April 28, 2016
|
Macalester - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Sebastian Sowada   Unattached 4:04.47 -
0 Mike Kuhlman   Unattached 4:21.46 -
1 Matt Welch JR-3 Minnesota 3:57.57 10
2 Charlie Lawrence JR-3 Minnesota 4:04.02 8
3 Casey Halbmaier JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:04.19 6
4 Grant Pulver SO-2 Minnesota-Duluth 4:04.51 5
5 Alex Naughton SO-2 Minnesota-Duluth 4:05.94 4
6 Austin Knowlton SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:06.74 3
7 Joey Erickson SR-4 Minnesota-Duluth 4:07.29 2
8 Connor Haugen JR-3 Bethel (Minn.) 4:08.14 1
9 Caleb Troe FR-1 Concordia-St. Paul 4:08.59 -
10 Nate Webster JR-3 St. Olaf 4:11.50 -
11 Abdirahman Mohamed FR-1 Concordia-St. Paul 4:11.73 -
12 Keith Ketola SO-2 St. Olaf 4:11.93 -
13 Chris Boranian FR-1 Macalester 4:12.35 -
14 Nate Merrill SO-2 Macalester 4:15.35 -
15 Lukas Buehler SO-2 St. John's (Minn.) 4:16.56 -
16 Grant Suttie JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:17.57 -
17 Nicholas Jackson SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:19.02 -
18 Kyle Mehrhof FR-1 Hamline 4:19.09 -
19 Cole Konczal SR-4 Hamline 4:20.41 -
20 Chris Lagergren SR-4 Hamline 4:22.11 -
21 Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) 4:22.63 -
22 Brandon Johnson FR-1 Bethel (Minn.) 4:23.88 -
23 Dan Buchmeier SO-2 St. Olaf 4:24.06 -
24 Kyle Becker FR-1 St. John's (Minn.) 4:24.53 -
25 Alec Kirtley FR-1 St. Olaf 4:24.94 -
26 Tanner Fliss SR-4 Carleton 4:25.28 -
27 Liam Getzloff FR-1 St. Olaf 4:25.30 -
28 Michael Collins SR-4 St. John's (Minn.) 4:26.47 -
29 Ryan Garrett SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:26.95 -
30 Andrew Berg FR-1 St. John's (Minn.) 4:27.31 -
31 Sam Richmond FR-1 Macalester 4:27.73 -
32 Kemal Kirchmeier JR-3 Macalester 4:28.97 -
33 Owen Richardson JR-3 Bethany Lutheran 4:29.76 -
34 Kevin Schreiber JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:30.76 -
35 Eric Melendez FR-1 Northwestern (Minn.) 4:31.38 -
36 Robert Lawrence JR-3 St. John's (Minn.) 4:31.59 -
37 Zac Meer SR-4 St. Olaf 4:32.70 -
38 David Luehring SO-2 Bethany Lutheran 4:32.98 -
39 Jackson Peterson SO-2 Northwestern (Minn.) 4:34.03 -
40 Joseph Wattenhofer FR-1 St. John's (Minn.) 4:35.36 -
41 Nick Dea FR-1 St. Olaf 4:36.29 -
42 Pallav Kumar SO-2 Carleton 4:42.48 -
43 James Moyer SO-2 Bethel (Minn.) 4:45.51 -
44 Mason Martinez FR-1 Macalester 4:48.18 -
45 Will Feeney SO-2 Macalester 4:59.04 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Sebastian Sowada   Unattached 2:51.13 5:05.59 2:51.13 4:04.47 5:08.04 3:57.14 3:42.47 -
1 Matt Welch JR-3 Minnesota 4:04.70 2:51.05 3:38.57 3:57.57 4:23.71 4:21.33 3:17.19 10
2 Charlie Lawrence JR-3 Minnesota 3:12.78 5:17.23 5:07.47 4:04.02 3:42.06 2:53.26 3:17.66 8
3 Casey Halbmaier JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:57.92 3:08.03 4:55.47 4:04.19 5:07.68 4:06.64 3:22.68 6
4 Grant Pulver SO-2 Minnesota-Duluth 3:05.83 3:15.61 3:27.84 4:04.51 5:15.42 3:20.50 3:08.28 5
