April 23, 2016
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hart Hornor SR-4 Carleton 4:59.37 4:28.48 3:59.97 3:57.59 3:12.45
2 Thomas Knobbe JR-3 Gustavus Adolphus 4:14.23 3:26.71 4:52.24 3:57.59 4:56.99
3 Evan Ferlic   3:06.47 4:15.80 3:08.86 3:59.06 3:39.94
4 Connor Olson   5:03.99 4:37.45 4:06.09 4:01.26 5:01.58
5 Joey Duerr   3:28.09 3:15.99 4:31.00 4:01.96 4:55.20
6 Ben Hiskes SR-4 Carleton 3:42.49 2:53.59 4:50.95 4:04.49 3:54.71
7 Matthew Burgstahler SO-2 St. John's (Minn.) 3:08.73 4:14.91 2:51.57 4:05.10 4:39.42
8 Jonah Barry SR-4 Carleton 3:04.95 3:51.80 3:32.07 4:06.59 3:04.95
9 William Anderson FR-1 St. Olaf 3:12.52 4:43.85 3:56.95 4:06.82 3:17.46
10 Andrew Nelson   Minnesota Running Clu 4:09.71 4:29.48 3:37.57 4:07.23 5:18.93
11 Alex Berhe FR-1 St. Olaf 3:44.88 4:34.85 3:32.39 4:09.86 5:09.83
12 Tris Dodge FR-1 Carleton 3:00.49 3:05.50 3:20.54 4:10.67 3:10.51
13 Keith Ketola SO-2 St. Olaf 4:35.90 4:10.81 3:50.75 4:10.81 3:33.19
14 James Logan JR-3 Hamline 5:26.11 3:48.28 3:28.21 4:10.85 5:26.11
15 Dylan Baumann SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:08.47 3:35.85 5:26.28 4:10.98 5:13.73
16 LANCE ELLIOTT   3:28.56 3:21.02 4:23.84 4:11.27 4:13.79
17 Maxwell Kuzara JR-3 St. John's (Minn.) 3:04.25 5:23.06 5:10.44 4:12.39 4:02.30
18 Marcus Speca SR-4 Gustavus Adolphus 3:27.88 5:04.22 4:18.58 4:13.51 4:51.54
19 Nate Webster JR-3 St. Olaf 5:29.66 5:22.05 3:27.94 4:13.58 3:15.26
20 Andrew Hansen JR-3 St. John's (Minn.) 5:22.34 4:44.27 4:56.96 4:13.81 4:01.12
21 Charlie Jones JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:25.83 5:02.38 5:10.01 4:14.10 5:30.33
22 Justin Furcich FR-1 St. Olaf 2:57.94 3:41.16 3:41.16 4:14.20 3:15.74
23 Nate Merrill SO-2 Macalester 3:10.71 3:36.14 5:25.48 4:14.28 3:33.60
24 Kyle Mehrhof FR-1 Hamline 4:55.46 4:35.08 4:42.72 4:14.70 5:28.57
25 Mike Ryan JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:39.15 5:25.25 5:27.81 4:16.10 4:36.59
26 James Doherty FR-1 Macalester 4:57.71 3:48.41 5:23.37 4:16.64 4:32.04
27 Garrett Bembenek   Minnesota Running Clu 5:33.81 5:20.97 5:33.81 4:16.77 3:25.42
28 Andrew Plumb FR-1 St. Olaf 4:35.91 4:59.12 4:04.97 4:17.86 3:05.66
29 Daniel Zoltek FR-1 St. John's (Minn.) 3:26.68 5:35.85 3:37.01 4:18.34 5:22.93
30 Ian Bramstedt SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:47.70 4:44.63 3:14.07 4:18.75 5:15.68
31 Nick Rethemeier SO-2 St. John's (Minn.) 5:36.60 5:00.35 5:15.89 4:18.92 4:11.16
32 Spencer Castillo SR-4 St. Olaf 5:03.55 3:50.91 4:35.01 4:19.44 4:11.66
33 Liam Getzloff FR-1 St. Olaf 4:09.57 3:33.17 4:35.56 4:19.96 5:17.16
34 Kevin Schreiber JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:27.99 4:09.90 5:33.20 4:20.31 3:30.86
