April 23, 2016
|
Carleton College - Northfield, MN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Ben Withbroe JR-3 Carleton 1:57.49 2:22.17
2 Evan Hatton FR-1 Bethel (Minn.) 1:57.65 1:40.01
3 Nathaniel Jacobson FR-1 Hamline 1:58.62 2:09.30
4 Andrew Nelson   Minnesota Running Clu 1:58.82 1:58.82
5 Kevin Lamb FR-1 St. John's (Minn.) 1:59.30 1:49.76
6 Connor Haugen JR-3 Bethel (Minn.) 1:59.75 2:11.73
7 Caleb Flack SR-4 Carleton 2:00.10 2:19.32
8 Ethan Engberg FR-1 Macalester 2:00.34 1:36.28
9 Chris Mueller SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.45 1:35.16
10 Sam Gatton JR-3 Hamline 2:00.67 2:18.77
11 Alex Fredrickson JR-3 Gustavus Adolphus 2:00.76 2:36.99
12 Luke Erickson SR-4 Augsburg 2:00.79 1:43.88
13 Ryan van Mechelen SR-4 St. Olaf 2:00.91 2:28.72
14 Jonathon Lenz JR-3 St. Olaf 2:01.41 2:09.91
15 Cal Knickerbocker SR-4 St. Olaf 2:01.43 1:52.93
16 Grant Suttie JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:01.45 2:20.89
17 Chris Lagergren SR-4 Hamline 2:01.61 1:30.00
18 Thomas Knobbe JR-3 Gustavus Adolphus 2:01.75 1:33.75
19 David Huffman SO-2 Bethel (Minn.) 2:01.81 1:49.63
20 Alex Charbonneau JR-3 St. John's (Minn.) 2:02.03 1:25.42
21 Camden Sikes SO-2 Carleton 2:02.10 2:15.54
22 Stefan Prince FR-1 Bethany Lutheran 2:02.43 2:30.59
23 Michael Gutierrez FR-1 Macalester 2:02.45 1:58.78
24 Carston Dammann JR-3 Gustavus Adolphus 2:02.52 2:29.48
25 Nicholas Jackson SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:02.68 2:05.14
26 Andy Rudberg SO-2 St. Olaf 2:02.75 2:29.76
27 Ryley Sandberg SO-2 Gustavus Adolphus 2:02.93 1:50.64
28 Jacob Melso FR-1 Martin Luther 2:02.94 2:39.83
29 Kyle Becker FR-1 St. John's (Minn.) 2:03.54 1:37.60
30 Alex Ozark FR-1 Hamline 2:03.91 1:32.94
31 Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) 2:04.19 2:20.34
32 Frank Spence   Carleton 2:04.27 2:31.61
33 Sam Longenbach JR-3 St. Olaf 2:04.56 2:24.49
34 Taylor Huffman SO-2 Bethel (Minn.) 2:04.82 2:07.32
35 Jesse Rider FR-1 Martin Luther 2:05.02 1:48.77
36 Zach Bigaouette JR-3 St. John's (Minn.) 2:06.04 1:58.48
37 Michael Collins SR-4 St. John's (Minn.) 2:06.39 1:28.48
38 Dan Wahlstedt SO-2 Bethel (Minn.) 2:06.68 1:31.21
39 Joshua Coleman JR-3 Crown 2:07.00 2:15.89
40 Wilson Musabyimana SO-2 Augsburg 2:07.02 1:36.54
41 Marcus Speca SR-4 Gustavus Adolphus 2:07.08 1:44.21
42 Tanner Fliss SR-4 Carleton 2:07.83 2:37.23
43 Max Bauer FR-1 Gustavus Adolphus 2:08.04 2:01.64
44 Kai Heen SO-2 Macalester 2:08.60 2:18.89
45 Benjamin Erickson FR-1 Augsburg 2:10.01 1:33.61
46 Patrick O'Reilly JR-3 Carleton 2:10.10 1:31.07
47 Mike Okeson JR-3 Minnesota-Morris 2:10.87 2:04.33
48 Cole Konczal SR-4 Hamline 2:11.42 1:38.57
49 Tris Dodge FR-1 Carleton 2:11.73 2:31.49
50 Tyler Lerbakken JR-3 Hamline 2:11.73 1:58.56
51 Yasir Said FR-1 Augsburg 2:11.91 2:29.06
52 Aidan Tollefson FR-1 Bethel (Minn.) 2:12.76 1:50.19
53 Michael Bless FR-1 Bethany Lutheran 2:12.98 2:16.97
54 Collin Wenzel SO-2 Martin Luther 2:13.12 1:33.19
55 Brandon Johnson FR-1 Bethel (Minn.) 2:13.16 2:35.80
