April 29-30, 2016
|
UC Irvine - Irvine, CA

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Casey Atkin   Unattached 2:05.89 1:45.75
2 Antonia Williams   San Luis Obispo Middle Di 2:06.37 2:24.07
3 Auzsane Crowe-Carter SR-4 UNLV 2:06.76 1:30.00
4 Hanna Edwards   SLO MD crew 2:07.04 1:46.72
5 shanie landen   SLO middle distance 2:07.18 1:50.65
6 Adrea Propp Senior URTC 2:08.32 2:17.31
7 Rachel Jewett Senior Toronto 2:08.35 2:28.89
8 Mandy Chitwood JR-3 UNLV 2:09.08 1:30.36
9 Louise Mulvey SR-4 Hawaii 2:10.96 1:31.68
10 Maïté Bouchard Sophomore Sherbrooke 2:11.10 2:30.77
11 Charlotte Kuzminski SR-4 Cal St. San Marcos 2:11.25 1:41.07
12 Catherine Gagne Senior Universite Laval 2:12.03 1:56.19
13 Elizabeth Buckle SO-2 Cal St. San Marcos 2:13.07 2:49.00
14 Kaitlin Swartz Sophomore Unattached 2:13.18 2:13.18
15 Lauren Hall SR-4 UC Irvine 2:13.28 1:39.96
16 Glennis Seldon   TEAMosqueda Elite 2:13.40 2:52.09
17 Bailie Jones SO-2 Grand Canyon 2:13.50 2:32.19
18 Sarah Korpach JR-3 British Columbia 2:13.59 1:38.86
19 Ioana Citireag   Speed Factory Athletics 2:14.77 1:42.43
20 Cristen Lane JR-3 Cal St. San Marcos 2:15.79 1:41.85
21 Paige Cardiff SR-4 Southern Utah 2:16.26 1:36.75
22 Hallie Pullum FR-1 UC Irvine 2:17.01 2:19.75
23 Sarah Kapple JR-3 San Diego 2:17.04 2:34.86
24 Paeden Jackson SO-2 Grand Canyon 2:17.91 2:57.91
25 Annabel Personeni Senior Elevation Track Club 2:18.11 1:39.44
26 Danie Foxvog JR-3 Cal Poly Pomona 2:18.44 2:33.67
27 Regina Lopez   TEAMosqueda Elite Skecher 2:18.86 2:39.69
28 Tina Girolamo JR-3 Cal St. San Marcos 2:19.32 2:05.39
29 Tristan Setzer FR-1 Hawaii 2:19.73 2:26.72
30 Iris Munguia SR-4 UNLV 2:19.99 2:12.99
31 Lisa Flora SO-2 Cal St. San Marcos 2:20.22 2:10.41
32 Araceli Servin FR-1 Cal Poly Pomona 2:20.84 2:51.83
33 Sydney Gutierrez FR-1 UC Santa Cruz 2:20.98 1:51.38
34 Andrea Guerra Senior Unattached 2:20.99 2:37.91
35 Ariana Swantek FR-1 Cal St. San Marcos 2:21.07 1:48.63
36 Amanda Steffy   A Snail's Pace 2:21.07 2:06.97
37 Taylor Bond JR-3 Grand Canyon 2:21.41 1:48.89
38 Brittany Anselmo SO-2 Long Beach St. 2:21.79 2:20.38
39 Olivia Lowe SR-4 Cal Poly Pomona 2:21.89 2:41.76
40 Shea Ricketts SO-2 San Diego 2:23.60 2:16.42
41 vianey agraz Sophomore Baja California 2:24.20 2:08.34
42 Sydney Olagaray SR-4 San Diego 2:24.43 2:46.10
43 Natalie Marquardt FR-1 UC Santa Cruz 2:24.63 2:27.53
44 Lindy Eskin SO-2 UNLV 2:25.21 1:44.56
45 Raissa Boysen FR-1 UC Santa Cruz 2:26.65 2:06.12
46 Shelese Andrews   Unattached 2:27.38 3:02.76
47 Amanda Solorio SO-2 Cal St. San Marcos 2:27.97 2:13.18
48 Zefora Kemp SO-2 Cal St. Dom. Hills 2:28.70 2:52.50
49 Danielle Tildahl JR-3 Cal St. San Marcos 2:29.25 2:53.13
50 Autumn Burton SO-2 UC Santa Cruz 2:29.72 1:56.79
51 April Pantaeu   Team F.O.C.O.S. 2:31.21 2:14.58
52 Isabelle Panza FR-1 UC Santa Cruz 2:39.71 2:17.35
53 Emmaline Fronczak FR-1 UC Santa Cruz 2:41.00 1:52.70
54 Viktoria Arreola FR-1 Cal St. Dom. Hills 2:53.23 3:26.15
55 Kimberly DeSantos SO-2 Cal St. Dom. Hills 3:15.92 3:15.92
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Casey Atkin   Unattached 1:34.42 2:05.89 2:29.81 2:18.48
2 Antonia Williams   San Luis Obispo Middle Di 1:39.84 2:06.37 2:34.18 1:34.78
3 Auzsane Crowe-Carter SR-4 UNLV 2:13.10 2:06.76 2:34.65 2:11.83
4 Hanna Edwards   SLO MD crew 2:05.77 2:07.04 1:49.26 2:34.99
5 shanie landen   SLO middle distance 2:28.80 2:07.18 1:43.02 1:35.39
7 Rachel Jewett Senior Toronto 2:22.47 2:08.35 2:07.07 1:50.39
10 Maïté Bouchard Sophomore Sherbrooke 2:47.81 2:11.10 2:41.26 1:44.88