35 Robert Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 3:10.09 4:23.00 3:43.94 4:20.39 3:25.71
36 Ricky Peterson SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:21.50 4:24.30 5:40.19 4:21.68 3:55.52
37 Michael Wegter SO-2 St. Olaf 4:43.78 5:38.96 3:51.23 4:22.76 4:04.37
38 Ernesto Polania-Gonzalez JR-3 Carleton 3:06.67 4:41.32 5:41.79 4:22.91 3:25.07
39 Evan Olawsky SR-4 Carleton 4:17.52 3:05.84 3:43.01 4:25.48 3:08.49
40 Derek DeBlieck SO-2 St. Olaf 4:58.78 4:05.42 5:06.78 4:26.76 5:12.11
41 Joey Chmelik SO-2 St. Olaf 5:47.14 3:30.96 5:17.77 4:27.03 4:27.03
42 Mike Okeson JR-3 Minnesota-Morris 5:23.34 4:16.54 4:05.85 4:27.22 4:48.60
43 Tony Duchenes FR-1 Hamline 5:44.99 3:41.97 4:03.37 4:27.43 3:44.65
44 Jacob Melso FR-1 Martin Luther 4:00.77 3:44.72 4:56.95 4:27.52 4:48.93
45 Tommy Linder SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:40.11 3:39.60 4:06.38 4:27.80 5:34.75
46 Alex Kunz JR-3 St. Olaf 3:37.62 5:35.83 4:31.35 4:28.66 4:09.86
47 Mitchell Miller SO-2 St. Olaf 4:17.97 3:08.10 5:49.33 4:28.71 5:41.27
48 Kemal Kirchmeier JR-3 Macalester 4:31.62 4:18.18 5:49.61 4:28.93 4:28.93
49 Andrew Etteldorf JR-3 Carleton 3:28.86 4:25.82 3:58.70 4:31.24 5:52.62
50 Robert Lawrence JR-3 St. John's (Minn.) 3:50.81 4:31.54 3:31.81 4:31.54 3:42.67
51 Zac Meer SR-4 St. Olaf 4:38.28 5:51.94 5:02.83 4:32.82 3:21.89
52 Scott Sippel JR-3 St. John's (Minn.) 5:52.00 4:57.00 3:15.25 4:35.00 3:53.75
53 Tristan Kroll FR-1 Bethany Lutheran 5:25.47 3:24.11 4:41.34 4:35.82 5:44.78
54 Chase Arens FR-1 Minnesota-Morris 3:53.34 3:14.45 3:14.45 4:37.78 5:55.56
55 Austin Zollner JR-3 Gustavus Adolphus 3:14.78 4:27.12 4:32.69 4:38.25 4:21.56
56 Paul Kirk-Davidoff SO-2 Carleton 3:40.16 3:17.87 5:59.50 4:38.68 5:51.14
57 Pallav Kumar SO-2 Carleton 4:52.63 5:14.92 5:03.78 4:38.69 4:49.84
58 Alex Schneider FR-1 Carleton 3:35.02 3:35.02 3:15.47 4:39.24 5:46.26
59 Tim Huss FR-1 Bethel (Minn.) 5:27.28 4:17.35 4:39.72 4:39.72 4:03.36
60 Ethan Ellis FR-1 Carleton 5:41.29 6:03.67 5:30.10 4:39.74 5:35.69
61 Tyler Stordahl FR-1 Gustavus Adolphus 3:55.82 5:17.23 4:21.08 4:40.73 3:19.32
62 Nathan Libra FR-1 St. John's (Minn.) 4:12.79 5:59.52 3:22.23 4:40.87 4:38.07
63 Jack Schugel FR-1 Gustavus Adolphus 3:16.84 5:43.06 4:18.70 4:41.19 3:47.77
64 Lucas Malimanek JR-3 Bethany Lutheran 4:04.81 4:30.14 3:56.37 4:41.39 4:44.21
65 Tyler Anderson   Minnesota Running Clu 5:07.75 3:57.17 3:34.58 4:42.34 3:43.05
66 Dylan Larsen-Harsch FR-1 Carleton 5:41.82 5:38.99 5:10.74 4:42.49 3:23.40
67 Henry Boettcher FR-1 St. John's (Minn.) 4:25.73 5:08.14 4:08.77 4:42.69 5:25.10
