May 6- 7, 2016
|
UW-Whitewater - Whitewater, WI

Men's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Eric Fogltanz FR-1 Wis.-Stout 49.16 52.86 52.86 52.86 1:07.14 41.76 10
2 Danny Trimner JR-3 Wis.-Oshkosh 48.12 1:02.55 53.46 43.84 50.26 38.50 8
3 Garrison Griest SO-2 Wis.-Oshkosh 1:04.91 59.50 54.09 1:08.16 50.85 45.44 6
4 Morgan Malm FR-1 Wis.-Oshkosh 39.83 38.74 54.56 58.93 50.20 59.47 5
5 Shane White SR-4 Wis.-River Falls 1:10.12 57.22 56.09 1:07.87 52.73 45.44 4
6 Michael Pomaville JR-3 Wis.-Stevens Point 41.40 47.07 56.71 48.21 1:00.12 1:00.12 3
7 Tyler Brown FR-1 Wis.-Oshkosh 57.06 1:01.06 57.06 1:07.33 56.49 1:00.49 2
8 Jacob DeBonis FR-1 Wis.-Platteville 59.24 1:04.07 1:00.44 49.56 1:07.09 45.94 1
  Austin Bates SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF DNF DNF -

Men's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Danny Trimner JR-3 Wis.-Oshkosh 53.81
2 Garrison Griest SO-2 Wis.-Oshkosh 54.81
3 Eric Fogltanz FR-1 Wis.-Stout 55.78
4 Morgan Malm FR-1 Wis.-Oshkosh 55.13
5 Michael Pomaville JR-3 Wis.-Stevens Point 55.81
6 Shane White SR-4 Wis.-River Falls 56.14
7 Austin Bates SO-2 Wis.-La Crosse 56.78
8 Jacob DeBonis FR-1 Wis.-Platteville 57.26
9 Tyler Brown FR-1 Wis.-Oshkosh 57.36
10 Dylan Ulrich FR-1 Wis.-La Crosse 57.80
11 Noah Verheyden FR-1 Wis.-Whitewater 58.23
12 Tyler Odom SO-2 Wis.-Stout 59.05
13 Alec Putnam SO-2 Wis.-Eau Claire 59.53
14 Josh Leonard JR-3 Wis.-River Falls 59.96
15 Adam Kasper FR-1 Wis.-River Falls 1:01.14
16 Alex Thayer FR-1 Wis.-Platteville 1:01.68
17 Takuto Kobayashi JR-3 Wis.-Stevens Point 1:02.32
18 John Puffer FR-1 Wis.-Oshkosh 1:04.00
19 Adam Bergstrom FR-1 Wis.-River Falls 1:04.85
20 Michael Posanski FR-1 Wis.-Stevens Point 1:05.29
  Joe Bullis FR-1 Wis.-Whitewater DNF
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Garrison Griest SO-2 Wis.-Oshkosh 54.81 39.47
4 Morgan Malm FR-1 Wis.-Oshkosh 55.13 56.24
6 Shane White SR-4 Wis.-River Falls 56.14 55.58
11 Noah Verheyden FR-1 Wis.-Whitewater 58.23 51.25
13 Alec Putnam SO-2 Wis.-Eau Claire 59.53 1:10.84
16 Alex Thayer FR-1 Wis.-Platteville 1:01.68 55.52
19 Adam Bergstrom FR-1 Wis.-River Falls 1:04.85 1:06.15
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Eric Fogltanz FR-1 Wis.-Stout 55.78
5 Michael Pomaville JR-3 Wis.-Stevens Point 55.81
8 Jacob DeBonis FR-1 Wis.-Platteville 57.26
10 Dylan Ulrich FR-1 Wis.-La Crosse 57.80
15 Adam Kasper FR-1 Wis.-River Falls 1:01.14
17 Takuto Kobayashi JR-3 Wis.-Stevens Point 1:02.32
20 Michael Posanski FR-1 Wis.-Stevens Point 1:05.29
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Danny Trimner JR-3 Wis.-Oshkosh 1:05.65 50.59 55.97 53.81 43.59
7 Austin Bates SO-2 Wis.-La Crosse 1:00.19 55.65 1:02.46 56.78 40.32
9 Tyler Brown FR-1 Wis.-Oshkosh 1:12.28 1:06.54 1:07.69 57.36 56.79
12 Tyler Odom SO-2 Wis.-Stout 1:06.14 1:15.00 1:00.24 59.05 1:12.05
14 Josh Leonard JR-3 Wis.-River Falls 1:07.16 55.17 56.37 59.96 1:17.35
18 John Puffer FR-1 Wis.-Oshkosh 51.84 1:04.64 1:04.64 1:04.00 52.48
  Joe Bullis FR-1 Wis.-Whitewater DNF DNF DNF DNF DNF