May 7, 2016
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Boys 110m Hurdles HS - All Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Isaiah Weston   St Michael-Albertville MN 15.29 14.70 11.76 14.85
2 Bennett Fierro   RC Stevens HS 18.28 14.74 12.09 12.98
3 Bryce Malsam   Edmunds Central HS 14.28 15.03 12.63 18.19
4 Mo Kamara   Red River ND HS 19.56 15.16 17.29 17.44
5 Jacob Lackas   Lennox HS 16.74 15.35 15.05 17.66
6 Mike Enalls   SF Washington HS 12.98 15.45 14.68 14.53
7 Walker Olivier   Colman-Egan HS 19.79 15.83 20.42 12.03
8 Cimeon Daniel   Hopkins MN HS 19.37 15.87 15.87 18.89

Boys 110m Hurdles HS - All Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Bryce Malsam   Edmunds Central HS 14.64 15.67
2 Bennett Fierro   RC Stevens HS 14.79 15.68
3 Jacob Lackas   Lennox HS 15.13 14.98
4 Isaiah Weston   St Michael-Albertville MN 14.82 13.64
5 Mo Kamara   Red River ND HS 15.12 16.64
6 Walker Olivier   Colman-Egan HS 15.35 14.28
7 Mike Enalls   SF Washington HS 15.43 18.21
8 Cimeon Daniel   Hopkins MN HS 15.46 11.14
9 Zachary Medal   Sisler Manitoba HS 15.48 19.51
10 Tyler Enerson   Red River ND HS 15.59 12.32
11 Ty Smith   SF Washington HS 15.67 10.97
12 Nick Kayl   Lennox HS 15.78 11.21
13 Jordan Poignee   Todd County HS 15.83 17.26
14 Kevin Jenkins   Douglas HS 15.84 14.74
15 Reese Warne   Baltic HS 15.85 19.66
16 Jon Blom   James Valley Chr HS 16.02 15.38
17 Jason Fetch   Legacy ND HS 16.10 11.60
18 Justin Kooiman   Pipestone Area MN HS 16.14 13.88
19 Kordell Buyck   Parker HS 16.19 16.36
20 Josh Donahoe   Brandon Valley HS 16.41 20.84
21 Pierre Lear   Watertown HS 16.51 16.51
22 David Schwartz   St Mary's ND HS 17.24 13.45
23 Lawerence Lokonobei   SF Roosevelt HS 17.50 14.18
Boys 110m Hurdles HS - All Semifinals Heat 1
W: -1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Bryce Malsam   Edmunds Central HS 16.55 14.64 10.84
5 Mo Kamara   Red River ND HS 17.69 15.12 11.34
7 Mike Enalls   SF Washington HS 11.73 15.43 14.66
9 Zachary Medal   Sisler Manitoba HS 14.86 15.48 17.34
13 Jordan Poignee   Todd County HS 19.00 15.83 12.67
15 Reese Warne   Baltic HS 19.50 15.85 18.55
16 Jon Blom   James Valley Chr HS 17.15 16.02 20.83
19 Kordell Buyck   Parker HS 19.11 16.19 18.14
Boys 110m Hurdles HS - All Semifinals Heat 2
W: -1.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Jacob Lackas   Lennox HS 15.13
11 Ty Smith   SF Washington HS 15.67
12 Nick Kayl   Lennox HS 15.78
14 Kevin Jenkins   Douglas HS 15.84
17 Jason Fetch   Legacy ND HS 16.10
22 David Schwartz   St Mary's ND HS 17.24
23 Lawerence Lokonobei   SF Roosevelt HS 17.50
Boys 110m Hurdles HS - All Semifinals Heat 3
W: -2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Bennett Fierro   RC Stevens HS 14.79 16.86
4 Isaiah Weston   St Michael-Albertville MN 14.82 10.67
6 Walker Olivier   Colman-Egan HS 15.35 18.73
8 Cimeon Daniel   Hopkins MN HS 15.46 19.48
10 Tyler Enerson   Red River ND HS 15.59 11.85
18 Justin Kooiman   Pipestone Area MN HS 16.14 11.62
20 Josh Donahoe   Brandon Valley HS 16.41 16.58
21 Pierre Lear   Watertown HS 16.51 13.05

Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME WIND
1 Bryce Malsam   Edmunds Central HS 13.08 11.90 15.87 14.69 0.6
2 Jacob Lackas   Lennox HS 14.30 11.74 16.56 15.05 +0.0
3 Bennett Fierro   RC Stevens HS 15.84 19.16 18.55 15.08 1.0
4 Isaiah Weston   St Michael-Albertville MN 13.41 19.04 18.43 15.23 -0.9
