May 7, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 3200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sam Clausnitzer   Bismarck, ND HS 7:19.94 9:16.88 10:45.98 10:51.55 6:35.39 10:18.14
2 Ryan Wheeling   New Town ND HS 9:11.92 9:28.99 11:34.17 7:18.13 11:11.41 10:48.65
3 Gabe Peters   SF Lincoln HS 11:42.85 9:31.42 6:51.43 7:54.28 11:25.71 7:54.28
4 Chance Dooley   Custer HS 11:49.98 9:32.56 9:49.74 7:55.23 10:58.45 7:55.23
5 Ty Boucher   Red River ND HS 8:12.47 9:39.37 12:33.19 9:45.17 7:31.91 9:04.61
6 Luke Julian   St Thomas More HS 11:29.49 9:39.40 10:02.58 11:17.90 9:27.82 12:10.05
7 Daniel Armstrong   SF Roosevelt HS 11:47.87 9:40.22 9:46.03 8:18.99 11:42.07 10:49.85
8 David Hettich   Grand Forks Central HS 12:06.24 9:40.99 10:44.90 11:02.33 10:33.28 12:12.05
9 Matt Bakken   Bismarck, ND HS 12:14.14 9:42.65 6:53.69 9:07.69 7:57.78 9:42.65
10 Alec Kray   SF Washington HS 7:42.32 9:45.21 10:37.88 7:07.21 9:45.21 7:24.76
11 Ben Hutchison   Red River ND HS 9:53.68 9:47.80 8:07.88 7:44.37 11:15.97 12:38.27
12 Kray Person   Burke/South Central HS 10:52.66 9:47.98 7:15.11 12:20.86 9:42.10 9:18.59
13 Daniel Burkhalter   Bison HS 8:11.35 9:51.98 7:23.99 10:51.18 10:09.74 7:06.23
14 Evan Fick   Garretson HS 12:28.47 9:58.77 11:04.64 11:22.60 11:28.59 8:40.93
15 Henry Klitzke   SF Lincoln HS 7:30.04 10:00.05 12:30.07 8:06.04 10:18.06 11:42.06
16 Alexander Auch   Harrisburg HS 12:56.25 10:01.74 12:32.18 11:50.06 9:37.67 11:19.97
17 Cole Brown   SF Roosevelt HS 11:14.55 10:02.27 10:20.34 7:43.75 9:20.12 10:32.39
18 Thaniel Schroeder   Freeman Academy 9:02.48 10:02.75 11:21.11 12:51.52 11:51.25 12:45.50
19 Josh Getting   Brookings HS 9:56.79 10:02.81 12:27.49 10:57.07 9:08.56 9:32.67
20 Andrew Cottier   RC Stevens HS 9:15.59 10:03.90 11:16.37 9:39.75 12:53.00 7:26.89
21 Russell Swagger   Bismarck, ND HS 12:49.37 10:05.80 8:16.76 11:54.85 11:12.44 10:30.04
22 Cole Knoblich   SF Washington HS 8:59.42 10:06.08 12:01.24 10:00.02 12:07.30 10:54.57
23 Isaiah Lee   SF Roosevelt HS 7:40.72 10:06.21 10:06.21 8:11.03 10:48.65 7:58.91
24 Jackson Harrison   Aberdeen Cntrl HS 7:49.35 10:09.54 10:52.21 10:15.64 7:12.78 7:24.97
25 Jackson Connelly   St Michael-Albertville MN 11:23.48 10:10.25 9:39.74 9:58.05 12:30.61 10:34.66
26 Lance VanZee   SF Christian HS 8:46.00 10:11.62 12:50.65 7:20.37 9:22.69 13:08.99
27 Aaron Voigt   Gregory HS 7:33.24 10:12.48 13:03.98 11:13.73 10:00.23 12:27.23
28 Ray Munsterman   Brookings HS 10:00.74 10:13.00 10:31.39 7:27.49 8:59.44 8:10.40
29 Anthony Wollum   Canby/Minneota 9:00.32 10:14.00 12:29.08 10:14.00 10:32.42 7:52.78
