzano   RC Central HS 10.27 12.00 11.53 10.73 11.53 9.23
38 Anthony Fontenot   Crow Creek HS 13.21 10.76 11.69 12.40 11.93 10.88
49 Parker Nelson   SF Christian HS 13.00 10.75 11.81 9.45 10.87 12.05
52 Cody Bevier   RC Stevens HS 13.14 8.40 11.83 14.55 10.18 11.01
59 Sam Fjelstad   Sturgis HS 9.52 10.00 11.90 15.47 9.64 11.55
67 Hayden Schmidt   Mt Vernon/Plankinton 8.52 11.39 11.99 14.87 14.99 13.79
79 Spencer Schultz   Menno HS 9.19 14.66 12.42 9.82 10.56 9.44
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 7
W: -1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Lincoln Gibbs   Langford Area HS 11.12 12.79
13 Korder Cropsey   Lyman HS 11.24 14.39
33 Zeke Gutierrez   Watertown HS 11.65 8.63
34 Carlos Escandon   Edmunds Central HS 11.66 11.78
48 Cole Martens   Aberdeen Cntrl HS 11.80 8.26
49 Scott Jolley   Canistota HS 11.81 15.24
61 Diontae Lymon   Garretson HS 11.91 14.89
75 Lucas Simpson   Miller HS 12.15 8.75
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 8
W: -1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Cade Larson   Chester Area HS 11.38 14.34
16 Chase Kortan   Bon Homme HS 11.41 11.98
29 Zeke Robinson   Elk Point-Jefferson HS 11.60 13.69
40 Tayon Hawkins   Britton-Hecla HS 11.72 13.36
55 Ty Herman   Todd County HS 11.85 14.11
56 Alex Hill   Huron HS 11.86 13.52
67 Shelby Kerkvliet   Castlewood HS 11.99 10.20
77 Stetson Eschenbaum   Lake Preston HS 12.24 15.18
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 9
W: -2.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Garrett Determan   Watertown HS 13.51 9.34 12.08 10.98
18 Cade Johnson   Redwood Valley MN HS 12.59 13.27 12.82 11.44
31 Barry Browning   Mitchell HS 10.82 12.80 8.61 11.63
35 Ben Grinsteiner   St Mary's ND HS 13.66 12.49 11.79 11.67
43 Zion Henderson   Hot Springs HS 14.46 14.93 12.46 11.75
53 Layne Tieszen   Aberdeen Cntrl HS 11.25 8.65 13.74 11.84
63 Austin Row   Baltic HS 10.85 12.64 15.02 11.92
64 Shay Gibson   Garretson HS 13.73 15.17 8.60 11.94
Boys 100m Dash HS - All Preliminaries Heat 10
W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Jack Anderson   Harrisburg HS 11.23 11.23
20 Dylan Garrow   SF Roosevelt HS 10.89 11.46
45 Logun Feistner   Woonsocket/Sanborn Ctrl H 13.32 11.78
47 Shay Casey   St Thomas More HS 10.61 11.79
53 Dylan Burns   SF Christian HS 11.96 11.84
66 Riston Wolf   Oldham-Ramona/Rutland HS 12.58 11.98
70 Cole Spies   St Mary's ND HS 12.38 12.02
74 Derian Voigt   Freeman Academy 8.47 12.10