April 29-30, 2016
|
Lees-McRae College - Banner Elk, NC
|
3683 ft. elevation

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Stanley Limoh FR-1 North Greenville 1:51.51 2:17.16 1:52.63 2:24.97 2:24.97 1:51.51 10
2 Cody McNeely JR-3 Lees-McRae 1:53.83 1:58.39 1:27.65 2:06.36 1:33.34 1:19.69 8
3 Joel Lagat SO-2 Barton 1:53.97 2:03.09 2:19.05 1:42.58 1:38.02 2:23.61 6
4 Jacob Urys JR-3 Mount Olive 1:54.10 1:48.40 1:27.86 1:30.14 2:06.66 1:52.96 5
5 Adam Craig FR-1 Mount Olive 1:58.40 2:10.24 2:32.74 1:43.01 2:14.98 2:11.43 4
6 Pol Domenech-Ferrer JR-3 Mount Olive 2:00.14 2:20.57 1:40.92 2:16.96 2:04.95 1:25.30 3
7 Jonathan Dahlke SO-2 Mount Olive 2:02.14 1:37.72 2:26.57 1:26.72 2:32.68 1:58.48 2
8 Corey Ross SO-2 Limestone 2:03.23 1:59.54 2:25.42 1:48.45 2:27.88 2:02.00 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cody McNeely JR-3 Lees-McRae 1:46.04 2:25.95 1:41.48 1:54.02 2:05.43
2 Jonathan Dahlke SO-2 Mount Olive 2:17.51 1:37.89 1:41.39 1:56.53 1:44.88
3 Jacob Urys JR-3 Mount Olive 1:25.48 2:12.97 2:27.22 1:58.72 2:21.28
4 Stanley Limoh FR-1 North Greenville 1:41.40 1:35.44 1:29.47 1:59.29 1:59.29
5 Adam Craig FR-1 Mount Olive 1:29.96 2:12.02 1:59.17 1:56.83 1:29.96
6 Joel Lagat SO-2 Barton 2:03.88 1:37.00 1:33.49 1:56.86 1:29.99
7 Corey Ross SO-2 Limestone 1:56.34 2:17.71 1:34.97 1:58.71 1:53.97
8 Pol Domenech-Ferrer JR-3 Mount Olive 1:36.30 2:25.04 1:38.67 1:58.88 1:33.92
9 Connor Buhrmeister FR-1 Belmont Abbey 1:31.74 2:25.35 1:41.27 1:59.14 1:29.36
10 Joe Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 1:42.81 1:51.18 1:27.27 1:59.54 2:21.06
11 Patrick Lester SO-2 Belmont Abbey 1:48.89 2:00.85 2:12.82 1:59.65 1:34.53
12 Eduardo Cerdeiras SR-4 Belmont Abbey 1:33.34 1:41.72 2:09.24 1:59.66 1:39.32
13 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 1:49.94 2:09.27 2:04.44 2:00.81 2:32.22
14 Chris Laughlin SO-2 Pfeiffer 2:09.54 1:57.43 2:22.85 2:01.06 2:21.64
15 Curtis Freeman FR-1 Pfeiffer 2:13.34 2:31.52 1:28.49 2:01.21 1:24.85
16 Dominic Powell SO-2 North Greenville 1:36.42 2:35.01 1:44.97 2:02.05 1:49.85
17 Jordan Noe SR-4 King 2:37.24 2:26.18 1:57.93 2:02.84 2:02.84
18 Derek Schumacher SO-2 Limestone 1:33.18 1:53.06 2:10.46 2:04.24 2:04.24
19 Andrew Hill SO-2 North Greenville 2:11.12 2:22.46 1:33.30 2:06.07 2:23.72
20 Logan Sewell SO-2 Lees-McRae 2:38.89 1:37.88 2:28.72 2:07.11 2:00.76
21 Mackenzie Makela FR-1 Belmont Abbey 1:49.99 2:32.70 1:47.41 2:09.40 2:39.17
22 Sebaston Barrett SO-2 Barton 1:43.59 1:57.83 2:04.30 2:09.48 1:44.88
23 Leslie Jones FR-1 Barton 2:46.22 2:09.86 1:43.89 2:09.86 2:41.03
24 Royce Rembert JR-3 Limestone 2:22.50 2:07.99 1:56.11 2:11.94 2:10.62
25 Fredric Lang JR-3 Mount Olive 2:19.53 1:34.35 2:31.49 2:12.88 1:51.62
26 Christian Ray SO-2 Pfeiffer 1:34.74 1:45.57 2:50.53 2:15.34 1:57.75
27 Raekwon Fiddermon FR-1 Barton 2:46.52 1:36.12 2:18.09 2:15.38 1:49.66
28 Robby Doane FR-1 Pfeiffer 3:02.50 2:15.82 1:54.59 2:21.47 2:39.87
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Stanley Limoh FR-1 North Greenville 1:59.29
10 Joe Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 1:59.54
13 Brandon Boyd SO-2 Pfeiffer 2:00.81
15 Curtis Freeman FR-1 Pfeiffer 2:01.21
19 Andrew Hill SO-2 North Greenville 2:06.07
20 Logan Sewell SO-2 Lees-McRae 2:07.11
24 Royce Rembert JR-3 Limestone 2:11.94
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Jacob Urys JR-3 Mount Olive 1:58.72 2:31.97 1:38.54
8 Pol Domenech-Ferrer JR-3 Mount Olive 1:58.88 1:43.43 1:42.24
12 Eduardo Cerdeiras SR-4 Belmont Abbey 1:59.66 2:23.60 2:14.02
16 Dominic Powell SO-2 North Greenville 2:02.05 1:47.41 2:14.26
23 Leslie Jones FR-1 Barton 2:09.86 2:03.37 2:35.84
27 Raekwon Fiddermon FR-1 Barton 2:15.38 2:42.46 2:14.03
28 Robby Doane FR-1 Pfeiffer 2:21.47 2:58.26 1:54.59
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cody McNeely JR-3 Lees-McRae 2:08.85 1:54.02 2:13.41 2:07.71 1:58.58
5 Adam Craig FR-1 Mount Olive 2:03.84 1:56.83 1:58.00 2:06.18 2:17.86
7 Corey Ross SO-2 Limestone 1:40.91 1:58.71 2:34.33 2:26.02 1:32.60
14 Chris Laughlin SO-2 Pfeiffer 2:14.38 2:01.06 1:46.54 2:31.33 2:08.33
21 Mackenzie Makela FR-1 Belmont Abbey 2:18.46 2:09.40 1:47.41 1:40.94 2:21.05
25 Fredric Lang JR-3 Mount Olive 2:50.09 2:12.88 1:59.60 1:59.60 2:26.17
26 Christian Ray SO-2 Pfeiffer 2:55.95 2:15.34 2:31.58 2:03.16 2:00.46
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Jonathan Dahlke SO-2 Mount Olive 1:47.21 1:47.21 1:56.53
6 Joel Lagat SO-2 Barton 1:54.53 1:40.50 1:56.86
9 Connor Buhrmeister FR-1 Belmont Abbey 1:57.95 1:30.55 1:59.14
11 Patrick Lester SO-2 Belmont Abbey 2:05.64 2:17.60 1:59.65
17 Jordan Noe SR-4 King 2:05.30 2:16.36 2:02.84
18 Derek Schumacher SO-2 Limestone 1:33.18 2:03.00 2:04.24
22 Sebaston Barrett SO-2 Barton 2:32.79 1:51.36 2:09.48