68 Joseph Wattenhofer FR-1 St. John's (Minn.) 5:15.17 4:04.18 4:01.34 4:43.93 3:18.76
69 Otto Marckell II JR-3 Minnesota-Morris 3:56.13 3:53.29 6:01.31 4:44.49 6:04.15
70 Justin Friedrich SO-2 Gustavus Adolphus 4:50.44 3:27.86 5:44.54 4:44.74 5:24.61
71 Kevin Dudley SO-2 St. John's (Minn.) 4:16.56 5:42.08 4:56.47 4:45.06 4:19.41
72 Connor Sandok FR-1 Gustavus Adolphus 5:07.42 4:55.92 3:35.48 4:47.30 3:58.46
73 Robert Thurston JR-3 Minnesota-Morris 4:21.86 5:33.79 5:05.02 4:47.75 4:21.86
74 Brent Saxton SO-2 St. Olaf 3:21.95 5:23.11 3:59.45 4:48.49 5:00.03
75 Michael Elmhorst JR-3 Crown 3:48.29 4:31.64 5:52.55 4:48.97 3:36.73
76 Kyle Stichman FR-1 Bethel (Minn.) 4:03.76 4:03.76 5:33.71 4:50.18 6:02.73
  Sebastian Sowada   NT NT NT NT NT
  Tyler Krpan SR-4 St. Thomas (Minn.) NT NT NT NT NT
  Alec Kirtley FR-1 St. Olaf NT NT NT NT NT
  Mason Martinez FR-1 Macalester NT NT NT NT NT
  Will Feeney SO-2 Macalester NT NT NT NT NT
  Ethan Wagner   Minnesota Running Clu NT NT NT NT NT
  Gabe Coleman JR-3 St. Olaf NT NT NT NT NT
  Brian Klein SR-4 St. Olaf NT NT NT NT NT
  Luke Rosenbaum SR-4 Martin Luther NT NT NT NT NT
  Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) NT NT NT NT NT
  Anders Rasmussen FR-1 Bethel (Minn.) NT NT NT NT NT
  Joseph Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
53 Tristan Kroll FR-1 Bethany Lutheran 4:52.37 4:44.10 5:06.16 5:03.41 4:38.58 4:35.82 4:38.58
54 Chase Arens FR-1 Minnesota-Morris 3:53.34 4:23.89 3:28.34 5:00.01 4:37.78 4:37.78 3:42.23
56 Paul Kirk-Davidoff SO-2 Carleton 5:23.27 4:33.11 3:31.80 3:45.73 4:55.40 4:38.68 3:37.37
57 Pallav Kumar SO-2 Carleton 3:42.96 4:35.91 4:44.27 4:47.05 3:51.32 4:38.69 5:37.22
58 Alex Schneider FR-1 Carleton 5:26.71 3:32.23 3:48.98 5:09.96 3:48.98 4:39.24 3:18.26
59 Tim Huss FR-1 Bethel (Minn.) 3:49.37 5:27.28 4:20.14 5:38.47 4:31.33 4:39.72 5:41.26
60 Ethan Ellis FR-1 Carleton 5:44.08 4:36.95 4:34.15 5:13.31 5:21.70 4:39.74 4:50.93
61 Tyler Stordahl FR-1 Gustavus Adolphus 4:15.47 4:40.73 3:41.78 6:04.95 3:24.94 4:40.73 5:00.39
62 Nathan Libra FR-1 St. John's (Minn.) 3:39.08 4:21.21 3:55.93 3:22.23 3:36.27 4:40.87 5:14.58
64 Lucas Malimanek JR-3 Bethany Lutheran 4:27.32 4:47.02 5:01.09 5:29.23 5:37.67 4:41.39 5:43.30
66 Dylan Larsen-Harsch FR-1 Carleton 6:01.59 3:48.82 4:59.44 5:10.74 3:43.17 4:42.49 4:08.60
69 Otto Marckell II JR-3 Minnesota-Morris 4:58.72 3:27.68 5:38.55 5:12.94 3:30.53 4:44.49 5:21.48
71 Kevin Dudley SO-2 St. John's (Minn.) 3:28.10 4:33.66 3:25.25 5:50.63 4:47.91 4:45.06 4:53.62
72 Connor Sandok FR-1 Gustavus Adolphus 4:41.56 3:35.48 4:01.34 3:52.72 4:04.21 4:47.30 5:47.64
73 Robert Thurston JR-3 Minnesota-Morris 4:18.98 4:44.88 5:39.55 4:39.12 3:44.45 4:47.75 3:58.84