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Adrea Propp Senior URTC 1:50.36 2:32.70 2:05.76 2:08.32
8 Mandy Chitwood JR-3 UNLV 1:34.23 2:46.52 2:25.86 2:09.08
9 Louise Mulvey SR-4 Hawaii 2:38.47 1:31.68 1:53.94 2:10.96
19 Ioana Citireag   Speed Factory Athletics 2:55.21 1:57.25 2:28.25 2:14.77
21 Paige Cardiff SR-4 Southern Utah 2:09.45 2:33.98 2:29.89 2:16.26
22 Hallie Pullum FR-1 UC Irvine 2:00.57 1:41.39 1:53.72 2:17.01
38 Brittany Anselmo SO-2 Long Beach St. 2:09.03 2:07.61 2:20.38 2:21.79
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Charlotte Kuzminski SR-4 Cal St. San Marcos 2:11.25 2:03.38 2:20.44 2:02.07
12 Catherine Gagne Senior Universite Laval 2:12.03 1:37.71 2:33.16 2:01.47
13 Elizabeth Buckle SO-2 Cal St. San Marcos 2:13.07 2:11.74 2:29.04 2:17.07
14 Kaitlin Swartz Sophomore Unattached 2:13.18 2:25.17 1:41.22 2:27.83
15 Lauren Hall SR-4 UC Irvine 2:13.28 1:35.97 2:33.28 2:25.28
16 Glennis Seldon   TEAMosqueda Elite 2:13.40 2:10.74 2:20.07 2:41.42
17 Bailie Jones SO-2 Grand Canyon 2:13.50 2:05.49 2:36.20 2:32.19
18 Sarah Korpach JR-3 British Columbia 2:13.59 2:09.59 2:14.93 2:10.92
24 Paeden Jackson SO-2 Grand Canyon 2:17.91 2:51.01 2:31.71 2:30.33
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Cristen Lane JR-3 Cal St. San Marcos 2:37.52 2:15.79 2:15.79 2:47.03
23 Sarah Kapple JR-3 San Diego 2:40.34 2:23.90 2:17.04 2:14.30
25 Annabel Personeni Senior Elevation Track Club 2:48.50 1:58.78 2:18.11 2:07.07
27 Regina Lopez   TEAMosqueda Elite Skecher 1:56.65 2:31.36 2:18.86 2:32.75
29 Tristan Setzer FR-1 Hawaii 2:50.47 2:50.47 2:19.73 2:22.53
30 Iris Munguia SR-4 UNLV 2:53.59 1:49.20 2:19.99 2:10.19
34 Andrea Guerra Senior Unattached 2:47.78 2:49.19 2:20.99 2:42.14
41 vianey agraz Sophomore Baja California 2:41.51 3:00.25 2:24.20 1:56.81
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
26 Danie Foxvog JR-3 Cal Poly Pomona 2:03.22 2:28.13 2:55.82 2:18.44 2:12.91
28 Tina Girolamo JR-3 Cal St. San Marcos 2:45.79 2:43.01 2:59.73 2:19.32 2:12.36
31 Lisa Flora SO-2 Cal St. San Marcos 2:42.66 2:56.68 1:52.18 2:20.22 2:17.42
32 Araceli Servin FR-1 Cal Poly Pomona 2:18.03 2:41.97 2:34.93 2:20.84 2:47.60
33 Sydney Gutierrez FR-1 UC Santa Cruz 1:51.38 2:42.13 2:53.41 2:20.98 2:36.49
35 Ariana Swantek FR-1 Cal St. San Marcos 1:51.45 2:05.56 1:42.99 2:21.07 2:56.34
37 Taylor Bond JR-3 Grand Canyon 2:45.45 1:54.55 1:54.55 2:21.41 2:24.24
39 Olivia Lowe SR-4 Cal Poly Pomona 1:43.58 1:46.42 2:40.34 2:21.89 3:01.62
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
36 Amanda Steffy   A Snail's Pace 2:21.07 1:40.16 1:45.81
42 Sydney Olagaray SR-4 San Diego 2:24.43 2:46.10 2:51.88
43 Natalie Marquardt FR-1 UC Santa Cruz 2:24.63 2:44.88 1:54.26
45 Raissa Boysen FR-1 UC Santa Cruz 2:26.65 2:57.45 3:03.32
46 Shelese Andrews   Unattached 2:27.38 2:17.07 2:53.91
47 Amanda Solorio SO-2 Cal St. San Marcos 2:27.97 2:39.81 2:44.25
49 Danielle Tildahl JR-3 Cal St. San Marcos 2:29.25 2:20.30 3:08.06
50 Autumn Burton SO-2 UC Santa Cruz 2:29.72 2:41.70 1:53.79
51 April Pantaeu   Team F.O.C.O.S. 2:31.21 2:00.97 2:40.29
Women's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
40 Shea Ricketts SO-2 San Diego 2:23.60
44 Lindy Eskin SO-2 UNLV 2:25.21
48 Zefora Kemp SO-2 Cal St. Dom. Hills 2:28.70
52 Isabelle Panza FR-1 UC Santa Cruz 2:39.71
53 Emmaline Fronczak FR-1 UC Santa Cruz 2:41.00
54 Viktoria Arreola FR-1 Cal St. Dom. Hills 2:53.23
55 Kimberly DeSantos SO-2 Cal St. Dom. Hills 3:15.92