56 Robert Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 2:13.26 2:50.58
57 Otto Marckell II JR-3 Minnesota-Morris 2:14.06 2:46.24
58 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 2:15.21 1:41.41
59 Hunter Huntoon SO-2 St. John's (Minn.) 2:15.88 1:59.58
60 Chase Arens FR-1 Minnesota-Morris 2:16.42 2:47.80
61 John Henning SO-2 Martin Luther 2:18.08 2:18.08
62 Brendan Klein FR-1 St. John's (Minn.) 2:19.00 1:45.64
63 Peter Fry SO-2 Hamline 2:20.96 2:50.57
64 Michael Elmhorst JR-3 Crown 2:25.33 2:51.49
  Joey Gais FR-1 Carleton NT NT
  Andrew Berg FR-1 St. John's (Minn.) NT NT
  Luke Rosenbaum SR-4 Martin Luther NT NT
  Tayler Aarness SO-2 St. Olaf NT NT
  Jimmy Thibault FR-1 St. John's (Minn.) NT NT
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
48 Cole Konczal SR-4 Hamline 1:45.14 2:11.42
51 Yasir Said FR-1 Augsburg 2:06.64 2:11.91
52 Aidan Tollefson FR-1 Bethel (Minn.) 2:06.13 2:12.76
53 Michael Bless FR-1 Bethany Lutheran 2:08.99 2:12.98
54 Collin Wenzel SO-2 Martin Luther 1:47.83 2:13.12
59 Hunter Huntoon SO-2 St. John's (Minn.) 2:47.14 2:15.88
61 John Henning SO-2 Martin Luther 2:42.94 2:18.08
62 Brendan Klein FR-1 St. John's (Minn.) 1:37.30 2:19.00
63 Peter Fry SO-2 Hamline 1:55.59 2:20.96
64 Michael Elmhorst JR-3 Crown 2:12.25 2:25.33
  Joey Gais FR-1 Carleton NT NT
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
39 Joshua Coleman JR-3 Crown 2:45.10 1:55.57 2:34.94 2:15.89 2:12.08 1:46.68 2:07.00
42 Tanner Fliss SR-4 Carleton 2:21.90 2:16.78 2:09.11 2:11.67 2:35.96 1:35.88 2:07.83
43 Max Bauer FR-1 Gustavus Adolphus 2:38.77 2:42.61 2:36.21 1:53.96 1:41.16 1:56.52 2:08.04
44 Kai Heen SO-2 Macalester 2:21.46 2:33.04 2:40.75 2:15.03 2:39.47 2:38.18 2:08.60
45 Benjamin Erickson FR-1 Augsburg 1:57.01 2:38.62 2:47.72 1:32.31 2:41.22 2:07.41 2:10.01
55 Brandon Johnson FR-1 Bethel (Minn.) 2:14.50 2:43.79 2:39.80 2:37.13 1:35.88 2:03.84 2:13.16
56 Robert Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 2:23.92 2:37.25 2:35.92 2:38.58 2:47.91 1:59.94 2:13.26
57 Otto Marckell II JR-3 Minnesota-Morris 2:15.40 2:44.90 1:40.55 2:46.24 1:57.98 1:43.23 2:14.06
58 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 1:44.12 2:53.07 1:50.88 1:54.93 1:49.52 2:21.97 2:15.21
60 Chase Arens FR-1 Minnesota-Morris 2:23.24 2:47.80 1:50.50 2:43.71 2:12.33 2:46.44 2:16.42
  Luke Rosenbaum SR-4 Martin Luther NT NT NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Stefan Prince FR-1 Bethany Lutheran 2:29.37 2:19.57 2:25.70 2:25.70 2:02.43
28 Jacob Melso FR-1 Martin Luther 2:36.14 1:37.13 2:39.83 2:26.30 2:02.94
30 Alex Ozark FR-1 Hamline 1:47.81 1:40.37 1:42.85 1:36.65 2:03.91
31 Justin Brecheisen FR-1 Bethel (Minn.) 1:43.08 2:27.79 1:57.98 2:30.27 2:04.19
32 Frank Spence   Carleton 1:36.93 1:38.18 1:44.39 2:12.97 2:04.27
36 Zach Bigaouette JR-3 St. John's (Minn.) 2:17.39 1:50.92 2:35.03 1:40.84 2:06.04
37 Michael Collins SR-4 St. John's (Minn.) 2:15.24 2:30.41 1:28.48 1:55.02 2:06.39
40 Wilson Musabyimana SO-2 Augsburg 2:08.29 2:27.35 1:34.00 1:40.35 2:07.02