30 Topher Zahn   SF Washington HS 11:34.76 10:14.83 10:51.72 10:39.43 9:37.94 9:31.80
31 Justin Harris   Spearfish HS 10:02.69 10:14.99 8:48.90 9:50.39 9:01.20 12:48.74
32 Shay VanDenHemel   Stanley County HS 11:10.50 10:15.13 7:29.05 10:58.19 8:55.17 9:44.38
33 John Irwin   Windom Area MN HS 10:15.80 10:15.80 7:17.22 12:37.44 10:58.91 12:37.44
34 Carter Knaus   St Michael-Albertville MN 10:29.63 10:17.28 11:49.88 12:26.91 12:57.78 8:57.04
35 Nathan Zimmerman   Yankton HS 7:30.68 10:17.37 8:38.59 7:43.03 10:23.55 9:40.33
36 Jebben Keyes   Pierre HS 12:41.73 10:19.29 13:18.89 12:41.73 12:35.54 13:06.50
37 Isaac Mendel   SF Lincoln HS 12:24.28 10:20.23 12:49.09 12:18.08 8:53.40 9:36.82
38 Josh Powell   Brandon Valley HS 11:28.69 10:20.44 11:03.87 7:26.72 8:16.36 8:03.95
39 Ryan Titus   West Central HS 8:35.06 10:20.55 12:18.46 8:53.68 13:26.72 7:14.39
40 Cadin Buchholz   Pierre HS 10:53.63 10:22.50 12:08.33 12:27.00 8:30.45 7:59.33
41 Jayden Waldner   James Valley Chr HS 11:40.09 10:25.08 10:12.58 8:01.32 8:20.07 7:48.81
42 Braden Peters   West Central HS 7:55.46 10:25.60 10:50.63 7:36.69 12:05.70 13:08.26
43 Cameron Harming   Elkton-Lake Benton HS 10:58.82 10:27.44 10:14.90 9:05.88 10:21.17 12:26.66
44 Zach Pettit   Platte-Geddes HS 8:28.47 10:27.74 12:52.12 8:59.86 8:59.86 13:36.07
45 Cole Sargent   Miller HS 12:34.97 10:29.14 8:42.19 11:32.06 9:19.94 9:19.94
46 Logan Broeder   Spearfish HS 8:10.76 10:29.17 7:58.17 12:35.01 11:38.38 7:45.59
47 Dylan Erickson   Flandreau HS 12:55.74 10:30.68 12:43.13 8:30.85 10:55.91 9:40.23
48 Dylan Pierson   SF O'Gorman HS 10:31.19 10:31.19 13:08.99 8:43.89 12:50.06 13:34.24
49 Brendan Langbehn   Lennox HS 13:15.81 10:31.59 8:18.96 11:15.81 13:28.44 10:00.01
50 Max Wilde   Brandon Valley HS 12:33.12 10:32.87 12:39.45 13:23.75 8:51.61 8:32.63
51 Kedric Brantner   James Valley Chr HS 13:24.27 10:33.28 8:39.29 13:36.94 11:30.28 8:32.96
52 Trey Cosato   Redfield/Doland HS 9:31.05 10:34.49 9:18.36 12:41.39 9:37.39 11:56.98
53 Ryan Chase   Huron HS 9:40.04 10:37.40 8:17.18 8:23.55 13:42.25 9:01.79
54 Zach Vetter   St Mary's ND HS 10:50.63 10:37.87 11:28.90 10:57.01 13:30.10 7:58.41
55 Ilijah Coleman   Pine Ridge HS 8:24.56 10:38.68 10:13.14 7:46.24 10:00.36 13:50.29
56 Jon Green   Dakota Valley HS 12:14.65 10:38.82 12:01.87 13:44.08 7:52.73 8:24.67
57 John Wagner   LacQuiParle Valley-Dawson 9:48.94 10:40.15 9:48.94 13:07.39 12:41.78 11:18.56
58 Will Bentz   SF O'Gorman HS 10:03.04 10:41.53 7:48.32 11:39.27 13:02.67 8:07.57
59 TJ Ripperda   SF O'Gorman HS 10:03.05 10:41.54 13:34.76 9:50.22 8:58.90 13:28.34
60 Noah Knapp   Aberdeen Roncalli HS 12:39.15 10:43.34 12:26.28 13:17.75 9:45.44 9:13.28