74 Brent Saxton SO-2 St. Olaf 3:53.68 3:45.03 5:51.96 3:59.45 5:20.23 4:48.49 5:40.42
75 Michael Elmhorst JR-3 Crown 4:43.19 5:12.09 6:15.67 4:22.97 5:17.87 4:48.97 5:55.44
76 Kyle Stichman FR-1 Bethel (Minn.) 4:41.48 5:13.40 3:40.54 5:42.42 5:16.30 4:50.18 6:08.53
  Gabe Coleman JR-3 St. Olaf NT NT NT NT NT NT NT
  Will Feeney SO-2 Macalester NT NT NT NT NT NT NT
  Mason Martinez FR-1 Macalester NT NT NT NT NT NT NT
  Sebastian Sowada   NT NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
37 Michael Wegter SO-2 St. Olaf 3:32.84 4:22.76
39 Evan Olawsky SR-4 Carleton 3:27.08 4:25.48
41 Joey Chmelik SO-2 St. Olaf 3:09.60 4:27.03
43 Tony Duchenes FR-1 Hamline 4:06.04 4:27.43
44 Jacob Melso FR-1 Martin Luther 3:58.10 4:27.52
47 Mitchell Miller SO-2 St. Olaf 3:43.03 4:28.71
48 Kemal Kirchmeier JR-3 Macalester 3:45.91 4:28.93
50 Robert Lawrence JR-3 St. John's (Minn.) 5:44.86 4:31.54
52 Scott Sippel JR-3 St. John's (Minn.) 5:16.25 4:35.00
55 Austin Zollner JR-3 Gustavus Adolphus 5:39.47 4:38.25
63 Jack Schugel FR-1 Gustavus Adolphus 5:34.62 4:41.19
67 Henry Boettcher FR-1 St. John's (Minn.) 5:50.54 4:42.69
68 Joseph Wattenhofer FR-1 St. John's (Minn.) 5:40.72 4:43.93
70 Justin Friedrich SO-2 Gustavus Adolphus 4:50.44 4:44.74
  Brian Klein SR-4 St. Olaf NT NT
  Joseph Rabaey SO-2 St. John's (Minn.) NT NT
  Luke Rosenbaum SR-4 Martin Luther NT NT
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Nick Rethemeier SO-2 St. John's (Minn.) 4:18.92
32 Spencer Castillo SR-4 St. Olaf 4:19.44
33 Liam Getzloff FR-1 St. Olaf 4:19.96
34 Kevin Schreiber JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:20.31
35 Robert Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 4:20.39
36 Ricky Peterson SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:21.68
38 Ernesto Polania-Gonzalez JR-3 Carleton 4:22.91
40 Derek DeBlieck SO-2 St. Olaf 4:26.76
42 Mike Okeson JR-3 Minnesota-Morris 4:27.22
45 Tommy Linder SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:27.80
46 Alex Kunz JR-3 St. Olaf 4:28.66
49 Andrew Etteldorf JR-3 Carleton 4:31.24
51 Zac Meer SR-4 St. Olaf 4:32.82
65 Tyler Anderson   Minnesota Running Clu 4:42.34
  Alec Kirtley FR-1 St. Olaf NT
  Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) NT
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Tris Dodge FR-1 Carleton 3:58.14 3:58.14 4:10.67 5:18.35 3:33.07 3:18.03 4:30.73
13 Keith Ketola SO-2 St. Olaf 4:03.29 4:58.47 4:10.81 5:26.06 4:05.80 4:08.31 4:05.80
17 Maxwell Kuzara JR-3 St. John's (Minn.) 4:57.82 4:25.01 4:12.39 4:47.73 3:01.72 4:42.68 3:14.34
18 Marcus Speca SR-4 Gustavus Adolphus 3:10.14 5:21.96 4:13.51 5:06.75 5:27.03 3:43.09 5:16.89