5 Ty Smith   SF Washington HS 19.20 17.80 13.90 15.61 1.6
6 Mo Kamara   Red River ND HS 18.18 20.06 17.40 15.67 0.1
7 Mike Enalls   SF Washington HS 13.50 14.60 18.99 15.69 -2.1
8 Lawerence Lokonobei   SF Roosevelt HS 13.41 12.25 20.36 16.55 +0.0
9 Tyler Enerson   Red River ND HS 13.90 18.58 17.64 15.61 1.0
10 Cimeon Daniel   Hopkins MN HS 14.39 17.05 20.18 15.64 1.0
11 Nick Kayl   Lennox HS 18.96 16.93 15.20 15.67 1.6
12 Kordell Buyck   Parker HS 13.05 19.89 12.10 15.91 -2.1
13 Reese Warne   Baltic HS 18.93 16.04 16.20 16.04 1.0
14 Jason Fetch   Legacy ND HS 16.25 18.35 18.67 16.09 -2.1
15 Walker Olivier   Colman-Egan HS 11.44 20.77 14.82 16.10 0.6
16 Justin Kooiman   Pipestone Area MN HS 13.54 11.93 17.56 16.11 -0.9
17 Kevin Jenkins   Douglas HS 17.25 16.77 13.06 16.12 1.6
18 Zachary Medal   Sisler Manitoba HS 14.06 20.20 11.48 16.16 0.1
19 Jon Blom   James Valley Chr HS 17.08 19.52 15.61 16.26 +0.0
20 David Schwartz   St Mary's ND HS 16.80 12.24 13.54 16.31 -0.9
21 Josh Donahoe   Brandon Valley HS 19.16 15.56 20.63 16.37 0.6
22 Pierre Lear   Watertown HS 15.79 16.28 18.58 16.44 1.6
23 Dalton Roach   SF Lincoln HS 21.06 15.47 17.77 16.45 0.6
24 Jordan Poignee   Todd County HS 14.49 16.30 17.29 16.46 +0.0
25 Dylan Vincent   Aberdeen Cntrl HS 19.99 20.49 12.06 16.52 -2.1
26 Justus Adams   SF Christian HS 21.25 14.45 12.45 16.60 -2.1
27 Carter Kindle   Miller HS 19.94 20.43 15.78 16.61 +0.0
27 Jacob Eddy   Bridgewater-Emery HS 14.62 16.78 20.10 16.61 1.0
29 Tony Pierce   RC Central HS 14.68 12.32 15.19 16.87 -0.9
30 Levi DeVries   Chester Area HS 15.88 15.21 12.00 16.89 0.6
31 Keegan Mahin   Elk Point-Jefferson HS 12.89 13.91 21.37 16.96 +0.0
32 Josh McKinstry   Bison HS 16.30 18.50 11.88 16.97 -2.1
33 Josh Moser   Corsica/Stickney HS 15.98 19.38 14.45 17.00 1.6
34 Conrad Mohr-Eymer   Lyman HS 13.55 12.69 15.61 17.15 +0.0
35 Justice West   Sturgis HS 21.12 18.89 12.19 17.17 0.1
36 Alex Permann   Sturgis HS 12.89 18.73 17.36 17.18 +0.0
37 Nate Freese   SF Washington HS 20.99 16.00 21.85 17.20 -0.9
38 Seth Baloun   SF Roosevelt HS 13.39 13.92 13.05 17.39 -2.1
39 Ryder Grantham   Hamlin HS 13.05 18.27 18.45 17.40 0.6
40 Hunter Nielsen   Elkton-Lake Benton HS 19.37 15.01 20.07 17.45 1.6
41 Rease Logan   Potter County HS 12.31 20.05 21.45 17.58 +0.0
42 Tanner Risseeuw   Mt Vernon/Plankinton 14.80 17.98 13.22 17.62 +0.0
42 Connor Cahill   St Michael-Albertville MN 17.27 16.39 20.62 17.62 1.0
42 Brock Bumann   Lake Preston HS 13.57 13.75 22.73 17.62 -0.9
45 Bryce Walls   SF Roosevelt HS 21.41 21.41 20.88 17.69 +0.0
46 Joseph Vesrkna   Gregory HS 16.77 15.33 23.26 18.03 0.1
47 Ben Pond   Ipswich HS 18.22 13.17 16.24 18.04 -0.9
48 Tyler Traphagen   Aberdeen Roncalli HS 23.75 18.23 16.39 18.41 1.0
49 Anthony Nelson   Irene-Wakonda HS 13.69 18.86 18.86 18.49 -2.1
50 Henry LaCoursiere   Dell Rapids HS 21.81 17.79 20.47 19.13 1.6
51 Jack Sonnenburg   Estelline HS 21.89 18.63 16.13 19.20 +0.0
52 Daniel Kieliszewski   SF Christian HS 23.64 26.84 27.09 24.62 +0.0
  Cooper Baloun   Redfield/Doland HS DQ DQ DQ DQ -
  Peter Wysocki   Red River ND HS DQ DQ DQ DQ -
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Jacob Lackas   Lennox HS 15.05
19 Jon Blom   James Valley Chr HS 16.26
24 Jordan Poignee   Todd County HS 16.46
31 Keegan Mahin   Elk Point-Jefferson HS 16.96
34 Conrad Mohr-Eymer   Lyman HS 17.15
41 Rease Logan   Potter County HS 17.58
42 Tanner Risseeuw   Mt Vernon/Plankinton 17.62