61 Justin Sorensen   Vermillion HS 10:19.51 10:45.32 10:51.78 13:26.65 9:21.43 8:29.81
62 Taylor Suhr   Harrisburg HS 11:13.03 10:47.14 9:03.60 12:50.10 10:14.79 8:24.77
63 Calvin Moehlman   RC Central HS 10:40.87 10:47.34 14:01.55 13:48.60 8:37.88 7:39.62
64 Corey Hockenbary   Belle Fourche HS 8:12.73 10:48.32 13:23.92 12:12.61 9:04.59 9:56.46
65 Andrew Peitz   Yankton HS 13:11.53 10:48.79 10:03.38 12:52.06 12:00.16 9:24.45
66 Chase Boltz   St Francis Indian 7:34.60 10:49.42 10:36.44 10:03.96 13:18.79 13:38.27
67 Shane Ritter   Aberdeen Cntrl HS 7:35.84 10:51.19 10:12.12 11:23.75 12:02.82 12:15.85
68 Garrett Rolph   Harding County HS 11:36.87 10:51.28 13:14.57 9:39.64 11:56.41 11:17.34
69 Dalton DeSollar   Luverne MN HS 9:26.64 10:51.31 8:41.05 9:33.16 11:43.42 13:21.12
70 Nick Rudnik   Brookings HS 10:25.99 10:52.07 10:45.55 8:15.58 9:53.39 10:19.47
71 Colton Weeldreyer   Ipswich HS 11:45.22 10:52.98 12:24.40 7:43.62 9:34.63 10:20.34
72 Cooper Benning   Lennox HS 9:15.69 10:53.75 11:59.13 8:03.78 9:22.23 11:26.44
73 Zach Johnson   Aberdeen Cntrl HS 12:19.39 10:54.32 10:21.61 12:52.10 7:38.03 11:33.58
74 Mikey Kvaal   LacQuiParle Valley-Dawson 10:21.85 10:54.57 11:01.12 13:38.22 13:05.49 12:32.76
75 Connor Bertsch   Miller HS 9:56.60 10:55.60 14:12.28 12:47.06 9:17.26 11:15.27
76 Alec Atwood   Beresford HS 8:14.52 10:59.35 12:38.26 8:01.33 11:12.54 11:32.32
77 Jon Botsford   Marshall MN HS 8:28.52 11:00.41 13:32.31 13:58.72 12:06.46 13:19.10
78 Iren Grassrope   Lower Brule HS 8:28.71 11:00.66 14:05.65 10:27.63 9:08.35 11:53.52
79 Bradan Phelps   Tea Area HS 9:39.79 11:06.42 13:26.37 9:59.78 13:53.03 14:26.35
80 Jarek Glenn   St Thomas More HS 9:22.27 11:09.37 9:49.05 12:16.31 9:15.58 11:16.07
81 Lee Sharpfish   Todd County HS 14:06.40 11:11.74 12:05.48 9:37.70 10:04.57 13:05.94
82 Connor Spilde   Oldham-Ramona/Rutland HS 8:31.58 11:13.12 8:18.11 10:26.01 8:18.11 10:26.01
83 Kody Johnson   Milbank HS 9:19.49 11:14.08 10:13.42 10:26.90 9:32.97 13:35.64
84 Marcus Urban   Mt Vernon/Plankinton 11:07.87 11:14.61 14:03.27 12:08.58 10:47.63 14:23.50
85 Izak Moleterno   Winner HS 14:37.01 11:14.62 14:23.52 14:37.01 13:36.29 8:46.21
86 Lane Lewis   Mt Vernon/Plankinton 14:10.09 11:20.07 13:22.49 11:54.08 14:44.10 10:39.27
87 Damian Caron   Marshall MN HS 14:20.80 11:23.17 14:00.30 13:26.14 14:48.13 12:38.32
88 Dylan Johnson   Milbank HS 13:45.58 11:33.76 8:40.32 10:59.08 11:47.64 9:15.01
89 Elijah Pierret   Garretson HS 9:09.66 11:35.77 13:27.10 11:56.65 9:23.58 10:40.11
90 Brian Colgrove   St Michael-Albertville MN 12:08.61 11:40.58 11:26.57 15:10.76 12:57.65 10:30.53