20 Andrew Hansen JR-3 St. John's (Minn.) 3:50.97 3:05.29 4:13.81 4:49.35 4:16.35 3:38.28 3:43.36
22 Justin Furcich FR-1 St. Olaf 5:02.50 4:19.29 4:14.20 4:47.25 4:52.33 3:38.62 4:19.29
23 Nate Merrill SO-2 Macalester 4:11.74 5:00.05 4:14.28 4:37.17 3:03.09 4:21.91 5:07.68
24 Kyle Mehrhof FR-1 Hamline 3:13.58 4:50.36 4:14.70 3:18.67 4:09.61 3:51.78 4:50.36
25 Mike Ryan JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:12.08 5:27.81 4:16.10 3:45.37 5:12.45 3:19.76 4:08.42
26 James Doherty FR-1 Macalester 4:24.34 3:25.32 4:16.64 3:07.35 2:59.65 4:21.78 4:57.71
27 Garrett Bembenek   Minnesota Running Clu 4:19.34 4:45.02 4:16.77 5:26.10 3:58.80 2:59.74 4:29.61
28 Andrew Plumb FR-1 St. Olaf 3:36.61 4:43.65 4:17.86 3:46.92 4:17.86 5:22.33 5:17.17
29 Daniel Zoltek FR-1 St. John's (Minn.) 5:04.85 3:31.84 4:18.34 4:57.09 3:13.76 3:29.26 5:02.26
30 Ian Bramstedt SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:44.63 4:29.10 4:18.75 3:19.24 4:47.22 3:52.88 5:18.27
  Anders Rasmussen FR-1 Bethel (Minn.) NT NT NT NT NT NT NT
  Ethan Wagner   Minnesota Running Clu NT NT NT NT NT NT NT
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hart Hornor SR-4 Carleton 3:45.71 2:48.69 3:57.59 4:23.73 5:08.87 3:14.83 3:52.84
2 Thomas Knobbe JR-3 Gustavus Adolphus 4:52.24 3:05.32 3:57.59 4:35.61 4:42.74 3:02.95 3:26.71
3 Evan Ferlic   3:42.33 3:06.47 3:59.06 4:58.83 2:54.52 4:42.09 3:25.60
4 Connor Olson   4:08.50 3:51.61 4:01.26 3:20.25 3:13.01 3:44.38 5:13.64
5 Joey Duerr   4:16.48 5:09.71 4:01.96 3:52.29 4:47.94 3:03.89 3:11.15
6 Ben Hiskes SR-4 Carleton 3:30.27 4:36.28 4:04.49 4:33.83 4:16.72 3:40.05 4:21.61
7 Matthew Burgstahler SO-2 St. John's (Minn.) 4:14.91 3:33.24 4:05.10 3:35.69 3:11.18 5:11.28 4:02.65
8 Jonah Barry SR-4 Carleton 4:01.66 3:59.20 4:06.59 2:55.08 2:55.08 3:54.26 3:24.67
9 William Anderson FR-1 St. Olaf 4:53.72 4:14.23 4:06.82 4:38.91 3:19.93 4:16.70 3:39.67
10 Andrew Nelson   Minnesota Running Clu 4:14.65 3:49.93 4:07.23 3:59.82 4:56.68 3:20.26 3:52.40
11 Alex Berhe FR-1 St. Olaf 4:32.35 3:19.89 4:09.86 3:14.89 4:29.85 3:44.88 4:19.86
14 James Logan JR-3 Hamline 4:05.84 3:00.62 4:10.85 4:38.45 3:28.21 3:50.79 4:35.94
15 Dylan Baumann SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:08.71 3:25.81 4:10.98 3:05.73 4:16.00 3:05.73 5:23.77
16 LANCE ELLIOTT   4:51.48 2:55.89 4:11.27 3:46.15 5:16.60 2:58.41 3:13.48
19 Nate Webster JR-3 St. Olaf 3:35.55 4:46.55 4:13.58 4:46.55 4:05.98 4:44.01 5:19.51
21 Charlie Jones JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:44.60 3:38.53 4:14.10 3:48.69 4:06.48 3:05.50 5:02.38
  Tyler Krpan SR-4 St. Thomas (Minn.) NT NT NT NT NT NT NT