47 Mike Okeson JR-3 Minnesota-Morris 1:39.47 1:42.08 1:52.55 2:20.03 2:10.87
50 Tyler Lerbakken JR-3 Hamline 1:54.61 2:24.91 1:48.02 1:51.97 2:11.73
  Andrew Berg FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
8 Ethan Engberg FR-1 Macalester 2:28.02 1:38.68 2:00.34 2:00.34 1:26.65
9 Chris Mueller SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:59.25 1:37.57 2:00.45 2:00.45 2:32.98
14 Jonathon Lenz JR-3 St. Olaf 2:25.70 1:31.06 2:01.41 1:51.70 1:37.13
23 Michael Gutierrez FR-1 Macalester 2:31.84 2:01.23 2:02.45 1:30.62 1:29.39
24 Carston Dammann JR-3 Gustavus Adolphus 2:39.28 1:49.05 2:02.52 2:38.05 2:38.05
27 Ryley Sandberg SO-2 Gustavus Adolphus 2:17.69 1:45.72 2:02.93 1:32.20 2:21.37
29 Kyle Becker FR-1 St. John's (Minn.) 2:22.08 1:32.66 2:03.54 2:12.19 2:22.08
34 Taylor Huffman SO-2 Bethel (Minn.) 1:49.85 2:36.03 2:04.82 1:36.12 1:57.33
35 Jesse Rider FR-1 Martin Luther 2:37.53 1:48.77 2:05.02 1:38.77 2:03.77
41 Marcus Speca SR-4 Gustavus Adolphus 1:28.96 1:40.40 2:07.08 2:40.12 2:35.04
49 Tris Dodge FR-1 Carleton 2:17.00 1:46.71 2:11.73 2:47.30 2:40.71
  Jimmy Thibault FR-1 St. John's (Minn.) NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Caleb Flack SR-4 Carleton 2:24.12 2:00.10 1:57.70 2:10.91 1:37.29
10 Sam Gatton JR-3 Hamline 1:48.61 2:00.67 2:06.71 2:06.71 1:29.30
13 Ryan van Mechelen SR-4 St. Olaf 1:52.45 2:00.91 1:47.61 1:40.36 2:19.05
15 Cal Knickerbocker SR-4 St. Olaf 2:20.86 2:01.43 2:36.65 1:38.36 2:35.43
16 Grant Suttie JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:46.88 2:01.45 2:30.60 2:13.60 2:18.46
19 David Huffman SO-2 Bethel (Minn.) 1:58.16 2:01.81 1:27.71 2:33.48 2:03.03
20 Alex Charbonneau JR-3 St. John's (Minn.) 1:46.17 2:02.03 1:35.19 2:05.69 1:59.59
25 Nicholas Jackson SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:21.09 2:02.68 2:39.49 2:16.18 2:33.35
26 Andy Rudberg SO-2 St. Olaf 2:21.17 2:02.75 1:46.80 1:29.61 2:03.98
33 Sam Longenbach JR-3 St. Olaf 1:53.35 2:04.56 1:54.60 1:37.16 2:02.07
46 Patrick O'Reilly JR-3 Carleton 1:46.69 2:10.10 2:02.30 2:33.52 2:16.61
  Tayler Aarness SO-2 St. Olaf NT NT NT NT NT
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ben Withbroe JR-3 Carleton 1:57.49 2:12.77 1:56.32 2:18.64
2 Evan Hatton FR-1 Bethel (Minn.) 1:57.65 2:21.18 1:34.12 1:34.12
3 Nathaniel Jacobson FR-1 Hamline 1:58.62 1:31.34 2:14.04 2:11.67
4 Andrew Nelson   Minnesota Running Clu 1:58.82 1:57.64 2:24.96 2:13.08
5 Kevin Lamb FR-1 St. John's (Minn.) 1:59.30 2:18.39 1:27.09 2:20.78
6 Connor Haugen JR-3 Bethel (Minn.) 1:59.75 1:53.77 1:31.01 1:38.20
11 Alex Fredrickson JR-3 Gustavus Adolphus 2:00.76 1:29.37 1:58.35 1:32.99
12 Luke Erickson SR-4 Augsburg 2:00.79 2:06.83 1:47.51 2:21.33
17 Chris Lagergren SR-4 Hamline 2:01.61 2:23.50 2:24.72 1:43.37
18 Thomas Knobbe JR-3 Gustavus Adolphus 2:01.75 1:41.06 2:18.80 2:38.28
21 Camden Sikes SO-2 Carleton 2:02.10 2:22.86 1:29.14 2:32.63
38 Dan Wahlstedt SO-2 Bethel (Minn.) 2:06.68 2:16.82 2:18.09 2:44.69