91 Morris Kills In Sight   Todd County HS 14:38.41 11:48.39 10:09.22 10:44.64 12:52.15 11:48.39
92 Isaiah Greathouse   Marshall MN HS 13:28.58 11:49.28 12:46.03 9:27.43 11:06.73 15:00.79
  Derick Peters   West Central HS DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 3200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
33 John Irwin   Windom Area MN HS 10:15.80 7:35.70 9:14.22
34 Carter Knaus   St Michael-Albertville MN 10:17.28 11:25.18 12:45.43
38 Josh Powell   Brandon Valley HS 10:20.44 12:12.12 8:03.95
41 Jayden Waldner   James Valley Chr HS 10:25.08 12:55.10 9:03.82
43 Cameron Harming   Elkton-Lake Benton HS 10:27.44 12:07.83 9:37.25
44 Zach Pettit   Platte-Geddes HS 10:27.74 11:05.41 12:52.12
45 Cole Sargent   Miller HS 10:29.14 9:19.94 7:45.57
47 Dylan Erickson   Flandreau HS 10:30.68 11:58.98 10:05.46
49 Brendan Langbehn   Lennox HS 10:31.59 11:03.17 10:12.65
52 Trey Cosato   Redfield/Doland HS 10:34.49 13:19.46 12:22.36
53 Ryan Chase   Huron HS 10:37.40 13:48.62 9:46.41
54 Zach Vetter   St Mary's ND HS 10:37.87 9:27.71 13:10.96
56 Jon Green   Dakota Valley HS 10:38.82 13:37.69 9:22.17
57 John Wagner   LacQuiParle Valley-Dawson 10:40.15 9:16.93 9:16.93
58 Will Bentz   SF O'Gorman HS 10:41.53 10:15.87 13:09.09
59 TJ Ripperda   SF O'Gorman HS 10:41.54 12:37.02 12:30.61
60 Noah Knapp   Aberdeen Roncalli HS 10:43.34 11:09.08 13:11.31
61 Justin Sorensen   Vermillion HS 10:45.32 12:35.03 11:11.14
62 Taylor Suhr   Harrisburg HS 10:47.14 14:01.29 8:57.13
63 Calvin Moehlman   RC Central HS 10:47.34 10:08.50 8:11.98
64 Corey Hockenbary   Belle Fourche HS 10:48.32 11:59.64 9:11.08
66 Chase Boltz   St Francis Indian 10:49.42 13:57.76 12:26.84
67 Shane Ritter   Aberdeen Cntrl HS 10:51.19 10:38.17 13:14.46
68 Garrett Rolph   Harding County HS 10:51.28 12:55.03 9:39.64
69 Dalton DeSollar   Luverne MN HS 10:51.31 13:01.58 11:23.88
70 Nick Rudnik   Brookings HS 10:52.07 13:48.13 8:09.06
71 Colton Weeldreyer   Ipswich HS 10:52.98 9:28.10 12:30.93
72 Cooper Benning   Lennox HS 10:53.75 10:27.60 12:05.67
73 Zach Johnson   Aberdeen Cntrl HS 10:54.32 8:43.46 12:58.64
74 Mikey Kvaal   LacQuiParle Valley-Dawson 10:54.57 12:32.76 13:18.58
75 Connor Bertsch   Miller HS 10:55.60 7:38.92 8:51.04
77 Jon Botsford   Marshall MN HS 11:00.41 9:27.96 12:13.06
78 Iren Grassrope   Lower Brule HS 11:00.66 12:33.16 10:40.84
79 Bradan Phelps   Tea Area HS 11:06.42 13:39.70 10:59.76
80 Jarek Glenn   St Thomas More HS 11:09.37 7:48.56 10:02.44
81 Lee Sharpfish   Todd County HS 11:11.74 14:13.11 12:18.92
82 Connor Spilde   Oldham-Ramona/Rutland HS 11:13.12 10:39.47 11:40.05
