May 7, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Girls 1,600m Sprint Medley Division 4

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 Sully Buttes HS Bailey Bradford, Brooklynn Bradford, Racquel Wientjes, Gracie Weinheimer 3:47.50 5:22.73 4:24.53 3:42.21
2 Deubrook Area HS Emily Koenig, Ashley Vandermeer, Cortney Bauman, Shaylee DeBeer 4:52.13 5:45.25 4:25.57 3:53.71
3 Freeman Academy Polly Carlson, Darsie Eslinger, Hannah Yoder, Tiana Schroeder 3:34.02 4:11.47 4:27.52 4:00.77
4 Burke/South Central HS Ryahna Schweigert, Teah Serr, Lahna Matucha, Allison Sebern 3:18.49 4:38.96 4:28.23 4:22.87
5 Herreid/Selby Area HS Annaliese Goehring, Kaylee Walker, Grace Goehring, Jada Hirsch 3:26.81 3:08.01 4:28.58 3:21.44
6 Ipswich HS Bailey Hammrich, Angela Heinz, Taylor Maurer, Tessa Kilber 5:42.28 3:57.17 4:29.51 3:35.61
7 Arlington HS Mady Gilbertson, Jeryn Christensen, Bailee Steffensen, Brylee Hennrich 3:30.34 4:16.18 4:29.66 3:51.91
8 Gayville-Volin HS Elianna Clark, Bree Gilbery, Megan Hirsch, Genevieve Clark 3:26.48 4:58.85 4:31.68 5:15.15
9 Viborg/Hurley HS Lexy Jensen, Emily Bjerkaas, Kirsten Paetow, Abby Hora 4:13.60 3:35.42 4:32.68 4:54.50
10 Chester Area HS Makenna Larson, Karissa Campbell, Hanna Reiff, Molly Heyn 5:55.27 5:55.27 4:33.28 5:08.81
11 James Valley Chr HS Alanna Hood, Tierra Decker, Khiree Held, Samantha Dowling 3:53.25 4:06.97 4:34.41 5:26.55
12 Freeman HS Josie Fuhrmann, Tayaih Miller, Dayna Roth, Hannah Eberts 4:06.99 3:50.34 4:37.51 4:23.64
13 Potter County HS Jenna Robbennolt, Mercades Genzler, Autumn Wieseler, Autumn Pitlick 5:27.91 4:32.34 4:37.89 6:01.26
14 Hanson HS Ashley Moe, Tayah Waldera, Heather Kayser, Emily Hanson 4:13.18 4:38.21 4:38.21 4:15.96
15 Newell HS Paige Kvislen, Austin Alexander, Kayden Steele, Delaney Leber 5:57.11 5:43.16 4:38.99 4:41.78
16 Philip HS Tia Guptill, Paige Slovek, Peyton Kuchenbecker, Ellie Coyle 4:20.21 5:02.18 4:39.79 4:03.42
17 Elkton-Lake Benton HS Aubrey Wirth, McKenzie Johnson, Brooklyn Neilsen, Heidi Stoltenburg 4:45.58 5:58.38 4:39.98 4:48.38
18 Northwestern HS Hailey Boekelheide, Sydney Schell, Danille Seymour, Peyton Groft 4:29.20 4:23.59 4:40.41 4:46.02
19 Lyman HS Kadi Terca, Brooklyn Halverson, Phoenix Choal, Kacie Wagner 3:37.27 4:28.06 4:42.16 3:59.84
20 Estelline HS McKensie Saathoff, Chandelle Thompson, Kylie Beare, Leannah Tekrony 5:49.25 4:34.82 4:46.27 4:03.33
21 Avon HS Kacie Mudder, Hannah Reeves, Lauren Sees, Heidi Cap 3:47.63 4:33.73 4:48.13 3:27.46
22 Wolsey-Wessington HS Latavia Williams, Kailen Krause, Chantel Haider, Ally Boomsma 3:41.54 3:59.03 4:51.49 5:49.79
23 Menno HS Marissa Buechler, Tara Spencer, Paige Heckenlaible, Eisley Sayler 3:50.73 5:00.83 4:52.06 4:28.70
24 Hitchcock-Tulare HS Brittani Hofer, Ashlyn Otto, Erin Barrie, Shaylyn Steinheuser 4:10.05 5:44.18 4:54.17 5:17.71
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
8 Gayville-Volin HS Clark, Gilbery, Hirsch, Clark 4:31.68
13 Potter County HS Robbennolt, Genzler, Wieseler, Pitlick 4:37.89
14 Hanson HS Moe, Waldera, Kayser, Hanson 4:38.21
19 Lyman HS Terca, Halverson, Choal, Wagner 4:42.16
20 Estelline HS Saathoff, Thompson, Beare, Tekrony 4:46.27
21 Avon HS Mudder, Reeves, Sees, Cap 4:48.13
23 Menno HS Buechler, Spencer, Heckenlaible, Sayler 4:52.06
24 Hitchcock-Tulare HS Hofer, Otto, Barrie, Steinheuser 4:54.17
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME
4 Burke/South Central HS Schweigert, Serr, Matucha, Sebern 4:28.23 3:58.73
9 Viborg/Hurley HS Jensen, Bjerkaas, Paetow, Hora 4:32.68 4:46.32
11 James Valley Chr HS Hood, Decker, Held, Dowling 4:34.41 3:12.09
12 Freeman HS Fuhrmann, Miller, Roth, Eberts 4:37.51 5:27.47
15 Newell HS Kvislen, Alexander, Steele, Leber 4:38.99 3:15.30
17 Elkton-Lake Benton HS Wirth, Johnson, Neilsen, Stoltenburg 4:39.98 4:53.98
18 Northwestern HS Boekelheide, Schell, Seymour, Groft 4:40.41 3:52.74
22 Wolsey-Wessington HS Williams, Krause, Haider, Boomsma 4:51.49 5:08.98
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sully Buttes HS Bradford, Bradford, Wientjes, Weinheimer 4:53.63 4:24.53 4:13.95 5:38.60 4:24.53 4:13.95
2 Deubrook Area HS Koenig, Vandermeer, Bauman, DeBeer 4:52.13 4:25.57 4:12.30 5:42.59 5:29.31 3:48.39
3 Freeman Academy Carlson, Eslinger, Yoder, Schroeder 4:06.12 4:27.52 5:45.10 4:00.77 4:19.50 4:24.85
5 Herreid/Selby Area HS Goehring, Walker, Goehring, Hirsch 5:00.81 4:28.58 4:23.21 3:37.55 3:53.67 3:45.61
6 Ipswich HS Hammrich, Heinz, Maurer, Kilber 4:40.29 4:29.51 4:02.56 3:57.17 4:18.73 4:56.47
7 Arlington HS Gilbertson, Christensen, Steffensen, Hennrich 5:07.42 4:29.66 3:16.86 5:26.29 3:41.13 4:45.84
10 Chester Area HS Larson, Campbell, Reiff, Heyn 4:41.48 4:33.28 5:55.27 3:33.16 3:22.23 5:55.27
16 Philip HS Guptill, Slovek, Kuchenbecker, Coyle 4:00.62 4:39.79 6:00.93 4:48.19 3:27.05 4:03.42