May 7, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Boys 1,600m Sprint Medley Division 3

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME
1 St Thomas More HS PJ Freidel, Cole Thurness, Ty Trainor, Luke Julian 3:01.08 3:35.57
2 Montevideo MN HS Hever Valenzuela, Nate Heig, Preston Herfurth, Kurt TeBeest 4:10.69 3:37.99
3 St Mary's ND HS Ben Grinsteiner, Cole Spies, Casey Uhler, Sam Wilke 4:30.55 3:38.18
4 Winner HS Riley Calhoon, Cameron Kuil, Luke Engel, Kayleb Brozik 3:35.62 3:40.02
5 Dell Rapids HS Adam Nagelhout, Ty Hoglund, Hunter Hansen, Tanner Heim 3:11.62 3:40.25
6 Garretson HS Shay Gibson, Diontae Lymon, Keisean Deehr-Thorton, Evan Fick 3:56.35 3:40.88
7 Canton HS Jesse Lohan, Andrew Oliver, Jake Peterson, Matthew Toso 2:59.39 3:41.46
8 Todd County HS Bryce Hammer, Ty Herman, Jordan Poignee, Austin Hammer 4:45.95 3:41.66
9 SF Christian HS Parker Nelson, Kye Jouwstra, Mitchell Oostra, Cooper Hitt 2:40.10 3:42.35
10 Mt Vernon/Plankinton Hayden Schmidt, Weston Tobin, Dane Rihanek, Devin Rihanek 3:47.57 3:43.10
11 Milbank HS Derrick Aho, Jake Anderson, Tanner Gauer, Cole Dockter 4:42.75 3:44.40
12 Spearfish HS Zailin Irion, Tavian Ashurst, Matt Peterson, Edgar Meza 2:59.77 3:44.71
13 Webster HS Riley Reetz, Noah Thurston, Ty Dunse, Jordan Bauer 3:04.41 3:44.88
14 Elk Point-Jefferson HS Connor Henze, Zeke Robinson, Michael Murphy, Dylan Colt 3:48.43 3:46.16
15 Ethan/Parkston HS Tulsa Janish, David Voorhees, Abiah Plastow, Derek Storm 4:02.97 3:47.07
16 Vermillion HS Jeremiah Johnson, Ray Lewis, Matt Bierle, Logan Peterson 3:56.27 3:47.18
17 Dakota Valley HS Travis Ohl, Cole Schulz, Ethan Klasi, Charlie Long 4:55.26 3:48.88
18 Madison HS Willie Hutchins, Brodie Frederiksen, Josh Giles, Doyle Brown 3:40.09 3:49.26
19 West Central HS Tristen Grauel, Michael Reynolds, Devon Garry, Dan Skinner 3:56.34 3:49.45
20 Miller HS Jarek Kindle, Lucas Simpson, Garrett Knox, Cole Sargent 3:15.91 3:50.48
21 Sioux Valley HS Brock Swartos, Nick Strasburg, Cole Gross, Collin Vander Wal 3:23.39 3:51.12
22 Hamlin HS Kale Stieg, Danny Strande, Chance Niemann, Darrell Bren 3:38.77 3:55.23
23 Chamberlain HS Jett Evans, Spencer Kirkpatrick, Parker Evans, Jake Lopez 3:47.66 3:57.14
Boys 1,600m Sprint Medley Division 3 Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
10 Mt Vernon/Plankinton Schmidt, Tobin, Rihanek, Rihanek 3:43.10 4:43.34 4:12.11 2:42.87
14 Elk Point-Jefferson HS Henze, Robinson, Murphy, Colt 3:46.16 3:25.81 2:42.84 4:06.52
16 Vermillion HS Johnson, Lewis, Bierle, Peterson 3:47.18 4:14.45 4:12.17 3:33.55
17 Dakota Valley HS Ohl, Schulz, Klasi, Long 3:48.88 4:46.10 2:42.51 4:02.62
18 Madison HS Hutchins, Frederiksen, Giles, Brown 3:49.26 3:44.68 3:17.17 4:03.02
20 Miller HS Kindle, Simpson, Knox, Sargent 3:50.48 3:36.66 3:45.87 3:27.44
21 Sioux Valley HS Swartos, Strasburg, Gross, Vander Wal 3:51.12 2:46.41 2:48.72 3:04.90
22 Hamlin HS Stieg, Strande, Niemann, Bren 3:55.23 2:54.07 3:50.53 2:58.78
Boys 1,600m Sprint Medley Division 3 Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
4 Winner HS Calhoon, Kuil, Engel, Brozik 3:40.02
6 Garretson HS Gibson, Lymon, Deehr-Thorton, Fick 3:40.88
7 Canton HS Lohan, Oliver, Peterson, Toso 3:41.46
9 SF Christian HS Nelson, Jouwstra, Oostra, Hitt 3:42.35
11 Milbank HS Aho, Anderson, Gauer, Dockter 3:44.40
12 Spearfish HS Irion, Ashurst, Peterson, Meza 3:44.71
23 Chamberlain HS Evans, Kirkpatrick, Evans, Lopez 3:57.14
Boys 1,600m Sprint Medley Division 3 Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 St Thomas More HS Freidel, Thurness, Trainor, Julian 3:35.57 3:14.02 3:01.08 3:07.55 3:57.13 3:52.82 3:31.26
2 Montevideo MN HS Valenzuela, Heig, Herfurth, TeBeest 3:37.99 4:21.59 3:07.48 4:41.21 4:23.77 2:34.78 4:28.13
3 St Mary's ND HS Grinsteiner, Spies, Uhler, Wilke 3:38.18 2:48.00 4:39.27 2:56.73 3:44.73 3:49.09 2:54.55
5 Dell Rapids HS Nagelhout, Hoglund, Hansen, Heim 3:40.25 2:47.39 4:26.51 4:44.13 3:24.84 4:17.70 3:27.04
8 Todd County HS Hammer, Herman, Poignee, Hammer 3:41.66 3:15.06 3:17.28 4:32.65 2:52.90 3:03.98 3:32.80
13 Webster HS Reetz, Thurston, Dunse, Bauer 3:44.88 2:46.42 3:17.90 3:29.14 4:14.12 3:17.90 3:08.90
15 Ethan/Parkston HS Janish, Voorhees, Plastow, Storm 3:47.07 2:41.22 3:08.47 3:56.16 3:56.16 2:50.31 3:42.53
19 West Central HS Grauel, Reynolds, Garry, Skinner 3:49.45 3:31.10 2:56.68 3:51.75 3:08.15 3:01.27 4:23.87