83 Kody Johnson   Milbank HS 11:14.08 12:14.75 13:35.64
84 Marcus Urban   Mt Vernon/Plankinton 11:14.61 11:41.60 13:16.04
85 Izak Moleterno   Winner HS 11:14.62 12:15.34 9:06.45
86 Lane Lewis   Mt Vernon/Plankinton 11:20.07 10:46.07 12:55.28
87 Damian Caron   Marshall MN HS 11:23.17 9:27.04 8:59.71
88 Dylan Johnson   Milbank HS 11:33.76 13:38.64 11:47.64
89 Elijah Pierret   Garretson HS 11:35.77 8:34.87 14:50.59
90 Brian Colgrove   St Michael-Albertville MN 11:40.58 10:23.52 13:25.67
91 Morris Kills In Sight   Todd County HS 11:48.39 14:10.07 13:34.65
92 Isaiah Greathouse   Marshall MN HS 11:49.28 9:48.71 13:21.49
Men's 3200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Sam Clausnitzer   Bismarck, ND HS 9:16.88
2 Ryan Wheeling   New Town ND HS 9:28.99
3 Gabe Peters   SF Lincoln HS 9:31.42
4 Chance Dooley   Custer HS 9:32.56
5 Ty Boucher   Red River ND HS 9:39.37
6 Luke Julian   St Thomas More HS 9:39.40
7 Daniel Armstrong   SF Roosevelt HS 9:40.22
8 David Hettich   Grand Forks Central HS 9:40.99
9 Matt Bakken   Bismarck, ND HS 9:42.65
10 Alec Kray   SF Washington HS 9:45.21
11 Ben Hutchison   Red River ND HS 9:47.80
12 Kray Person   Burke/South Central HS 9:47.98
13 Daniel Burkhalter   Bison HS 9:51.98
14 Evan Fick   Garretson HS 9:58.77
15 Henry Klitzke   SF Lincoln HS 10:00.05
16 Alexander Auch   Harrisburg HS 10:01.74
17 Cole Brown   SF Roosevelt HS 10:02.27
18 Thaniel Schroeder   Freeman Academy 10:02.75
19 Josh Getting   Brookings HS 10:02.81
20 Andrew Cottier   RC Stevens HS 10:03.90
21 Russell Swagger   Bismarck, ND HS 10:05.80
22 Cole Knoblich   SF Washington HS 10:06.08
23 Isaiah Lee   SF Roosevelt HS 10:06.21
24 Jackson Harrison   Aberdeen Cntrl HS 10:09.54
25 Jackson Connelly   St Michael-Albertville MN 10:10.25
26 Lance VanZee   SF Christian HS 10:11.62
27 Aaron Voigt   Gregory HS 10:12.48
28 Ray Munsterman   Brookings HS 10:13.00
29 Anthony Wollum   Canby/Minneota 10:14.00
30 Topher Zahn   SF Washington HS 10:14.83
31 Justin Harris   Spearfish HS 10:14.99
32 Shay VanDenHemel   Stanley County HS 10:15.13
35 Nathan Zimmerman   Yankton HS 10:17.37
36 Jebben Keyes   Pierre HS 10:19.29
37 Isaac Mendel   SF Lincoln HS 10:20.23
39 Ryan Titus   West Central HS 10:20.55
40 Cadin Buchholz   Pierre HS 10:22.50
42 Braden Peters   West Central HS 10:25.60
46 Logan Broeder   Spearfish HS 10:29.17
48 Dylan Pierson   SF O'Gorman HS 10:31.19
50 Max Wilde   Brandon Valley HS 10:32.87
51 Kedric Brantner   James Valley Chr HS 10:33.28
55 Ilijah Coleman   Pine Ridge HS 10:38.68
65 Andrew Peitz   Yankton HS 10:48.79
76 Alec Atwood   Beresford HS 10:59.35
  Derick Peters   West Central HS DQ