5 Alex Naughton SO-2 Minnesota-Duluth 4:47.75 3:29.05 4:15.78 4:05.94 2:54.62 3:38.89 4:52.67 4
6 Austin Knowlton SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:14.93 4:19.08 4:51.16 4:06.74 5:03.49 4:51.16 3:00.12 3
7 Joey Erickson SR-4 Minnesota-Duluth 4:12.24 3:27.73 4:44.39 4:07.29 3:03.00 5:11.59 4:44.39 2
8 Connor Haugen JR-3 Bethel (Minn.) 4:30.48 3:30.92 3:08.59 4:08.14 4:10.63 3:01.15 3:01.15 1
9 Caleb Troe FR-1 Concordia-St. Paul 3:31.31 3:08.93 3:36.28 4:08.59 3:26.33 2:58.99 4:38.42 -
11 Abdirahman Mohamed FR-1 Concordia-St. Paul 5:27.25 5:07.11 2:58.73 4:11.73 4:54.53 5:09.63 3:13.84 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Nate Webster JR-3 St. Olaf 4:11.50 -
12 Keith Ketola SO-2 St. Olaf 4:11.93 -
13 Chris Boranian FR-1 Macalester 4:12.35 -
14 Nate Merrill SO-2 Macalester 4:15.35 -
15 Lukas Buehler SO-2 St. John's (Minn.) 4:16.56 -
16 Grant Suttie JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:17.57 -
17 Nicholas Jackson SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:19.02 -
18 Kyle Mehrhof FR-1 Hamline 4:19.09 -
20 Chris Lagergren SR-4 Hamline 4:22.11 -
24 Kyle Becker FR-1 St. John's (Minn.) 4:24.53 -
29 Ryan Garrett SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:26.95 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Mike Kuhlman   Unattached 4:21.46 -
19 Cole Konczal SR-4 Hamline 4:20.41 -
21 Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) 4:22.63 -
25 Alec Kirtley FR-1 St. Olaf 4:24.94 -
26 Tanner Fliss SR-4 Carleton 4:25.28 -
27 Liam Getzloff FR-1 St. Olaf 4:25.30 -
28 Michael Collins SR-4 St. John's (Minn.) 4:26.47 -
30 Andrew Berg FR-1 St. John's (Minn.) 4:27.31 -
31 Sam Richmond FR-1 Macalester 4:27.73 -
33 Owen Richardson JR-3 Bethany Lutheran 4:29.76 -
34 Kevin Schreiber JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:30.76 -
35 Eric Melendez FR-1 Northwestern (Minn.) 4:31.38 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Brandon Johnson FR-1 Bethel (Minn.) 3:23.19 5:27.22 5:16.66 5:19.30 4:23.88 5:06.10 -
23 Dan Buchmeier SO-2 St. Olaf 3:33.89 5:24.80 3:07.49 3:23.33 4:24.06 4:13.50 -
32 Kemal Kirchmeier JR-3 Macalester 5:46.98 5:12.01 5:12.01 3:40.56 4:28.97 5:33.53 -
36 Robert Lawrence JR-3 St. John's (Minn.) 5:15.05 5:25.91 4:23.45 5:15.05 4:31.59 4:42.46 -
37 Zac Meer SR-4 St. Olaf 4:19.07 4:49.07 3:46.34 5:43.61 4:32.70 3:19.08 -
38 David Luehring SO-2 Bethany Lutheran 4:02.96 4:27.52 5:49.42 4:02.96 4:32.98 4:41.17 -
39 Jackson Peterson SO-2 Northwestern (Minn.) 4:06.63 5:34.32 5:01.44 5:48.02 4:34.03 3:33.75 -
40 Joseph Wattenhofer FR-1 St. John's (Minn.) 3:12.76 4:29.86 3:51.31 5:35.94 4:35.36 4:21.60 -
41 Nick Dea FR-1 St. Olaf 5:31.55 3:18.93 5:53.66 3:57.61 4:36.29 3:43.80 -
42 Pallav Kumar SO-2 Carleton 5:30.51 4:50.96 4:48.13 4:42.48 4:42.48 4:42.48 -
43 James Moyer SO-2 Bethel (Minn.) 3:48.41 3:54.12 4:31.24 4:51.22 4:45.51 4:39.80 -
44 Mason Martinez FR-1 Macalester 5:11.24 4:16.48 6:11.76 5:02.59 4:48.18 4:59.71 -
45 Will Feeney SO-2 Macalester 6:04.83 5:49.88 3:44.28 5:43.90 4:59.04 6:04.83 -