51 Jack Sonnenburg   Estelline HS 19.20
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 2
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Bryce Malsam   Edmunds Central HS 14.69
15 Walker Olivier   Colman-Egan HS 16.10
21 Josh Donahoe   Brandon Valley HS 16.37
23 Dalton Roach   SF Lincoln HS 16.45
30 Levi DeVries   Chester Area HS 16.89
39 Ryder Grantham   Hamlin HS 17.40
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 3
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Bennett Fierro   RC Stevens HS 15.08
9 Tyler Enerson   Red River ND HS 15.61
10 Cimeon Daniel   Hopkins MN HS 15.64
13 Reese Warne   Baltic HS 16.04
27 Jacob Eddy   Bridgewater-Emery HS 16.61
42 Connor Cahill   St Michael-Albertville MN 17.62
48 Tyler Traphagen   Aberdeen Roncalli HS 18.41
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 4
W: -2.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Mike Enalls   SF Washington HS 18.83 16.48 14.91 15.69 16.32 12.56
12 Kordell Buyck   Parker HS 17.19 18.30 17.35 15.91 12.89 19.73
14 Jason Fetch   Legacy ND HS 17.86 12.55 15.77 16.09 12.23 20.92
25 Dylan Vincent   Aberdeen Cntrl HS 12.23 12.72 13.05 16.52 14.87 12.39
26 Justus Adams   SF Christian HS 14.28 19.26 13.28 16.60 20.26 21.25
32 Josh McKinstry   Bison HS 18.16 16.80 12.05 16.97 20.54 19.18
38 Seth Baloun   SF Roosevelt HS 17.22 16.18 22.44 17.39 17.39 20.35
49 Anthony Nelson   Irene-Wakonda HS 15.91 23.30 19.97 18.49 18.86 17.57
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 5
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
5 Ty Smith   SF Washington HS 13.90 15.61 14.68 19.20
11 Nick Kayl   Lennox HS 12.54 15.67 11.44 19.90
17 Kevin Jenkins   Douglas HS 17.41 16.12 12.09 14.35
22 Pierre Lear   Watertown HS 15.13 16.44 18.58 20.72
33 Josh Moser   Corsica/Stickney HS 22.10 17.00 21.08 20.74
40 Hunter Nielsen   Elkton-Lake Benton HS 20.77 17.45 15.36 15.19
50 Henry LaCoursiere   Dell Rapids HS 20.66 19.13 21.81 18.18
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 6
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Lawerence Lokonobei   SF Roosevelt HS 13.41 19.04 13.24 20.03 20.69 16.55 16.72
27 Carter Kindle   Miller HS 18.61 11.96 18.77 19.60 16.78 16.61 19.94
36 Alex Permann   Sturgis HS 18.21 15.29 12.55 21.82 19.59 17.18 15.29
45 Bryce Walls   SF Roosevelt HS 15.75 13.63 12.92 15.57 21.76 17.69 17.52
52 Daniel Kieliszewski   SF Christian HS 24.38 17.98 19.95 22.65 21.42 24.62 27.33
  Cooper Baloun   Redfield/Doland HS DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Peter Wysocki   Red River ND HS DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 7
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Mo Kamara   Red River ND HS 20.06 15.67
18 Zachary Medal   Sisler Manitoba HS 16.81 16.16
35 Justice West   Sturgis HS 21.64 17.17
46 Joseph Vesrkna   Gregory HS 13.35 18.03
Boys 110m Hurdles HS - All Preliminaries Heat 8
W: -0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Isaiah Weston   St Michael-Albertville MN 14.02 14.78 12.49 15.23 17.37
16 Justin Kooiman   Pipestone Area MN HS 14.18 16.92 17.24 16.11 17.40
20 David Schwartz   St Mary's ND HS 19.58 13.54 15.34 16.31 14.36
29 Tony Pierce   RC Central HS 15.86 14.68 21.94 16.87 11.98
37 Nate Freese   SF Washington HS 12.73 19.27 22.36 17.20 17.55
42 Brock Bumann   Lake Preston HS 18.51 17.27 17.62 17.62 17.10
47 Ben Pond   Ipswich HS 22.73 15.52 14.44 18.04 18.40